Cestovatelský semafor
16.1.2021

Cestovatelský semafor

EDIT (15. ledna, 16:30): Další aktualizace cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR od 18. ledna, přináší spíše negativní zprávy. Jedinou zemí, která si polepšila do „oranžové kategorie“, je Lucembursko. Naopak do „červené kategorie“ opět po týdnu spadlo Maďarsko, které doplnila i Malta a portugalské ostrovy (Azorské ostrovy a Madeira). Bez testu na obou stranách nyní můžeme cestovat pouze do Bulharska.

Pravidla pro návraty cestovatelů do České republiky a příjezdy cizinců se nově budou řídit novým mezinárodním semaforem, který bude jednotný pro celou Evropskou unii. Nový cestovatelský semafor na tiskové konferenci představil český ministr zahraničních věcí, Tomáš Petříček. Nově nastavená pravidla by měla začít účinkovat od pondělí 9. listopadu 2020. Cestovatelský semafor pak bude aktualizován každý pátek a s platností od následujícího pondělí.

„Nový cestovatelský semafor“ a jeho kategorie

 • „zelené země“ = nízká míra rizika nákazy
  • bez omezení pohybu
  • budou dostatečně testovat, za poslední dva týdny bude méně než 25 nových případů nákazy na 100 000 obyvatel a pozitivní budou méně než 4 % testů;
 • „oranžové země“ = střední míra rizika nákazy
  • negativní test na COVID-19 po příjezdu do ČR musí předložit jen zahraniční pracovníci (výjimku mají pendleři)
  • za poslední dva týdny bude méně než 250 nových případů nákazy na 100 000 obyvatel a podíl pozitivních testů nad 4 %;
 • „červené země“ = vysoká míra rizika nákazy
  • negativní test na COVID-19 po příjezdu do ČR musí předložit cizinci i občané České republiky (alternativně budou muset nastoupit do karantény)
   • PCR test na COVID-19 je třeba podstoupit do 5 dnů po příjezdu do ČR
   • lze předložit i negativní výsledek PCR testu (ne starší než 72 hodin) provedeného v členském státě EU
  • za poslední dva týdny více než 250 nových případů na 100 000 obyvatel a podíl pozitivních testů nad 4 %
  • potřeba vyplnit příjezdový formulář

Seznam platný od 11. ledna 2021

 • „zelené země“ = nízká míra rizika nákazy
  • 🇻🇦 Vatikán
 • „oranžové země“ = střední míra rizika nákazy
  • 🇧🇪 Belgie, 🇧🇬 Bulharsko, 🇫🇮 Finsko, 🇮🇸 Island, 🇲🇹 Malta, 🇭🇺 Maďarsko, 🇳🇴 Norsko, 🇬🇷 Řecko
  • 🇵🇹 Azorské ostrovy + Madeira, 🇪🇸 Kanárské ostrovy
 • „červené země“ = vysoká míra rizika nákazy
  • všechny ostatní země EU mimo výše uveden
Cestovatelský semafor
Aktualizace cestovatelského semaforu platná od 11. do 17. ledna 2021

  Seznam platný od 18. ledna 2021

  • „zelené země“ = nízká míra rizika nákazy
   • 🇻🇦 Vatikán
  • „oranžové země“ = střední míra rizika nákazy
   • 🇧🇪 Belgie, 🇧🇬 Bulharsko, 🇫🇮 Finsko, 🇮🇸 Island, 🇱🇺 Lucembursko, 🇳🇴 Norsko, 🇬🇷 Řecko
   • 🇪🇸 Kanárské ostrovy
  • „červené země“ = vysoká míra rizika nákazy
   • všechny ostatní země EU mimo výše uveden
  Cestovatelský semafor
  Aktualizace cestovatelského semaforu platná od 18. do 24. ledna 2021

  Výjimka: V nutných případech můžete cestovat i do červených zemí (až na 24 hodin bez nutnosti absolvovat test po návratu do ČR) – platí pro zdravotní, rodinné, obchodní nebo pracovní důvody. Kontroly budou namátkové. Zároveň je třeba respektovat vstupní pravidla daného státu.

  Výjimka – Sasko: Spolková země Sasko zpřísnila počínaje 17. listopadem výjimku pro volné přeshraniční cestovaní z České republiky. Nově jsou cesty povoleny pouze nezbytné cesty ze sociálních, zdravotních a pracovních důvodů (výlety za nákupy či tankováním jsou tedy minulostí). Délka pobytu pak nesmí přesáhnout 12 hodin. Výjimky mají pendleři.

  V případě cest do ČR z Austrálie, Japonska, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Singapuru a Thajska taktéž není třeba podstupovat testování či se uchýlit do karantény. Vzhledem k opatřením Ministerstva zdravotnictví (nemožnost ubytovat se v rekreačních zařízeních v případech jiných než je služební cesta) ovšem není možné z těchto zemí do ČR přijíždět za turismem.

