Insolvence ČSA aneb co dělat s letenkami a vouchery
4.5.2021

Insolvence ČSA aneb co dělat s letenkami a vouchery

Na konci února podaly České aerolinie, pátý nejstarší letecký dopravce na světě, samy na sebe insolvenční návrh z důvodu svého předlužení a neschopnosti plnit své závazky. Co ale insolvence ČSA znamená pro nás cestující, kteří mají u aerolinky vystavené nějaké letenky či vouchery nebo plánují takové letenky v nejbližší době koupit?

Co znamená úpadek aerolinky?

Ačkoliv jste se mohli všude možně dočíst, že jsou ČSA v úpadku (míří do insolvence) a dost možná definitivně končí, nemusí tomu tak být a dost možná k tomu vůbec nedojde. Aerolinky by totiž dle svého návrhu chtěly řešit svůj úpadek reorganizací. To znamená, že společnost bude fungovat dál a za dohledu věřitelů bude postupně uspokojovat alespoň část svých dluhů.

ČSA musí spoléhat na to, že hodnota jejího majetku je prakticky nulová a konkurz nepomůže vůbec nikomu. Naopak je šance, že se situace zase zlepší a aerolinka se dostane do zisku podobně jako v předchozích několika letech. A třeba se i Smartwings zavážou, že v případě reorganizace do ČSA vloží nějaké peníze ze svého.

Insolvenční řízení nakonec může ČSA i pomoci, protože se díky němu zřejmě zbaví podstatné části svých dluhů a bude moci začít téměř s čistým štítem. Většina cestovatelů se totiž svých peněz raději vzdá, než aby kvůli pár tisícům museli řešit nějaké přihlašování pohledávek do insolvenčního řízení.

ČSA dluží peníze – co mohu dělat?

Máte i vy voucher v hodnotě ceny původní letenky nebo dokonce jen původní zrušenou letenku? V tom případě byste měli zpozornět, protože vaše peníze jsou ve vážném ohrožení.

Podle zákona má každý právo přihlásit svou pohledávku do insolvenčního řízení nejpozději do dvou měsíců od rozhodnutí o úpadku. V případě ČSA tato lhůta uplyne 10. května 2021. Není zcela jasné, co se stane s vystavenými vouchery, ale pokud situaci nebudete do výše uvedeného data řešit, dost možná o peníze přijdete. Aerolinka totiž není povinna platit ty dluhy, které nejsou v rámci insolvenčního řízení přihlášeny.

Jestliže si s přihlášením pohledávky nevíte rady, můžete se obrátit přes tento kontaktní formulář na právní společnost ClaimCloud, která dává dohromady všechny klienty, kterým ČSA dluží peníze. Společnost přihlásí pohledávku za vás a z případně vymožené částky si nechá nějakou provizi.

I když pohledávku do insolvence ČSA přihlásíte, nemáte zdaleka vyhráno. Dá se očekávat, že v rámci reorganizace dojde během několika let k uspokojení pohledávek jen do výše 10–20 % a zbytek po dokončení reorganizace propadne. Reálné vrácení peněz za letenky je tedy skutečně ve hvězdách.

Co se stane s vouchery ČSA?

O osudu voucherů rozhodnou věřitelé v insolvenčním řízení, kteří budou muset vzít v úvahu hned několik faktorů. Když nechají vouchery propadnout, už si kvůli ztrátě důvěry nikdo dobrovolně letenku s ČSA nekoupí a reorganizace v podstatě ztratí smysl. Na druhou stranu je zřejmé, že ČSA nemá a nikdy nebude mít tolik peněz, aby poskytla služby všem cestovatelům v hodnotě vystavených voucherů. Momentálně totiž existují vouchery přibližně v hodnotě 1 miliardy korun, které už ale aerolinka dávno nemá.

