Pravidla návratu do České republiky – zrušeno vše
8.4.2022

Pravidla návratu do České republiky – zrušeno vše

Aktualizace (8. 4. 2022): Od soboty 9. dubna jsou zrušeny všechny podmínky návratu do České republiky! Nově nezávisí na zemi, odkud se do ČR vracíte, ani není nutné předkládat jakýkoliv doklad bezinfekčnosti či vyplňovat příjezdový formulář! Viz nejnovější Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví (platné od 9. dubna 2022).

Aktualizace (18. 3. 2022): Od pátku 18. března je zrušena kompletní „COVID byrokracie“ pro příjezdy ze zemí Evropské unie a osmi dalších evropských zemí. Navracející se cestovatelé nově nemusí vyplňovat příjezdový formulář ani předkládat negativní test / očkovací certifikát / doklad o prodělání nemoci. Pravidla pro návraty do ČR z tzv. „třetích zemí“ se zatím nijak nemění – viz Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví (platné od 18. března 2022).

PS: Podívejte se také na seznam zemí, kam cestovat zcela bez omezení aneb „cestování jako dřív“ oboustranně!

Návraty ze zemí EU

Kromě členských států Evropské unie jsou do této kategorie zařazeny také Andorra, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Švýcarsko a Vatikán.

Podmínky návratu do ČR

Všechny podmínky návratu do ČR ze zemí zemí Evropské unie + přidružené osmičky zemí byly oficiálně zrušeny k 18. březnu 2022.

  Návraty ze třetích zemí

  Za tzv. „třetí země“ jsou označovány všechny státy, které nespadají do kategorie výše.

  Podmínky návratu do ČR

  Všechny podmínky návratu do ČR z tzv. „třetích zemí“ byly oficiálně zrušeny k 8. dubnu 2022.

  Cestovatelský semafor

  Cestovatelský semafor, ve své původní formě, byl od 18. března 2022 zrušen. Od 9. dubna 2022 mohou prakticky bez jakýchkoliv podmínek mohou do České republiky přijet také zahraniční návštěvníci.

  Historie aktualizací

  EDIT (12. března, 08:00): Druhá březnová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty od ČR, v týdnu od 14. do 20. března 2022, přinesla celkem čtyři změny. Španělsko (vč. Baleárských a Kanárských ostrovů) a Švédsko poskočily do červené kategorie.

  EDIT (12. února, 8:00): Druhá únorová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty od ČR, v týdnu od 14. do 27. února 2022, opět nepřinesla žádná změny. Celá Evropa proto zůstává v tmavě červené kategorii…

  EDIT (4. února, 18:00): První únorová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty od ČR, v týdnu od 7. do 13. února 2022, nepřinesla žádná změny. Celá Evropa zůstává v tmavě červené kategorii…

  EDIT (29. ledna, 08:00): Poslední lednová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 31. ledna do 6. února 2022, přinesla pouze dvě kosmetické změny. Polsko a Rumunsko se přesunuly z červené do tmavě červené kategorie.

  EDIT (22. ledna, 08:00): Čtvrtá lednová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 24. do 30. ledna 2022, nepřinesla žádné změny!

  EDIT (14. ledna, 17:00): Třetí lednová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 17. do 23. ledna 2022, přinesla celkem pět novinek. V propadu pokračuje Rumunsku, které se nově zařadí do červené kategorie. A na dno do tmavě červené kategorie sestupují Bulharsko, Maďarsko, Německo a Polsko.

  EDIT (8. ledna 2022, 11:28): Druhá lednová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 10. do 16. ledna 2022, přinesla celkem šest novinek. Rumunsko opět po týdnu spadlo do oranžové kategorie. Do červené kategorie postoupily Německo s Polskem a naopak do tmavě červené kategorie se propadly Azorské ostrovy, Finsko a Lotyšsko.

  EDIT (2. ledna, 14:30): První aktualizace Cestovatelského semaforu v novém roce, platná pro návraty do ČR v týdnu od 3. do 9. ledna 2022, přinesla celkem osm novinek. Do zelené kategorie postoupilo Rumunsko. Červená se rozrostla o Azorské ostrovy (pád z oranžové) a Lotyšsko, Maďarsko a Rakousko (postup z tmavě červené). A na samotné dno do nejpřísnější kategorie spadly Itálie, Malta a Švédsko.

