Letiště Izmir

Letiště Izmir (ADB)

Mezinárodní letiště Izmir (ADB), oficiálním názvem Izmir Adnan Menderes Havalimanı, je pojmenováno po bývalém tureckém premiérovi. Nachází se 18 kilometrů jižně od stejnojmenného města. Jedná se o 5. největší turecké letiště dle počtu odbavených cestujících. Letiště Izmir slouží jako základna pro společnosti Corendon Airlines, Pegasus Airlines a SunExpress. V roce 2020 dokonce získalo ocenění jako jedno z nejlepších evropských letišť ve své velikostní kategorii – v roce 2022 jím prošlo na 10 milionů cestujících.

Letenky do Izmiru

Přímé letecké spojení Prahy (PRG) a tureckého Izmiru (ADB) nově o letní sezony 2024 zajistí letecké společnosti SunExpress a Smartwings. Průměrná cena zpátečních letenek na přímé lince z Prahy do Izmiru se pohybuje v rozmezí od 5 do 7 tisíc Kč. V akcích je ovšem možné letenky ukořistit i za 3 tisíce Kč. Let samotný trvá 2 hodiny a 45 minut.

Alternativně nebo během zimní sezony se z Prahy do Izmiru můžete dostat s těmito tureckými dopravci: Pegasus Airlines – via Istanbul-Sabiha Gökcen (SAW) / SunExpress – via Antalyi (AYT) / Turkish Airlinesvia hlavní letiště v Istanbulu (IST). 

Do Izmiru se létá také z několika letišť v blízkém okolí České republiky:

  • Berlín (BER) – SunExpress, Corendon Airlines a Pegasus Airlines (oba sezónně) + nově od roku 2024 také easyJet (také sezónně);
  • Mnichov (MUC)  SunExpress, Corendon Airlines a Turkish Airlines (oba sezónně);
  • Norimberk (NUE) – SunExpress, Corendon Airlines a Pegasus Airlines (oba sezónně);

Letenky do Izmiru rezervujte přes náš vyhledávač.

Doprava z letiště

Doprava ve dne

Autobus

Na letiště Izmir jezdí autobusy Havas. Spoje ve směru z města jezdí každou hodinu od 3:30 do 22:30, naopak ve směru z letiště od 8:40 do 22:40 (taktéž v hodinovém taktu). Jízda trvá necelou hodinu a cestující za ni zaplatí 13 TRY (cca 10 Kč).

Vlak

Letiště Izmir disponuje také železničním spojením na hlavní stanici Alsancak v centru města. Vlaky příměstské železnice IZBAN jezdí od 6:00 do 00:30 v intervalech po 10 minutách. Jednosměrná jízdenka stojí 8 TRY (cca 7 Kč) a doba jízdy bývá do 25 minut.

Půjčené auto

Na letišti se nachází několik lokálních i mezinárodních autopůjčoven. Auto pro vaši dovolenou na západě Turecka si jednoduše rezervujte předem přes naši autopůjčovnu.

Taxi

Stání taxíků se nachází přímo před letištní budovou, Nástupní poplatek činí 12 TL a poplatek za km je 22 TL. Celková cena za jízdu mezi letištěm a centrem Izmiru se bude pohybovat kolem 200–300 TRY. Cesta do centra trvá 30 minut.

Doprava v noci

Autobusy jezdí 24 hodin denně. Taxi služba je k dispozici 24 hodin denně. V nočních hodinách je ovšem nutné počítat s vyššími cenami.

Přestup na letišti

Letiště Izmir disponuje dvěma moderními terminály, kde je snadná orientace. Zdejší letiště neslouží k přestupům. Letiště Izmir má jeden salonek Primeclass Lounge. Vstup do salonku stojí 55 € a nachází se v mezinárodním terminálu v mezipatře po pasové kontrole. Doba použití salonku jsou 3 hodiny.

Další užitečné tipy

Letiště Izmir je otevřené 24 hodin denně.

K dispozici není bezplatné Wi-Fi připojení.

Na letišti se nachází několik restaurací, duty-free obchod i úschovna zavazadel.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 2. 4. 2024
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)