Když všichni budou nové letenky platit pomocí voucherů, nedostane aerolinka žádné peníze a nebude mít z čeho platit leasing letadel, palivo nebo zaměstnance. Rozhodnutí nechat všechny vouchery propadnout v souladu s insolvenčním zákonem se tak nakonec možná stane nevyhnutelným.

Může se také stát, že Smartwings přestane vouchery ČSA uznávat nebo že v platnosti zůstanou jen vouchery věřitelů přihlášených do insolvenčního řízení.

Propadnutí voucherů může nasvědčovat i to, že znovu zesiluje PR kampaň skupiny Smartwings, podle které je jediným viníkem insolvence aerolinky stát, který aerolinku po dobu Covidu na rozdíl od jiných států nijak finančně nepodpořil. Za těchto okolností by podle nich zkrachovala prakticky jakákoliv aerolinka. Jestliže tedy přijdete o peníze, měli byste se podle nich se stížností obrátit na vládu. Když propadnutí voucherů šikovně vykomunikují a svedou to na věřitele a na vládu, mnoho lidí jim možná nakonec odpustí. 🙂

Existuje jiné řešení než přihlášení pohledávky?

Druhým možným řešením (kromě přihlášení pohledávky) je využít co nejdřív vystavené vouchery od ČSA a pořídit si za ně nové letenky. Jestliže budete mít vystavené letenky, máte daleko větší šanci, že o peníze nepřijdete.

Úplně nejjistější varianta potom je nové letenky i co nejdříve proletět. Pro jistotu připomínáme, že vouchery ČSA lze zatím uplatnit také na všechny lety se Smartwings. Vyrazte například na začátku května do Egypta bez cestovky a při té příležitosti se zbavte svých voucherů. Dostupných destinací pomalu přibývá a zaletět si můžete mj. také do Chorvatska, na Kanárské ostrovy, na Madeiru či Mallorcu. Podívejte se na přehled aktuálních linek z Prahy.

Důležitá informace je také to, že vouchery jsou přenosné i na jiné jméno. Pokud vouchery nevyužijete vy sami, může si za ně koupit letenky i kdokoliv z vašeho okolí.

Do kdy mohu vouchery uplatnit?

Žádné přesné datum neexistuje, ale nadneseně řečeno „včera bylo pozdě“.  Dá se očekávat, že se velké věci začnou dít po konci lhůty k přihlašování pohledávek, která končí 10. května.

Jak mohu z voucherů zaplatit letenky?

Proces vystavení letenek z voucherů není nijak složitý a zvládne ho každý během několika minut. Můžete se obrátit na prodejce, u kterého jste zakoupili původní letenky, aby vám z voucherů vystavil letenky nové. Stačí, když jim zašlete emailem své vouchery, požadované lety a jména cestujících.

Pokud jste si letenky zakoupili přímo na stránkách ČSA nebo váš prodejce nereaguje, můžete zavolat na zákaznické centrum aerolinky +420 284 000 601 a oni vám s vystavením nových letenek pomohou.

V případě, že je cena nových letenek vyšší, budete muset před vystavením ještě zaplatit rozdíl v ceně. Při nižší ceně samozřejmě neplatíte nic a aerolinka vám pošle další voucher na nevyužitou část voucheru.

Je také dobré vědět, že každou letenku lze platit maximálně 2 vouchery. Když budete kupovat drahou letenku a budete mít vouchery v nízké hodnotě, celou letenku jimi nezaplatíte.

Vouchery ČSA za zrušený let Smartwings

Jak možná víte, mezi ČSA a Smartwings funguje tzv. codeshare. To znamená, že si můžete u ČSA koupit letenky na všechny lety Smartwings a naopak. Jestliže jste měli u ČSA koupené letenky na let Smartwings a tento let byl zrušený, dostali jste voucher od ČSA.

Smartwings před několika dny oznámily, že každý, kdo měl u ČSA vystavenou letenku na let se Smartwings, může požádat o převedení voucheru z ČSA na Smartwings. Přesné podmínky a informace jak dále postupovat naleznete na webu Smartwings.

