Záletník 126 aneb novinky ze světa cestování a letectví
4.2.2024

Záletník 126 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl, tentokráte ze severního Mosambiku, další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte s pořadovým číslem 126. A na jaká témata si dnes posvítíme? Z Prahy do Taškentu se bude létat již na jaře. FlyOne odkládají start nové linky z Prahy do moldavského Kišiněva na červen. Krakov získá další spojení se Spojenými arabskými Emiráty. Austrian Airlines spustí přímou linku z Vídně do Bostonu. Saudia redukuje lety z Vídně. Eurowings nově nabídnou lety z Berlína do Tunisu. A samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Přímé spojení z Prahy do Uzbekistánu je opět o něco blíže

Zahájení provozu nové přímé linky z Uzbekistánu do České republiky se opět přiblížilo. Mezi dostupnými destinacemi v rezervačním systému uzbecké letecké společnosti Qanot Sharq Airlines se totiž objevila také Praha (PRG). Sice zatím není možné letenky na lince z Prahy do Taškentu (TAS) rezervovat, ale dostupnost české metropole v nabídkovači značí, že situace by se měla brzy změnit. Mezi insidery již každopádně koluje letový řád, který slibuje dvě týdenní rotace (čtvrtek a neděle). Dopravce by měl na trase začít létat ve čtvrtek 18. dubna 2024. Podrobnější informace o novém spojení shrnujeme v magazínovém článku.

FlyOne začne z z Prahy do Kišiněva létat v červnu

Korekcí doznaly plány moldavské nízkonákladové aerolinky FlyOne na zahájení letů z Prahy (PRG) do Kišiněva (RMO). Ta na podzim loňského roku oznámila, že se na trasu mezi oběma městy vrátí počátkem letošního dubna. Nyní ale došlo k odložení inauguračního letu na pondělí 17. června 2024. Zachovány zůstaly dvě týdenní rotace (pondělí a pátek), přičemž v případě té páteční byly upraveny časy odletů. Dopravce zároveň navýšil počet dostupných letů, které je nyní možné rezervovat v termínech až do konce letního letového řádu (tj. do závěru října) – původně byly vypsány jen do poloviny září. Kompletní informace naleznete v našem magazínu.

Letem z Evropy do Asie

Air Arabia začne létat do polského Krakova. V minulém díle našeho magazínu Záletník (125) jsme upozornili na rozšíření nabídky letů do Evropy v podání arabské nízkonákladové aerolinky Air Arabia, a to o linku do řeckých Athén (ATH). Dopravce z Perského zálivu však v oznamování novinek pokračuje. A nyní již potěší i vybrané české cestovatele (především ty z Moravskoslezského kraje). Nejčerstvějším přírůstkem v rezervačním systému letecké společnosti je totiž linka ze Šardžá (SHJ) do Krakova (KRK). Nové sezónní spojení je v nabídce přes letní prázdniny (od 29. června do 1. září 2024). Letouny Airbus A320 na trase budou létat denně! Krakov bude mít díky tomu přes léto přímé spojení hned se třemi městy ve Spojených arabských emirátech – Wizz Air létá do Abú Dhabí (AUH) a Flydubai do Dubaje (DXB).

Saudia přestane létat z Vídně do Džiddy. Saúdskoarabská letecká společnost, kterou si v posledním roce oblíbilo mnoho cestovatelů (nejen díky časté nabídne akčních letenek do destinací v Asii i Africe, ale také díky velmi benevolentní změnové politice), s příchodem letního letového řádu ukončí provoz linky z Vídně (VIE) do Džiddy (JED), na níž doposud létala 3× týdně (úterý, čtvrtek, sobota). Poslední let na dané trase dopravce vypraví v sobotu 30. března 2024. V rezervačním systému je aktuálně vypsáno pouze spojení z Vídně do Rijádu (RUH), a to navíc pouze sezónně od června do září (3× týdně – pondělí, středa pátek). Letový řád z Mnichova zůstane zachován = Džidda 3× týdně (úterý, čtvrtek, sobota) a Rijád 2× týdně (pondělí, středa). Změny bohužel nepotěší mnoho cestovatelů, kteří mají letenky z Vídně od Saudie nakoupené. Dle našich posledních zkušeností totiž dopravce odstoupil od vstřícné změnové politiky a nyní nabízí pouze refundy… :/

Somon Air ukončuje provoz letů z Dušanbe do Mnichova. Národní letecká společnost ze středoasijského Tádžikistánu přestane po necelých dvou letech nabízet přímé lety mezi Mnichovem (MUC) a tádžickým hlavním městem Dušanbe (DYU). Linka je aktuálně provozována jednou týdně (každou sobotu) a poslední let je na ní vypsán 30. března 2024. Pro Somon Air byl Mnichov zároveň jedinou destinací v Evropské unii, do níž dopravce pravidelně létal.

Letem z Evropy do Afriky

Nová linka z Berlína do Tunisu. Německá metropole získá již druhé přímé spojení s hlavním městem Tuniska. Nabídku tuniského dopravce Nouvelair v letní sezoně doplní také domácí nízkonákladová aerolinka Eurowings, která bude přímé lety z Berlína (BER) do Tunisu (TUN) provozovat v období mezi 15. červencem a 26. srpnem 2024. V rezervačním systému letecké společnosti nalezneme jeden let týdně (každé pondělí).

Letem z Evropy do Ameriky

Austrian Airlines začnou létat do Bostonu. V rezervačním systému rakouského národního dopravce se objevila nová přímá linka do Spojených států amerických. Spojení mezi Vídní (VIE) a Bostonem (BOS) je cestovatelům k dispozici od 1. července 2024. Na lince bude zpočátku nabízeno pět letů týdně (pondělí, středa, pátek, sobota, neděle), v polovině července dojde k navýšení ještě o úterní rotaci. Aerolinka na lety nasadí Boeing 767-300ER. Hlavní město státu Massachusetts bude již šestou destinací v USA, do níž Austrian poletí přímo. V nabídce doplní New York (JFK i EWR), Chicago (ORD), Washington (IAD) a Los Angeles (LAX).

Letem světem

Royal Jordanian expanduje v Saúdské Arábii. Nejnovější linka z Ammánu (AMM) na Arabský poloostrov povede na letiště do Al Ula (ULH), které se nachází v blízkosti tamější nejnavštěvovanější památky UNESCO – starověkého skalního města Madain Saleh. Přímé lety na nové lince budou zahájeny 16. února 2024 a dopravce počítá s frekvencí dvou letů týdně (úterý a pátek). Pro jordánského národního dopravce to bude již pátá destinace v Saúdské Arábii – po Dammámu (DMM), Džiddě (JED), Medině (MED) a Rijádu (RUH).

South African Airways obnoví lety do Austrálie. Jihoafrický národní dopravce, který v minulých letech doslova utekl hrobníkovi z lopaty (v roce 2020 zastavil svůj provoz a vyhlásil bankrot), plánuje obnovit lety do Austrálie. Západoaustralský Perth (PER) by se od 28. dubna 2024 měl stát třetí destinací ležící mimo africký kontinent, kam dopravce nabídne své lety – a to na lince z Johannesburgu (JNB) s frekvencí třech letů týdně. První dvě linky směřující mimo Afriku shodně vedou do Sao Paula (GRU) v Brazílii – jedna z Kapského Města (CPT), druhá taktéž z Johannesburgu.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)