  EDIT (24. prosince, 11:00): Poslední letošní aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 27. prosince 2021 do 2. ledna 2022, přinesla celkem pět novinek. Ve všech případech se jedná pouze o drobné změny, které na navracející se cestovatele nemají reálný vliv. Pády z červené do tmavě červené kategorie potkaly Island, Lotyšsko a Španělsko (vč. Baleárských a Kanárských ostrovů).

  EDIT (17. prosince, 15:30): Třetí prosincová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 20. do 26. prosince 2021, přinesla celkem pět novinek. Výrazně se dotknou Kanárských ostrovů (po týdnu opět pád do červené kategorie) a Rumunska (naopak postup do oranžové kategorie).  Další změny, bez reálného dopadu na navracející se cestovatele, se týkají Islandu, Lotyšska (postup do červené) a Portugalska (pád do tmavě červené).

  EDIT (10. prosince, 15:00): Druhá prosincová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 13. do 19. prosince 2021, přinesla celkem čtyři novinky. Výrazně se změny, v pozitivním směru, dotknou Azorský a Kanárských ostrovů (postup do oranžové kategorie). Další změny, bez reálného dopadu na navracející se cestovatele, se týkají Francie a Madeiry (pád do tmavě červené kategorie).

  EDIT (3. prosince, 15:10): První prosincová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 6. do 12. prosince 2021, přinesla celkem sedm novinek. Výrazně se změny dotknou Itálie a Malty (pád do červené kategorie). Další změny, bez reálného dopadu na navracející se cestovatele, se týkají Bulharska (postup do červené kategorie) a dále Kypru, Monaka, Norska a Švýcarska (sestup do tmavě červené kategorie).

  EDIT (26. listopadu, 16:20): Poslední listopadová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 29. listopadu do 5. prosince, přinesla celkem 11 novinek. Bohužel se jedná vesměs o zprávy negativní. Výrazně se změny dotknou návratů z Azorských ostrovů, Francie, Monaka, Portugalska a Španělska (pád do červené kategorie). Další změny, bez reálného dopadu na navracející se cestovatele, se týkají Lucemburska, Polska a San Marino (sestup do tmavě červené kategorie). Tři změny se týkají také mimoevropských destinací, kdy do zelené kategorie zamířila Indonésie a naopak ji opustily Jordánsko s Namibií.

  EDIT (19. listopadu, 17:30): Třetí listopadová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 22. do 28. listopadu 2021, přinesla celkem devět novinek. Výrazně se změny dotknou návratů z Kanárských ostrovů a Madeiry (pád do červené kategorie). Další změny, bez reálného dopadu na navracející se cestovatele, se týkají Španělska (pád do oranžové kategorie), Rumunska (postup do červené kategorie) a také Andorry, Dánska, Islandu, Lichtenštejnska a Německa (pád do tmavě červené kategorie).

  EDIT (12. listopadu, 15:20): Druhá listopadová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 15. do 21. listopadu 2021, přinesla celkem sedm novinek. Epidemiologická situace v Evropě se opět zhoršuje a nelze se proto divit, že se jedná o samé pády. Výrazně se změny dotknou návratů z Andorry a Baleárských ostrovů (pád do červené kategorie). Další změny, bez reálného dopadu na navracející se cestovatele, se týkají Kanárských ostrovů a Malty (pád do oranžové kategorie) a také Maďarska, Nizozemska a Řecka (pád do tmavě červené kategorie).

  EDIT (5. listopadu, 16:15): První listopadová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 8. do 14. listopadu, přinesla celkem 12 novinek. Výrazně se změny dotknou návratů z Kypru, San Marina, Švédska a Švýcarska (pád do červené kategorie). Další změny, bez reálného dopadu na navracející se cestovatele, se týkají Baleárských ostrovů (postup do zelené kategorie), Itálie (pád do oranžové kategorie) a Belgie s Rakouskem (pád do tmavě červené kategorie). Pozitivní změny postihly i čtveřici mimoevropských destinací: Argentinu, Kolumbii, Namibii a Peru, které jsou nově zařazeny mezi „země s nízkým rizikem“ (zelená barva).

