Záletník 121 aneb novinky ze světa cestování a letectví
31.12.2023

Záletník 121 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí poslední neděli roku 2023 a do světa proto vylétá také poslední letošní Záletník – na křídlech přitom nese pořadové číslo 121. A na jaká témata si dnes posvítíme? Čedok nově nabízí lyžařské chartery do Turecka. Izraelská Arkia se vrací na linku z Prahy do Tel Avivu. Novinky ve své síti hlásí Air France i Austrian Airlines. Cathay Airways rozšiřují nabídku letů do Evropy. Další aerolinka obnovuje pravidelné lety do Afghánistánu. Salam Air expanduje do Indie. A samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Arkia obnovuje linku z Prahy do Tel Avivu

Pestřejší nabídku letů do Izraele získají zkraje nadcházejícího roku čeští cestovatelé. Izraelská letecká společnost Arkia se totiž počínaje 4. lednem vrací na linku mezi Prahou (PRG) a Tel Avivem (TLV). Aktuálně v jejím rezervačním systému nalezneme lety vypsané na leden a únor 2024. V prvních dvou lednových týdnech bude spojení operováno 2× týdně (čtvrtek a neděle), později přibude ještě úterní rotace.

čtvrtek a neděle

  • IZ281: Tel Aviv – Praha -> 11:55 – 14:45
  • IZ282: Praha – Tel Aviv -> 16:15 – 20:45

úterý

  • IZ281: Tel Aviv – Praha -> 14:45 – 17:35
  • IZ282: Praha – Tel Aviv -> 19:05 – 23:35

Arkia na trase mezi Prahou a Tel Avivem doplní národního izraelského dopravce El Al.

Čedok začal létat do tureckého Kayseri

Nejstarší tuzemská cestovní kancelář Čedok přichází s další novinkou. V minulém vydání našeho magazínu Záletník (120) jsme připomínali zahájení prvních dálkových letů z Brna díky charterům na thajský ostrov Phuket. Nejčerstvější novinkou v nabídce CK jsou potom charterové lety na lyžařskou dovolenou do Turecka. Ve středu 27. prosince 2023 byl vypraven inaugurační let z Prahy (PRG) do Kayseri (ASR), v jejichž provozu bude Čedok ve spolupráci se Smartwings pokračovat až do konce března 2024.

Více informací o o zájezdech za sněhem do střední Anatolie jsme pro vás přehledně shrnuli do tohoto magazínového článku.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Air France představila novinky pro letní sezonu 2024. Nové linky z pařížského letiště Charlese de Gaulle (CDG) povedou do řecké Kalamaty (KLX) – 1× týdně (sobota) od 6. července do 31. srpna,  do norského Narviku (EVE) – 1× týdně (sobota) od 15. června do 31. srpna, a také do italské Verony (VRN) – 3× týdně (úterý, čtvrtek, sobota) od 2. dubna do 31. října. Francouzský národní dopravce také obnoví dálkové lety do Minneapolis (MSP) a prodlouží provoz doposud pouze sezónních linek (přes zimní měsíce) do Abú Dhabí (AUH), amerického Raleighu (RDU) a norského Tromso (TOS).

Austrian Airlines začnou létat do Brém a Tbilisi. Rakouský národní dopravce v letní sezoně 2024 nabídne cestovatelům dvě novinky. Od 1. května to bude přímé spojení z Vídně (VIE) do hlavního města Gruzie, Tbilisi (TBS), – 3× týdně (VIE–TBS: středa, pátek, neděle / TBS–VIE: pondělí, čtvrtek, sobota). Od 6. května na něj naváže také novinka v podobě letů do německých Brém (BRE) – 4× týdně (pondělí, středa, čtvrtek, neděle).

Letem z Evropy do Asie

Cathay Pacific začnou létat do Barcelony. Letecká společnost z Hongkongu (HKG) plánuje v příštím roce zahájit pravidelné lety na sezónní lince mezi tímto východoasijským městským státem a největším letištěm (BCN) v Katalánsku. Linka je vypsána od 17. června do 26. října 2024 s frekvencí třech letů týdně (pondělí, čtvrtek a sobota). Nasazována na ni budou letadla typu Airbus A350-900XWB. Barcelona se po Amsterdamu (AMS), Frankfurtu (FRA), Londýně (LHR), Madridu (MAD), Miláně (MXP) a Paříži (CDG) stane sedmou evropskou destinací v nabídce asijské aerolinky.

Pravidelné lety do Bejrútu obnovuje také Condor. V minulém díle našeho magazínu, Záletník 120, jsme vás informovali o opětovném zahájení letů do Libanonu v podání aerolinek z Lufthansa Group (Eurowings, Lufthansa a Swiss International Air Lines). Dalším dopravcem, který nabídne přímé lety z Německa, se od 7. února 2024 stane aerolinka Condor. Počínaje prvním únorovým týdnem spojí Bejrút (BEY) s Düsseldorfem (DUS) – na lince nabídne jeden let týdně (středa).

Letem z Evropy do Ameriky

LATAM uzavřel rezervace na nové lince z Londýna do Limy. Největší jihoamerická aerolinka ukončila prodej letenek na nové lince z londýnského letiště Heathrow (LHR) do hlavního města Peru, Limy (LIM), na níž přitom zahájila provoz teprve 1. prosince letošního roku (5× týdně) – viz informace v našem magazínu Záletník 104. Pozastaveny byly rezervace na lety od 2. února do 31. března 2024 i následně na letní sezonu. Uvidíme, jestli se jedná o dočasné opatření nebo reakci na poptávku / load faktor letadel… Změny v letovém řádu dopravce se mohou dotknout i cestovatelů, kteří na podzim ulovili parádní letenky do Peru v business class.

Letem světem

Air Arabia se vrací do Afghánistánu. Nízkonákladová aerolinka ze Spojených arabských emirátů po 2,5 letech obnoví pravidelné lety ze Šardžá (SHJ) do Kábulu (KBL). Linka bude v provozu od 10. ledna 2024, přičemž Airbusy A320 na ní budou létat každý den. Air Arabia bude již čtvrtým dopravcem, který nabídne přímé lety z okolí Dubaje do Afghánistánu – dalšími jsou Flydubai a afghánské aerolinky Ariana Afghan Airlines s Kam Airem.

Air China obnoví lety do Hanoje. Čínská letecká společnost se na konci ledna příštího roku (30. ledna 2024) vrátí na linku mezi Pekingem (PEK) a Hanojí (HAN). Do hlavního města země a zároveň největšího sídla v severním Vietnamu bude létat 2× týdně (úterý a sobota) svými Boeingy 737 MAX 8. Obnovení spojení ocení i čeští cestovatelé, kteří se do Vietnamu chystají, neboť právě Air China stojí v posledních týdnech za nejednou pěknou akcí (mj. právě do Hanoje).

Salam Air začal létat do Indie. Nízkonákladová aerolinka z Ománu, kterou si možná pamatujete z epizodního a dosti zmatečného působení na pražském letišti v letošním roce, v prosinci zahájila pravidelné lety z Ománu na indický subkontinent. V rezervačním systému se objevilo celkem pět linek z hlavního města sultanátu, Maskat (MCT). Ty směřují do Haidarabádu (HYD), Džajpuru (JAI), Kóžikkótu (CCJ), Lakhnaú (LKO) a Tiruvanantapuramu (TRV).

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)