Záletník 135 aneb novinky ze světa cestování a letectví
7.4.2024

Záletník 135 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl, tentokráte z mexického Puerto Escondido (PXM), další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 135. A na jaká témata si dnes posvítíme? Nová spojení i obnovu dalších linek do Prahy přinesl letní letový řád. Hainan Airlines se vrátí na přímou linku do Pekingu. Častější spojení do Soulu nabídne Korean Air, který do Prahy začaly posílat Dreamliner. Turkish Airlines se po dlouhé době vrací do Libye. Avianca rozšíří portfolio evropských destinací o Paříž. A samozřejmě také další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Praha přivítala letní letový řád, máme se rozhodně na co těšit

V neděli 31. března 2024 začal na celém světě platit letní letový řád 2024! Pražské letiště Václava Havla (PRG) úspěšně rozšiřuje nabídku přímých linek do celého světa a v letošní letní sezoně cestovatelům umožní letět napřímo do 169 destinací. Provoz linek si mezi sebe rozdělí hned 70 dopravců.

Po několikaleté odmlce dojde k obnovení letů do čínského Pekingu (PEK) či kazašské Astany (NQZ). Nové linky na středně dlouhých trasách českým cestovatelům umožní vyrazit do egyptské Káhiry (CAI), gruzínského Tbilisi (TBS) či uzbeckého Taškentu (TAS). Ve srovnání s minulým létem se v nabídce nově objevují také italská města Florencie (FLR) a Verona (VRN), turecký Izmir (ADB), moldavský Kišiněv (RMO), polská Poznaň (POZ), estonský Tallinn (TLL), Ponta Delgada (PDL) na Azorských ostrovech nebo menší Kanárský ostrov v podobě La Palmy (SPC).

Podrobný výpis všech nových, ale i obnovených, spojení pro letní letový řád 2024 jsme pro vás shrnuli do tohoto jedinečného přehledu.

Hainan Airlines obnoví linku z Prahy do Pekingu

Čínský letecký dopravce Hainan Airlines po čtyřech letech obnoví provoz přímých letů z Prahy (PRG) do Pekingu (PEK). Spojení  bude cestovatelům k dispozici od 24. června 2024 s frekvencí třech letů týdně (pondělí, středa, pátek). Prozatím jsou v rezervačním systému aerolinky vypsány lety do konce letního letového řádu (poslední připadá na 25. října 2024). Peking se po jihokorejském Soulu (ICN) a tchajwanském Tchaj-peji (TPE) stane třetí destinací na Dálném východě, do níž se z Prahy bude létat přímo!

Všechny důležité informace o nové lince jsme pro vás shrnuli do našeho magazínu.

Karlovy Vary získají pravidelnou linku do Izraele

Karlovarské letiště (KLV) získá první pravidelné spojení se světem od konce pandemie nemoci COVID-19. Ze západních Čech se v druhé polovině května začne létat do izraelského Tel Avivu (TLV). Přímá linka bude v provozu od 23. května do 31. října 2024 s frekvencí jednoho letu týdně (každý čtvrtek). Za spojením stojí primárně blízkovýchodní cestovní kancelář Overseas Travel, která plánuje do lázeňské oblasti v západních Čechách vozit izraelské turisty. Podobný model se jí v loňské sezoně osvědčil na sousední Slovensku, kde létala do Piešťan. Stejně jako v tamějším případě bude na provozu linky spolupracovat s aerolinkou Corendon Airlines (marketingová zaštítění linky), leč reálně spojení zajistí kyperský dopravce TUS Airways, pro něhož je Ben Gurionovo letiště jednou z nejfrekventovanějších destinací.

Podrobný letový řád i informace o cenách letenek najdete v našem magazínu.

Korean Air do Prahy začaly létat

Korejský národní dopravce Korean Air začal s příchodem letního letového řádu 2024 na linku ze Soulu (ICN) do Prahy (PRG) nasazovat jiný typ letadla. Namísto Boeingu 777-300ER poletí nově cestovatelé mířící do Jižní Koreje na palubě Boeingu 787-9 Dreamliner. Navýšena je také frekvence spojení: tři lety týdně (pondělí, středa, pátek) během letní sezony doplní ještě sobotní rotace a dopravce tak cestovatelům nabídne hned čtyři let týdně.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Wizz Air provedl velkou čistku ve své nabídce. Maďarská nízkonákladová aerolinka s příchodem letního letového řádu dokončila proces výrazného krácení letů. Primárně se jedná o odstranění tras, na nichž byl provoz zastaven již před několika týdny (podrobně jsme o tom referovali v našem magazínu Záletník 127). Jejich definitivní smazání z rezervačního systému však značí, že se pravděpodobně nejedná pouze o krátkodobé pozastavení letů na daných linkách, nýbrž v dalších plánech aerolinky skutečně nefigurují. Kompletní výčet všech zrušených linek zpracoval blogger Sean M a jejich výpis naleznete na této stránce.

