Letiště Praha – letní letový řád 2024
2.4.2024

Letiště Praha – letní letový řád 2024

V neděli 31. března 2024 začal na celém světě, pražské Letiště Václava Havla (PRG) nevyjímaje, platit letní letový řád. Ten s sebou tradičně přináší množství, ve většině případů pozitivních, změn – zcela nová spojení, obnovený provoz na sezónních linkách nebo navyšování počtu rotací na linkách stávajících. Pojďme se proto společně podívat, jaký bude letní letový řád na Letišti Praha v roce 2024.

Letiště Praha v počtu destinací a dopravců dosáhne na téměř 90 % nabídky z rekordního roku 2019. Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha, přibližuje záměry rozvoje do konce roku: „Prioritou dalšího rozvoje leteckých spojení nadále zůstávají dálkové linky do Asie a Severní Ameriky. Konkrétně jednáme s dopravci o pravidelných spojeních s Hanojí, Pekingem, Dillí, Bangkokem nebo New Yorkem. Všechny tyto destinace mají svůj obchodní potenciál nejen v případě příjezdového cestovního ruchu, ale jsou zajímavé i z pohledu dovolenkového segmentu, přepravy zboží a poptávky obchodní klientely.“

V letní sezoně 2024 budou moci cestovatelé z České republiky využít nabídku přímých letů do 169 destinací od 70 dopravců.

Novinky pro léto 2024

Středně dlouhé a dálkové linky

Letošní letní letový řád po čtyřech letech přinese obnovení přímého spojení do Čínské lidové republiky. Praha dále získá hned trojnásobné přímé spojení s bývalými zeměmi Sovětského svazu a také novou linku do Káhiry!

Výčet novinek zahájí gruzínské Georgian Wings s linkou do Tbilisi (TBS), na níž by se mělo začít létat od 4. května – detaily naleznete v tomto magazínu.

Kazašský Scat Airlines od 22. května po čtyřech letech obnoví linku do tamějšího hlavního města Astana (NZQ) – více informací o spojení se dočtete v našem magazínu.

Zbrusu novou linku pak představí uzbecký Qanot Sharq Airlines, který 30. května zahájí přímé lety do Taškent (TAS) – více detailů opět shrnujeme v našem magazínu.

V Praze opětovně přivítáme letadla čínské aerolinky Hainan Airlines. Pravidelné spojení s hlavním městem ČLR, Pekingem (PEK), bude obnoveno 24. června – více informací o spojení se dočtete v našem magazínu.

9. července v Praze poprvé přivítáme leteckou společnost EgyptAir, která od tohoto data zahájí provoz linky do Káhiry (CAI). Odtamtud se cestovatelům navíc otevře pestrá paleta mnoha destinací po Asii i Africe – podrobněji se novince věnujeme v našem magazínu.

A když už jsme u těch dálkových linek, nesmíme opomenout ani návrat přímého spoje z Prahy do New Yorku. Letecká společnost Delta Airlines tradičně spojí českou metropoli s newyorským letištěm JFK a nabídne cestovatelům každodenní přímé lety – letos od 10. května do 6. října.

Krátké linky po Evropě

Změny u Ryanairu

Úplnými novinkami v letním letovém řádu Ryanairu z Prahy jsou polská Poznaň (POZ), kam se začalo létat již 1. dubna, a také Bristol (BRS) na Britských ostrovech, kam bude inaugurační let vypraven až 4. července. Dále pokračuje provoz linky do albánské Tirany (TIA), která byla rozlétána na podzim loňského roku.

Letový řád Ryanairu z Prahy ale nabobtná hned o 13 tras! Irská aerolinka totiž obnovuje provoz na sezónních linkách do italských měst: Boloňa (BLQ),  Pescara (PSR), Rimini (RMI) a Turín (TRN). Dále se vrací do švédského Göteborgu (GOT), polského Krakova (KRK), na Mallorcu (PMI), Rhodos (RHO) a do chorvatského Zadaru (ZAD) – vše již od konce března – a také na řecké ostrovy Korfu (CFU), počínaje 3. červnem, a Skiathos (JSI), již od 1. června 2024.

Máme tady ale i dvě smutné zprávy. Ryanair v nejbližších měsících nenabídne lety do střední Anglie – na letiště East Midlands (EMA), a ani do jordánského Ammánu (AMM). Na Blízký východ měl sice původně létat ještě během dubna a května, nicméně rozsáhlé škrty způsobené nestabilní situací v regionu zastavení provozu na této lince urychlily.

Novinky u ostatních nízkonákladovek

S novinkami přicházejí i ostatní nízkonákladové aerolinky. EasyJet obnovuje sezónní linku do skotského Edinburghu (EDI). Zahájí také provoz třech nových linek: do španělského Alicante (ALC)– od 1. dubna, na populární španělský ostrov Mallorca (PMI) – od 30. května, a na Azurové pobřeží, do Nice (NCE) – kam začne ale létat až na konci letního letového řádu.

