Záletník 106 aneb novinky ze světa cestování a letectví
3.9.2023

Záletník 106 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa opět vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 106. Dnes nás čeká cestonovinka z Číny a tradičně také kupa leteckých aktualit. Nové linky z Prahy do arménského Jerevanu a egyptské Káhiry. Smartwings prodlouží spojení z Prahy do Antalye přes celou zimu. Ethiopian navýší počet letů do Vídně – stále navíc platí možnost proletět se Dreamlinerem odtamtud do Kodaně. A samozřejmě i nálož mnoha dalších novinek.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Čína ruší povinnost předkládat negativní test

Skvělá zpráva přiletěla v závěru srpna z Číny! Dle vyjádření mluvčí čínského Ministerstva zahraničních věcí je s platností od 30. srpna 2023 zrušena povinnost předkládat před cestou do země negativní antigenní test (ne starší 48 hodin). Čínská lidová republika byla do středy poslední destinací na asijském kontinentu, která stále některý z dokladů bezinfekčnosti (proti nemoci „COVID-19“) po přijíždějících cestovatelích vyžadovala.

Kromě turistů mířících přímo do Číny, kam si nově vystačíte s turistickým vízem a vyplněným formulářem, budou mít ze zrušení opatření radost také cestovatelé mířící do světa na palubě čínských aerolinek. Mnoho spojení od Air China či China Eastern Airlines do destinací ve východní Asii či do Austrálie a na Nový Zéland totiž zahrnuje delší přestupy v Pekingu nebo Šanghaji. Povinnost předkládat test se až doposud vztahovala i na ně.

Více informací o cestování do Číny se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Číně“.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Nová linka z Prahy do Jerevanu od ČSA

Hodně zajímavou novinku si pro české cestovatele připravily domácí České aerolinie, které oznámily svůj návrat na linku z Prahy (PRG) do Jerevanu (EVN). Přímé spojení do Arménie obnoví po pěti letech a na lince doslova nahradí maďarskou nízkonákladovou aerolinku Wizz Air, která provoz své linky ukončuje v polovině září. ČSA na trase nabídnou, od 2. října 2023, dva lety týdně (pondělí a čtvrtek). Jen ty ceny letenek jsou zatím pěkný úlet…

Více informací o nové lince ČSA z Prahy do Jerevanu se dočtete v našem magazínu.

Nová linka z Prahy do Káhiry od Smartwings

Právě uplynulý týden byl z hlediska oznamování nových linek z Prahy velmi úrodný! Svou trochu do pomyslného mlýna přispěla také tuzemská jednička alias aerolinka Smartwings. V jejím rezervačním systému se objevila nová trasa z Prahy (PRG) do Káhiry (CAI). Hlavní město třetí nejlidnatější země na africkém kontinentu se stane již sedmou destinací, do níž budou letadla v barvách českého dopravce pravidelně létat. Se spojením se počítá 2× týdně (středa a sobota), a to od 1. listopadu 2023.

Více informací o nové lince aerolinky Smartwings z Prahy do Káhiry se dočtete v našem magazínu.

Smartwings budou z Prahy do Antalye létat také přes zimu

Ještě chvilku zůstaneme zabořeni do rezervačního systému aerolinky Smartwings. Spojení Prahy (PRG) a turecké Antalye (AYT) bude letos poprvé v podání tohoto dopravce nabízeno jako celoroční. S přicházejícím podzimem dojde sice k postupnému snižování frekvence letů mezi oběma městy, ale létat se na lince bude bez přestávky až do jara. V první polovině října bude ještě provoz každodenní, dále ale rotace začnou ubývat. Během listopadu se bude jednat o tři lety týdně (čtvrtek, sobota a neděle). Od prosince 2023 do března 2024 budou Smartwings z Prahy na Tureckou riviéru létat 2× týdně (čtvrtek a neděle).

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Letecká společnost Air Baltic zveřejnila letový řád na letní sezonu a chystá 11 novinek. Aerolinka plánuje i nadále posilovat svou významnou pozici na pobaltských letištích a v létě 2024 chystá expanzi na celkem 11 trasách. Z lotyšské Rigy (RIX) bude nově létat do Alicante (ALC), Lublaně (LJU), Kišiněva (KIV) , Prištiny (PRN), Skopje (SKP), Sofie (SOF) a Tirany (TIA). Z estonského Tallinnu (TLL) naváže rozšířením nabídky do Billundu (BLL) a na Maltu (MLA). Novinek se dočkají také v Litvě – z Vilniusu (VNO) povede nová linka do Krakova (KRK) a z Palangy (PLQ) do Amsterdamu (AMS). V tiskové zprávě dopravce je zmiňováno také navýšení počtu letů mezi Rigou a Prahou (PRG) – prozatím však bez bližší specifikace.

