Záletník 128 aneb novinky ze světa cestování a letectví
18.2.2024

Záletník 128 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl, tentokráte z malého království jménem Eswatini, další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 128. A na jaká témata si dnes posvítíme? Cestovky nabídnou přímé spojení z Prahy do Abú Dhabí. Jet2 vypraví vánoční speciály z Liverpoolu nejen do české metropole. Ryanair navýší počet letů z Prahy do sicilské Katánie a expanduje také v Lisabonu. Wizz Air přestane létat z Prahy na Gatwick. Pegasus Airlines a Transavia zpřísňují zavazadlovou politiku. A samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

DER Touristik nabídne přímé lety z Prahy do Abú Dhabí

Nejen CK Čedok, která v posledních dvou letech přišla s velmi zajímavou nabídkou charterových letů z Prahy (PRG) do exotiky, dělá radost českým cestovatelům, kteří preferují organizovanou turistiku a na dovolenou se vydávají s cestovní kanceláří. Také skupina DER Touristik anoncuje zajímavé novinky! Tou nejčerstvější jsou přímé lety z Prahy do Abú Dhabí (AUH) ve Spojených arabských emirátech. Provoz letů ve spolupráci s aerolinkou Smartwings byl již zahájen na začátku února. Více informací o nové lince i cenách zájezdů  najdete v našem magazínu!

Jet2.com nabídne speciální vánoční lety mezi Prahou a Liverpoolem. Britská nízkonákladová aerolinka bude i v letošním roce vypravovat vánoční speciály z Britských ostrovů do vybraných destinací ve střední Evropě, kam nabídne spojení za účelem návštěvy předvánočních trhů. V rezervačním systému je nově dostupná linka z Prahy (PRG) do Liverpoolu (LPL). K dispozici bude od 29. listopadu do 16. prosince 2024 s frekvencí dvou letů týdně (pondělí a pátek). České hlavní město ale nebude jediným cílem pro britské turisty. Speciály povedou také do Vídně (VIE), a to z East Midlands (EMA) a Glasgow (GLA), dále do Krakova (KRK) – z Belfastu (BFS) a rovněž Liverpoolu (LPL), a do Berlína (BER) – z Glasgow a Manchesteru (MAN). 

Ryanair navýší počet letů z Prahy do Katánie! Irská nízkonákladová aerolinka v letní sezóně rozšíří bázi v sicilské Katánii (CTA), kam přidá páté letadlo. Díky tomu ze Sicílie otevře nové linky do Héraklionu (HER) na Krétě – dva lety týdně od 2. června, a také na další řecký ostrov v podobě Rhodosu (RHO) – také dva lety týdně od začátku června. Do dalších destinací, vč. české metropole, bude navýšena četnost letů. Aktuálně dopravce na lince mezi Prahou a Katánií nabízí dva lety týdně (úterý a sobota), což se s příchodem letního letového řádu na konci března změní. Čeští cestovatelé budou moci využít hned třech letů týdně – viz letový řád níže.

 • úterý
  • FR9638: Katánie – Praha -> 09:25 – 11:50
  • FR9639: Praha – Katánie -> 06:30 – 08:55
 • pátek
  • FR9638: Katánie – Praha -> 10:40 – 13:05
  • FR9639: Praha – Katánie -> 13:35 – 16:00
 • neděle
  • FR9638: Katánie – Praha -> 14:35 – 17:00
  • FR9639: Praha – Katánie -> 11:40 – 14:05

Wizz Air škrtnul také linku z Prahy na londýnský Gatwick. V minulém díle našeho Záletníku jsme vám přinesli podrobný výčet všech rušených linek, s nimiž maďarská aerolinka v letošní letní sezoně nepočítá. Jedna našim bystrým očím ale přesto unikla, proto nyní tuto informaci doplňujeme. S příchodem letního letového řádu aerolinka přestane létat na londýnské letiště Gatwick (LGW). Provoz na druhé lince z Prahy do Londýna, na letiště Luton (LTN), zůstane zachován v počtu dvou letů denně.

Letem Evropou

Pegasus Airlines představil novou zavazadlovou strukturu. S nepopulárními novinkami v tomto týdnu přišla turecká nízkonákladová aerolinka. Počínaje 14. únorem 2024 upravila svou tarifní strukturu a cestovatelům nově nabízí letenky v tarifech „Light / Saver / Saver Plus / Comfort“. Nejvýrazněji se změny dotknou batůžkářů neboli pasažérů, kteří si doposud vystačili s letenkami v nejnižším tarifu, dříve označovaném jako „Basic“. Základní tarif v nabídce dopravce nově zahrnuje pouze malé příruční zavazadlo á 40 × 30 × 15 cm s max. hmotností do 3 kg. To je ze strany dopravce mrzutý krok, jímž následuje další kontinentální lowcostové aerolinky. Podrobné souhrn všech změn a novinek v zavazadlové politice dopravce jsme shrnuli ve speciálním vydání našeho magazínu.

