Cestovatelský semafor
včera

Cestovatelský semafor

EDIT (16. dubna, 16:30): Třetí dubnová aktualizace, platná od pondělí 19. dubna, přinesla poměrně dost změn. Polepší si Island (do zelené kategorie), Finsko, Irsko a Malta (do oranžové kategorie) a také Belgie (do červené kategorie). Jedinou zemí, kterou čeká z hlediska semaforu pád, je Dánsko, jež se nově přesune mezi „červené země“.

Od 5. dubna se opět změnily podmínky vstupu do ČR. Povinnost podstoupit test před vstupem na území České republiky platí vždy při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená). Pro návraty ze zemí s velmi vysokým rizikem (červená) a středním rizikem nákazy (oranžová) je test před cestou potřeba pouze v případě, že k návratu použijete veřejnou dopravu. I nadále platí povinnost absolvovat test po návratu do ČR (s výjimkou cest ze zelených zemí). Pravidla pro návraty do ČR a příjezdy cizinců se již od 5. února řídí mezinárodním semaforem, který je jednotný pro celou Evropskou unii.

Nový cestovatelský semafor

Zelené země = nízké riziko nákazy

 • bez omezení

Oranžové země = střední riziko nákazy

 • nutné vyplnění příjezdového formuláře
 • využití veřejné dopravy
  • negativní antigenní test (ne starší 24 hodin) nebo PCR test (ne starší 72 hodin) na COVID-19  před odjezdem/odletem ze zahraničí
 • využití osobní přepravy
  • antigenní nebo PCR test na COVID-19 s negativním výsledkem nejpozději 5. den pobytu v ČR
 • nutné nošení respirátoru FFP2 mimo domov 14 dní po příjezdu/příletu do ČR

Červené země = vysoké riziko nákazy

 • nutné vyplnění příjezdového formuláře
 • využití veřejné dopravy
  • negativní antigenní test (ne starší 24 hodin) nebo PCR test (ne starší 72 hodin) na COVID-19  před odjezdem/odletem ze zahraničí
  • PCR test na COVID-19 s negativním výsledkem nejpozději 5. den pobytu v ČR
 • využití osobní dopravy
  • PCR test na COVID-19 s negativním výsledkem nejpozději 5. den pobytu v ČR
 • samoizolace do předložení výše zmíněného PCR testu s negativním výsledkem provedeného na území ČR
 • nutné nošení respirátoru FFP2 mimo domov 14 dní po příjezdu/příletu do ČR

Tmavě červené země = velmi vysoké riziko nákazy

 • nutné vyplnění příjezdového formuláře
 • negativní antigenní test (ne starší 24 hodin) nebo PCR test (ne starší 72 hodin) na COVID-19  před odjezdem/odletem ze zahraničí
 • PCR test na COVID-19 s negativním výsledkem nejdříve 5. den (nejpozději 14. den) pobytu v ČR
 • samoizolace do předložení výše zmíněného PCR testu s negativním výsledkem
 • nutné nošení respirátoru FFP2 mimo domov 14 dní po příjezdu/příletu do ČR

Černé země = extrémní riziko nákazy

 • zákaz vstupu občanů ČR do zemí s extrémním rizikem nákazy onemocněním COVID-19 způsobeného novými mutacemi viru

Cestovatelský semafor

Seznam států platný od 19. dubna 2021

Zelené země = nízké riziko nákazy

🇦🇺 Austrálie 🇸🇬 Singapur
🇮🇸 Island 🇹🇭 Thajsko
🇰🇷 Jižní Korea 🇻🇦 Vatikán
🇳🇿 Nový Zéland

Oranžové země = střední riziko nákazy

🇵🇹 Azorské ostrovy 🇵🇹 Madeira
🇪🇸 Baleárské ostrovy 🇲🇹 Malta
🇫🇮 Finsko 🇵🇹 Portugalsko
🇮🇪 Irsko

