Záletník 108 aneb novinky ze světa cestování a letectví
17.9.2023

Záletník 108 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa opět vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 108. Dnes nás čekají čistě letecké aktuality, a těch rozhodně nebude málo! Qatar Airways do Prahy trvale vrátí svůj Dreamliner. Smartwings nabídnou historicky první lety z Prahy na Azorské ostrovy. ČSA oddalují start nové linky do Jerevanu. Změny v letových řádech Ryanairu a Wizz Airu. Košice získají třetího síťového dopravce a linku do Curychu. Emirates nadále pokračují v navyšování kapacity letů do Austrálie. A samozřejmě i mnoho dalších novinek.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Qatar Airways budou do Prahy létat Dreamlinerem

Jedna z nejlépe hodnocených leteckých společností na světě, Qatar Airways, opětovně začne na linku z Dauhá (DOH) do Prahy (PRG) nasazovat Boeing 787-800 Dreamliner. V letovém řádu dopravce je tento typ letadla uveden u všech letů (QR292/QR291) od ledna do března 2024. V případě uvedených linek se navíc počítá s jejich každodenním provozem. V pondělky, středy a pátky i nadále aerolinka počítá s druhou (ranní) rotaci (QR290/QR289), na niž bude nasazován Airbus A320. Změna typu letadla slibuje významné navýšení přepravní kapacity mezi Prahou a Katarem, odkud se mohou cestovatelé na navazujících letech vypravit do celého světa.

Nová linka z Prahy na Azorské ostrovy

Žhavou novinku si pro české cestovatele připravila aerolinka Smartwings. Počínaje 26. dubnem 2024 totiž plánuje zahájit pravidelné komerční lety z Prahy (PRG) do Ponta Delgady (PDL) na Azorských ostrovech. Historicky první přímé lety z Prahy na toto souostroví nabízené široké veřejnosti naváží na charterové lety, které si u totožného dopravce nasmlouvala cestovní kancelář Čedok, v jejíž nabídce se ostrov Sao Miguel objeví již od konce letošního října.

Podrobné informace o nové lince tradičně naleznete v magazínovém speciálu věnovaném této novince.

České aerolinie posouvají start linky do Jerevanu

V pátek, 15. září, se uskutečnil poslední letošní let z Prahy do Jerevanu (EVN) operovaný aerolinkou Wizz Air. Už to vypadalo, že bez přímého spojení tato trasa nebude příliš dlouho, jenže! České aerolinie potichu oddálily zahájení provozu na lince mezi českou a arménskou metropolí o dva měsíce. Původně anoncovaný inaugurační let se totiž neuskuteční 2. října, nově je posunut až na 4. prosince 2023. 

Všechny detaily o nové lince ČSA z Prahy do Jerevanu shrnujeme v tomto magazínovém článku.

Ryanair zastavuje provoz linek Praha – Krakov a Brno – Bergamo

Z rezervačního systému lowcostové aerolinky Ryanair s příchodem zimního letového řádu 2023/2024 zmizí nabídka letů z Prahy (PRG) do Krakova (KRK) a také z Brna (BRQ) do Bergama (BGY). Linka z české metropole do Krakova je aktuálně provozována 4× týdně (úterý, středa, čtvrtek a sobota), nicméně po 6. listopadu na ní již další lety vypsány nejsou. Obdobně je na tom spojení z Brna na sever Itálie, kam se přes letní sezonu létá 2× týdně (pondělí a pátek). Poslední letošní let se na této trase uskuteční v pátek 27. října 2023.

Wizz Air proškrtal lety z Prahy do Larnaky a přidal lety do Říma

Maďarská nízkonákladová aerolinka Wizz Air provedla četné změny ve svých letových řádech na zimní sezonu 2023/2024. Úpravy se dotkly také linek provozovaných dopravcem z Prahy (PRG). Spojení s kyperskou Larnakou (LCA) bude od prosince nabízeno pouze 2× týdně (škrtnuté jsou lety v úterý a neděli, zatímco zůstává středeční a čtvrteční rotace). Oproti tomu navýšení počtu spojení se dočkají cestovatelé mířící do Říma (FCO). S příchodem listopadu se do letového řádu vrátí sobotní spojení a přidány budou také druhé denní rotace ve středu a neděli.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Aerolinka Air Serbia aktualizovala svůj zimní letový řád 2023/2024. Navýšení počtu letů se dočká celkem šest linek, přičemž pro české cestovatele bude určitě nejzajímavější nárůst spojení mezi Bělehradem (BEG) a Vídní (VIE). Nově na této trase dopravce počítá s 19 týdenními rotacemi (namísto dosavadních 13). Více spojů zamíří ze srbského hlavního města také do Barcelony (BCN), Lisabonu (LIS), Lublaně (LJU), Říma (FCO) a Záhřebu (ZAG).