  I nadále platí, že v případě cest mimo evropský kontinent (mimo výše uvedené země) je potřeba po návratu do České republiky vyplnit tento příjezdový formulář a podstoupit test na COVID-19 s negativním výsledkem (do 7 dnů po příjezdu) nebo dvoutýdenní karanténu (po domluvě s krajskou hygienickou stanicí). Máte-li v plánu odletět během následujících týdnů do teplých krajin, pak se podívejte na naše tipy v článku „TOP destinace, kam nyní vypadnou na dovolenou“.

  Cestovatelský semafor

  Historie aktualizací

  EDIT (11. ledna, 15:20): Druhá aktualizace v letošním roce, platná pro návraty do ČR od 11. ledna, přinesla rovnou pět změn. Do „červené kategorie“ spadly Francie a Irsko, odkud tedy bude po návratu potřeba negativní test. Naopak do „oranžové kategorie“ poskočily Belgie, Bulharsko a Maďarsko. 

  EDIT (5. ledna, 13:00): První aktualizace v roce 2021, platná pro návraty do ČR od 7. ledna, přinesla jedinou změnu. Zpátky do „červené kategorie“ bylo přeřazeno Španělsko. Výjimku ovšem dostanou Kanárské ostrovy, které i nadále zůstanou v „oranžové kategorii“.

  EDIT (18. prosince, 18:20): Další aktualizace semaforu, platná pro cesty do ČR od 21. prosince, přináší dvě změny. Tou nejdůležitější a navíc příjemnou zprávou je přeřazení Španělska do „oranžové kategorie“. Naopak pohoršilo si Dánsko, které spadlo do „kategorie červené“.

  EDIT (11. prosince, 15:00): Aktualizace semaforu, platná od 14. do 20. prosince, je pro cestovatele vesměs příznivá. Do „oranžové kategorie“ byly přeřazeny hned dvě země, a to Francie a Řecko. Do „červené kategorie“ nespadl nikdo.

  EDIT (6. prosince, 14:00): Další aktualizace semaforu, platná od pondělí 7. prosince, mění postavení ostrovních států Kypru a Malty. Zatímco Malta si polepšila do „oranžové kategorie“, Kypr po týdnu opět spadl do „červené kategorie“.

  EDIT (30. listopadu, 10:00): Aktualizace semaforu platná od dnešního dne přeřazuje do „červené kategorie“ Estonsko a opět i Lotyšsko. Naopak do „oranžové kategorie“ si polepšil Kypr a nově do ní budou spadat i Baleárské ostrovy v čele s oblíbenou Mallorcou.

  EDIT (20. listopadu, 15:00): Na základě této aktualizace se do „oranžové kategorie“ vrací Lotyšsko, zatímco ze seznamu bezpečných zemí do „červené kategorie“ spadlo Řecko.

  EDIT (16. listopadu, 10:00): Na základě aktualizace ze 13. listopadu semaforu zčervenají další země. Od pondělí 16. listopadu budou nově na mapě „červené“ také Litva, Lotyšsko, Kypr, Německo a Švédsko. Na druhou stranu semafor začal reflektovat turisticky oblíbené ostrovy (Azorské ostrovy, Madeira a Kanárské ostrovy). Ty se nově zařadily po bok Irska do „oranžové“ kategorie“, což pro české cestovatele znamená zrušení povinného testu po návratu.

  Pravidla pro návraty do ČR bude určovat cestovatelský semafor

  Nová pravidla přinesla razantní změnu dosavadní mapy cestovatele, která byla platná během letních měsíců a začátku podzimu. „Cestovatelský semafor nebyl aktualizován po několik týdnů, proto jsou nutné jeho úpravy,“ podotkl ministr Petříček.  „Červené“ bylo na aktuální mapě pouze Španělsko, zatímco po návratu z ostatních zemí Evropské unie se na přijíždějící osoby nevztahovaly žádné restrikce ve formě povinného testu či karantény. To se změnilo od pondělí 9. listopadu. Nový cestovatelský semafor bude aktualizován každý pátek, přičemž platnost jeho nové podoby bude vždy od následujícího pondělí.

  Ministr Tomáš Petříček na tiskové konferenci odpověděl i na náš dotaz týkající se regionálního členění semaforu (např. návraty z Azorských ostrovů, Kanárských ostrovů, Madeiry či Mallorcy). „Momentálně se zatím řeší jednotný evropský semafor na národní bázi, s regionálním přístupem se počítá až do budoucna,“ uvedl. Situace se nakonec změnila o týden později. Od 16. listopadu začaly být Azorské ostrovy, Madeira a Kanárské ostrovy považovány za „samostatné celky“ z pohledu cestovatelského semaforu.

  guest
  29 Komentáře
  nejstarší
  nejnovější nejlépe hodnocené
  Zpětné vazby
  Ukázat všechny komentáře
  Tomáš Pavka

  Mám dotaz, v pátek(zítra 6.11) letím do Brusel-Charleroi tam a hned zpět. Jaká opatření se na mě ne/budou vztahovat? Děkuji. Podle mě, jestli tomu rozumím, tak bych ještě teď neměl mít žádnou karanténu ani nutny test. Kdyžtak mě opravte. Děkuji

  Posledně editováno 2 měsíců před by Tomáš Pavka
  Tomáš Pavka

  Ahoj Tondo,
  děkuji moc za informaci. Já se ptal spíše jen pro jistotu, jestli to chápu správně, nerad bych tam zůstal, nebo musel něco řešit doma 🙂 ještě jednou děkuji. 😉

  Karolína

  Dobrý den,

  Ráda bych se optala jak je to s Madeirou, kde testují při příletu na ostrov.

