Záletník 132 aneb novinky ze světa cestování a letectví
17.3.2024

Záletník 132 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Náš Záletník se opět vrací do zajetých kolejí svého letového řádu a vylétá do éteru tradičně v neděli ráno. V dnešním díle, s pořadovým číslem 132, si posvítíme na následující témata! Ryanair pozastavuje lety do Jordánska z Prahy i dalších destinací a Wizz Air v reakci nabídl cestovatelům záchranné tarify. Mnichov získá přímé spojení s Vietnamem (do Hanoje i Ho Či Minova města). Nové linky z Berlína do Džiddy spustí Eurowings i saúdskoarabský Flynas. Condor obnoví další linku do Karibiku, na ostrov Antigua. Air Asia začala jako první dopravce z JV Asie létat do Kazachstánu. A čekají vás samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Ryanair zastavuje provoz na lince z Prahy do Ammánu

Pouze do konce platnosti zimního letového řádu bude Ryanair létat na přímé lince z Prahy (PRG) do Ammánu (AMM). Spojení do Jordánska v rezervačním systému dopravce původně viselo také na dubnové a květnové termíny, jenže tyto lety byly odstraněny. Jedná se o rozsáhlé škrty na linkách z Evropy do Jordánska, které jsou dle slov dopravce způsobeny nízkým zájmem cestovatelů o destinaci, který způsobuje nedaleký izraelsko-palestinský konflikt. Kromě linky do Prahy dojde k pozastavení letů také na spojích do Vídně (VIE), Budapešti (BUD), Bukurešti (OTP), Poznaně (POZ), Benátek-Trevisa (TSF), Boloni (BLQ), Milána-Bergama (BGY), Říma-Ciampina (CIA) a Marseille (MRS).

Pokud se vás změna letů nepříjemně dotkla, můžete zkusit využít záchranného balíčku od konkurenčního Wizz Airu, který na situaci obratem zareagoval a nabízí postiženým cestovatelům tzv. „rescue tarify“. Na této stránce si vyberete datum nového letu (jedná se o odlety z Vídně / Budapešti / Milána / Říma v termínech do konce dubna), které může být od původního itineráře odchýleno o +- 3 dny, a zadáte číslo vaší původní rezervace u Ryanairu. Pokud je na daném spoji dostatečná kapacita, garantuje maďarská aerolinka cestovatelům cenu 29,99 € / směr za letenku v nejnižším tarifu „Travel Light“.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Air Greenland zahájí provoz na nové lince z Kodaně do Nuuku, kde bude otevřena nová přistávací dráha. Aktuálně grónská letecká společnost pravidelně létá na lince z dánské Kodaně (CPH) do Kangerlussuaqu (SFJ). To se ovšem změní na konci listopadu letošního roku, kdy tuto linku nahradí nové spojení z Kodaně do Nuuku (GOH), které bude provozováno 5× týdně (pondělí, úterý, čtvrtek, pátek a sobota). Přistávání Airbusu A330-800neo na mezinárodním letišti v Nuuku umožní dokončení rekonstrukce tamější přistávací dráhy, jejíž oficiální otevření je naplánováno na 28. listopadu 2024 (více informací viz tisková zpráva aerolinky). Nuuk se díky nové, 2 200 metrů dlouhé, ranveji stane významným hubem pro domácí i mezinárodní lety.

Souboj Ryanairu a Wizz Airu v Budapešti přináší 12 nových linek. Nová spojení irského dopravce povedou z Budapešti (BUD) do portugalského Fara (FAO) – 2× týdně, Frankfurtu (HHN) – 2× týdně, Milána (MXP) – denně, na řecký ostrov Skiathos (JSI) – 2× týdně, do Terstu (TRS) – 2× týdně – a Tirany (TIA) – 3× týdně. Z pohledu letecké společnosti se rovná o nejrobustnější letní letový řád z uherské metropole, odkud v létě nabídne přímé lety do 66 destinací (více info v této tiskové zprávě). Pozadu samozřejmě nezůstává ani domácí Wizz Air, jehož nabídku rozšíří linky do Bukurešti (OTP) – každý den – a Brašova (GHV) – 3× týdně – v Rumunsku , Valencie (VLC) – 3× týdně, Jerevanu (EVN) – 2× týdně, Stuttgartu (STR) – 5× týdně, a Bruselu (BRU) – 5× týdně. Provoz na všech spojeních bude zahájen v polovině června letošního roku. Celkem Wizz Air ze svého domovského letiště obslouží 67 destinací.