  EDIT (31. října, 19:33): Poslední říjnová aktualizace Cestovatelského semaforu přinesla celkem 8 pádů a jedno zlepšení. Z oranžové kategorie zemí do červené padají Dánsko, Island, Lichtenštejnsko, Norsko. Z červené do tmavě červené potom padají Bulharsko, Chorvatsko, Irsko a Slovensko. Jediný si polepšil Kypr, který postoupil z červené do oranžové.  Připomínáme, že cestovatelský semafor se změnil v průběhu týdne pro neočkované – nemusí po návratu z červených a tmavě červených zemí do izolace.

  EDIT (26. října, 15:09): Mimořádná změna, vláda upravila podmínky pro návrat do Česka. Pro návrat z červených a tmavě červených zemí nemusí neočkovaní lidé do samoizolace. Pro neočkované zůstává povinný test a do doby výsledku testu nasazený respirátor všude mimo domov.

  EDIT (22. října, 16:30): Čtvrtá říjnová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 25. do 31. října 2021, přinesla celkem pět novinek. Výrazně se změny dotknou návratů z Kypru, Nizozemska a Polska (pád do červené kategorie). Další změny, bez reálného dopadu na navracející se cestovatele, se týkají Španělska (postup do zelené kategorie) a Lichtenštejnska (pád do oranžové kategorie), které si de facto vyměnily pozice.

  EDIT (16. října, 11:05): Třetí říjnová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 18. do 24. října 2021, přinesla celkem devět novinek. Výrazně se změny dotknou Švýcarska (postup do oranžové kategorie) a také Finska, Lucemburska a Maďarska (pád do červené kategorie). Další změny, bez reálného dopadu na navracející se cestovatele, se týkají Itálie s Madeirou (postup do zelené kategorie) a Polska (pád do oranžové kategorie). Změny postihly i dvě mimoevropské destinace: Bahrajn a Spojené arabské emiráty, které jsou nově zařazeny mezi „země s nízkým rizikem“ (zelená barva).

  EDIT (8. října, 17:00): Druhá říjnová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 11. do 17. října, přinesla celkem sedm novinek. Výrazně se změny dotknou Kypru, Lucemburska a Norska (postup do oranžové kategorie). Další změny, bez reálného dopadu na navracející se cestovatele, se týkají Kanárských ostrovů s Lichtenštejnskem (postup do zelené kategorie) a také Lotyšska s Rumunskem (pád do tmavě červené kategorie).

  EDIT (1. října, 16:00): První říjnová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 4. do 10. října, přinesla celkem 13 novinek. Výrazně se změny dotknou Lichtenštejnska a San Marina (postup do oranžové kategorie) a dále Slovenska s Lucemburskem (pád do červené kategorie). Další změny, bez reálného dopadu na navracející se cestovatele, se týkají Azorských ostrovů a Malty (postup do zelené kategorie), Maďarska (pád do oranžové kategorie) a Estonska (sestup do tmavě červené kategorie). Změny postihly i mimoevropské destinace: nově jsou mezi státy „s nízkým rizikem nákazy“ (zelená barva) zařazeny Chile, Kuvajt, Rwanda a Uruguay. Zatímco vyřazen ze seznamu byl Singapur.

  EDIT (26. září, 08:00): Poslední zářijová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 27. září do 3. října, přináší celkem 6 novinek. Většina z nich je přívětivá a zohledňuje lepšící se situaci v západní Evropě. Do oranžové kategorie postupují Francie, Monako, Nizozemsko a Španělsko (vč. Baleárských ostrovů). Drobná změna, bez reálného dopadu na navracející se cestovatele, se pak týká i Litvy, která spadla do tmavě červené kategorie.

