Letiště Moskva

Letiště Moskva – Šeremetěvo (SVO)

Mezinárodní letiště Moskva Šeremetěvo (SVO), oficiálním názvem Puškinovo letiště Moskva – Šeremetěvo, je nejvytíženějším letištěm v Rusku a jedním ze 4 letišť obsluhujících Moskvu. Své jméno nese po ruském básníkovi Alexandrovi Puškinovi. Slouží jako základna pro aerolinky Aeroflot, Nordwind Airlines, Pobeda, Rossiya Airlines a Smartavia. Za běžných okolností jde o velký dopravní uzel pro cesty mezi Evropou a Asií, momentálně jsou však téměř všechny lety z Evropy do Moskvy pozastaveny kvůli invazi na Ukrajinu. V roce 2019 letištěm prošlo více než 49,9 milionů cestujících.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 29 km
  • Oficiální web letiště svo.aero

Letenky do Moskvy

Přímé lety do Moskvy na letiště Šeremetěvo ze střední a západní Evropy, včetně Prahy (PRG), jsou momentálně pozastaveny. S jedním přestupem se na toto moskevské letiště dostanete na křídlech Air Serbia s přestupem v Bělehradě (BEG). Cena takové letenky však momentálně převyšuje hranici 20 000 Kč.

Letenky do Moskvy rezervujte přes náš vyhledávač.

Doprava z letiště

Doprava ve dne

Vlak

Vlak Aeroexpress je nejrychlejším spojením z letiště do centra. Vlak jezdí každých 30 – 40 minut do stanice Belorusskaya (železniční stanice) a doba jízdy je přibližně 50 minut. Vlak staví také na zastávkách Okruzhnaya a Savelovskaya. Základní jízdné je 470 rublů (asi 108 Kč). Jízdenku si koupíte online nebo na stanici vlaku. Jízdní řád naleznete na stránkách dopravce. Provozní doba je od 6:55 do 21:25.

Autobus

Společnost Aeroexpress provozuje také autobus, který vás odveze na zastávku metra Khovrino během 20 minut a také na zastávku Gostinitca. Jízdenku si koupíte online a také přímo u řidiče za 300 rublů (asi 70 Kč). Autobusy jezdí mezi časy 6:45 a 00:25 každých 10 minut.

Autobus 851 městské hromadné dopravy jede do stanice Rechnoiy Vozkal s mnoha zastávkami (například Belomorskaya) přibližně 45 – 120 minut a cena je 61 rublů (asi 14 Kč). Tato linka jezdí od 6:15 do 00:24 každých 13 minut.

Míříte-li na zastávku metra Planernaya, využijte autobusu 817, kdy vás cesta vyjde na 61 rublů (asi 14 Kč). Autobus jezdí mez 6:18 a 1:07.

Pokud je vaším cílem čtvrť Khimki, využijte autobusů 62k, 41 a 43, za které zaplatíte 50 rublů. Do čtvrti Lobnya vás odvezou autobusy 48, 41, 21, 24k a 33k za jednotnou cenu 50 rublů.

Alternativní možností je ruská maršrutka (velká dodávka pro cca 20 osob) a odjíždí vždy, jakmile se naplní (cca každých 15 minut). Maršrutka č. 949 jezdí do stanice metra Rechnoy Vokzal na okraji Moskvy a cena je 85 rublů (asi 20 Kč). Maršrutka 948 vás odveze na zastávku metra Planernaya za 85 rublů.

Taxi

Doprava taxíkem je v Rusku jedna z nejlevnějších na světě a nejvýhodněji většinou vychází přes mobilní aplikaci Yandex Taxi. Cesta do centra trvá podle provozu 40 minut až 2 hodiny a cena je asi 1250 rublů (přibližně 288 Kč). Vzhledem k tomu, že v okolí letiště jsou obří sídliště, je třeba počítat s velkými zácpami. Pokud pojedete taxíkem na letiště, mějte raději dostatečnou časovou rezervu. Když bude nejhůř, můžete poprosit řidiče, aby jel po placené silnici (po platnoi doroge), kde je provoz menší.

Půjčené auto

Své pobočky na letišti Moskva Šeremetěvo mají autopůjčovny REX Rent a EuropCar. Ideální auto pro dovolenou v Rusku si zarezervujte předem přes naši autopůjčovnu. 

Alternativní možností je využít carsharingu Yandex Drive. Parkoviště vyhrazené pro carsharing najdete na parkovištích u terminálů B a D. Cena začíná na 300 rublů (asi 70 Kč).

