Záletník 104 aneb novinky ze světa cestování a letectví
20.8.2023

Záletník 104 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa opět vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 104. Také dnes nás čekají čistě letecké aktuality, za to ale v hojné míře! Čedok v letní sezoně 2024 nabídne historický počet letů. SalamAir zařízl linku z Prahy do Maskatu. Nová linka z Berlína do gruzínského Tbilisi. Blíží se obnova komerčních letů do Libye. LATAM Airlines začne létat z Londýna do Peru. A samozřejmě i nálož mnoha dalších novinek.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

CK Čedok oznámila největší expanzi v historii

Nejstarší tuzemská cestovní kancelář Čedok představila své plány pro letní sezonu 2024. Z Prahy nabídne cestovatelům přímé charterové lety do celkem 40 destinací ve 12 zemích. Odtajnila i sedm novinek: jedná se o řecký ostrov Lesbos (MJT), Ponta Delgadu na Azorských ostrovech (PDL), egyptské letovisko ležící na březích Rudého moře – Ain Soukhna (CCE), sicilskou Katánii (CTA), tuniskou Enfindhu (NBE), Barcelonu (GRO) a také Severní Kypr (byť bude přistávat v řecké části na jihu ostrova – LCA).

Podrobně jsme se všem čerstvým novinkám od Čedoku věnovali v tomto magazínovém článku. 

SalamAir končí na lince mezi Prahou a Maskatem

Ománský dopravce SalamAir rozesmutněl české cestovatele, neboť zrušil lety na přímé lince z Prahy (PRG) do hlavního města Ománu, Maskatu (MCT). Konec linky se dotkne také řady českých cestovatelů, kteří měli na křídlech aerolinky namířeno do malajské Kuala Lumpur (KUL), nepálského Káthmándú (KTM) či na thajský ostrov Phuket (HKT).

Společnost vzala zrušení spojení skutečně „salámově“ – ještě den před odstraněním letů z rezervačního systému jsme od českého zastoupení měli informace, které plošnému rušení letů vůbec nenasvědčovaly. Následující den došlo v Ománu k rozhodnutí o zrušení linky, aniž by o tom právě českou pobočku kdokoliv zpravil. Ta o jejím konci nakonec informovala s téměř dvoudenní prodlevou. Pokud se vás nepříjemná zpráva dotkla, kontaktuje prodejce, u něhož jste letenky zakoupili (potažmo přímo aerolinku). Refundace by měly být zpracovány v horizontu dvou až třech týdnů.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Finnair upravuje zavazadlovou politiku pro cestující v „business class“. Nově si cestovatelé s letenkami v prémiové cestovní třídě smí na palubu letadla vzít 2 ks příručních zavazadel, jejichž úhrnná hmotnost nepřesáhne 12 kg. Došlo tak k navýšení povoleného limitu o 2 kg, a to se vyplatí! 😀

Norská nízkonákladová aerolinka Wideroe bude z Mnichova do Norska létat i během letošní zimy. Letní sezonu dopravce na trase mezi Mnichovem (MUC) a Bergenem (BGO) ukončí se závěrem srpna. Nicméně již nyní je zřejmé, že se na linku opět vrátí během zimních měsíců. S obnovou letů se, dle jeho rezervačního systému, počítá opět v období od 27. ledna do 30. března 2024. Vypsány jsou dvě týdenní rotace (středa a sobota), které bude zajišťovat Embraer E190-E2.

Letem z Evropy do Asie

Emirates přidají lety na lince mezi Londýnem a Dubají. S příchodem zimního letového řádu 2023/2024 na konci letošního října dojde k navýšení počtu letů mezi britskou metropolí (LHR) a Dubají (DXB) na 47 letů týdně (doposud 42). Do rezervačního systému aerolinky byla přidána sedmá denní rotace (s výjimkou pondělí a neděle) neboli linka EK041/042, na níž bude nasazován letoun Boeing 777-300ER. Všechny ostatní spoje na lince přitom zajišťují letadla Airbus A380.

Eurowings začnou létat z Berlína do Tbilisi. Zatímco plány na letošní zahájení přímého leteckého spojení z Prahy (PRG) do gruzínského hlavního města Tbilisi (TBS) vzaly za své a start nové linky byl odložen až na duben 2024, šťastnější jsou v sousedním Německu. V rezervačním systému dopravce se totiž objevilo přímé spojení Tbilisi a Berlína (BER), s nímž se počítá od 18. prosince 2023. Na trase by se mělo létat 1× týdně každé pondělí od ledna minimálně do konce března 2024 (s výjimkou 22. a 29. ledna + 5. a 12. a 19. února). Aktuální ceny jednosměrných letenek vychází na 129,99 €.

