Záletník 99 aneb novinky ze světa cestování a letectví
25.6.2023

Záletník 99 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa opět vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 99. Dnes si posvítíme na dvě cestovatelské aktuality a také mnoho nových linek ze střední Evropy i ze světa – z Brna a Bratislavy do Černé Hory, z Budapešti do Egypta, z Norimberku do rumunských měst či nové spojení Eurowings na Lofoty. Podíváme se také do Izraele, kde se znovu začalo létat do Haify, nebo USA na nové livery aerolinky JetBlue.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Také předposlední červnový týden přinesl další uvolňování cestovních podmínek. Příjemné zprávy k nám tentokráte zamířily z Afriky i Asie. Všechny vstupní podmínky zavedené v souvislosti se šířením nemoci „COVID-19“ po téměř třech letech zrušily západoafrická Burkina Faso a také Pákistán. V případě výletu do obou destinací si cestovatelé vystačí s platným turistickým vízem (stejně jako tomu bylo před příchodem pandemie). Vzhledem k aktuální bezpečnostní situaci ve Ouagadougou je rozhodně pravděpodobnější vaše cesty do Pákistánu. Pobídkou může být i stále platná nabídka akčních letenek z Prahy do Káráčí za 5 544 Kč. Kompletní informace týkající se cestování do obou zmiňovaných destinací na vás čekají v našich průvodcích:

Stále pro vás také udržujeme aktualizovaný seznam zemí, do nichž je možné cestovat bez omezení, která přinesla pandemie nemoci „COVID-19“. Už můžeme s klidem říci, že se jedná o většinu světa. 

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Air Montenegro zahájila sezónní lety z Brna i Bratislavy

Brněnské letiště v Tuřanech (BRQ) ve čtvrtek 15. června 2023 poprvé přivítalo mladého černohorského dopravce – Air Montenegro, který zahájil sezónní lety do letoviska Tivat (TIV) ležícího v zálivu Boka Kotorska u Jaderského moře. Mezi oběma městy se bude létat 2× týdně (čtvrtky a neděle) až do 23. září letošního roku. Na lety jsou nasazována vrtulová letadla Embraer 195.

Další novou linkou v nabídce letecké společnosti je spojení z Bratislavy (BTS) do hlavního města země, Podrogica (TGD). Provoz na této lince byl zahájen v sobotu 17. června a i zde dopravce počítá se dvojicí týdenních rotací (úterý a sobota).

České aerolinie přidají druhou rotaci z Prahy do Paříže

Národní dopravce, ČSA, pomalu začíná chytat druhý dech. Po nedávném oznámení obnovení přímého spojení z Prahy do Madridu (MAD), o němž jsme informovali v tomto speciálním článku, přidává dopravce také druhou denní rotaci mezi Prahou a pařížským letištěm Charlese de Gaulle (CDG). Linka z české metropole do Paříže byla tuzemskou aerolinkou obsluhována dvakrát denně již během jarních měsíců, nicméně od 31. května došlo ke snížení počtu letů na jeden denně. Počínaje 14. zářím 2023 bude obnovena večerní rotace s odletem z Prahy v 17:35 (let OK766) a návratem z Paříže v 20:15 (OK767).

Eurowings budou z Prahy do Birminghamu létat i nadále

Německá letecká společnost Eurowings bude na lince mezi Prahou (PRG) a Birminghamem (BHX) působit i v kalendářním roce 2024. Doposud v rezervačním systému dopravce visely pouze lety vypsané do konce letošního letního letového řádu (tj. do konce října). V uplynulých dnech ale došlo k nahrání dalších rotací, přičemž provoz na lince bude obnoven s příchodem dubna 2024 (další letní letový řád) – stejně jako letos se počítá se dvěma lety týdně (pondělí a pátek). Přes zimní sezonu budou cestovatelé mířící z České republiky do Birminghamu odkázáni na přímé lety operované aerolinkou Jet2.