Doprava v noci

Denní městská doprava funguje zhruba od 05:30 do 01:00. Pokud pojedete v noci mimo toto období, doporučujeme využít taxi. Nenarazíte na žádné zácpy a cena se bude velmi přijatelná. Alternativně můžete využít nočního autobusu H1, který jede z letiště až do centra do stanice Kitai Gorod za symbolických 61 rublů. Autobus jezdí každých 30 minut.

Přestup na letišti

Přestup na letišti Moskva – Šeremetěvo

V současné chvíli má letiště Šeremetěvo 5 terminálů, stavba 6. terminálu je v plánu. Dělí se na severní terminály (B a C) a jižní terminály (D, E, F). Obě části letiště jsou od roku 2018 spojené podzemním vlakem, který spojuje terminál B s chodbou mezi terminály D a E. Vše je přehledně znázorněno na plánku letiště. Tímto vlakem se doba přesunu mezi terminály zkrátila téměř desetkrát. Minimální doporučená doba na přestup je 1 hodina.

Terminál B je využíván domácí aerolinkou Aeroflot hlavně pro vnitrostátní lety (kromě letů do východního Ruska), ostatní aerolinky pro vnitrostátní lety využívají terminál D. Ten je momentálně uzavřen z důvodu zastavení operací zahraničních aerolinek v Rusku v důsledku invaze na Ukrajinu. Z terminálu C, jehož část je momentálně v rekonstrukci, létají některé mezinárodní lety. Mezinárodní lety Aeroflotu a jeho partnerů ze SkyTeamu jsou operovány z terminálu E, ostatní z terminálu F.

Po celém letišti se nachází hned několik letištních salónků, jejichž seznam najdete na stránkách letiště. Zřejmě nejlepší z nich je The Mastercard Lounge, kam mají držitelé World Elite Mastercard karet vstup zdarma. V téměř všech najdete sprchy, které jsou také v tranzitní hale.

Pokud máte delší přestup a potřebujete si zdřímnout, k dispozici je tzv. spací salónek, který najdete na terminálu C. Mimo něj je možnost využít kapsulí na spaní Aerosleep, GettSleep, GoSleep, nebo klasických hotelů – V Express, Holiday Express, Novotel, Park Inn, Radisson Blu a Sheraton. 800  metrů od letiště najdete také hotel SkyPoint.

Během přestupu si můžete uložit své zavazadlo v letištní úschovně, kdy vás úschova na 1 den vyjde na 600 rublů.

 

Přestup mezi letišti v Moskvě

Jestliže je váš navazující let operován z jiného letiště než Šeremetěvo, doporučujeme přesun taxíkem zhruba za 900 – 1500 rublů (300 – 500 Kč). Alternativně můžete jet do centra, metrem se přesunout mezi nádražími a pak znovu pokračovat na letiště. Tato varianta vám ale může zabrat i půl dne a moc peněz tím neušetříte.

  • Šeremetěvo – Vnukovo: Jeďte Aeroexpressem na stanici Belorussky, odtud metrem na zastávku Kievskaya. Z vlakového nádraží Kievsky jezdí Aeroexpress na letiště Vnukovo (VNO). Celá cesta vám zabere přibližně 1,5 – 3 hodiny.
  • Šeremetěvo – Domodědovo: Ze stanice Belorussky, kam se dostanete Aeroexpressem, jeďte metrem na zastávku Zamoskvoretskaya. Poté naskočte na Aeroexpress směr letiště Domodědovo (DME). Tato cesta trvá asi 2 – 3 hodiny.
  • Šeremetěvo – Žukovskij: Opět dojeďte Aeroexpressem na stanici Belorussky a poté metrem, tentokrát na zastávku Vykhino (musíte přestoupit na zastávce Tverskaya). Z Vykhino jeďte vlakem na stanici Otdykh, odtud na zastávku Pereezd (autobusy 2, 2k či 6k). Poté dojdete na letiště Žukovskij (ZIA) pěšky. Celá cesta vám zabere asi 3,5 hodiny.

Více informací najdete na stránkách letiště.

Další užitečné tipy

Letiště Moskva Šeremetěvo je otevřeno 24 hodin denně.

Najdete zde také celou řadu restaurací, kaváren, fastfoodů a bufetů, hlady tedy určitě trpět nebudete. Dále nechybí ani dostatek obchodů, včetně těch duty-free.

Na letišti se nachází také zázemí pro matky s dětmi, banka, směnárna a také bankomaty.

Místa na nabití elektroniky jsou ve třetím patře terminálu D.

Pokud se vám na letišti cokoliv ztratí, kontaktujte příslušnou kancelář na čísle +7 (495) 578-65-65.

Informace o příletech a odletech na letišti Moskva – Šeremetěvo najdete na stránkách letiště.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 12. 10. 2023
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)