Záletník 22 aneb novinky ze světa letectví a cestování
12.5.2021

Záletník 22 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Podruhé v řadě náš Záletník vyletěl do světa až ve středu – ale tradice by z toho být snad neměla. V rekapitulaci událostí prvního květnového týdne se podíváme na nové linky z Prahy do oblíbených turistických destinací – Egypta a Chorvatska, přebírání  linek ČSA společností Smartwings či změnu vnímání nemoci COVID-19 v africké Tanzanii. Mnoho dalších novinek na vás čeká v sekci „Letem světem“. Uvařte si ranní kávu, posnídejte a buďte v obraze. Tak s chutí do čtení.

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Egypt je hit

Egypt je hit! I tak by se ve zkratce daly shrnout preference českých cestovatelů v posledních měsících. Při pohledu do letových řádů se tento trend nebude ani v nadcházejících týdnech měnit. Tamější oblíbená letoviska na břehu Rudého moře – Hurghada a Marsa Alam – se v březnovém přehledu (data za duben zatím nebyla zveřejněna) nejpopulárnějších destinací na pražském letišti umístila na třetím, resp. čtvrtém místě. Od tohoto týdne se z Prahy do obou destinací létá dokonce každý den (viz náš přehled aktuálních linek z Prahy). Během prvního květnového víkendu zahájila aerolinka Smartwings lety také z Brna a Ostravy. Z moravské metropole se do Hurghady létá 2× týdně (středa a sobota) a ze Slezska naprosto identicky. Do Marsa Alam se pak z obou letišť dostanete taktéž 2× týdně (pro změnu čtvrtky a neděle).

Kromě spojení provozovaných aerolinkou Smartwings mohou cestující do Egypta využít i linky Praha – Hurghada od Air Cairo. Počínaje 23. květnem pak se nabídka spojů do Egypta ještě více rozroste. Svůj vstup na linku do Hurghady oznámil egyptský národní dopravce EgyptAir. Ten bude z Prahy k Rudému moři zpočátku létat jednou týdně (neděle), později ovšem plánuje přidat i další rotace. Více informací o nové lince se dočtete v našem speciálním článku.

Záletník 22 aneb novinky ze světa letectví a cestování
Zdroj: Letiště Praha

Kromě Hurghady a Marsy Alam se již létá také na Sinaj, do letoviska Sharm El-Sheikh. Charterové lety jsou vypravovány 1× týdně. Mrkněte se na nabídku zájezdů do Egypta. 

PS: Od začátku května opět začala pro české občany platit vízová povinnosti. Jednovstupové turistické vízum pořídíte přímo na letišti po příletu za 25 USD.

Smartwings přebírají linky po ČSA

Českým aeroliniím zůstala ve flotile pouhá dvě letadla – Airbusy A319 (imatrikulace OK-REQ) a A320 (imatrikulace OK-HEU). Navzdory probíhajícímu insolvenčnímu řízení ČSA stále pravidelně létají do Kyjeva, Moskvy, Paříže či Stockholmu a oba letouny jsou tak v plné permanenci. Zároveň aerolinka plánuje postupně obnovit další spojení – některá z nich budou již ovšem oficiálně pod hlavičkou Smartwings. Jedná se o linky do francouzského Nice, kam ČSA létalo až do roku 2019, a také do Londýna na letiště Heathrow, kam se ČSA loni vrátily po deseti letech. Na Francouzskou riviéru se začne létat od 10. června, zatímco provoz na lince do Velké Británie bude zahájen přesně o týdne dříve (již 3. června). Další plány hovoří o obnovení spojení do Kodaně, Amsterdamu, na Island či Maltu – uvidíme, kdo tyto linky bude reálně obsluhovat a zdali se jich skutečně dočkáme.

Záletník 22 aneb novinky ze světa letectví a cestování
Zdroj: Michal Janovský

Dovolená v Chorvatsku? Nabídka spojení je pestrá

Výše sice píšeme, že aktuálním hitem je Egypt, ale co teprve Chorvatsko během letních prázdnin – to je teprve šlágr! Mekka českých dovolenkářů letos bude ještě dostupnější než v dřívějších letech. Na úspěšný loňský rok naváže letos Radim Jančura a jeho společnost RegioJet. Žluté vlaky budou z Prahy jezdit až do Splitu a ceny jízdenek jednosměrných jízdenek začínají na 590 Kč. Na jih Chorvatska tradičně budou létat i Smartwings, kteří ale získají konkurenci. Chorvatský národní dopravce, Croatia Airlines, plánuje zahájit provoz na přímé lince Praha – Split od 26. června. A cena letenek u chorvatské aerolinky je více než sympatická – necelé čtyři tisíce za zpáteční letenku. To je téměř polovina, než za kolik koupíte prázdninové letenky u českého hegemona. A navíc na palubě Croatia Airlines dostanete zdarma také malé občerstvení, a to se vyplatí! Jen škoda, že nové spojení má zatím plánovanou pouze jednu týdenní rotaci (sobota).

