Záletník 100 aneb novinky ze světa cestování a letectví
9.7.2023

Záletník 100 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Hurááá! Do světa dnes vylétá jubilejní 100. vydání našeho magazínu Záletník! Jak se na kulaté číslo sluší a patří, bude i dnešní díl doslova nabitý novinkami ze světa letectví i oblasti cestování! Posvítíme si na trojici destinací, které uvolnily vstupní podmínky. Představíme si pořádně horké zprávy z pražského Letiště Václava Havla (nové linky do Andalusie, Maroka či dřívější start přímého spojení do Albánie). Podíváme se také za hranice české kotliny: atraktivní dálkové linky chystá polský LOT, islandská aerolinka Play začala létat do Kanady a zaměříme se i na další aktuality! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

„Záletník“, občasník shrnující aktuální události ze světa letectví a oblasti cestování, k vám s pravidelnou nepravidelností vylétá již téměř dva a půl roku. Jeho sté vydání je jistě krásným milníkem, ale bez zpětné vazby od vás – jeho čtenářů – by bylo slavení lehce smutné. Určitě oceníme jakoukoliv vaši zpětnou vazbu – pochvaly, výtky, připomínky k jeho formě. Napište nám do komentářů nebo zpráv, jestli vás jeho čtení baví / co byste změnili. 🙂

Novinky ze světa cestování

Na přelomu června a července došlo k dalšímu uvolňování podmínek pro cestování napříč kontinenty. Zaregistrovali jsme celkem tři destinace, které v posledních dvou týdnech zrušily vstupní podmínky zavedené v souvislosti se šířením nemoci „COVID-19“ v roce 2020. Dvě příjemné zprávy k nám přiletěly z Afriky: konkrétně se jedná o Komorské ostrovy a Niger – obě destinace po přijíždějících cestovatelích nově nevyžadují doložení negativního testu ani očkovacího certifikátu. Stejně jako v „době předcovidové“ si turisté vystačí s platným turistickým vízem: v případě cesty na Komorské ostrovy ho lze dokonce získat až po příletu / pokud byste mířili do turistky málo vyhledávaného Nigeru, je třeba ho řešit v předstihu. Kompletní informace týkající se cestování do obou zmiňovaných destinací na vás čekají v našich průvodcích:

Třetí destinací, která již na vstupu do země nevyžaduje negativní test ani očkovací formulář je Myanmar! Ten dlouhotrvající povinnost zrušil s platností od 3. července 2023. Cesta do bývalé Barmy se přesto bez určité byrokracie neobejde. Stále je nutné disponovat cestovním pojištěním, po příletu do Rangúnu vyplnit příjezdový formulář a samozřejmě také disponovat turistickým vízem (lze zařídit online formou). Podrobné informace o cestování do Myanmaru, vč. užitečných odkazů, najdete v našem průvodci „Koronavirus v Myanmaru“.

Stále pro vás také udržujeme aktualizovaný seznam zemí, do nichž je možné cestovat bez omezení, která přinesla pandemie nemoci „COVID-19“. Už můžeme s klidem říci, že se jedná o většinu světa. 

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Ryanair obnoví lety na lince z Prahy do Malagy

Irská nízkonákladová aerolinka Ryanair na konci června do svého rezervačního systému nahrála lety na trase z Prahy (PRG) do Malagy (AGP). S obnovením spojení, které tentýž dopravce provozoval naposledy v zimní sezoně 2021/2022, se počítá v závěru října letošního roku. Cestovatelé se mohou těšit na tři páry letů týdně: pondělí, čtvrtek a sobota. Příchod dalšího dopravce na trasu, kde momentálně působí pouze Smartwings a Eurowings, by mohl (doufejme) znamenat také snížení cen.

Podrobné informace o obnoveném spojení se dočtete v našem speciálním magazínovém článku.

Nová linka z České republiky do Maroka od Eurowings

Pořádnou pecku si pro české cestovatele připravila letecká společnost Eurowings, které před pár dny do svého rezervačního systému nahrála nové atraktivní spojení. Jedná se o přímou linku z Prahy (PRG) do marockého Agadiru (AGA). Česká republika tak po několika letech opět získá přímé spojení s Marockým královstvím (dříve jsme mohli využít linky Ryanairu do Marrákeše či Air Arabia do Casablancy). Na nové lince se bude létat 2× týdně (středy a soboty) od 1. listopadu 2023.

Kompletní informace o letovém řádu a cenách letenek jsme pro vás shrnuli do tohoto magazínového článku.

