Moskva - Šeremetěvo (SVO)

Moskva – Šeremetěvo (SVO)

Puškinovo letiště Moskva - Šeremetěvo je zdaleka největším letištěm v Rusku a jedním z největších v Evropě. Nachází se zde hlavní báze ruské aerolinky Aeroflot, která se také nejvíce podílí na rychlém růstu letiště. Přestup na tomto letišti byl pro cestující donedávna černou můrou. Díky aktuálním úpravám a novému terminálu C se již ale jedná o celkem moderní dopravní hub pro cesty mezi Evropou a Asií.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 31 km
  • Oficiální web letiště svo.aero

Letenky do Moskvy

Letenky z Prahy do Moskvy můžete pořídit téměř u jakékoliv evropské aerolinky. Přímé spojení z Prahy operují Aeroflot a ČSA na letiště Moskva – Šeremetěvo, Ural Airlines na letiště Žukovskij a Pobeda Airlines z Karlových Varů na letiště Vnukovo.

Cena letenky do Moskvy se pohybuje nejčastěji kolem 5 tis. Kč, akční letenky potom vychází zhruba na 3 tis. Kč. Levné letenky je možné koupit také z Bratislavy s Pobědou nebo z Budapešti s Wizzairem. Zde může cena klesnout i pod 2 tis. Kč.

Doprava do centra

Doprava ve dne

Možností, jak se dostat z letiště Moskva – Šeremetěvo do centra Moskvy, je poměrně dost. V Moskvě mají dopravu po městě celkem vychytanou a žádná z možností navíc nevychází extrémně draze.

  1. Aeroexpressem (vlakem): Aeroexpress je ve většině případech nejrychlejším spojením z letiště do centra. Vlak jezdí každých 30 minut do stanice Belorusskaya a doba jízdy je přibližně 35 minut. Základní jízdné je 500 rublů (asi 170 Kč), při nákupu alespoň 4 dny předem je 10% sleva. Skupinové jízdné pro 4 osoby je 1100 rublů, takže je zde sleva skoro 50 %. Jízdní řád naleznete na stránkách dopravce.
  2. Maršrutkou: Maršrutka je velká dodávka pro cca 20 osob a odjíždí vždy, jakmile se naplní (cca každých 15 minut). Maršrutka č. 949 jezdí do stanice metra Rechnoi vokzal na okraji Moskvy a cena je 80 rublů (asi 30 Kč). Doba jízdy je podle provozu 30 – 90 minut a odsud do centra přibližně půl hodiny metrem.
  3. Autobusem: Cesta autobusem je nejlevnější, ale také nejpomalejší spojení. Autobus jede do stanice Rechnoi vozkal s mnoha zastávkami přibližně 45 – 120 minut a cena je 57 rublů (asi 20 Kč). Jedinou výhodou je, že na palubě je wifi.
  4. Taxi: Doprava taxíkem je v Rusku jedna z nejlevnějších na světě a nejvýhodněji většinou vychází přes mobilní aplikaci Yandex Taxi. Cesta do centra trvá podle provozu 40 minut až 2 hodiny a cena je 700 – 1000 rublů (250 – 350 Kč). Vzhledem k tomu, že v okolí letiště jsou obří sídliště, je třeba počítat s velkými zácpami. Pokud pojedete taxíkem na letiště, mějte raději dostatečnou časovou rezervu. Když bude nejhůř, můžete poprosit řidiče, aby jel po placené silnici (po platnoi doroge), kde je provoz menší.

Doprava v noci

Denní městská doprava funguje zhruba od 05:30 do 01:00. Pokud pojedete v noci mimo toto období, doporučujeme využít taxi. Nenarazíte na žádné zácpy a cena se bude velmi přijatelná. Alternativně můžete využít nočního autobusu N1, který jede z letiště až do centra do stanice Kitai Gorod za symbolických 57 rublů.

Přestup na letišti

Přestup na letišti Moskva – Šeremetěvo

Přestup na letišti Šeremetěvo v Moskvě vás čeká hlavně v případě letu s Aeroflotem déle do Asie nebo po Rusku.

V současné chvíli má letiště Šeremetěvo 5 terminálů, přičemž spojené jsou terminály B a C (Šeremetěvo 1) a terminály D, E, F (Šeremetěvo 2). Obě části letiště jsou od roku 2018 spojené podzemním vlakem, který spojuje terminál B s chodbou mezi terminály D a E. Vše je přehledně znázorněno na plánku letiště. Tímto vlakem se doba přesunu mezi terminály zkrátila téměř desetkrát.

Donedávna fungovala část letiště Šeremetěvo 1 pouze pro vnitrostátní lety a Šeremetěvo 2 pro mezinárodní lety. Většina z nás by tedy vnitrostátní část letiště nikdy nenavštívila. V lednu 2020 byl však otevřen nový moderní Terminál C, ze kterého je odbavována většina mezinárodních letů Aeroflotu. Pokud tedy poletíte z Prahy do Moskvy např. s ČSA a dále s Aeroflotem, bude váš přestup o něco složitější než v minulosti.

Jestliže máte všechny lety na jedné letence, k přestupu v Moskvě NENÍ třeba vízum. Pokud je to alespoň trochu možné, snažte se vyhnout dlouhému přestupu v Moskvě. Bez tranzitního víza se do centra nedostanete a trávit celý den na místním letišti určitě není něco, o co byste měli stát.


Přestup mezi letišti v Moskvě
Jestliže je váš navazující let operován z jiného letiště než Šeremetěvo, doporučujeme přesun na taxi zhruba za 900 – 1500 rublů (300 – 500 Kč). Alternativně můžete jet do centra, metrem se přesunout mezi nádražími a pak znovu pokračovat na letiště. Tato varianta vám ale může zabrat i půl dne a moc peněz tím neušetříte.

Další užitečné tipy

Na letišti je několik Business salónků, které jsou spíše nadprůměrné. Zřejmě nejlepší z nich je The Mastercard Lounge, kam mají držitelé World Elite Mastercard karet vstup zdarma.

Najdete zde také celou řadu restaurací. Stejně jako v celém Rusku jsou na naše poměry levné hlavně fast foody jako je Mekáč, KFC, Subway nebo v Rusku velmi oblíbený Burger King.

V transitu není možnost žádného ubytování, ale najdete zde aspoň kapsle, ve kterých se můžete slušně vyspat. Cena je 250 rublů za hodinu ve dne a 350 rublů v noci.

Na letišti jsou samozřejmostí služby úschovny zavazadel a balení zavazadel.

Informace o příletech a odletech na letišti Moskva – Šeremetěvo najdete na stránkách letiště.

 

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 5. 5. 2020
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)