Záletník 131 aneb novinky ze světa cestování a letectví
8.3.2024

Záletník 131 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Náš magazín Záletník dnes poruší všechny zvyklosti, využije volnějšího vzdušného prostoru nad Německem způsobeného stávkou pozemního personálu Lufthansy a vyletí do éteru již v pátek! Dnešní díl, nesoucí pořadové číslo 131, přinese fokus na následující témata. Jazeera Airways i letos spojí Prahu s Kuvajtem. Na pražské letiště začaly jezdit trolejbusy. Ryanair přidává nové linky do Katovic. EasyJet se pokusí rozlétat italské Salerno. Emirates obnovují lety do Kambodži. British Airways se vrátí na přímé linky do Malajsie a Thajska. A to není vše, těšit se samozřejmě můžete i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Jazeera Airways změnila plány a opět počítá s linkou z Prahy do Kuvajtu

Bude se létat, nebude se létat, bude se létat. Tak nějak by se dala charakterizovat situace kolem sezónní linky z Prahy (PRG) do Kuvajtu (KWI) od kuvajtská letecké společnosti Jazeera Airways. V magazínu Záletník 124 jsme vás informovali, že linka zmizela z rezervačního systému dopravce a její další osud zůstává nejasný. Nyní je ale vše jinak! Data byla do systému znovu nahrána. První letošní let by se měl uskutečnit ve čtvrtek 13. června. (pozn. redakce: svátek slaví Antonín) a poslední připadne na 14. září 2024. Aerolinka v letovém řádu vypsala celkem tři rotace týdně (úterý, čtvrtek, sobota) – viz níže:

    • J9037: Kuvajt – Praha -> 08:15 – 12:45
    • J9038: Praha – Kuvajt -> 13:30 – 19:35

Na letiště v Praze začal jezdit trolejbus, nahradil linku 119

Ve středu 6. března 2023 začal na pražské Letiště Václava Havla jezdit nový dopravní prostředek, a to trolejbus! Nová linka s číslem 59 spojí Nádraží Veleslavín s Letištěm Václava Havla a nahradí dosavadní autobusové spojení č. 119. Tříčlánkové trolejbusy pražského dopravního podniku jsou nejdelším trolejbusovým vozem provozovaným v České republice a navýší přepravní kapacitu na lince o 30 %. Jízdní řád na trase zůstane zachován a délka cesty mezi výchozí a cílovou stanicí bude stále 17 minut. Podrobnosti o novém trolejbusové lince najdete v našem magazínu.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

easyJet rozlétá italské Salerno! Dalším dopravcem, který v letošní letní sezoně historicky poprvé začne létat na italské letiště Salerno (QSR), se stane britský easyJet. Ten naváže na španělskou Voloteu, o jejíchž záměrech jsme psali již v magazínu Záletník 127. Oranžovo-bílá letadla v letní sezoně spojí region Kalábrie s Berlínem (BER), Basilejí (BSL), Londýnem-Gatwick (LGW), Milánem-Malpensa (MXP) a Ženevou (GVA). Všechny linky budou v provozu 2× týdně od poloviny července.

Nová linka z Krakova do Amsterdamu. Expanze easyJetu potěší i cestovatele z Moravskoslezského kraje, neboť jedna nová linka britského dopravce bude alokována také do nedalekého polského Krakova (KRK). Odtamtud začne aerolinka nově létat do hlavního města Nizozemska, Amsterdamu (AMS). Provoz na této lince bude zahájen 2. září, přičemž v rezervačním systému nalezneme dva lety týdně (pondělí a pátek). EasyJet na trase doplní aerolinku KLM, která v letních měsících na trase nabídne 3-4 lety týdně.

Ryanair rozšíří nabídku z Katovic o pět linek. Posilnění báze v polských Katovicích (KTW), které využívají také leckteří čeští cestovatelé, oznámil v uplynulém týdnu největší evropský dopravce. Na letiště v Pyrzowicích bude přesunut jeden letoun z varšavského Modlinu (WMI), což s sebou přinese mj. otevření pěti nových linek. Mezi novinkami nalezneme španělské Alicante (ALC) – 1× týdně (pátek), italské Bari (BRI) – 2× týdně (úterý & sobota), Maltu (MLA) – 3× týdně (pondělí, středa, sobota), Řím (FCO) – 2× týdně (pondělí a čtvrtek) a chorvatský Zadar (ZAD) – 2× týdně (středa a neděle). Všechny linky budou rozlétány v prvním dubnovém týdnu. Zajímavostí je, že hned v případě třech nových destinací se irský dopravce pustí do přímého souboje s maďarským sokem (Wizz Air). Celkem bude Ryanair v letní sezóně létat z Katovic do 20 destinací.

