Záletník 120 aneb novinky ze světa cestování a letectví
26.12.2023

Záletník 120 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Nespíme ani mezi svátky a do světa proto vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte s pořadovým číslem 120. A na jaká témata si dnes posvítíme? Z Brna se začalo létat přímými lety do Thajska, z Prahy do albánské Tirany. Více letních spojení hlásí z Českých Budějovic. Smartwings rozšiřují svou flotilu. Aerolinky z Lufthansa Group obnovily lety do Bejrútu a brzy se vrátí také do Tel Avivu. Ryanair v příštím roce chystá historickou expanzi do Maroka, kde nabídne i vnitrostátní lety. A samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

CK Čedok zahájila charterové lety z Brna do Thajska

Velkou premiéru zažilo v úterý 19. prosince 2023 brněnské letiště v Tuřanech (BRQ). Cestovní kancelář Čedok odtamtud totiž vypravila historicky první dálkový let. Jednalo se o charter obsluhovaný italskou aerolinkou Neos, který s turisty zamířil na thajský ostrov Phuket (HKT). Přímé lety do Thajska, na něž dopravce nasadí Boeingy 787-9 Dreamliner, budou z Brna odlétat každé úterý až do března příštího roku. Více se letošní novince aka zájezdům z Brna do Thajska věnujeme v tomto magazínovém článku.

Čedok přidává lety z Českých Budějovic

Na rozšíření nabídky letů v letní sezoně 2024 se mohou těšit cestovatelé z jižních Čech. Cestovní kancelář Čedok totiž posílí charterové lety z Českých Budějovic (JCL) do turecké Antalye (AYT), kam bude nově létat rovnou 2× týdně (středa, sobota). Letní sezona bude na letišti v Plané u Českých Budějovic v příštím roce zahájena již v sobotu 25. května 2024. Kromě letů na Tureckou riviéru nabídne nejstarší česká cestovní kancelář také lety na řecké ostrovy Kréta (HER) a Rhodos (RHO), do bulharského Burgasu (BOJ) a tuniské Enfindhy (NBE). Zahanbit se ale nenechají ani cestovní kanceláře Fischer a Exim Tours ze skupiny Der Touristik, které plánují vypravovat taktéž lety na Krétu s Rhodosem a navíc také na oblíbenou Mallorcu (PMI). Více podrobností jsme shrnuli do tohoto magazínového článku.

Smartwings rozšiřují svou flotilu

Domácí aerolinka Smartwings hlásí čerstvý přírůstek do své flotily. Stal se jí Boeing 737 MAX 8 s imatrikulací OK-SWJ, který na pražském Letišti Václava Havla (PRG) poprvé přistál ve čtvrtek 14. prosince 2023. Jedná se již o deváté letadlo tohoto typu, jenž má česká letecká společnosti ve flotile. Do ostrého provozu byl letoun zařazen záhy – debut na komerční lince si odbyl v neděli 17. prosince na letu z Prahy na Fuerteventuru (FUE). V příštím kalendářním roce dopravce očekává další čtyři nová letadla Boeing 737 MAX. Více informací se dočtete v této tiskové zprávě.

Wizz Air začal létat z Prahy do Tirany

Maďarská nízkonákladová aerolinka Wizz Air v minulém týdnu zvýšila konkurenční prostředí na trase z Prahy (PRG) do Tirany (TIA). Inaugurační let se uskutečnil v pondělí 18. prosince a nové spojení mezi Českou republikou a Albánií je cestovatelům k dispozici 3× týdně (pondělí, středa, pátek). Růžovo-bílá letadla na trase doplní nabídku Ryanairu, který mezi oběma městy létá 2× týdně (úterý, sobota). Přinesli jsme vám také tip na levné letenky z Prahy do Tirany od 640 Kč.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Nové linky Marabu Airlines z Mnichova. Mladá nízkonákladová aerolinka nabídne v letní sezoně 2024 tři nové linky z bavorského letiště (MUC), které často využívají i cestovatelé ze západních Čech. Nové linky povedou na Ibizu (IBZ) – 3× týdně (úterý, čtvrtek, sobota) od 4. května, do řecké Kavaly (KVA) – 3× týdně (pondělí, středa, neděle) od 5. května, a na Kanárské ostrovy v podobě Lanzarote (ACE) – 1× týdně (pátek) od 3. května. Provoz všech spojení zajistí letadla typu Airbus A320neo.