  EDIT (17. září, 13:20): Třetí zářijová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 20. do 27. září, přináší celkem 8 novinek. Výrazně se změny dotknou Islandu s Portugalskem (postup do oranžové kategorie) a dále Lotyšska, Rumunska a San Marina (pád do červené kategorie). Ze zelené kategorie vypadlo také Japonsko, která bude nově označeno tmavě červenou barvou. Další změny, bez reálného dopadu na navracející se cestovatele, se týkají opět Azorských ostrovů (po týdnu sestup do oranžové) a Slovinska (pád do tmavě červené).

  EDIT (10. září, 15:28): Druhá zářijová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 13. do 19. září, přináší dohromady 12 novinek. Výrazně se změny dotknou Andorry, Dánska, Kanárských ostrovů, Madeiry, San Marina a Švédska (postup do oranžové kategorie) a Chorvatska s Rakouskem (pád do červené kategorie). Další změny, bez reálného dopadu na navracející se cestovatele, se týkají Azorských ostrovů (druhý postup v řadě, tentokráte již do zelené), Slovenska (sestup do oranžové) a Irska (postup do červené). Ze zelené kategorie také vypadla Bosna a Hercegovina, která bude nově označena tmavě červenou barvou.

  EDIT (3. září, 15:50): První zářijová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 6. do 12. září, přináší dohromady 11 novinek. Výrazně se změny dotknou Azorských ostrovů (postup do oranžové) a dále Nizozemska, Norska, San Marina a Slovinska – tedy zemí, které naopak zamíří opačným směrem do červené kategorie. Další změny, bez reálného dopadu na navracejí se cestovatele, se týkají Rumunska (pád do oranžové), Kypr (postup do červené) a Irska (pád do tmavě červené). Ze zelené do tmavě červené kategorie se potom propadly Albánie, Brunej a Srbsko.

  EDIT (31. srpna 10:20): Ministerstvo zdravotnictví zrušilo ochranné opatření, kdy od 1. září nebude existovat seznam zemí (černá barva) s extrémním rizikem nákazy onemocněním covid-19. Na seznamu byly Brazílie, Kolumbie, Mosambik, Nepál, Paraguay, Peru a Tanzanie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba). Výše uvedené země se nově přesouvají do tmavě červené kategorie zemí.

  EDIT (29. srpna 10:50): Poslední srpnová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 30. srpna do 5. září, přináší pouze čtyři novinky. Německo a portugalský ostrov Madeira padají z oranžové do červené kategorie, na druhé straně si polepšily Baleárské ostrovy (Ibiza, Mallorca) z tmavě červené do červené a San Marino z červené do oranžové. Ostatní země zůstávají beze změny.

  EDIT (22. srpna, 10:40): Čtvrtá srpnová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 23. do 29. srpna, přináší dohromady 27 novinek. Celkem si polepší 15 zemí, do horších kategorie jich spadne 12. Z černé do tmavě červené kategorie došlo u u Botswany, Indie, JARu, Lesotha, Malawi, Namibie, Ruska, Svazijska, Tuniska, Zambie a Zimbabwe. Z evropských států si polepšily Malta, Nizozemí (z červené do oranžové) a Monako se Španělskem (z tmavě červené do červené). Pád ze zelené kategorie do oranžové se týká tentokrát Chorvatska, Lotyšska a Německa. Z oranžové do červené spadlo Bulharsko, Lichtenštejnsko a Švýcarsko. Největší pád ze zelené rovnou do tmavě červené nastal u Černé Hory, Izraele, Kosova, Libanonu, Severní Makedonie a USA.

  EDIT (13. srpna, 17:15): Třetí srpnová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 16. do 22. srpna, přináší dohromady 11 novinek. Změny se reálně dotknou návratů ze Belgie, Dánska, Litvy, San Marina a Švédska – tedy zemí, které spadly do červené kategorie – a dále také Madeiry, která naopak poskočila do kategorie oranžové. Zbytek změn lze označit za čistě „kosmetické“, neboť nemají reálný vliv na podmínky návratu: do oranžové kategorie se propadly Bulharsko, Lichtenštejnsko, Norsko, Rakousko a Slovinsko; do červené kategorie pak poskočila Andorra.

