Letiště Maskat

Letiště Maskat (MCT)

Mezinárodní letiště Maskat (MCT), původním názvem Seeb International Airport, leží v metropolitní oblasti hlavního města Ománu – Maskatu. Slouží jako základna pro aerolinky Oman Air a Salam Air. Bylo otevřeno v roce 1973 a v roce 2018 odbavilo přes 16 milionů cestujících.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 11 km
  • Oficiální web letiště muscatairport.co.om

Letenky do Maskatu

Přímé lety z Prahy (PRG) do hlavního města Ománu, Maskatu, na křídlech aerolinky SalamAir jsou již minulostí. Nyní si se z Prahy do Ománu dostanete s minimálně jedním přestupem. Průměrná cena letenek do Ománu se pohybuje mezi 12 000 až 14 000 Kč. Akční letenky pořídíte i za ceny nižší 10 tisíc Kč. Délka přímého letu z Prahy do Maskatu je 7 hodin.

Přímé lety do Maskatu pořídíte také z německého Mnichova (MUC), a to s ománskou aerolinkou Oman Air, či již zmíněným SalamAirem (od zimy 2023/2024).

Často nejlevnější letenky do Ománu ale ulovíte v nabídce turecké nízkonákladové aerolinky Pegasus Airlines, která několikrát do roka nabízí zpáteční letenky (s přestupem v Istanbulu) za cca 6–7 tisíc Kč. Na jejích křídlech lze letět z Prahy, Mnichova i Vídně (VIE).

Letenky do Maskatu najdete jednoduše v našem vyhledávači. 

Doprava z letiště

Doprava ve dne

Autobusem

Letiště Maskat s centrem města spojuje autobusová linka A1, která jezdí každých 30 minut. Autobusy vyjíždí z nádraží Mabelah a jedou přes letiště na nádraží Ruwi. Na letišti staví před příletovou halou.

  • První autobus ve směru na Ruwi jede přes letiště v 3:27 a poslední v 20:41 (od neděle do čtvrtka) a směrem do Mabelah se můžete vydat nejdříve v 3:47 a nejpozději v 21:01. V pátky, soboty a svátky se směrem na Ruwi můžete dát prvním autobusem v 3:01 a posledním ve 20:10. Opačným směrem jede první autobus v 4:16 a poslední v 20:21. Detailní jízdní řád naleznete zde. Za jízdenku zaplatíte 1 OMR.

Další možností je linka 8, která spojuje autobusové nádraží Burj Sahwa s Al Khuwair 33 a také staví na letišti. I zde je interval spojení 30 minut.

  • Od neděle do čtvrtka se můžete svézt prvním autobusem z letiště ve směru Al Khuwair v 6:37 a posledním v 22:25. V opačném směru můžete v tyto dny vyjet od 6:23 do 22:32. V pátky, soboty a svátky se ve směru Al Khuwair můžete vydat z letiště nejdříve v 7:12 a nejpozději v 22:32. Na opačnou stranu jezdí autobusy po celý den od 6:57 do 23:08. Pod tímto odkazem najdete detailní jízdní řád linky 8. Za jízdenku pro jednu zónu zaplatíte 300 baisa a za jízdenku pro dvě zóny 400 baisa (1 OMR = 1 000 baisa).

Taxi

Před letištěm se nachází stání taxíků. Jízdné začíná na 25 OMR.

Půjčeným autem

Individuálním cestovatelům se za účelem poznávání Ománu bude určitě hodit půjčený automobil. Na letišti v Maskatu naleznete několik mezinárodních autopůjčoven, jejichž přepážky se nachází v příletové hale a jsou otevřeny 24 hodin. Auťák na dovolenou v Ománu si můžete jednoduše zarezervovat přes naši autopůjčovnu.

Doprava v noci

Pokud na letiště v Maskatu přiletíte mimo hodiny, kdy jezdí městské autobusy, budete muset pro cestu z letiště využít služby taxi.

Přestup na letišti

Letiště má dva terminály – terminál 1 (nový terminál) a terminál 2 (starý terminál).

Na letišti naleznete dva salónky, kde si můžete ukrátit dlouhou chvíli při přestupu. Vstup do „Primeclass salónku“ je zpoplatněn  částkou 21 OMR a můžete tam strávit 3 hodiny. Za vstup do „salónku Majan“ zaplatíte 30 USD (taktéž v něm lze strávit 3 hodiny). V obou salóncích se nachází i sprchy.

Pokud máte na letišti Maskat delší přestup, můžete využít letištního hotelu, který se nachází v 5. patře v odletové hale. Zarezervovat si ho můžete na potřebnou dobu, kterou v hotelu plánujete strávit (platí se hodinová sazba). V hotelu naleznete také wellness služby, bazén či fitness centrum. Hotel si můžete zarezervovat přes jeho oficiální stránky. Pokud chcete ušetřit a přespat v odletové hale, na jejím konci se nachází sedačky speciálně určeny pro odpočinek či přenocování na letišti.

Doporučená minimální doba na přestup na letišti v Maskatu je 60 minut.

 

Další užitečné tipy

Na letišti v Maskatu určitě hladovět nebudete. Nachází se zde totiž široká nabídka restaurací, fastfoodů a kaváren, stačí si jen vybrat. Mimo ně tu najdete také několik duty-free obchodů, kde si můžete nakoupit parfémy, oblečení či suvenýry.

Jelikož se jedná o muslimskou zemi, na letišti je také několik modliteben. Pro kuřáky jsou k dispozici kuřácké zóny.

Pokud jste si nezařídili víza dopředu online, budou vám přidělena po příletu – tzv. „on arrival“. Platnost víza je 14 dní a získáte je zdarma. Pokud plánujete být v Ománu delší dobu, musíte si o víza zažádat online. Pro získání víz potřebujete mít cestovní pas platný alespoň následujících 6 měsíců.

Na letišti se také nachází několik poboček místních bank a samozřejmě i bankomaty. Nechybí ani směnárny, které naleznete na všech terminálech a jsou otevřeny 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Pokud si chcete koupit místní SIM kartu, můžete tak učinit u kteréhokoliv operátora, který má své kiosky na letišti.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 10. 10. 2023
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)