Letem z Evropy do Afriky

Také easyJet začne létat na nové káhirské letiště Sphinx (SPX). O otevření nového leteckého přístavu na západním předměstí Káhiry (poblíž nekropole v Gíze) jsme psali již v Záletníku (70). Stejně jako o nových spojeních Wizz Airu, který se na tomto letišti etabluje nejrychleji – linka z Budapešti (viz „Záletník 99“) či linek z Milána (viz „Záletník 87“) a Říma (viz „Záletník 91“). Nyní své plány na lety do Káhiry oznámila také druhá evropská aerolinka, a to easyJet. Ten v závěru října zahájí provoz na nové trase z londýnského letiště Luton (LTN). Bude se jednat o tři lety týdně (úterý, čtvrtek a sobota).  Oznámení britské aerolinky přišlo jen pár dnů poté, co stejný úmysl veřejně prezentoval i konkurenční Wizz Air – taktéž tři lety týdně (pondělí, středa, pátek). Náhoda?

Ethiopian Airlines navýší počet letů z Vídně do Etiopie. S příchodem zimního letového řádu 2023/2024 přidá nejlépe hodnocená africká aerolinka další lety na lince mezi Addis Abebou (ADD) a Vídní (VIE). Vrátí se k frekvenci nabízené před příchodem pandemie nemoci „COVID-19“ a na trase bude létat každý den. 4× týdně bude navíc spojení prodlouženo až do Kodaně (CPH) – díky tzv. „5. svobodě“ mohou cestovatelé využít i této linky a raritně se proletět Boeingem 787 Dreamliner v barvách Ethiopianu na vnitrokontinentálním letu po Evropě. 3× týdně bude poté letoun z Vídně pokračovat do Bruselu (BRU) – na této lince však výše zmiňovaná 5. svoboda neplatí.

Letem z Evropy do Ameriky

Irská aerolinka Aer Lingus přidá v letní sezoně 2024 dvě nové linky do USA. Novinkami v nabídce dopravce budou přímé lety z Dublinu (DUB) do Denveru (DEN) – 4× týdně od 17. května, a Minneapolisu (MSP) – 4× týdně od 29. dubna. Na obě trasy budou nasazovány letouny Airbus A330. Frekvence letů do státu Minnesota bude navýšena s příchodem zimního letového řádu 2024/2025, od něhož dopravce počítá s lety každý den a změnou letadla na Airbus A321XLR. Na stejné trase, z Dublinu do Minneapolis, plánuje od 9. května (5× týdně) začít létat také konkurenční Delta Airlines.

Letem světem

Azerbaijan Airlines neboli zkráceně AZAL hlásí další novinky ve své síti. Zatímco v předminulém díle našeho magazínu Záletník (104) jsme psali o nových spojeních do Kyrgyzstánu a Saúdské Arábie, dnes přinášíme informace o rozšíření nabídky dopravce o lety do egyptského Šarm aš-Šajchu (SSH), moldavského Kišiněva (KIV)a hned trojice měst v Pákistánu. Do egyptského letoviska na Sinajském poloostrově nabídne od 4. listopadu dva lety týdně (středa a sobota). Do hlavního města Moldavska začne létat od 15. září 2023 – taktéž s frekvencí dvou letů týdně (pondělí a pátek). Nejzajímavější je potom rozšíření sítě o trojici destinací v Pákistánu, kam začne aerolinka létat od čtvrtého víkendu v září (23. a 24.). Bude obsluhovat tato města: Islámábád (ISB) – 2× týdně (středa, sobota), Karáčí (KHI) – 2× týdně (čtvrtek, neděle) a Lahore (LHE) – 2× týdně (pondělí, pátek). Připomínáme, že mezi Prahou (PRG) a Baku (GYD) dopravce i v zimní sezoně počítá se dvěma týdenními lety (pondělí a pátek) s dopoledním odletem z ČR.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)