  Předem děkuji
  Karolíns

  Dušan

  Nevite prosim, jak je to s cestovnim pojisteni na covid? Znamena to, ze do vsech cervenych statu nikdo nepojisti proti covidu? dekuji

  GeorGo

  Každá pojišťovna k tomu přistupuje jinak, takže já bych se zeptal přímo pojišťovny, kde jste pojištěný. 😉

  Monika Kuklišová

  😭

  Posledně editováno 2 měsíců před by Monika Kuklišová
  Misa

  Ahoj,
  Ve stredu (11.11) odletam do Svedska s prestupem v Nemecku (nevytahnu paty z letiste). Stejne tak zpatky. Rozumim soucasnym opatrenim tak, ze test nebudu potrebovat ani ma cestu tam ani po navratu?

  Monika Suchánková

  Dobrý den,jaké jsou podmínky na cestu do Mexika?

  veve3

  Jak chápat tyto situace:

  1) Letím z Prahy do Řecka a zpět. – Nepotřebuji test
  2) Jedu vlakem do Vídně, okamžitě se vydám na letiště a letím do Řecka a zpět. Při návratu z Vídně jedu vlakem do Prahy. – Potřebuji test?
  3) Letím z Německa do Řecka a zpět. Nepotřebuji test?

  Posledně editováno 2 měsíců před by veve3
  Eda

  Debilové, vymýšlejí nesmyslné testy, k čemu celý tenhle cirkus je ?

  Tomáš

  Nevíte jak to je s přestupy na letištích a případných komplikací v souvislosti s covidem? Plánujeme letět na Maledivy přes Katar, tak jestli nemůže být nějaký problém na letišti v Kataru. Jde jen o přestup, nebudeme tam pobývat. Díky.

  MireK

  Tomáši, je to úplně v pohodě. Pro let na Maledivy jsou teď Qatarci asi nejlepší varianta. Minulý týden zavedli další testování na letišti v Doha, ale včera se to zase zrušilo, takže pohoda. 🙂

  Tess

  Podle prilohy aktualizovaneho semaforu z ministerstva, by od 21. melo byt s nizkou mirou rizika mnohem vic zemi nez jen Vatikan, nebo? Konkretne me teda zajima jak je to s Portugalskem, kam letime 27. z Vidne… Diky za info.

  Jaroslava

  Dobrý den , včera jsme s vnukem přiletěli z Belgie. A nevim jestli musím už teď do karantény a nebo jestli mne bude někdo kontaktovat . Ve čtvrtek mám nastoupit do práce tak nevim jak to bude ..

  Martin

  Nevíte jak je to když jsem prodělal Covid jestli můžu s potvrzením že jsem byl pozitivní po karanténe cestovat 3mesice bez testu? Na SK to takhle mají jen nevím dohledat nic oficialni k ČR …
  Dík!

  Veronika

  Svycarsko leden – mohu se prosim zeptat – kdyz prijedu do Svycarska 12.1 a zustanu do 16.1 – jestli i pak se na me vztahuje karantena…? Neb uz v tom Svycarsku budu? Vdecna za jakykoliv tip- moc dekuji!
  UPDATE: odpoved dostana: příjezd od Švýcarska do 14. ledna (včetně) je ještě bez omezení. Nové restrikce (karanténa) se budou vztahovat na všechny přijíždějící od 15. ledna. (Dekuju! 🙂 )

  Posledně editováno 12 dní před by Veronika
  Petra

  Pokud jedu pracovně do červené země, splním její podmínky vstupu, ale strávím tam méně než 24 hodin, musím vyplnit pro vstup do ČR příjezdový formulář, aby mě pustili zpátky přes hranice do ČR? Tedy i v případě, že jsem na území červeného státu do časového limitu, kdy po návratu v ČR nepotřebuji test. Pokud to chápu správně, tak odesláním příjezdového formuláře se totiž nahlásím hygieně, které pak musím dodat negativní test, abych nemusela do karantény. Předem děkuji za upřesnění

  Jan

  zdravím, jak je to při tranzitu, resp. connecting letem přes Madrid s Iberií nebo přes portugalsko s Tapem? je potřeba před letem prokazovat negativní test? díky

  GeorGo

  Záleží, odkud kam se letí, takto by to bylo trochu vaření z vody.

  Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)