Wizz Air uspíší start na staronové lince z Prahy do Tirany

K souboji o albánské hlavní město, Tirana, se od podzimních měsíců schyluje mezi Ryanairem a Wizz Airem. Zatímco irský dopravce na nové lince začne létat již s příchodem zimního letového řádu (konec října), maďarská aerolinka plánovala svůj návrat na trasu až na konec března 2024. To se ale nyní změnilo a v jejím rezervačním systému se objevily letenky již na prosincové termíny. K původně anoncovaným třem letům týdně navíc přibyla i nedělní rotace. Cestovatelé tedy budou mít k dispozici hned čtyři lety týdně (pondělí, středa, pátek a neděle). Přihlédneme-li ke skutečnosti, že Ryanair nabídne lety v úterý a sobotu, tak tu rázem máme lety z Prahy (PRG) do Tirany (TIA) téměř každý den!

Informace o nové lince z Prahy do Tirany od Wizz Airu najdete v našem článku. Podívat se můžete také na detaily o novém spojení Ryanairu.

Wizz Air ukončí lety z Prahy do Varny

Nálož příjemných a pozitivních zpráv v této kapitole naruší až ta poslední. Wizz Air od října letošního roku zredukuje počet letadel bázovaných v bulharské Varně (VAR) a přestane létat na celkem šesti linkách. Jednou z nich je bohužel také spojené z Prahy do Varny (VAR). Poslední let na této trase se uskuteční v pátek 29. září 2023 (aktuálně dopravce nabízí dva lety týdně – pondělí a pátek). Mezi další zrušené linky patří spojení do německých měst: Frankfurt Hahn (HHN), Karlsruhe (FKB) a Norimberk (NUE), dále do Vídně (VIE) a Liverpoolu (LPL).

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Nové linky polské aerolinky LOT

Expanzivní plány a dvě nové dálkové linky z polských měst oznámil v minulých dnech polský národní dopravce LOT. Počínaje 23. únorem 2024 začne létat na pravidelné lince z Varšavy (WAW) do Taškentu (TAS). Spojení do hlavního města Uzbekistánu bude provozováno 3× týdně (středa, pátek a neděle) letadly Boeing 737 MAX 8. Taškent se po kazašské Astaně (TSE) stane druhou středoasijskou destinací v nabídce aerolinky. Pozdně večerní odlet z Varšavy navíc krásně naváže na lety z Prahy do polské metropole, díky čemuž se nové spojení stane zajímavým také pro české turisty!

Ještě dříve než nové spojení do Taškentu bude rozlétána nová dálková linka z Vratislavi (WRO) do jihokorejského Soulu (ICN). Dle rezervačního systému aerolinky se inaugurační let uskuteční v pátek 3. listopadu 2023 a na trase se bude létat pravidelně každý pátek. Pro polského dopravce to bude již třetí přímá linka ze střední Evropy do Jižní Koreje (4× týdně létá z Varšavy i Budapešti).

Letem světem

Aerolinka Play zahájila lety do Toronta. Islandská nízkonákladová aerolinka Play v závěru června zahájila lety z Reykjavíku (KEF) do Toronta (YHM). Letiště ve městě Hamilton ležící cca 80 km jižně od Toronta se stalo první kanadskou destinací, která byla zařazena do sítě mladého dopravce. Celkem se jedná již o pátou severoamerickou destinaci, do níž aerolinka nabídne každodenní spojení – dalšími jsou americká města Boston (BOS), Baltimore (BWI), New York (SWF) a Washington DC (IAD). Díky sezónním letům aerolinky Play z Prahy na Island mohou novou linku k cestě do Kanady využít také čeští cestovatelé.

Ryanair škrtá lety do černohorské Podgorice. Zvýšení letištních poplatků v hlavním městě Černé Hory, Podgorice (TGD), zapříčiní zrušení třech linek nízkonákladového dopravce. Škrty se dotknou linek do Záhřebu (ZAG), Barcelony (BCN) a Manchesteru (MAN). Zachováno zůstane celkem šest spojení, vč. linek potenciálně zajímavých pro české cestovatele – do Berlína (BER), Krakova (KRK) a sezónní linky do Vratislavi (WRO).

Wizz Air se stahuje z albánského letiště Kukes. Maďarská lowcostová společnost končí svou činnost na letišti ve městě Kukes (KFZ) v severní Albánii. Během příštího týdne se uskuteční poslední lety do všech čtyř destinací, které aerolinky z Kukesi obsluhovala. V pondělí, 11. července, se naposledy poletí do Vídně (VIE) a Karlsruhe (FKB), v úterý do Memmingenu (FMM) a ve čtvrtek do Basileje (BSL).

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)