Košické letiště se dočká nové linky do Švýcarska. Se skvělou zprávou pro slovenské cestovatele přišla aerolinka Swiss International Air Lines, která oznámila rozšíření nabídky svých destinací o druhé největší slovenské město. Z Košic (KSC) do Curychu (ZRH) se začne létat na konci března 2024. Dopravce počítá se třemi rotacemi týdně (pondělí, středa a pátek). Další nové linky švýcarského národního dopravce povedou z Curychu do Washingtonu (IAD) – každý den, do Toronta (YYZ) – 5× týdně, a rumunské Kluže (CLJ) – 3× týdně.

Letem z Evropy do Asie

Čínská aerolinka China Eastern Airlines začne létat do Istanbulu. Nová linka mezi Šanghají (PVG) a tureckou metropolí (IST) bude v provozu od 28. září 2023 a dopravce na ní počítá se třemi lety týdně (úterý, čtvrtek, sobota). Nasazován na ně bude Airbus A330-200. Cestovatelé  na této trase tak budou mít nově na výběr z nabídky dvou dopravců, neboť každodenní spojení na trase již od ledna provozují také Turkish Airlines. Pro čínskou aerolinku se Istanbul stane desátou evropskou destinací.

Wizz Air zrušil linku z Vídně do izraelského Eilatu. Jak jsme již zmiňovali výše: maďarská nízkonákladová aerolinka Wizz Air na přelomu přelomu srpna a září výrazněji proškrtala svůj letový řád na zimní měsíce. Může za to potřeba zkontrolovat motory Pratt & Whitney u velkého množství Airbusů A321neo. Po zmiňovaných úpravách z rezervačního systému zcela vypadlo mj. spojení mezi Vídní (VIE) a Eilatem (ETM) ležícím na jihu Izraele. Tradiční sezónní linka, která měla být operována 2× týdně (středa a sobota) po čas platnosti zimního letového řádu 2023/2024, je tedy nejspíše pro letošní rok pasé…

Letem z Evropy do Afriky

Britská nízkonákladová aerolinka easyJet začne létat do marockého Rabatu. S příchodem zimního letového řádu nabídne oranžová aerolinka lety z marockého hlavního města do celkem pěti destinací. Nové linky Rabat (RBA) spojí se Ženevou (GVA) – 2× týdně, s Lyonem (LYS) – 3× týdně, Nantes (NTE) – 2× týdně, Nice (NCE) – 2× týdně, a Paříží (CDG) – 4× týdně

Dne 3. září 2023 došlo ke znovuotevření vzdušného prostoru nad africkým Nigerem. Vojenská junta, která zemi po státním převratu ze závěru července 2023 prozatímně spravuje, oznámila zrušení zákazu letů do země a nad ní. Zrušení omezení se zatím týká pouze všech civilních letů (pro vojenské a speciální lety zůstává nebe nad Nigerem stále zavřené). Uzávěra trvala necelý měsíc (od 6. srpna 2023), během něhož v hlavním městě Niamey (NIM) přistálo pouze několik juntou schválených letů (např. Air Burkina ze sousedního Ouagadougou alias spojence Nigeru nebo Air Algeria na letech z Alžíru).

Letem světem

Aerolinka Emirates navyšuje kapacitu na letech z Dubaje (DXB) do Sydney (SYD). Letecká společnost v současných dnech nabízí na trase mezi oběma městy tři lety denně. Nově budou všechny (vč. EK416/EK417) obsluhovány největším letadlem ve flotile dopravce, a to Airbuse A380! Změna typu letadla (doposud na těchto letech létal Boeing 777-300ER) přinese od 4. listopadu 2023 navýšení týdenní kapacity spojení o téměř 2 000 míst. Emirates dále jednají se zástupci letiště v Adelaide (ADL), které by se v létě příštího roku mohlo stát již pátou australskou destinací, do níž bude aerolinka pravidelně létat. Více informací viz tato tisková zpráva.

Saúdskoarabská nízkonákladová aerolinka Flynas i nadále expanduje na nové trhy. Nejnovějším přírůstkem v její nabídce jsou lety do Etiopie. Pravidelné spojení z Rijádu (RUH) do Addis Abeby (ADD) bude v provozu od 9. října s frekvencí třech letů týdně (pondělí, středa, pátek). Druhá nová linka povede do etiopského hlavního města z Džiddy (JED), odkud se bude létat taktéž 3× týdně (úterý, čtvrtek a sobota).

A na závěr tu máme jednu pikantnost! „Proč čekat na party až na Ibizu, když si můžete užít už v letadle,“ přesně tímto heslem se řídila dvojice cestovatelů na palubě letu aerolinky easyJet mířícího z Londýna (LTN) na vyhlášený Baleárský ostrov. Welcome to the „Mile high club“. 🙂

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)