Letem z Evropy do Asie

British Airways obnoví lety do Bangkoku a Kuala Lumpur. S příchodem zimního letového řádu 2024/2025 se British Airways vrátí na přímé linky do Malajsie a Thajska. Do Kuala Lumpur (KUL) budou létat z londýnského letiště Heathrow (LHR) s každodenní frekvencí (letadly typu Boeing 787-9 Dreamliner) a do Bangkoku (BKK) pro změnu z Gatwicku (LGW) – 3× týdně (pondělí, čtvrtek, sobota) svými Boeingy 777-200 ER.

LOT ruší business class na vybraných linkách do Asie. Prémiová business třída již nebude – od 13. března 2024 – nabízena cestovatelům mířícím z Varšavy (WAW) do Astany (NQZ), Dubaje (DXB), Rijádu (RUH) a Taškentu (TAS). Kabina Boeingů 737 MAX8, které jsou na tyto linky nasazovány, bude přeměněna a „business“ třídu nahradí třída „premium economy“. V rámci nové služby cestovatele čeká přednostní odbavení i nástup na palubu letadla, možnost využít „Fast Track“ na letišti ve Varšavě a vyšší zavazadlový limit – 2×23 kg k odbavení a 2×9 kg na palubu. Samozřejmostí bude vybookované prostřední sedadlo a prémiový palubní servis – welcome drink + dvě menu.  Ve Varšavě budou moci cestovatelé také zamířit do „LOT Business Lounge“ za zvýhodněnou cenu 59 PLN.

Qatar Airways navýší počet letů do Berlína a začnou létat do Hamburku. Novinky dopravce představil na veletrhu ITB v Berlíně, který se uskutečnil v tomto týdnu. Během zimního letového řádu nabídne z Berlína (BER) do Dauhá (DOH) 18 letů týdně, což je o čtyři rotace více než v letošní sezoně. Kromě toho začne pravidelně létat také do Hamburku (HAM), který se tak stane čtvrtou destinací katarské aerolinky v Německu. Inaugurační let na nové lince se uskuteční 1. července a dopravce na ní počítá s každodenním provozem. Další novinky představené dopravcem v Berlíně jsou shrnuty v této tiskové zprávě.

Letem z Evropy do Ameriky

TAP přidává rotace na linkách do Brazílie, USA i Kanady. Portugalská letecká společnost TAP Air Portugal v letošní letní sezoně nabídce vícero letů do Severní i Jižní Ameriky. Mezi Portugalskem a Brazílií to bude 96 letů týdně (o 16 více než loni). Navýšení se dočkají trasy z Lisabonu (LIS) do Recife (REC) – o 6 letů týdně, do Fortalezy (FOR) a Ria de Janeira (GIG) – o 2 lety týdně, a do Belému (BEL) / Brasílie (BSB) / Natalu (NAT) / Porta Alegre (POA) / Salvadoru (SSA) / Sao Paula (GRU) – jeden let navíc. Čtyři nové rotace přidá dopravce také na lince do Washingtonu (IAD), kam bude nově létat hned 2× denně, a jednu do San Francisca (SFO). Do USA v letní sezoně nabídne celkem 77 letů týdně, zatímco do Kanady 20. Do Toronta (YYZ) se bude létat 2× denně (tj. + 4 lety týdně) a do Montréalu (YUL) 6× týdně (tj. jedna extra rotace).

Letem světem

Emirates obnovují lety do Phnom Penhu. Letecká společnost z Perského zálivu počínaje 1. květnem 2024 restauruje lety do Kambodži, kam nelétala od roku 2020. Spojení z Dubaje (DXB) do hlavního města země, Phnom Penhu (PNH), bude provozováno s mezipřistáním v Singapuru (SIN) letadly typu Boeing 777-300ER. Počítá se s lety každý den a díky tzv. „páté svobodě“ ji bude možné využít také pro lokální přelety po jihovýchodní Asii.

Nová aerolinka SKY Ekvádor. V jihoamerickém Ekvádoru byla založena první lokální nízkonákladová aerolinka. Jedná se o dceřinou společnost SKY Airline, která operuje lety v Chile a již expandovala také na peruánský trh pod značkou SKY Perú. Aktuálně se čeká na udělení osvědčené leteckého provozovatele od ekvádorských úřadů. Nový dopravce požádal o povolení létat na domácích linkách z Quita (UIO) do měst Guyaquil (GYE), Cuenca (CUE), Francisco de Orellana (OCC), Loja (LOH), Manta (MEC), Santa Rosa (RSA), a také na letiště Baltra (GPS) a San Cristóbal (SCY) nacházejícíc se na Galapágách. Do poslední dvojice destinací by rád létal také z Guyaquilu. Na lety by měly být tradičně nasazována letadla typu Airbus A320 a A321.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)