🌐 ✈️ Novinky z Evropy

Wizz Air bude létat z Budapešti do Káhiry. Nové atraktivní spojení maďarské nízkonákladové aerolinky bude směřovat do egyptského hlavního města, konkrétně na čerstvě otevřené letiště Sphinx (SPX) ležící v blízkosti Gízské nekropole. Z rezervačního systému vyplývá, že inaugurační let připadne na 31. října a na lince se bude létat 3× týdně (úterý, čtvrtek a sobota). Pro Wizz Air to bude již třetí linka mířící na letiště Sphinx. V polovině června totiž došlo k zahájení přímých letů z Milána (MXP) a Říma (FCO).

Eurowings zahájí lety na Lofotské ostrovy. Letecká společnost Eurowings Discover bude v letní sezoně 2024 létat na nové lince z Frankfurtu (FRA) do Harstadu/Narviku (EVE). Provoz spojení z německého Hesenska na letiště v severním Norsku, které je nejbližším leteckým přístavem pro Lofotské ostrovy, bude zahájen 16. května 2024. Z rezervačního systému dopravce vyplývá, že se počítá se dvěma rotacemi týdně (čtvrtek a neděle).

Dan Air spustil nové linky z Norimberku do Rumunska. Mladá rumunská aerolinka ve čtvrtek 15. června 2023 zahájila provoz hned na dvou nových linkách z nedalekého bavorského letiště, které je hojně využíváno také českými cestovateli. Nová spojení vedou do Bukurešti (OTP) – 4× týdně – a také Brašova (GHV) – 2× týdně. Právě v Brašově bylo ve stejný den otevřeno zbrusu nové letiště, celým názvem „Brasov-Ghimbav International Airport“. Na území Rumunska se tak nachází již sedmnáct komerčních leteckých přístavů.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Etihad Airways do své sítě přidaly Lisabon. Letecká společnost z Perského zálivu v minulém týdnu zahájila provoz na nové lince z Abú Dhabí (AUH) do Lisabonu (LIS). Inaugurační let se uskutečnil v neděli 18. června a dopravce počítá se třemi lety týdně (úterý, čtvrtek, neděle), na něž bude pravidelně nasazován Boeing 787-9 Dreamliner. Jedná se o teprve druhé přímé spojení z portugalské metropole do oblasti Zálivu, které doplní linku Emirates mířící do nedaleké Dubaje (DXB). Linka byla původně zamýšlena jako sezónní, nicméně velký zájem způsobil její prodloužení až do zimních měsíců.

Qatar Airways premiérově přistály v Trabzonu. Město ležící v severovýchodní části země na pobřeží Černého  moře se v pátek 16. června stalo nejčerstvějším přírůstkem v síti katarské aerolinky. Sezónní spojení z Dauhá (DOH) do Trabzonu (TZX) bude provozováno až do 22. srpna. Celkem se jedná o již sedmou destinaci v Turecku, do níž budou letadla ve vínovo-šedém nátěru pravidelně létat – na mapě doplní Adanu, Ankaru, Antalyi, Bodrum a obě istanbulská letiště.

Obnovení provozu v Haifě po čtyřech letech. Severoizraelské letiště Haifa (HFA) přivítalo první komerční lety od roku 2019. Po čtyřleté přestávce došlo k obnovení provozu na letišti ve čtvrtek 22. června 2023. Letecká společnost Universal Air (operující v tomto případě lety pro Israir) zahájila spojení z Haify do Larnaky (LCA) a Pafosu (PFO) na ostrově Kypr. Na obě linky bude nasazován malý letoun De Havilland Canada Dash 8-100. Důvodem je velmi krátká přistávací dráha, jejíž délka je pouhých 1 300 metrů. Neschopnost prodloužit ranvej přitom stála za přerušením pravidelných letů v minulosti. Letiště se totiž nachází na pobřeží Středozemního moře v blízkosti důležitého přístavu.

JetBlue představila nové livery. Americká nízkonákladová aerolinka JetBlue Airways v minulém týdnu představila zbrusu nový nátěr svých letadel. Po vzoru letecké společnosti ITA Airways se jedná o design, který lze nazvat „all blue“. Proces „převlékání kabátu“ si můžete prohlédnout v přiloženém videu.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník: Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)