Červené země = vysoké riziko nákazy

🇧🇪 Belgie 🇩🇪 Německo
🇩🇰 Dánsko 🇳🇴 Norsko
🇮🇹 Itálie 🇦🇹 Rakousko
🇪🇸 Kanárské ostrovy 🇷🇴 Rumunsko
🇱🇮 Lichtenštejnsko 🇬🇷 Řecko
🇱🇹 Litva 🇸🇰 Slovensko
🇱🇻 Lotyšsko 🇪🇸 Španělsko
🇱🇺 Lucembursko 🇨🇭 Švýcarsko
🇲🇨 Monako

Tmavě červené země = velmi vysoké riziko nákazy

VŠECHNY STÁTY NEUVEDENÉ VÝŠE ANI NÍŽE

Černé země = extrémní riziko nákazy

🇧🇼 Botswana 🇲🇼 Malawi
🇧🇷 Brazílie 🇲🇿 Mosambik
🇸🇿 Eswatini (Svazijsko) 🇵🇪 Peru
🇿🇦 Jihoafrická republika 🇹🇿 Tanzanie (vč. ostrovů Pemba a Zanzibar)
🇰🇪 Keňa 🇿🇲 Zambie
🇨🇴 Kolumbie 🇿🇼 Zimbabwe
🇱🇸 Lesotho
Cestovatelský semafor
Aktualizace platná od 12. do 19. dubna 2021

Cestovatelský semafor

Výjimky

V platnosti jsou výjimky pro mezinárodní dopravu, tranzit, pendlery a střídavou péči pro děti, tyto cesty je nutné stihnout za 12 hodin. Další výjimku mají děti mladší 5 let. Výjimku mají také osoby, které v uplynulých 90 dnech prodělali onemocnění COVID-19, absolvovali karanténu z důvodu pozitivního PCR testu a aktuálně nemají žádné příznaky nemoci COVID-19, a to na základě tohoto lékařského potvrzení. Více o výjimkách se dočtete na COVID Portále.

Podívejte se na tipy na testovací místa v ČR. Vaše dotazy rádi odpovíme v diskuzi.

Historie aktualizací

EDIT (12. dubna, 8:00): Druhá dubnová aktualizace, platná od 12. dubna 2021, přinesla celkem čtyři změny. Do oranžové kategorie poskočilo Dánsko s portugalským ostrovem Madeira a do červené kategorie si polepšila Itálie. Jedinou, pro cestovatele negativní zprávou, je pak přesun Chorvatska do tmavě červené kategorie.

EDIT (5. dubna, 8:51): První dubnová aktualizace přinesla změny ve všech kategoriích. Pády potkaly Island (do oranžové kategorie), Irsko (do červené kategorie) a Belgii s Nizozemskem (do tmavě červené kategorie). Jedinou zemí, která si v nejnovějším verzi semaforu polepšila, je Malta (do červené kategorie).

EDIT (26. března, 14:05): Poslední březnová aktualizace cestovatelského semaforu, platná od pondělí 28. března, nepřinesla výrazné změny. V pěti případech se jedná o pád z „červené “ do „tmavě červené“ kategorie zemí a ve dvou naopak o postup do „červené zóny“. Situace se zlepšila na Madeiře a Slovensku. Naopak dolů míří Andorra, Bulharsko, Francie, Itálie a Slovinsko.

EDIT (19. března, 21:00): Další aktualizace cestovatelského semaforu, platná od pondělí 22. března, nepřinesla příliš optimistické zprávy. Polepšily si pouze dvě země – Irsko (do oranžové kategorie) a Slovinsko (do červené kategorie). V případě dalších změn se jedná pouze o zhoršení. Dánsko a Norsko spadly do červené kategorie, zatímco Kypr a Polsko se propadly do kategorie tmavě červené.

EDIT (15. března, 9:00): Březnová aktualizace s pořadovým číslem tři přinesla následující změny: pevninské Portugalsko si polepšilo do oranžové kategorie, Monako je nově považováno za červenou zemi – tím však výčet pozitivních zpráv končí. Do červené kategorie si pohoršilo Finsko a do tmavě červené spadly Madeira, Maďarsko a Švédsko.

EDIT (8. března, 11:30): Další březnová aktualizace cestovatelského semaforu přinesla celkem pět změn. Epidemiologická situace se zlepšila na Baleárských ostrovech (poskok do oranžové kategorie), v Andoře a Lotyšsku („postup“ do červené kategorie). Naopak zhoršení se z pohledu semaforu dočkalo Řecko (pokles do červené kategorie) a Malta (pád do tmavě červené zóny).