Letem z Evropy do Asie

Eurowings začnou létat z Berlína a Kolína do saúdskoarabské Džiddy. Na velký úspěch nové linky z Berlína do Dubaje, která se v letošní zimní sezoně stala nejúspěšnějším spojením v síti dopravce, se pokusí německý dopravce navázat spuštěním dalších středně dlouhých linek s cílem na Blízkém východě. Od listopadu 2024 proto cestovatelům nabídne přímé lety z Německa do Saúdské Arábie. Jedná se o linky z Berlína (BER) – 3× týdně (pondělí, středa a sobota) – a Kolína nad Rýnem (CGN) – také 3× týdně (úterý, čtvrtek a neděle) – do Džiddy (JED). Navýšení frekvence se dočká také spojení do Spojených arabských emirátů. Namísto čtyř letů týdně se během příští zimy bude z německé metropole do Dubaje (DXB) létat denně a ze Stuttgartu 3× týdně (doposud v nabídce visely dvě týdenní rotace).

Přímé lety z Berlína do Džiddy spustí také Flynas. Spojení německé metropole s druhým největším městem v Saúdské Arábie, Džiddou (JED), kromě Eurowings cestovatelům nabídne také tato blízkovýchodní letecká společnost. K zahájení jejích letů mělo původně dojít již loni na podzim, o čemž jsme psali v magazínu Záletník (117). Následovalo ovšem několik odkladů. Nejčerstvější informace z veletrhu ITB v Berlíně odkazují na zahájení provozu této linky na začátku září 2024. Flynas cestovatelům nabídnou tři lety týdně (pondělí, středa a neděle). Berlín (BER) tak během letošního podzimu získá hned dvojnásobné spojení se Saúdskou Arábií.

Vietnam Airlines zahájí lety do Mnichova! Skvělou zprávu, i pro české cestovatele, v uplynulém týdnu představila vietnamská letecká společnost Vietnam Airlines, která na podzim spustí provoz přímých linek do Vietnamu z nedalekého německého Bavorska. Linka mezi Mnichovem (MUC) a Hanojí (HAN) bude v provozu od 4. října 2024 s frekvencí dvou letů týdně (pondělí a sobota ve směru do JV Asie / pátek a neděle ve směru do Evropy). Inaugurační let na lince z Mnichova do Ho Či Minova města (SGN) pak proběhne 7. října 2024 – nejprve se bude jednat pouze o úterní/pondělní lety, které od 4. prosince doplní také druhá týdenní rotace (do JV Asie: čtvrtek/ do Evropy: středa). Na všechny lety dopravce nasadí letouny typu Boeing 787-9 Dreamliner. Pro vietnamskou aerolinku se Mnichov stane celkově čtvrtou evropskou destinací.

Letem z Evropy do Ameriky

Condor obnoví lety do Karibiku, na ostrov Antigua. Německá letecká společnost zaměřující se na dovolenkové cestovatele od podzimu rozšíří nabídku svých destinací v Karibiku. Linka z Frankfurtu (FRA) na ostrov Antigua (ANU) se do nabídky vrací po pěti letech. Trojúhelníkové spojení po ose Frankfurt – Antigua – Punta Cana (PUJ) na Dominikánské republice – Frankfurt bude v provozu od 5. listopadu 2024 do 6. května 2025 s frekvencí jednoho letu týdně (každé úterý). Na lety budou nasazována nová letadla typu Airbus A330-900. Z pohledu cestovního ruchu na malém karibském ostrově se jedná o důležitý milník, neboť jediná přímá spojení s Evropou aktuálně směřují do Londýna – na Gatwick (LGW) od  British Airways a na Heathrow (LHR) od Virgin Atlantic.

Letem světem

Air Asia začala létat do Kazachstánu. Největší asijská nízkonákladová společnost se stala první aerolinkou z jihovýchodní Asie, které spustila přímé lety do středoasijského regionu. Inaugurační let na lince z Kuala Lumpur (KUL) do Almaty (ALA) v jižním Kazachstánu se uskutečnil ve čtvrtek 14. března 2024. Dopravce mezi oběma městy nabídne čtyři lety týdně (úterý, čtvrtek, sobota a neděle), na něž nasadí letouny typu Airbus A330. Více informací o tomto milníku přináší tisková zpráva dopravce.

Turecká aerolinka Anadolujet se mění na Ajet. Letecká společnost spadající pod křídla mateřských Turkish Airlines se osamostatní a začne lety provozovat pod vlastním brandem. V uplynulém týdnu dokonce zahájila prodej letenek na vlastních webových stránkách. Lety pod novou značkou Ajet (nový IATA kód „VF“) jsou v rezervačním systému dopravce k dispozici od letního letového řádu, tj. od 31. března 2024. Aerolinka převezme obsluhu všech linek, na nichž doposud létala Anadolujet. Jedná se hlavně o domácí spojení a také mezinárodní lety z Ankary (ESB), Bursy (YEI), Izmiru (ADB) a istanbulského letiště Sabiha Gökcen (SAW). Čeští cestovatelé se s novou aerolinkou budou moci setkat na letišti ve Vídni (VIE), odkud nabídne lety do dvou destinací: největšího (Istanbul) i hlavního (Ankara) města Turecka.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)