Záletník 123 aneb novinky ze světa cestování a letectví
14.1.2024

Záletník 123 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte s pořadovým číslem 123. A na jaká témata si dnes posvítíme? Praha možná získá přímé spojení s Uzbekistánem. Emirates začnou na linku do Vídně nasazovat Airbus A380. Letiště v Kišiněvu mění svůj IATA kód. Air China navyšuje počet letů do Evropy, nabídnou mj. více rotací na lince Vídeň – Peking. Turkish Airlines se vrací do irácké Sulajmáníje. A samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Dočká se Praha přímého spojení s Uzbekistánem?

Informace zveřejněná na oficiálních stránkách uzbeckého dopravce, Qanot Sharq Airlines, dává českým cestovatelům naději, že bychom se během letošního kalendářního roku mohli dočkat přímého leteckého spojení z České republiky do středoasijského Uzbekistánu. Tamější letecká společnost totiž Letiště Václava Havla v Praze (PRG) zařadila na seznam destinací, do nichž by v blízké budoucnosti ráda začala létat. Praha je společně s Madridem (MAD), Milánem (MXP) a Paříží (CDG) jedním ze čtyř evropských měst, která se dostala do hledáčku uzbecké aerolinky. Oznámení je samozřejmě nutné brát zatím s rezervou, ale minimálně naděje na novou zajímavou linku visí ve vzduchu…

Záletník 123 aneb novinky ze světa cestování a letectví

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Letecká společnost Emirates začne na linku do Vídně nasazovat A380! Jedna z nejlépe hodnocených aerolinek na světě vrátí na linku mezi Dubají (DXB) a Vídní (VIE) leteckého obra neboli Airbus A380. Cestovatelé se na jeho křídlech budou opětovně moci proletět od 21. února 2024, od kdy bude pravidelně nasazován na lety EK127/EK128.

Letiště v moldavském Kišiněvu získá nový IATA kód. Největší letecký přístav v zemi a zároveň vstupní brána do Moldavska, letiště v hlavním městě Kišiněv, začne od 18. ledna 2024 používat nový třípísmenný mezinárodní kód. Doposud používaná zkratka „KIV“ bude nahrazena „RMO“. Důvodem je snaha o distancování se od sovětského dědictví, která v zemi po invazi ruských vojsk na sousední Ukrajinu zintenzivnila (Rusko si navíc udržuje velmi silný vliv v separatistické republice Podněsteří). Původní zkratka „KIV“ totiž vychází z ruského pravopisu a výslovnosti názvu města právě v ruském jazyce. Oproti tomu nová zkratka „RMO“ reprezentuje anglický název země (Republic of Moldova).

KLM ruší lety do trojice evropských destinací. S příchodem letního letového řádu, tj. od 31. března 2024, již nizozemská letecká společnost nepočítá s přímými spojeními z Amsterdamu (AMS) do německých Drážďan (DRS) – aktuálně lety s každodenní frekvencí, do Štýrského Hradce (GRZ) – v současné době šest letů týdně, a do norského Sandefjordu (TRF) ležícího jižně od Osla – momentálně dva lety každý den. Pro všechna tři regionální letiště se jedná o velké ztráty, kdy přijdou o přímé lety do jednoho z největších evropských hubů. Důvody zrušení linek jsou zřejmé, spojení nenaplnila ekonomická očekávání (slabá poptávka a nízký load faktor letů).

Letem z Evropy Asie

Air China navýší počet letů do Evropy. Pro české cestovatele bude jistě nejzajímavější zpráva zvěstující nárůst počtu rotací z Vídně (VIE), kam bude čínská letecká společnost s příchodem letního řádu létat již 5× týdně (aktuálně nabízí 3 lety týdně). Na lety v pondělí, úterý, čtvrtek, pátek i sobotu bude nasazovat moderní Airbus A350-900XWB. Právě z rakouské metropole totiž nabízí tato aerolinka cenově zajímavé letenky do mnoha destinací v jihovýchodní Asii. Z Pekingu (PEK) bude čínský dopravce v letní sezoně létat častěji také do Athén (ATH) – 5× týdně, do Barcelony (BCN) – každý den, do Budapešti (BUD) – 3× týdně, a do Kodaně (CPH) – 5× týdně.

LOT oddaluje zahájení letů do Taškentu. Polský národní dopravce posunul start nové přímé linky z Varšavy (WAW) do Taškentu (TAS). O novém spojení jsme vás informovali již v magazínu „Záletník 100“. Inaugurační let na lince se měl původně uskutečnit 23. února, nyní ale došlo k jeho přesunu na 13. března 2024. Počet letů (nejprve tři rotace týdně – středa, pátek, neděle / od dubna navíc i úterní let) i nasazovaný letoun (Boeing 737 MAX 8) zůstanou nezměněny.

Oman Air dočasně přestane létat do Curychu. Ománská aerolinka nebude během letního letového řádu 2024 provozovat linku z Maskatu (MCT) do švýcarského Curychu (ZRH). Poslední vypsané spojení připadá na 29. března 2024. Zpátky na linku se dopravce plánuje vrátit 27. října 2024, přičemž cestovatelům posléze nabídne lety každý den.

Thai Airways obnoví lety do Milána a Osla. Thajský národní dopravce plánuje od 1. července 2024 obnovu pravidelných letů z Bangkoku (BKK) do italského Milána (MXP) i norského Osla (OSL). Do obou destinací bude létat s každodenní frekvencí. Lety na Apeninský poloostrov zajistí Boeing 787-9 Dreamliner, zatímco lety do Skandinávie Boeing 777-300ER.

Turkish Airlines se vrací na letiště v Sulajmáníje. Největší turecký dopravce plánuje s příchodem letního letového řádu 2024 obnovit provoz na lince z Istanbulu (IST) do Sulajmáníje (ISU) ležící ve Iráckém Kurdistánu. Spojení bude cestovatelům k dispozici od 1. dubna 2024 s frekvencí 11 letů týdně. Provoz na pravidelné lince mezi oběma městy byl přerušen v létě loňského roku kvůli aktivitám Strany kurdských pracujících (PKK) v regionu kolem Sulajmáníje. Situace dokonce vygradovala tak, že Turecko zakázalo přelet svého území všem letadlům odlétajícím nebo přistávajícím na tomto iráckém letišti.

Letem světem

Oman Air přestane létat do čtyř destinací v jižní Asii. Největší letecká společnost ze sultanátu Omán ukončí k 31. březnu 2024 své lety z Maskatu (MCT) do následujících destinací: Malé (MLE) na Maledivách – doposud 4 lety týdně, do Islámabádu (ISB) a Lahore (LHE) v Pákistánu – shodně 8 letů týdně, a do Kolomba (CMB) na Srí Lance – doposud 7 letů týdně.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)