EDIT (1. března, 9:00): První březnová aktualizace cestovatelského semaforu přináší celkem tři změny. Týkají se Portugalska, Španělska a oblíbeného portugalského ostrova Madeira. Všechny tři zmíněné destinace si „polepšily“ do červené kategorie.

EDIT (22. února, 9:00): Další aktualizace cestovatelského semaforu, platná od 22. února, přinesla dvě změny. Obě se řadí mezi příjemné: Azorské ostrovy si polepšily do oranžové kategorie, zatímco Baleárské ostrovy poskočily do „červené zóny“.

EDIT (15. února, 10:30): Další aktualizace cestovatelského semaforu, s platností od 15. února, přinesla následující změny. Do zelené kategorie si polepšil Island, do oranžové poskočilo Dánsko a do červené Irsko s Litvou. Naopak do tmavě červené kategorie se propadl portugalský ostrov Madeira.

EDIT (2. února, 10:20): Další aktualizace je v platnosti od 5. února 2021 a přinesla razantní zpřísnění. Nově vznikla kategorie států s velmi vysokým rizikem nákazy a zpřísnily se i podmínky vstupu do ČR z ostatních kategorií států. Test na COVID-19 je nyní nutné absolvovat ještě před odjezdem/odletem ze zahraničí a u vybraných států je nutné absolvovat druhý test po návratu do ČR.

EDIT (15. ledna, 16:30): Další aktualizace cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR od 18. ledna, přináší spíše negativní zprávy. Jedinou zemí, která si polepšila do „oranžové kategorie“, je Lucembursko. Naopak do „červené kategorie“ opět po týdnu spadlo Maďarsko, které doplnila i Malta a portugalské ostrovy (Azorské ostrovy a Madeira). Bez testu na obou stranách nyní můžeme cestovat pouze do Bulharska.

EDIT (11. ledna, 15:20): Druhá aktualizace v letošním roce, platná pro návraty do ČR od 11. ledna, přinesla rovnou pět změn. Do „červené kategorie“ spadly Francie a Irsko, odkud tedy bude po návratu potřeba negativní test. Naopak do „oranžové kategorie“ poskočily Belgie, Bulharsko a Maďarsko.

EDIT (5. ledna, 13:00): První aktualizace v roce 2021, platná pro návraty do ČR od 7. ledna, přinesla jedinou změnu. Zpátky do „červené kategorie“ bylo přeřazeno Španělsko. Výjimku ovšem dostanou Kanárské ostrovy, které i nadále zůstanou v „oranžové kategorii“.

EDIT (18. prosince, 18:20): Další aktualizace semaforu, platná pro cesty do ČR od 21. prosince, přináší dvě změny. Tou nejdůležitější a navíc příjemnou zprávou je přeřazení Španělska do „oranžové kategorie“. Naopak pohoršilo si Dánsko, které spadlo do „kategorie červené“.

EDIT (11. prosince, 15:00): Aktualizace semaforu, platná od 14. do 20. prosince, je pro cestovatele vesměs příznivá. Do „oranžové kategorie“ byly přeřazeny hned dvě země, a to Francie a Řecko. Do „červené kategorie“ nespadl nikdo.

EDIT (6. prosince, 14:00): Další aktualizace semaforu, platná od pondělí 7. prosince, mění postavení ostrovních států Kypru a Malty. Zatímco Malta si polepšila do „oranžové kategorie“, Kypr po týdnu opět spadl do „červené kategorie“.

EDIT (30. listopadu, 10:00): Aktualizace semaforu platná od dnešního dne přeřazuje do „červené kategorie“ Estonsko a opět i Lotyšsko. Naopak do „oranžové kategorie“ si polepšil Kypr a nově do ní budou spadat i Baleárské ostrovy v čele s oblíbenou Mallorcou.

EDIT (20. listopadu, 15:00): Na základě této aktualizace se do „oranžové kategorie“ vrací Lotyšsko, zatímco ze seznamu bezpečných zemí do „červené kategorie“ spadlo Řecko.