Ryanair posiluje v Lisabonu. Největší evropská nízkonákladová aerolinka v letošní letní sezoně posílí svou pozici v hlavním městě Portugalska, odkud cestovatelům nabídne cekem čtrnáct nových linek. Z pohledu některých českých turistů budou jistě nejzajímavější ty, které směřují na okolní letiště jako Krakov (KRK) a případně Budapešť (BUD). Ve výčtu dalších nových destinací z Lisabonu (LIS) naleznete také následující: španělská města Alicante (ALC) a Madrid (MAD) + ostrov Ibiza (IBZ), Pisu (PSA) a Řím-Fiumicino (FCO) v Itálii,  Belfast (BFS) a Norwich (NWI) ve Velké Británii, polskou Poznaň (POZ), švédský Stockholm (ARN). Vyšší konektivity se dočká i nedaleké Maroko díky novým linkám do Marrákeše (RAK) a Tangieru (TNG).

Transavia zpřísnila pravidla pro přepravu příručních zavazadel. Nízkonákladová společnost se sídlem v Nizozemsku je dalším dopravcem, který osekává bezplatné služby zahrnuté v základní ceně letenky. Od 3. dubna 2024 si cestovatelé budou moci bezplatně na palubu vzít pouze malé kabinové zavazadlo, jehož rozměry nesmí překročit limity 40 × 30 × 20 cm. Detailům změny v zavazadlové politice se věnujeme v našem magazínu.

Letem z Evropy do Afriky

Pegasus Airlines začnou létat do egyptské Káhiry. A ještě jedna novinka od turecké nízkonákladové společnosti. Tentokráte již v pozitivním duchu, neboť dopravce od 15. března 2024 rozšíří svou nabídku o novou destinace v Egyptě. Od poloviny března začne pravidelně létat na nové lince z Istanbulu (SAW) na letiště v Gíze (SPX) ležící na předměstí Káhiry. Na lince nabídne celkem pět rotací týdně (úterý, středa, pátek, sobota, neděle).

Letem z Evropy do Asie

Condor začne létat z Berlína do Dubaje. Německá nízkonákladová aerolinka zaměřující se primárně na „leisure cestovatele“ do své sítě přidává další destinaci. V minulém týdnu jsme vás, v rámci magazínu Záletník 127, informovali o nových linkách z Frankfurtu (FRA) do Bangkoku (BKK) a na Phuket (HKT). Nového spojení se dočká také Berlín (BER), odkud aerolinka počínaje 29. říjnem 2024 nabídne každodenní spojení do Dubaje (DXB)! Condor na trase bude o zákazníky bojovat s konkurenčními Eurowings.

Korejský T’way Air spustí čtyři nové dálkové linky do Evropy. Zahájením letů nízkonákladové aerolinky ze Soulu (ICN) do Evropy je podmíněno schválení fúze dvou největších jihokorejských aerolinek – Korean Air pohltí Asianu Airlines – ze strany Evropské komise. V druhé polovině letošního roku by letadla T´Way Air měla začít pravidelně přistávat na letištích v Barceloně (BCN), Frankfurtu (FRA), Paříži (CDG) a Římě (FCO). Prvním přímým spojením této aerolinky směřujícím na evropský kontinent ale bude, nezávisle na dohodě o fúzi velkých korejských dopravců, linka do chorvatského Záhřebu (ZAG). K zahájení jejího provozu dojde již 16. května 2024.

Letem světem

Ethiopian Airlines rozlétají linku do Freetownu. Největší africká aerolinka nadále expanduje v západoafrickém regionu. Nejnovější destinací v její nabídce se stane hlavní město Sierry Leone, Freetown (FNA), do nějž od 31. května nabídne tři lety týdně. Bude se jednat o trojúhelníkové spojení se zastávkou v Burkině Faso, které bude směrováno jako Addis Abeba (ADD) – Ouagadougou (OUA) – Freetown. Četnějších spojení se dočká i právě hlavní město bývalé Horní Volty, neboť skrze Ouagadougou jsou routovány také lety do Conakry (CKY). Na této lince dojde od června k nárůstu počtu letů ze 2 na 4 týdně a do hlavního města Guineje se tak z Addis Abeby bude létat denně (zbytek jsou přímé lety). Navýšení počtu letů se dočká i Niamey (NIM)v Nigeru, kam Ethiopijci nově nabídnou taktéž každodenní spojení (místo dosavadních čtyř letů týdně).

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)