Magické datum 10. března

Aby bylo vše ještě složitější, zásadní roli hraje také datum, kdy jste si letenky koupili. Pohledávky vzniklé z letenek vystavených po 10. březnu (po dni úpadku) se totiž podle zákona považují za tzv. pohledávky za majetkovou podstatou.

To znamená, že aerolinka musí hradit tyto své dluhy přednostně hned po nárocích zaměstnanců. Pokud nebude schválena reorganizace, může aerolinka spadnout do konkurzu a v takovém případě by hotovost horko těžko pokryla dluhy vůči zaměstnancům. Tento postup ale nepovažujeme za pravděpodobný.

Jestliže byla vaše letenka vystavena po 10. březnu, máte mnohonásobně větší šanci, že o peníze nepřijdete. To podle našeho názoru platí i pro případ letenek vystavených po tomto datu ze starších voucherů. Rozhodující totiž je datum uzavření smlouvy, tj. datum vystavení letenky.

Mám koupenou letenku s ČSA, ale let zrušený není. Co teď, odletím?

Ano, pokud let ČSA nebyl zrušený (to je jisté obvykle méně jak 14 dní před odletem), měli byste standardně odletět. Je ale také třeba počítat s tím, že velké množství letů se ruší a není vyloučeno, že i vám zůstane jen voucher.

Mám si teď kupovat letenky s ČSA?

Každému asi dochází, že jakýkoliv nákup letenek s ČSA je teď určité riziko. Přestože jsou všechny letenky vystavené po 10. březnu relativně bezpečné (viz výše), nelze nikdy úplně vyloučit ani možnost konkurzu a definitivního konce aerolinky.

Na druhou stranu je velmi pravděpodobné, že ČSA budou létat dál a v některých případech je šance na proletění velká. Typickým příkladem je Island, kam jsou navíc v současné době letenky za výbornou cenu.

Riziko můžete snížit téměř na nulu tím, že si novou letenku zakoupíte pod kódem Smartwings. I v případě konce ČSA by vám totiž musely Smartwings peníze vrátit.

Jsem letecký nadšenec, co se stane vlastně s ČSA?

Nikdo z nás věšteckou kouli nemá a osud aerolinky mají teď v rukou věřitelé. Náš soukromý tip ale je, že se ČSA  díky schválenému reorganizačnímu plánu zachrání a sté narozeniny nakonec oslaví. Bohužel si ale také myslíme, že kvůli insolvenci aerolinky přijde hodně lidí o své peníze a „záchranu“ aerolinky tak v konečném důsledku zaplatíme my – cestovatelé.

Kdo/co může pomoci aerolinku zachránit?

Je zřejmé, že rozhodnutí věřitelů bude z velké části záviset na tom, jak se k celé situaci postaví Smartwings – například tím, zda bude nadále uznávat vouchery ČSA. Právě podpora Smartwings bude při záchraně ČSA klíčová.

Svou roli může stále ještě sehrát i stát poskytnutím státní garance. Aerolince totiž už několik měsíců hrozí IATA (The International Air Transport Association), že v případě nesložení záruky ve výši 7 milionů dolarů (cca 150 mil. Kč) smaže lety ČSA ze všech vyhledávacích systémů. ČSA tyto peníze nemá, a proto je již nějakou dobu na stole varianta, že by IATě tuto záruku poskytl stát. Více o tomto tématu naleznete například na ihned.cz.

Velkou měrou může k záchraně aerolinky přispět také prodej emisních povolenek v hodnotě cca 200 mil. Kč, o kterém se v posledních dnech psalo téměř ve všech médiích. Díky výraznému utlumení provozu totiž aerolince emisní povoleny zbyly a díky jejich rostoucí ceně nyní jde o zdaleka nejcennější majetek aerolinky.

Máte jakékoliv dotazy k situaci ohledně insolvence ČSA? Napište nám do komentářů a pokusíme se vám pomoci.

Subscribe
Upozornit na
guest
21 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)