EDIT (16. listopadu, 10:00): Na základě aktualizace ze 13. listopadu semaforu zčervenají další země. Od pondělí 16. listopadu budou nově na mapě „červené“ také Litva, Lotyšsko, Kypr, Německo a Švédsko. Na druhou stranu semafor začal reflektovat turisticky oblíbené ostrovy (Azorské ostrovy, Madeira a Kanárské ostrovy). Ty se nově zařadily po bok Irska do „oranžové“ kategorie“, což pro české cestovatele znamená zrušení povinného testu po návratu.

guest
61 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Tereza

Dobrý den, mám koupené letenky do Kostariky z Vídně , chtěla jsem se prosím zeptat, jak to je se zpáteční cestou? Je nutné mít (přestup Paříž) PCR test popřípadě antigenní? Na letišti v San Jose nemůžu najít informaci, že by se testovalo. Jde prosím jinak vyřešit tato situace než shánět na Kostarice PCR test?

Michal

Dobrý den, mám chápat ten antigen, jako ež si ho udělám doma sám a pak jej jen předložím? Protože i do Chorvatska se dýá dostat s antigenem, ale jestli ten antigen musín být potrzen lékařem nebo si jej člověk může udělat sám a pak jen předloží výsledek? Můžete mi to prosím vysvětlit? Moc děkuji

GeorGo

Dobrý den, nene, je potřeba antigen z laborky, která vydá cestovní certifikát.

Michal

Aha a exiastují nějaké antigenní testy ze slin, které jsou uznáváme například pro cestu do chorvatska?

Michal

Moc děkuji za info a ještě se zeptám, nevíte jak to má teď chorvatsko? je nutné absolvovat test u syna, který má 5 let?

Ondřej

Ahoj, nikde jsem se nedočetl, jak přesně funguje prokazování antigenem při návratu do ČR. Napsal by mi někdo prosím svoje zkušenosti?

Předpokládám, že to má povinnost kontrolovat aerolinka, než nás pustí do letadla směrem ČR, ale je předepsaná i nějaká forma? Musí to být např. test z laboratoře s certifikátem? Samotest koupený v lékárně asi neuznají, že?

Ondřej

Díky za rychlou odpověď.

Barbora

Dobrý den, jak je to prosím s cestou do Atén z Vídně v termínu 9.-19.5.? Někde jsem četla, že rozvolnění v Řecku bude od začátku května, někde zase od 15., máte více info? Je na místě po příletu nutná karanténa, i když se letí z Vídně (řeší někdo, že jsem do ní přijela z Čech?)? Moc děkuji

Barbora

Moc díky 🙂

Květa

Dobrý den.Vyjímka pro lidi s prodělaným Covidem a potvrzením platí pro všechny kategorie (zelenou,oranžovou i červenou) ??? Děkuji

GeorGo

Dobrý den, záleží do jaké země to je, cestou zpět se to nezohledňuje.

Jana

Hezký den, chci se zeptat – zde je Portugalsko jako žluté, ale na ofiko stránkách mzv.cz je psáno, že do Portugalska s 14ti denní karenténou tam. Jak to prosím je? Děkuji

GeorGo

Zdravím Jani, Portugalsko je opravdu žluté, to je ale informace důležitá pro návrat do ČR. Pro příjezd do pevninského Portugalska je po Češích vyžadována 14denní karanténa.

Ondřej

Předpokládám, že povinnost 14 denní karantény v Portugalsku by mohla relativně brzo odpadnout. Je stanovena pro státy, které mají incidenci pozitivních případů za posledních 14 dnů vyšší než 500 na 100 tisíc obyvatel. My teď máme cca 600 a pořád se to snižuje.

Jiří Fráňa

Ve které kategorii je Kostarika. Ma stále nejnižší přírůstek nakažených. A očkování zde probíhá lepe než u nás. Jestli je v zemich s vysokým rizikem tak prosim o vysvětlení. Děkuji

Eva

Dobrý den, můžu se zeptat, chci letět do Mexika z Vídně 10.4 – jak je to s přejezdem z ČR do Rakouska? A kde se tam dá parkovat?

