Kam se z Prahy létalo v listopadu 2020 – statistiky
18.12.2020

Kam se z Prahy létalo v listopadu 2020 – statistiky

Letiště Praha včera zveřejnilo provozní statistiky za listopad 2020. V předposledním měsíci kalendářního roku odbavilo letiště 65 823 cestujících. V meziročním srovnání s listopadem 2019 je to propad o 95 %. Nejvíce cestujících z Prahy směřovalo (stejně jako v předešlých měsících) do Amsterdamu, který byl ve statistikách následován Kyjevem a Malagou. 

TOP 15 destinací dle počtu odbavených pasažérů

První pozici v žebříčku opět obhájil nizozemský Amsterdam. Tamější letiště Schiphol si drží primát v počtu odbavených pasažérů na letech z Prahy od května letošního roku (s výjimkou července, kdy ho předskočil bulharský Burgas) a v čele žebříčku je letos již po šesté. Dá se očekávat, že svou pozici obhájí i v prosinci. Kromě KLM začaly na lince z Prahy Amsterdamu opět operovat i ČSA  a ve vánočním období se přidává i easyJet. Na druhé místo se ze šesté pozice v říjnovém žebříčku vyšvihl ukrajinský Kyjev, kam z Prahy v listopadu cestovalo dokonce více pasažérů než v předchozím měsíci. Třetí místo (opět po nárůstu cestujících oproti říjnu) připadlo španělské Malaze.

Do „TOP 15“ se dostala také dvě istanbulská letiště. Kdyby se potom cestující z Prahy do turecké metropole počítali jako celek, obsadil by Istanbul dokonce druhé místo. Dostalo se také na dvě dálkové linky: Emirates na lince z Prahy do Dubaje a Qatar Airways na lince do Dauhá. Počet cestujících do Perského zálivu pak bude pravděpodobně dále růst, když na lince do Dubaje začne 23. prosincem počínaje operovat také FlyDubai. 

Zapomenout nesmíme ani na vyloženě „koupácké“ destinace. Ty v žebříčku zastupuje egyptská Hurghada, kam létá 2× týdně Air Cairo (od 23. prosince bude přidána i třetí rotace) a 1× týdně Smartwings, a dva z Kanárských ostrovů – Tenerife a Las Palmas.

Velkého úbytku cestujících se oproti říjnu dočkala Paříž (- 64 %) a také Frankfurt (- 43 %). Zmizela také italská letiště v Bergamu a Římě (Ryanair pozastavil lety v průběhu listopadu) či londýnské Heathrow, kam se kromě začátku měsíce nelétalo vůbec. Do hlubin statistik zmizely, stejně jako z nabídek zájezdů cestovních kanceláří, také destinace v Tunisku (Djerba a Enfindha).

Žebříček „TOP 15“

 1. 🇳🇱 Amsterdam – 8 486
 2. 🇺🇦 Kyjev (Boryspol) – 4 544
 3. 🇪🇸 Malaga – 3 851
 4. 🇷🇺 Moskva (Šeremetěvo) – 3 190
 5. 🇦🇪 Dubaj – 3 085
 6. 🇪🇬 Hurghada – 3 075
 7. 🇬🇧 Londýn (Stansted) – 2 777
 8. 🇹🇷 Istanbul (Airport) – 2 761
 9. 🇩🇪 Frankfurt – 2 736
 10. 🇪🇸 Tenerife – 2 706
 11. 🇫🇷 Paříž (CDG) – 2 406
 12. 🇶🇦 Dauhá – 2 330
 13. 🇹🇷 Istanbul (Sabiha Gökcen) – 2 168
 14. 🇬🇧 Manchester – 2 035
 15. 🇪🇸 Las Palmas – 1 539

Porovnání s rokem 2019 a předešlými měsíci

Meziroční porovnání ukazuje pokračující propad v poptávce po cestování. Zatímco v listopadu 2019 Letiště Praha odbavilo 1 250 384 pasažérů, v listopadu letošního to bylo pouhých 65 823 cestujících. To znamená meziroční propad o téměř 95 %.

Počty odbavených pasažérů odhalují také pokračující recesi, která přišla po letních měsících, během nichž se poptávka po letech alespoň částečně zvýšila (optikou koronavirové doby). Zatímco v srpnu prošlo pražským letištěm téměř 350 tisíc cestujících, v září to bylo 240 tisíc, v říjnu již jen 115 tisíc a v listopadu pouhých 65 tisíc. Listopad se zároveň stal čtvrtým nejsmutnější měsícem z pohledu této statistiky. Méně pasažérů bylo na letišti odbaveno pouze v dubna, květnu a červnu.

Statistiku za říjen 2020 naleznete popsanou v našem článku.

Výhled na prosinec

Počet odbavených cestujících na Letišti Praha by se v prosinci (v porovnání s listopadem) mohl zvednout. V předvánočním období se do Prahy vrátí i aerolinky, které jsme tu nějakou dobu neměli možnost vidět. Namátkou Air Baltic, Air Serbia, easyJet, Flydubai, Transavia, Ukraine International Airlines či Volotea. Pod kratší odmlce se vrací i British Airways či Wizz Air. Ostatní dopravci pak některé své linky obnovují, resp. zvyšují frekvenci letů na těch, co ponechali v provozu.

Aktuálně se z Prahy létá do 41 destinací na 59 linkách. Spojení do 26 zemí zajišťuje celkem 28 dopravců. Podívejte se na kompletní přehled aktuálních linek z Prahy. 

Zdroj: Letiště Praha (Prague Airport Traffic Reports)

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)