Levné letenky do Splitu nemusíte hledat nikde v hloubi internetu, již jsme je ulovili za vás. Stačí se podívat do našeho kalendáře. 🙂

V Tanzanii se záhadně objevil COVID-19

Změna na prezidentském křesle v této východoafrické zemi znamenala také změnu ve vnímání celosvětové pandemie nemoci COVID-19. Zatímco dnes již zesnulý prezident John Magufuli byl zapřísáhlým „popíračem“ nemoci a virálním se stalo video, kde sám Magufuli poukazuje na pozitivní testy ovcí, koz či dokonce ovoce papaya, tak jeho nástupkyně Samia Suluhu Hassan bere celou záležitost seriózněji. Tanzanie více než rok po začátku pandemie zavedla povinné testování před vstupem do země. Nově je třeba před cestou doložit negativní PCR test (ne starší 72 hodin), vyplnit zdravotnický formulář a ještě navíc podstoupit antigenní test po příletu (za cenu 25 USD).

Z pohledu českého Cestovatelského semaforu se Tanzanie nachází v „černé kategorii“, která zahrnuje země, kam mají čeští cestovatelé momentálně zákaz výletovat.

Záletník – letem světem

Letectví

 • ✈️ Aerolinka Aegean Airlines se vrátila do Prahy. V neděli 9. května bylo obnoveno pravidelné letecké spojení mezi Prahou a řeckými Athénami. V květnu se bude prozatím létat 1× týdně (každou neděli).
 • ✈️ Smartwings ve středu obnovily letecké spojení na Lanzarote. Aktuálně na jejich palubě můžete vyrazit rovnou do čtyř destinací na Kanárských ostrovech. Kromě Lanzarote se létá také na Gran Canarii (Las Palmas), Tenerife a Fuerteventuru.
 • ✈️ Další dvě letní linky přidává LOT do Katowic. Cestovatelé z Moravskoslezského kraje mohou z nedalekých Katowic v letních měsících vyrazit nově na řeckou Krétu do Heraklionu (2 lety týdně – středy a neděle) a také do jihoitalského města Lamezia Terme (1 let týdně – neděle). Již v minulém Záletníku jsem vás informovali o nových linkách z Katowic do Albánie a Černé Hory.
 • ✈️ Nová linka Lufthansy do Sarajeva. Německý dopravce rozšiřuje síť obsluhovaných destinací a od 3. května začal létat z Frankfurtu do hlavního města Bosny a Hercegoviny, Sarajeva. Nová linka bude obsluhována 3× týdně Airbusem A319.
 • ✈️ Turkish Airlines začaly létat do kanadského Vancouveru. Turecký národní dopravce do svého portfolia zahrnul již třetí destinace v Kanadě (Vancouver doplnil Montreal a Toronto). Inaugurační let se na nové lince uskutečnil 2. května a přímé spojení bude provozováno s frekvencí 3 letů týdně.
 • ✈️ Level bude v letních měsících létat z Barcelony do mexického Cancúnu. Nová linka bude čistě sezonní – její provoz je plánován od 2. července do 27. srpna (s frekvencí 1 rotace týdně).
 • ✈️ Malaysia Airlines vyřazují Airbus A380. Jihoasijský dopravce měl ve své flotile celkem 6 letadel tohoto typu, nicméně vzhledem k restrukturalizaci jeho leteckého parku již na tohoto „obra“ nezbylo místo. Hlavní důvod jeho vyřazení je celkem pragmatický, když se jedná o ekonomickou náročnost jeho provozu. Na nejvytíženějších linkách ho dopravce nahradí Airbusy A350.
 • ✈️ Flotilu zeštíhlují také Swiss International Airlines a loučí se s Airbusem A340. Švýcarský dopravce kvůli snížené poptávce po létání plánuje vyřadit celkem 15 letadel. Mělo by se jednat o deset Airbusů A320 a především pět dálkových Airbusů A340, které tak z jeho flotily definitivně zmizí.

Cestování

 • 🌍 Jste očkovaní? Pak máte snadnější návrat do ČR. Minulý týden začala platit výjimka pro očkované osoby v případě návratů z ciziny. Pokud od obdržení druhé dávky vakcíny uplynulo více než 14 dní a vracíte se ze země v „oranžové“ nebo „červené“ kategorii, tak jste zproštěni podmínek vyplývajících z Cestovatelského semaforu.
 • 🌍 Kypr od 10. května vítá všechny očkované cestovatele s otevřenou náručí. Doklad o absolvované kompletní vakcinaci proti nemoci COVID-19 zbaví cestovatele povinnosti předkládat negativní PCR test před odletem a podstupovat druhý po příletu na Kypr. Teď by to ještě chtělo, aby Kypr postoupil i v našem „Cestovatelském semaforu“ výše. Mrkněte se na další země, kam lze svobodně s očkováním proti nemoci COVID-19.
 • 🌍 Švýcarsko usnadnilo vstup českým cestovatelům. V případě pozemní cesty není nutný negativní test ani karanténa. V případě cesty letadlem vám pak postačí negativní PCR ne starší 72 hodin. Podívejte se na kompletní podmínky vstupu do Švýcarska.

Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)