  EDIT (6. srpna, 16:45): Druhá srpnová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 9. do 15. srpna, přináší celkem 10 novinek. Výrazně se změny týkají především Estonska, Islandu a Madeiry – tedy zemí, které spadly do červené kategorie – a Dánska s Lucemburskem, které naopak poskočily do kategorie oranžové. Další změny jsou „kosmetické“, neboť nemají reálný vliv na podmínky návratu: do oranžové kategorie se propadly Litva, San Marino a Švédsko; do červené kategorie si polepšilo Nizozemsko; do tmavě červené zóny zamířilo Monako.

  EDIT (30. července, 15:45): Nejčerstvější aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 2. do 8. srpna, opět přináší nepříjemné novinky. Do oranžové kategorie se propadly Island, Itálie a Švýcarsko. Mezi červené země (výrazné změny v podmínkách pro cestovatele bez dokončené očkování nebo „COVID historie“) se nově zařadily Dánsko a Francie. A dokonce do tmavě červené klesla Andorra. Jedinou příjemnou zprávou, která však na návraty nemá reálný vliv, je postup Lichtenštejnska do zelené kategorie.

  EDIT (23. července, 15:30): V pořadí čtvrtá červencová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 26. července do 1. srpna, přináší další nepříjemné novinky. Do oranžové kategorie se propadlo Estonsko. Mezi červené země (výrazné změny v podmínkách pro cestovatele bez dokončené očkování nebo „COVID historie“) se nově zařadily Irsko, Monako a především Řecko. A tmavě červenou kategorii rozšířily Nizozemsko a Španělsko (vč. Baleárských ostrovů).

  EDIT (18. července, 8:15): Třetí červencová aktualizace Cestovatelského semaforu platná pro návraty do ČR v týdnu od 19. do 25. července 2021 přinesla pouze nelichotivé změny. Do oranžové kategorie se propadly Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Lichtenštejnsko, Madeira a Řecko. Mezi červené země se nově zařadily Andorra, Azorské ostrovy, Lucembursko, Malta (tu potkal dokonce pád od dvě patra) a Nizozemsko. A sešup se druhý týden po sobě týká i Kypru, který bude nově tmavě červený.

  EDIT:  (11. července, 15:50), Druhá červencová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 12. do 18. července nám přinesla několik změn. Do červené barvy se vzhledem k zhoršující se situaci dostal Kypr, Portugalsko a Baleáry (Španělsko je tedy od 12. 7. červené komplet). Do zelené barvy se dostane Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo a Kanada. Mezi černými zeměmi žádná nepřibyla ani neubyla.

  EDIT (4. července, 10:45): První červencová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 5. do 11. července přinesla pozitivní změny zejména v zelené kategorii. Ta se od pondělí rozšíří o Belgii, Dánsko, Řecko, Slovinsko, Švédsko a Švýcarsko. Do oranžové kategorie si bohužel pohorší Baleárské ostrovy. Další pád se týká pevninského Španělska, které bude nově zařazeno do červené kategorie.

  EDIT (25. června, 17:00): Poslední červnová aktualizace Cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR v týdnu od 28. června do 4. července, přinesla kupu dalších pozitivních novinek! Do zelené kategorie, tj. návraty bez podmínek, poskočily Estonsko, Francie, Chorvatsko, Litva a Lucembursko. Do oranžové kategorie si polepšily Nizozemsko se Španělskem. Jediný pád zaznamenaly Kanárské ostrovy, které se nově zařadily do červené kategorie zemí, kde budou v příštím týdnu solitérem.

  EDIT (22. června, 08:00): Nečekaný update Cestovatelského semaforu vydalo Ministerstvo zdravotnictví – aktualizovaná pravidla se vztahují pro návraty do ČR od 22. června. Vesměs se jedná o kupu pozitivních zpráv! Do zelené kategorie, tj. návraty bez jakýchkoliv podmínek, dodatečně poskočí Bulharsko, Baleárské ostrovy (např. Mallorca), Itálie, Lichtenštejnsko, Madeira, Maďarsko, Německo, Norsko, Rakousko a Slovensko. Do oranžové kategorie si polepší Azorské ostrovy, Dánsko a Lotyšsko. V oranžové kategorii bude nově i Monako, které jako jediné potkal pád.

