Záletník 91 aneb novinky ze světa cestování a letectví
16.4.2023

Záletník 91 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 91! Dnes pro vás máme dvě, čerstvě bezpodmínečně otevřené, destinace a také kupu aktualit ze světa letectví. Qatar Airways na linku do Prahy nakonec Dreamliner nenasadí. ČSA představí nově pronajatý letoun OK-IOO. Iberia i Lufthansa budou po Evropě létat v Airbusy A330. Wizz Air opět rozšiřuje nabídku letů do Egypta a pravděpodobně brzy začne létat také do Pákistánu.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

První dubnový týden přinesl po delší době také pozitivní cestovatelské novinky z Jižní Ameriky. Počínaje 5. dubnem 2023 je totiž usnadněno cestování do Kolumbie! Od tohoto data byla zrušena povinnost předkládat před cestou do země negativní test nebo očkovací certifikát. Cestovatelům nově postačí pouze vyplnit příjezdový formulář. Podrobné informace o podmínkách cestování do země naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Kolumbii“.

Pouhou zajímavostí je také zrušení všech vstupních podmínek na ostrovní mikrostát Niue, který leží v jižním Pacifiku (východně od souostroví Tonga). Nám ale žádná novinka neuteče, a proto se rádi podělíme i takovouto aktualitu.

Stále pro vás také udržujeme aktualizovaný seznam zemí, do nichž je možné cestovat bez omezení, která přinesla pandemie nemoci „COVID-19“. Už můžeme s klidem říci, že se jedná o většinu světa. 🙂

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

ČSA již brzy rozšíří svou flotilu

České aerolinie zanedlouho oslaví 100 let od svého založení. Tento milník bude připomínat také letoun s registrací OK-IOO, který bude poprvé na linku ČSA nasazen 29. dubna, kdy zajistí přepravu cestujících na jediné pravidelné lince dopravce z Prahy (PRG) do Paříže (CDG). Rozšíření flotily o zapůjčený Airbus A320 přinese dokonce zdvojnásobení leteckého parku jednoho z nejstarších evropských dopravců (jak úsměvné). Stroj, který byl vyroben v roce 2009 a od té doby létal pouze pro filipínskou nízkonákladovou společnost Cebu Pacific, je již na území České republiky.

Druhý stroj z flotily českého národního dopravce, Airbus A320 s registrací OK-HEU, je aktuálně pronajatý v Izraeli, kde létá pro tamější aerolinku Israir (ano, společnost, která momentálně mj. usiluje o akvizici aerolinky Smartwings).

Dreamlineru v barvách Qatar Airways se nakonec nedočkáme

Na tomto místě musíme korigovat nepřesnou informaci, kterou jsme přinesli v minulém vydání našeho magazínu Záletník (90). Letecká společnost Qatar Airways nakonec Boeing 787 Dreamliner na vybrané sobotní lety mezi Prahou (PRG) a Dauhá (DOH) během června nenasadí. V rezervačním systému aerolinky se obsluha dané trasy opět unifikovala na, v současné době standardní, Airbus A320.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem světem z Evropy

Air Dolomiti převezme v letní sezoně provoz spojů na vybraných linkách od Lufthansy. Změny se týkají linek z Mnichova (MUC) do Drážďan (DRS), Kluže (CLJ) a Paříže (ORY) – od 1. května, na ostrov Jersey (JER) od 27. května, do Krakova (KRK) a Ženevy (GVA) od 1. června. Aerolinka Air Dolomiti bude taktéž létat do italského Brindisi (BDS), Janova (GOA) a Olbie (OLB).

Iberia bude na linku z Madridu (MAD) do Milána (MXP) nasazovat Airbus A330. Španělský národní dopravce reaguje na zvýšenou poptávku po letech v letní sezoně a plánuje trasu mezi španělskou metropolí a Milánem létat širokotrupým letadlem Airbus A330-200 (standardně jsou na linku nasazovány Airbusy A320 nebo A321). Konkrétně se bude jednat o lety IB3264 a IB3265 od června do srpna 2023 (s výjimkou období od 17. do 28. června).