Marian

Ahoj, letíme s kamarádem za cca týden na Kanáry na Tenerife z Vídně. Pro překročení hranic a vstup na palubu letadla stačí antigenní test ne starší 24 h, nebo potřebujeme výhradně PCR test ne starší 72 h ?
A máte někdo zkušenost, jak a kde se dá nechat udělat antigenní test (který stačí před nástupem do letadla) na Tenerife?
Děkuju za případné užitečné informace a poznatky 😉

Edita

ahoj! Jak je to s tím, kdy člověk již prodělal covid, může cestovat? Výše zmiňujete výjimku, že se na to výjimka vztahuje…ale nejsem si tím tedy úplně jistá….
Děkuji

Veronika

Ahoj, nemáte prosím někdo zkušenost jak je to s testy po návratu a teď tedy i před návratem do ČR pokud jste v té době v ochranné lhůtě 90ti dnů po prodělaném covidu?

Veronika

Tak se omlouvam, nasla jsem uz nize v diskuzi ze ne, kazdopadne v dokumentu na webu koronavirus.mvcr.cz, ktery je tedy ze zari 2020 se pise prave opak (U osob, které prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění covid-19 a zůstávají bez příznaků, se po dobu 3 měsíců po prodělání onemocnění nedoporučuje opakování PCR testu a není nutné jim nařizovat karanténu v případě kontaktu s covid-19 pozitivní osobou nebo po nich požadovat PCR test a nařizovat karanténu po návratu z oblastí se zvýšeným rizikem výskytu nákazy covid-19 (rizikové státy)) tak me zajimalo jestli s tim tady ma nekdo zkusenost. Napriklad ze nedolozi druhy test po priletu a po diskuzi s hygieniu do karanteny nemusi..

Týna

Ahoj Veroniko, to, co jsi našla v diskuzi, už není aktuální. Od 5. února platí výjimka pro všechny kdo prodělali koronavirus v uplynulých 90 dnech 🙂 Můžeš se vyhnout všem testům (před odletem do ČR i po návratu) i karanténě, potřebuješ ale potvrzení od lékaře. Potvrzení může být v češtině nebo v angličtině, doktor musí působit v ČR nebo v EU a to potvrzení musí uvádět, že nemáš klinické známky onemocnění COVID-19, prokazatelně jsi prodělala onemocnění COVID-19,
absolvovala jsi podle platných mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví nebo
opatření jiného členského státu EU izolaci ve stanoveném rozsahu
z důvodu pozitivního výsledku PCR testu a že od prvního pozitivního
výsledku PCR testu neuplynulo více než 90 dní. Tady mrkni na oficiální znění opatření: https://www.mzcr.cz/wp-content/uploads/2021/02/Ochrann%C3%A9-opat%C5%99en%C3%AD-%E2%80%93-omezen%C3%AD-p%C5%99ekro%C4%8Den%C3%AD-st%C3%A1tn%C3%AD-hranice-%C4%8CR-s-%C3%BA%C4%8Dinnost%C3%AD-od-5.-2.-2021-do-odvol%C3%A1n%C3%AD.pdf?fbclid=IwAR3Cqv3XkNzwL7vTnLDwwnoOxf7XJIESrS0JTPm7PLDSU50bpKZzmjDtL8w

Jan

zdravím, jak je to při tranzitu, resp. connecting letem přes Madrid s Iberií nebo přes portugalsko s Tapem? je potřeba před letem prokazovat negativní test? díky

GeorGo

Záleží, odkud kam se letí, takto by to bylo trochu vaření z vody.