  EDIT (18. června, 18:00): Třetí červnová aktualizace, platná pro příjezdy do ČR v týdnu od 21. do 28. června přinesla velké množství pozitivních zpráv. Výrazně se rozrostla zelená kategorie, kterou rozšířily zejména tzv. „třetí země“. Návrat do ČR bez jakýchkoliv podmínek nově čeká přijíždějící z Albánie, Finska, Severní Makedonie, Srbska či Spojených států amerických. Za země s nízkým rizikem nákaz jsou nově považovány i Hongkong, Libanon, Macao a Tchaj-wan. Rovnou sedm evropských zemí pak v semaforu poskočilo do oranžové kategorie: Andorra, Belgie, Francie, Litva, Řecko, Slovinsko a Švédsko. Jediná smutná zpráva se týká Azorských ostrovů, které opět po týdnu spadly do červené kategorie.

  EDIT (13. června, 08:00): Druhá červnová aktualizace, platná pro příjezdy do ČR v týdnu od 14. do 20. června, přinesla celkem 8 změn a naštěstí všechny jsou změny pozitivní. Do zelené kategorie se dostalo Polsko, Rumunsko a Monako. Do oranžové se potom přesunuly Chorvatsko, Švýcarsko, Kypr, Estonsko a Azorské ostrovy.

  EDIT (6. června, 08:00): První červnová aktualizace, platná pro příjezdy do ČR v týdnu od 7. do 13. června, přinesla celkem šest změn. Mezi absolutní premianty, do zelené kategorie, si polepšily Japonsko a San Marino. Do oranžové kategorie se vyhouply dvě sousední země, Německo se Slovenskem, a také Lucembursko. Jediná nepříjemnost pak potkala Azorské ostrovy, které se propadly mezi červené země (vysoké riziko nákazy).

  EDIT (30. května, 08:00): Poslední květnová aktualizace, platná pro příjezdy do ČR v týdnu od 31. května do 6. června, přinesla výrazné množství úprav. Navíc všechny změny jsou veskrze pozitivní. Mezi absolutní premianty, do zelené kategorie, si polepšila Malta. Do oranžové kategorie poskočilo rovnou osm zemí: Bulharsko, Itálie, Lichtenštejnsko, Maďarsko, Monako, Polsko, Rakousko a San Marino. A lepší pozici mají i Kypr, Litva a Švédsko – tedy země, které nově spadají do červené kategorie zemí.

  EDIT (22. května, 08:00): Další květnová aktualizace, platná pro příjezdy do ČR v týdnu od 24. do 30. května, přinesla celkem čtyři změny. Tou nejzajímavější je bezesporu postup Chorvatska do červené kategorie, kam ho následovalo i Nizozemsko. Dokonce do oranžové kategorie poskočilo Rumunsko. A jediný pád je z hlediska českých cestovatelů marginální, neboť potkal San Marino, které se po týdnu vrátilo mezi „červené země“.

  EDIT (16. května, 08:00): Třetí květnová aktualizace, platná pro příjezdy do ČR v týdnu od 17. do 23. května, přinesla celkem pět změn. Do zelené kategorie se opět vrátil Island a do oranžové si polepšilo San Marino. Červená kategorie se nově rozrostla o tři země: poskočily do ní Andorra a Francie, zatímco propad potkal Slovensko.

  EDIT (9. května, 18:15): Druhá květnová aktualizace, platná pro týden od 10. do 16. května, přinesla celkem tři změny. Mezi premianty (do zelené kategorie) se nově zařadil Izrael. Vzestupu do oranžové kategorie se dočkalo Slovensko a Kanárské ostrovy.

  EDIT (3. května, 10:15): První květnová aktualizace, platná pro týden od 3. do 9. května 2021, přinesla samé veskrze pozitivní zprávy. Do oranžové kategorie si polepšily Azorské ostrovy a Norsko. Červená kategorie se pak rozrostla rovnou o pětici zemí: Estonsko, Maďarsko, Polsko, San Marino a Slovinsko.