Také Lufthansa nasadí Airbusy A330 a A340 na vnitrokontinentální trasy. V jejím případě budou tyto letouny využívány na lince z Frankfurtu (FRA) do Paříže (CDG) – lety LH1026 a LH 1027 – v období od 2. do 21. května 2023 (+ 26. května 2023). Již v minulém díle našeho magazínu, Záletník (90), jsme navíc psali o dočasném nasazení Boeing 747 na domácí linku z Frankfurtu do Hamburgu (HAM).

Wizz Air začne do Káhiry (SPX) létat z další italské destinace. V magazínu Záletník (87) jsme psali o plánech maďarské nízkonákladové aerolinky týkajících se zahájení provozu na lince z Milána (MXP) a nové káhirské letiště označované přídomkem Sphinx (SPX). Linka z Milána ale nebude jediná. Taktéž 15. června 2023 se totiž uskuteční inaugurační let na trase z Říma (FCO). Dopravce v tomto případě počítá se třemi lety týdně (pondělí, čtvrtek a neděle). Letenky jsou již nahrány v rezervačním systému a ceny jednosměrných ticketů začínají na sympatických 39,99 €.

Letem světem ze světa

Brazilská aerolinka Azul (celým jménem Azul Linhas Aéreas Brasileiras) do své sítě přidá třetí evropskou destinaci. V magazínu Záletník (84) jsme psali o rozšíření portfolia destinací o Paříž (ORY) a v minulém týdnu letecká společnost ohlásila také přidání linky do Milána. Konkrétně se bude jednat o spojení mezi Sao Paulem (sekundární letiště Viracopos alias „VCP“) a milánským letištěm Malpensa (MXP). Lety zatím nejsou nahrány v rezervačním systému aerolinky.

Marocký národní dopravce, Royal Air Maroc, obnoví přímé letecké spojení s Ruskem. V rezervačním systému dopravce je opětovně možné zakoupit letenky na trase z Casablanky (CMN) do Moskvy (DME). Lety jsou vypsány od 2. května s frekvencí dvou rotací týdně (úterý a čtvrtek). Poslední let se na dané trase uskutečnil na začátku března 2022, poté bylo spojení v důsledku ruské agrese na Ukrajině zastaveno…

Letecká společnost Saudia začne létat do nové destinace na africkém kontinentu. Cestovatelům od 1. června 2023 nabídne lety z Džiddy (JED) do východafrického Džibuti (JIB). Na trase plánuje létat 2× týdně (čtvrtek a neděle). Bude je jednat o zcela první přímé spojení Saúdské Arábie a malého státu Džibuti ležícího u průlivu Bab al-Mandab v Adenském zálivu.

Turkish Airlines plánují v letní sezoně navýšit počet letů mezi Istanbulem a New Yorkem. V původním letovém řádu turecký národní dopravce počítal s 21 lety týdně mezi Istanbulem (IST) a newyorským letištěm JFK. Od 12. července 2023 dojde k nárůstu počtu týdenních rotací na 25 a posléze dokonce na 27 (od 7. srpna 2023). Kromě hlavního letiště v New Yorku bude letecká společnost také 1× denně létat z Istanbulu do Newarku (EWR).

Wizz Air Abú Dhabí pravděpodobně začne brzy létat mezi Spojenými arabskými emiráty a Pákistánem. Dle pákistánských médií se čeká pouze na oficiální souhlas místní vlády (jiná média však již informovala o formálním udělení všech potřebných povolení). Pákistánská vláda zároveň recipročně doufá v zahájení diskuze o možnostech letů mezi oběma zeměmi také pro pákistánské soukromé letecké společnosti. Informační úniky zatím nezmiňují přesné trasy, na nichž by nízkonákladový dopravce mohl začít působit ani data, od kdy potenciálně začne mezi zeměmi létat.

Optikou této zprávy se velmi vizionářsky vykresluje náš loňský aprílový vtípek, kdy jsem právě zahájení těchto letů predikovali. 😀

Japonská nízkonákladová aerolinka Zipair ohlásila zahájení provozu na nové lince z Tokia – letiště Narita (NRT) do severoamerického San Francisca (SFO). Nové spojení bude v provozu 5× týdně (pondělí, úterý, středa, pátek a neděle) a lety bude operovat stroj typu Boeing 787-8 Dreamliner. Doplní tak dosavadní nabídku letů dopravce z Tokia do Los Angeles (LAX) a San José (SJC).

Zdroje: Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.plch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.comTwitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)