Petra

Pokud jedu pracovně do červené země, splním její podmínky vstupu, ale strávím tam méně než 24 hodin, musím vyplnit pro vstup do ČR příjezdový formulář, aby mě pustili zpátky přes hranice do ČR? Tedy i v případě, že jsem na území červeného státu do časového limitu, kdy po návratu v ČR nepotřebuji test. Pokud to chápu správně, tak odesláním příjezdového formuláře se totiž nahlásím hygieně, které pak musím dodat negativní test, abych nemusela do karantény. Předem děkuji za upřesnění

Veronika

Svycarsko leden – mohu se prosim zeptat – kdyz prijedu do Svycarska 12.1 a zustanu do 16.1 – jestli i pak se na me vztahuje karantena…? Neb uz v tom Svycarsku budu? Vdecna za jakykoliv tip- moc dekuji!
UPDATE: odpoved dostana: příjezd od Švýcarska do 14. ledna (včetně) je ještě bez omezení. Nové restrikce (karanténa) se budou vztahovat na všechny přijíždějící od 15. ledna. (Dekuju! 🙂 )

Posledně editováno 3 měsíců před by Veronika
Martin

Nevíte jak je to když jsem prodělal Covid jestli můžu s potvrzením že jsem byl pozitivní po karanténe cestovat 3mesice bez testu? Na SK to takhle mají jen nevím dohledat nic oficialni k ČR …
Dík!

Jaroslava

Dobrý den , včera jsme s vnukem přiletěli z Belgie. A nevim jestli musím už teď do karantény a nebo jestli mne bude někdo kontaktovat . Ve čtvrtek mám nastoupit do práce tak nevim jak to bude ..

Tess

Podle prilohy aktualizovaneho semaforu z ministerstva, by od 21. melo byt s nizkou mirou rizika mnohem vic zemi nez jen Vatikan, nebo? Konkretne me teda zajima jak je to s Portugalskem, kam letime 27. z Vidne… Diky za info.

Tomáš

Nevíte jak to je s přestupy na letištích a případných komplikací v souvislosti s covidem? Plánujeme letět na Maledivy přes Katar, tak jestli nemůže být nějaký problém na letišti v Kataru. Jde jen o přestup, nebudeme tam pobývat. Díky.

MireK

Tomáši, je to úplně v pohodě. Pro let na Maledivy jsou teď Qatarci asi nejlepší varianta. Minulý týden zavedli další testování na letišti v Doha, ale včera se to zase zrušilo, takže pohoda. 🙂

Eda

Debilové, vymýšlejí nesmyslné testy, k čemu celý tenhle cirkus je ?

veve3

Jak chápat tyto situace:

1) Letím z Prahy do Řecka a zpět. – Nepotřebuji test
2) Jedu vlakem do Vídně, okamžitě se vydám na letiště a letím do Řecka a zpět. Při návratu z Vídně jedu vlakem do Prahy. – Potřebuji test?
3) Letím z Německa do Řecka a zpět. Nepotřebuji test?

Posledně editováno 5 měsíců před by veve3
Monika Suchánková

Dobrý den,jaké jsou podmínky na cestu do Mexika?

Misa

Ahoj,
Ve stredu (11.11) odletam do Svedska s prestupem v Nemecku (nevytahnu paty z letiste). Stejne tak zpatky. Rozumim soucasnym opatrenim tak, ze test nebudu potrebovat ani ma cestu tam ani po navratu?

Monika Kuklišová

😭

Posledně editováno 5 měsíců před by Monika Kuklišová
Dušan

Nevite prosim, jak je to s cestovnim pojisteni na covid? Znamena to, ze do vsech cervenych statu nikdo nepojisti proti covidu? dekuji

GeorGo

Každá pojišťovna k tomu přistupuje jinak, takže já bych se zeptal přímo pojišťovny, kde jste pojištěný. 😉

Karolína

Dobrý den,

Ráda bych se optala jak je to s Madeirou, kde testují při příletu na ostrov.

Předem děkuji
Karolíns

Tomáš Pavka

Mám dotaz, v pátek(zítra 6.11) letím do Brusel-Charleroi tam a hned zpět. Jaká opatření se na mě ne/budou vztahovat? Děkuji. Podle mě, jestli tomu rozumím, tak bych ještě teď neměl mít žádnou karanténu ani nutny test. Kdyžtak mě opravte. Děkuji

Posledně editováno 5 měsíců před by Tomáš Pavka
Tomáš Pavka

Ahoj Tondo,
děkuji moc za informaci. Já se ptal spíše jen pro jistotu, jestli to chápu správně, nerad bych tam zůstal, nebo musel něco řešit doma 🙂 ještě jednou děkuji. 😉

Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)