  EDIT (25. dubna, 10:30): Poslední dubnová aktualizace, platná od pondělí 26. dubna, přinesla čtyři změny. Island se po týdnu vrací do oranžové kategorie. Do červené kategorie „sestoupily“ Azorské ostrovy“ a naopak „postoupilo“ Bulharsko. Zatímco mezi tmavě červené země se v příštím týdnu zařadí Litva.

  EDIT (16. dubna, 16:30): Třetí dubnová aktualizace, platná od pondělí 19. dubna, přinesla poměrně dost změn. Polepší si Island (do zelené kategorie), Finsko, Irsko a Malta (do oranžové kategorie) a také Belgie (do červené kategorie). Jedinou zemí, kterou čeká z hlediska semaforu pád, je Dánsko, jež se nově přesune mezi „červené země“.

  EDIT (12. dubna, 8:00): Druhá dubnová aktualizace, platná od 12. dubna 2021, přinesla celkem čtyři změny. Do oranžové kategorie poskočilo Dánsko s portugalským ostrovem Madeira a do červené kategorie si polepšila Itálie. Jedinou, pro cestovatele negativní zprávou, je pak přesun Chorvatska do tmavě červené kategorie.

  EDIT (5. dubna, 8:51): První dubnová aktualizace přinesla změny ve všech kategoriích. Pády potkaly Island (do oranžové kategorie), Irsko (do červené kategorie) a Belgii s Nizozemskem (do tmavě červené kategorie). Jedinou zemí, která si v nejnovějším verzi semaforu polepšila, je Malta (do červené kategorie).

  EDIT (26. března, 14:05): Poslední březnová aktualizace cestovatelského semaforu, platná od pondělí 28. března, nepřinesla výrazné změny. V pěti případech se jedná o pád z „červené “ do „tmavě červené“ kategorie zemí a ve dvou naopak o postup do „červené zóny“. Situace se zlepšila na Madeiře a Slovensku. Naopak dolů míří Andorra, Bulharsko, Francie, Itálie a Slovinsko.

  EDIT (19. března, 21:00): Další aktualizace cestovatelského semaforu, platná od pondělí 22. března, nepřinesla příliš optimistické zprávy. Polepšily si pouze dvě země – Irsko (do oranžové kategorie) a Slovinsko (do červené kategorie). V případě dalších změn se jedná pouze o zhoršení. Dánsko a Norsko spadly do červené kategorie, zatímco Kypr a Polsko se propadly do kategorie tmavě červené.

  EDIT (15. března, 9:00): Březnová aktualizace s pořadovým číslem tři přinesla následující změny: pevninské Portugalsko si polepšilo do oranžové kategorie, Monako je nově považováno za červenou zemi – tím však výčet pozitivních zpráv končí. Do červené kategorie si pohoršilo Finsko a do tmavě červené spadly Madeira, Maďarsko a Švédsko.

  EDIT (8. března, 11:30): Další březnová aktualizace cestovatelského semaforu přinesla celkem pět změn. Epidemiologická situace se zlepšila na Baleárských ostrovech (poskok do oranžové kategorie), v Andoře a Lotyšsku („postup“ do červené kategorie). Naopak zhoršení se z pohledu semaforu dočkalo Řecko (pokles do červené kategorie) a Malta (pád do tmavě červené zóny).

  EDIT (1. března, 9:00): První březnová aktualizace cestovatelského semaforu přináší celkem tři změny. Týkají se Portugalska, Španělska a oblíbeného portugalského ostrova Madeira. Všechny tři zmíněné destinace si „polepšily“ do červené kategorie.

  EDIT (22. února, 9:00): Další aktualizace cestovatelského semaforu, platná od 22. února, přinesla dvě změny. Obě se řadí mezi příjemné: Azorské ostrovy si polepšily do oranžové kategorie, zatímco Baleárské ostrovy poskočily do „červené zóny“.