Eurowings v prvním dubnovém týdnu obnovují provoz na linkách do španělského Alicante (ALC), řeckých Athén (ATH), britského Birminghamu (BHX) i na oblíbenou Mallorcu (PMI). A spouští také zcela nové linky do estonského Tallinnu (TLL), francouzského Nice (NCE) a španělské Valencie (VLC). Od 29. dubna se vrátí na linku mířící do Kolína nad Rýnem (CGN). Od 15. června poté obnoví letní spojení na řecké ostrovy Korfu (CFU) a Rhodos (RHO). Pro letní sezonu se naopak nepočítá s marockým Agadirem (AGA).

Příjemné novinky si připravila španělská Volotea. Na jejích křídlech si čeští cestovatelé mohou nově zaletět do italských měst Florencie (FLR) a Verona (VRN).

Islandský lowcost Play 25. dubna 2024 zahájí letošní sezonu letů do Reykjavíku (KEF).

SunExpress rozšíří svou nabídku letů z České republiky o druhou destinaci v Turecku. Kromě oblíbené Antalye (AYT) v letošní letní sezoně cestovatelům nabídne také lety do Izmiru (ADB), a to od 5. června.

Druhou šanci na zahájení letů do Prahy letos zkusí využít moldavská aerolinka FlyOne, která by od 17. června měla nabídnout přímé lety do Kišiněva (RMO).

Vueling si na lince do baskického Bilbaa (BIO) dává tříměsíční pauzu a spojení obnoví v sobotu 22. června.

Nezvyklý klid panuje u Wizz Airu. Ten řeší své vlastní problémy s letadly A320neo (konkrétně s jejich motory Pratt & Whitney) a nemá na rozšiřování sítě ani pomyšlení. Jedinou výraznější změnou v jeho letovém řádu z Prahy je konec linky do rumunské Bukurešti (OTP).

Další obnovené linky z Prahy

Poprvé do Prahy zavítá aerolinka KM Malta Airlines, která s příchodem letního letového řádu nahradila leteckou společnost Air Malta. Přímé lety na středomořský ostrov jsou dostupné od dubna až do října.

Kvalitně svou nabídku posiluje i tuzemská aerolinka Smartwings. Ta během jarních měsíců postupně zahájí lety do mnoha destinací ve Středomoří (Albánie, Francie, Itálie, Řecko, Španělsko či Turecko) a k Černému moři do Bulharska. Pro cestovatele si ale připravila také několik novinek. Tou nejžhavější je jistě nová linka na Azorské ostrovy, kde nabídne přímé lety do Ponta Delgady (PDL). Rozšíří i portfolio letů na Kanárské ostrovy, kde nově obslouží ostrov La Palma (SPC). Třetí novinkou pro letošní léto se stane turecký Izmir (ADB), čtvrtou řecké Athény (ATH) a dokonce pátou italské Brindisi (BDS). Se změnou pak musí počítat cestovatelé mířící do Dubaje – nově totiž aerolinka nebude přistávat na hlavním letišti (DXB). nýbrž na letišti Ál Maktúma (DWC).

Návrat na několika linkách hlásí také severští dopravci: skandinávský SAS restauruje linky do Kodaně (CPH), Stockholmu (ARN) a v omezené míře i do Osla (OSL) – na této lince jsou ale vypsány pouze lety v období od 18. dubna do 5. května, a islandský národní dopravce, Icelandair, obnovil provoz linky mezi Prahou a Reykjavíkem (KEF).

11. května si letošní premiéru v Praze odbude Croatia Airlines na lince do Splitu (SPU), aby o pouhých pět dnů později obnovila také lety do Dubrovníku (DBV).

Od 16. května se do Prahy vrátí Air Montenegro, s níž bude opětovně možné letět do Tivatu (TIV) v Černé Hoře.

Už třetí letní sezonu bude možné na pražském letišti potkávat letadla dvou menších blízkovýchodních společnosti. Konkrétně půjde o Flynas na trase do Rijádu (RUH) a Jazeera Airways operující na lince do Kuvajtu (KWI). S obnovou těchto spojení se počítá od 12. / 13. června.

16. června otevře svou druhou linku do Prahy bulharská letecká společnost Bulgaria Air. Kromě hlavního města Sofie (SOF) v letní sezoně obslouží také cestovatele mířící do Varny (VAR) na pobřeží Černého moře.

A na 1. července je naplánován první letošní přílet dopravce Cyprus Airways z kyperské Larnaky (LCA).

Další komentáře

Podle Jiřího Vyskoče, ředitele Rozvoje leteckého obchodu by objemu odbavených cestujících z doby před pandemií mělo letiště dosáhnout ke konci roku 2025 nebo začátkem roku 2026. „Předpokládáme, že za celý rok odbavíme přes 16 milionu cestujících. Nicméně nám kvůli válce na Ukrajině stále chybí přes jeden a půl milionu cestujících a šestnáct destinací konkrétně z Ruské federace, Ukrajiny a Běloruska. Ty aktuálně nejsou provozované. Po jejich odečtení jsme prakticky na 100 procentech roku 2019.“

Podrobný přehled všech nabízených linek z Prahy najdete na stránkách Letiště Praha.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)