Letem z Evropy do Afriky

Turkish Airlines obnovily lety do Libye! Do severoafrické země se vrátil první velký dopravce, což je jistě skvělá zpráva nejen pro všechny dobrodružné cestovatele. Turecký národní dopravce dne 28. března 2024 obnovil přímé spojení Istanbulu (IST) s Tripolisem, konkrétně přistává na letišti Mitiga (MJI). Linka je v provozu 3× týdně (úterý, čtvrtek a neděle) a provoz na ní zajišťují letadla typu Boeing 737-800 / MAX8. Na frekventované trase mezi hlavním městem Libye a tureckou metropolí již dříve obnovily spojené také domácí aerolinky Afriqiyah Airways, Berniq Airways, Lybian Airlines a MedSky Airways. Zpáteční letenky z Prahy do Tripolisu pořídíte od 10 tisíc Kč (viz tento příklad)! Připomeňme si, že po zahájení občanské války v roce 2011 a následné eskalaci situace v roce 2014 do Libye přestali létat zahraniční dopravci. Jako první spojení do země v roce 2021 restauroval TunisAir, který krátce na to následoval také EgyptAir. Samotné Turkish se na libyjský trh vrací po více než 9 letech.

Letem z Evropy do Ameriky

Avianca začne létat do Paříže. Kolumbijský národní dopravce se po dlouhých letech vrátí na linku mezi Paříží (CDG) do Bogotou (BOG). Ohlášený start letů je naplánován na 4. července a cestovatelům bude k dispozici celkem pět letů týdně, a to až do 26. října 2024 Provoz spojení zajistí letouny typu Boeing 787-8. Avianca na trase bude svádět boj o cestovatele s Air France, v jejíž nabídce na letní sezonu nalezneme lety každý den. Francouzská metropole se pro jihoamerickou aerolinku stane čtvrtou evropskou destinací a v nabídce doplní Barcelonu (BCN), Londýn (LHR) a Madrid (MAD).

Letem světem

Air Asia začne létat do Pekingu! Největší nízkonákladová aerolinka ve východoasijském regionu expanduje do Číny a přidává do své nabídky novou linku z Bangkoku letiště Don Mueang (DMK) do čínského Pekingu na nedávn otevřené letiště Daxing (PKX). Inaugurační let na trase se uskuteční 1. července a dopravce počítá rovnou s každodenním spojením. V září dojde k útlumu letů na čtyři týdně, nicméně od října se nabídka vrátí do zajetých kolejí.

Etihad Airways zahájily lety do Bostonu. Oblíbená aerolinka z hlavního města Spojených arabských emirátů v neděli 31. března poprvé přistála v severoamerickém Bostonu (BOS). Ze svého domovského letiště v Abú Dhabí (AUH) tam bude létat 4× týdně (pondělí, středa, pátek a neděle). Na linky s označením EY147 a EY148 budou nasazovány moderní letouny typu  Boeing 787-9 Dreamliner. Partnerství s aerolinkou JetBlue poté cestujícím do USA umožní využít široké sítě návazných letů do celé Severní Ameriky.

Saúdskoarabské letiště Red Sea International Airport získalo první zahraniční linku. Zbrusu nové mezinárodní letiště postavené na pobřeží Rudého moře, mezi městy Yanbu a Hana v provincii Tabuk, disponuje IATA kódem „RSI“. Komerční provoz zde v září roku 2023 zahájila domácí aerolinka Saudia, které letiště spojila s Rijádem (RUH) a později také Džiddou (JED). Za dva týdny, konkrétně 18. dubna 2024, zde poprvé přistane také letadlo v barvách Flydubai, čímž dojde k zahájení pravidelných letů z Dubaje (DXB). Dopravce z Perského zálivu sem nabídne dva lety týdně (čtvrtek a neděle). Kromě tohoto letiště spustí ke stejnému datu Flydubai také lety do města Sakáka (AJF) provincii Al Jouf nacházející se na severu Saúdské Arábie.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)