Singapore Airlines navýší počet letů mezi Singapurem a Frankfurtem. Jedna z dlouhodobě nejlepších leteckých společností na světě zveřejnila tiskovou zprávu s reportingem svého výsledku za první kvartál kalendářního roku 2023. Díky dobrým výsledkům se pochlubila také plány na obnovení letů do jihokorejského Pusanu (PUS) a navýšení počtu letů do nespočtu dalších destinací v Japonsku, Indii i Austrálii. Pro nás nejzajímavější informace je ale ta oznamující také expanzi ve Frankfurtu (FRA). Mezi městským státem v jihovýchodní Asii a Hesenskem se nyní létá 2× denně, přičemž od února 2024 by k těmto 14 letům týdně měly přibýt další tři rotace –3× denně se bude létat ve středy, pátky a neděle.

Letem z Evropy do Afriky

Italská aerolinka ITA Airways, v pondělí 24. července 2023, po deseti letech přistála na libyjské půdě. Charterový let AZ8904 absolvoval trasu z římského letiště Fiumicino (FCO) do Tripolisu, na letiště Mitiga (MJI). Na jeho palubě cestovala libyjská vládní delegace a v obráceném směru poté důležité persony pro italské letectví. Itálie na začátku léta zrušila zákaz letů do Libye a očekává se, že do konce roku bude obnoveno pravidelné spojení mezi oběma zeměmi. Kvůli embargu Evropské komise, která nadále zakazuje vstup libyjských letadel do vzdušného prostoru EU, ale z budou z dohody zatím profitovat nejspíše pouze italské aerolinky (start letů libyjské Medsky Airways je podmíněn zrušením tohoto embarga). V současné době se do této severoafrické země létá ze zemí EU pouze z Malty (MLA – MJI 4× týdně a MLA – MRA 2× týdně) a také z Řecka (ATH – BEN 3× týdně) – laické veřejnosti ale letenky na tato spojení zatím nejsou dostupné.

Do Libye se plánuje vrátit také jordánský národní dopravce Royal Jordanian. Ten do Tripolisu (MJI) a Benghází (BEN) naposledy létal v roce 2014. S obnovením provozu, po 9leté pauze, aerolinka počítá od 23. listopadu 2023. Mezi Ammánem (AMM) a Bengházím by se dle zákulisních informací mělo létat 2× týdně (čtvrtek a sobota). Letenky ale zatím nejsou ve volném prodeji.

Letem z Evropy do Ameriky

Icelandair navýší počet letů do New Yorku. Islandský národní dopravce odhalil své plány pro letní sezonu 2024 a vyplývá z nich mj. posílení spojení Reykjavíku (KEF) s New Yorkem (JFK). Od 20. května 2024 budou k cestovatelům k dispozici rovnou tři lety denně! Když k tomu připočteme ještě každodenní spojení mezi Reykjavíkem a letištěm v Newarku (EWR), bude letní nabídka letů z Islandu do metropolitní oblasti New Yorku čítat rovných 28 letů týdně! Pestré palety letů z „ostrova ohně a ledu“ mohou využít také čeští cestovatelé, neboť dopravce plánuje také v příští letní sezoně pravidelně létat z Prahy na Island (4× týdně – pondělí, středa, pátek a neděle).

LATAM Airlines začne létat z Londýna do Peru! S velmi vítanou novinkou přišla největší jihoamerická letecká společnost, která od 1. prosince 2023 zahájí provoz pravidelné linky z londýnského letiště Heathrow (LHR) do peruánské Limy (LIM). K dispozici bude celkem pět letů týdně (pondělí, úterý, středa, čtvrtek a sobota). Jedná se o skvělou zprávu, což dokládá skutečnost, že přímé lety z Evropy do Peru aktuálně nabízí pouze Air Europe s Iberií a Plus Ultra Líneas Aéreas z Madridu (MAD) / Air France z Paříže (CDG) / KLM z Amsterdamu (AMS). Uvidíme, za jaké ceny se letenky z Prahy do Limy, s jedním přestupem v Londýně, nakonec budou dát pořídit.

Španělská letecká společnost Iberia nadále posiluje spojení do Latinské Ameriky. V magazínu Záletník (101) jsme vás již informovali o navýšení frekvence letů na Kubu a do Panamy. Vyššího počtu letů se ale dočkají také linky do Bogoty (BOG) a Caracasu (CCS). Mezi Madridem (MAD) a kolumbijským hlavním městem se od 21. listopadu 2023 bude létat hned 21× týdně (doposud je to 18 letů). Do sousední Venezuely pak Iberia nabídne pětici letů týdně (místo dosavadních třech).

Letem světem

Azerbaijan Airlines neboli zkráceně AZAL expandují do Kyrgyzstánu a Saúdské Arábie. Inaugurační let na trase z Baku (GYD) do kyrgyzského Biškeku (FRU) se uskutečnil 22. července 2023. Dopravce počítá s jednou rotací týdně, která připadne na nedělní večer / pondělí brzké ráno. V polovině září se ázerbájdžánská aerolinka pustí také vstříc novým destinacím na Arabském poloostrově. Doposud provozovaná spojení do Džiddy (JED) – 5× týdně – a Mediny (MAD) – 2× týdně – rozšíří lety do Dammámu (DMM) – od 15. září 2× týdně – a Rijádu (RUH) – od 16. září taktéž 2× týdně.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)