Letem z Evropy do Asie

Aerolinky z Lufthansa Group restartují lety do Tel Avivu. Po říjnovém přerušení provozu letů do Izraele se na tamější hlavní letiště v Tel Avivu (TLV) na začátku ledna vrátí všichni hlavní dopravci ze skupiny Lufthansa. Samotná mateřská aerolinka spustí linky z Mnichova (MUC) – 3× týdně od 8. ledna, a Frankfurtu (FRA) – 4× týdně od 9. ledna. Austrian Airlines nabídnou lety z Vídně (VIE) – 8× týdně od 8. ledna, a Swiss International Air Lines letový řád doplní lety z Curychu (ZRH) – 5× týdně taktéž od 8. ledna.

Eurowings, Lufthansa i Swiss obnovily lety do Bejrútu. O několik týdnů dříve, než v případě Tel Avivu, došlo také k obnovení letů společností ze skupiny Lufthansa, které míří ze střední Evropy do Libanonu. Cestovatelům jsou opět k dispozici přímé lety do Bejrútu (BEY) z těchto destinací: z Curychu (ZRH) – 2× týdně (středa, sobota), z Berlína (BER) – 1× týdně (pátek), a z Frankfurtu (FRA) – každý den.

Iberia obnoví lety do Japonska. Španělský národní dopravce se během zimního letového řádu 2024/2025 plánuje vrátit na přímou linku z Madridu (MAD) do Tokia, na letiště Narita (NRT). Na lince, kde aerolinka absentovala od roku 2020, plánuje létat 3× týdně od 27. října 2024. Obsluhu zajistí letouny typu Airbus A350-900XWB.

Letem z Evropy do Afriky

Ryanair přidává 24 nových spojení do Maroka a začne také létat na vnitrostátních linkách. Irská nízkonákladová aerolinka představila letní plány na expanzi v Maroku. Odhalila dosud nejrobustnější letní letový řád v Maroku, který zahrnuje 1 100 letů týdně na 175 trasách, a to včetně 35 nových linek. Čtyřiadvacet z nich bude směřovat z Marockého království do Evropy – většina na Britské ostrovy a do Španělska (žádné nové spojení se bohužel netýká některého z okolních letišť, která využívají také čeští cestovatelé). Dalších jedenáct nových linek bude vnitrostátních. Otevřena bude nová základna v Tangieru (TNG), kde svůj domov naleznou dvě letadla. Zcela novými destinacemi v sítí se stanou města Beni Mellal (BEM) a Errachidia (ERH).

Záletník 120 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Letem světem

Jetstar spojí západní Austrálii s jihovýchodní Asií. Australská nízkonákladová aerolinka Jetstar oznámila své plány na příští rok, během něhož chystá expanzi do jihovýchodní Asie. Město Perth (PER), ležící na západě země, plánuje nově spojit se Singapurem (SIN) – 3× týdně od 1. srpna a následně 6× týdně od 3. září, s thajským ostrovem Phuket (HKT) – 4× týdně od 6. srpna, a také s Bangkokem (BKK) – 4× týdně od 6. září. Do všech zmiňovaných destinací v jihovýchodní Asii navýší také stávající počet letů ze svého hubu v Melbourne (MEL) – do Singapuru bude létat denně, zatímco do obou cílů v Thajsku 5× týdně. Na linky z Perthu bude dopravce nasazovat Airbusy A321LR, zatímco spojení z Melbourne obslouží Boeingy 787-8 Dreamliner.

Nové letiště v mexickém Tulumu láká další aerolinky. Čerstvě otevřený letecký přístav na poloostrově Yucatán – letiště „Tulum International Airport“ (TQO) – bude od května hostit také pravidelné linky Air Canady. Kanadská letecká společnost spojí od začátku května 2024 Tulum s Montrealem (YUL) a Torontem (YYZ). Kanada se po domácích linkách a spojení do Spojených států amerických stane třetí zemí, kam se z Tulumu bude létat.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)