  EDIT (15. února, 10:30): Další aktualizace cestovatelského semaforu, s platností od 15. února, přinesla následující změny. Do zelené kategorie si polepšil Island, do oranžové poskočilo Dánsko a do červené Irsko s Litvou. Naopak do tmavě červené kategorie se propadl portugalský ostrov Madeira.

  EDIT (2. února, 10:20): Další aktualizace je v platnosti od 5. února 2021 a přinesla razantní zpřísnění. Nově vznikla kategorie států s velmi vysokým rizikem nákazy a zpřísnily se i podmínky vstupu do ČR z ostatních kategorií států. Test na COVID-19 je nyní nutné absolvovat ještě před odjezdem/odletem ze zahraničí a u vybraných států je nutné absolvovat druhý test po návratu do ČR.

  EDIT (15. ledna, 16:30): Další aktualizace cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR od 18. ledna, přináší spíše negativní zprávy. Jedinou zemí, která si polepšila do „oranžové kategorie“, je Lucembursko. Naopak do „červené kategorie“ opět po týdnu spadlo Maďarsko, které doplnila i Malta a portugalské ostrovy (Azorské ostrovy a Madeira). Bez testu na obou stranách nyní můžeme cestovat pouze do Bulharska.

  EDIT (11. ledna, 15:20): Druhá aktualizace v letošním roce, platná pro návraty do ČR od 11. ledna, přinesla rovnou pět změn. Do „červené kategorie“ spadly Francie a Irsko, odkud tedy bude po návratu potřeba negativní test. Naopak do „oranžové kategorie“ poskočily Belgie, Bulharsko a Maďarsko.

  EDIT (5. ledna, 13:00): První aktualizace v roce 2021, platná pro návraty do ČR od 7. ledna, přinesla jedinou změnu. Zpátky do „červené kategorie“ bylo přeřazeno Španělsko. Výjimku ovšem dostanou Kanárské ostrovy, které i nadále zůstanou v „oranžové kategorii“.

  EDIT (18. prosince, 18:20): Další aktualizace semaforu, platná pro cesty do ČR od 21. prosince, přináší dvě změny. Tou nejdůležitější a navíc příjemnou zprávou je přeřazení Španělska do „oranžové kategorie“. Naopak pohoršilo si Dánsko, které spadlo do „kategorie červené“.

  EDIT (11. prosince, 15:00): Aktualizace semaforu, platná od 14. do 20. prosince, je pro cestovatele vesměs příznivá. Do „oranžové kategorie“ byly přeřazeny hned dvě země, a to Francie a Řecko. Do „červené kategorie“ nespadl nikdo.

  EDIT (6. prosince, 14:00): Další aktualizace semaforu, platná od pondělí 7. prosince, mění postavení ostrovních států Kypru a Malty. Zatímco Malta si polepšila do „oranžové kategorie“, Kypr po týdnu opět spadl do „červené kategorie“.

  EDIT (30. listopadu, 10:00): Aktualizace semaforu platná od dnešního dne přeřazuje do „červené kategorie“ Estonsko a opět i Lotyšsko. Naopak do „oranžové kategorie“ si polepšil Kypr a nově do ní budou spadat i Baleárské ostrovy v čele s oblíbenou Mallorcou.

  EDIT (20. listopadu, 15:00): Na základě této aktualizace se do „oranžové kategorie“ vrací Lotyšsko, zatímco ze seznamu bezpečných zemí do „červené kategorie“ spadlo Řecko.

  EDIT (16. listopadu, 10:00): Na základě aktualizace ze 13. listopadu semaforu zčervenají další země. Od pondělí 16. listopadu budou nově na mapě „červené“ také Litva, Lotyšsko, Kypr, Německo a Švédsko. Na druhou stranu semafor začal reflektovat turisticky oblíbené ostrovy (Azorské ostrovy, Madeira a Kanárské ostrovy). Ty se nově zařadily po bok Irska do „oranžové“ kategorie“, což pro české cestovatele znamená zrušení povinného testu po návratu.

  Subscribe
  Upozornit na
  guest
  192 Komentáře
  nejnovější
  nejstarší nejlépe hodnocené
  Zpětné vazby
  Ukázat všechny komentáře
  Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)