Nový cestovatelský semafor
před třemi dny

Nový cestovatelský semafor

Pravidla pro návraty cestovatelů do České republiky a příjezdy cizinců se nově budou řídit novým mezinárodním semaforem, který bude jednotný pro celou Evropskou unii. Nový cestovatelský semafor na tiskové konferenci představil český ministr zahraničních věcí, Tomáš Petříček. Nově nastavená pravidla by měla začít účinkovat od pondělí 9. listopadu 2020. Cestovatelský semafor pak bude aktualizován každý pátek a s platností od následujícího pondělí.

EDIT (16. listopadu, 10:00): Na základě aktualizace ze 13. listopadu semaforu zčervenají další země. Od pondělí 16. listopadu budou nově na mapě „červené“ také Litva, Lotyšsko, Kypr, Německo a Švédsko. Na druhou stranu semafor začal reflektovat turisticky oblíbené ostrovy (Azorské ostrovy, Madeira a Kanárské ostrovy). Ty se nově zařadily po bok Irska do „oranžové“ kategorie“, což pro české cestovatele znamená zrušení povinného testu po návratu.

EDIT (20. listopadu, 15:00): Na základě poslední aktualizace se do „oranžové kategorie“ vrací Lotyšsko, zatímco ze seznamu bezpečných zemí do „červené kategorie“ spadlo Řecko. 

„Nový cestovatelský semafor“ a jeho kategorie

 • „zelené země“ = nízká míra rizika nákazy
  • bez omezení pohybu
  • budou dostatečně testovat, za poslední dva týdny bude méně než 25 nových případů nákazy na 100 000 obyvatel a pozitivní budou méně než 4 % testů;
 • „oranžové země“ = střední míra rizika nákazy
  • negativní test na COVID-19 po příjezdu do ČR musí předložit jen zahraniční pracovníci (výjimku mají pendleři)
  • za poslední dva týdny bude méně než 250 nových případů nákazy na 100 000 obyvatel a podíl pozitivních testů nad 4 %;
 • „červené země“ = vysoká míra rizika nákazy
  • negativní test na COVID-19 po příjezdu do ČR musí předložit cizinci i občané České republiky (alternativně budou muset nastoupit do karantény)
   • PCR test na COVID-19 je třeba podstoupit do 5 dnů po příjezdu do ČR
   • lze předložit i negativní výsledek PCR testu (ne starší než 72 hodin) provedeného v členském státě EU
  • za poslední dva týdny více než 250 nových případů na 100 000 obyvatel a podíl pozitivních testů nad 4 %
  • potřeba vyplnit příjezdový formulář

Seznam platný od 23. listopadu

 • „zelené země“ = nízká míra rizika nákazy
  • 🇻🇦 Vatikán
 • „oranžové země“ = střední míra rizika nákazy
  • 🇩🇰 Dánsko, 🇪🇪 Estonsko, 🇫🇮 Finsko, 🇮🇪 Irsko, 🇮🇸 Island, 🇱🇻 Lotyšsko, 🇳🇴 Norsko
  • 🇵🇹 Azorské ostrovy + Madeira, 🇪🇸 Kanárské ostrovy
 • „červené země“ = vysoká míra rizika nákazy
  • všechny ostatní země EU mimo výše uveden
Nový cestovatelský semafor
Cestovatelský semafor platný od 23. do 29. listopadu

Výjimka: V nutných případech můžete cestovat i do červených zemí (až na 24 hodin bez nutnosti absolvovat test po návratu do ČR) – platí pro zdravotní, rodinné, obchodní nebo pracovní důvody. Kontroly budou namátkové. Zároveň je třeba respektovat vstupní pravidla daného státu.

Výjimka – Sasko: Spolková země Sasko zpřísnila počínaje 17. listopadem výjimku pro volné přeshraniční cestovaní z České republiky. Nově jsou cesty povoleny pouze nezbytné cesty ze sociálních, zdravotních a pracovních důvodů (výlety za nákupy či tankováním jsou tedy minulostí). Délka pobytu pak nesmí přesáhnout 12 hodin. Výjimky mají pendleři.

V případě cest do ČR z Austrálie, Japonska, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Singapuru a Thajska taktéž není třeba podstupovat testování či se uchýlit do karantény. Vzhledem k opatřením Ministerstva zdravotnictví (nemožnost ubytovat se v rekreačních zařízeních v případech jiných než je služební cesta) ovšem není možné z těchto zemí do ČR přijíždět za turismem.

I nadále platí, že v případě cest mimo evropský kontinent (mimo výše uvedené země) je potřeba po návratu do České republiky vyplnit tento příjezdový formulář a podstoupit test na COVID-19 s negativním výsledkem (do 5 dnů po příjezdu) nebo dvoutýdenní karanténu (po domluvě s krajskou hygienickou stanicí). Máte-li v plánu odletět během následujících týdnů do teplých krajin, pak se podívejte na naše tipy v článku „TOP 37 destinací, kam nyní vypadnou na dovolenou mimo Evropu“.

Nová pravidla pro návraty do ČR

Nová pravidla přinesla razantní změnu dosavadní mapy cestovatele, která byla platná během letních měsíců a začátku podzimu. „Cestovatelský semafor nebyl aktualizován po několik týdnů, proto jsou nutné jeho úpravy,“ podotkl ministr Petříček.  „Červené“ bylo na aktuální mapě pouze Španělsko, zatímco po návratu z ostatních zemí Evropské unie se na přijíždějící osoby nevztahovaly žádné restrikce ve formě povinného testu či karantény. To se změnilo od pondělí 9. listopadu. Nový cestovatelský semafor bude aktualizován každý pátek, přičemž platnost jeho nové podoby bude vždy od následujícího pondělí.

Ministr Tomáš Petříček na tiskové konferenci odpověděl i na náš dotaz týkající se regionálního členění semaforu (např. návraty z Azorských ostrovů, Kanárských ostrovů, Madeiry či Mallorcy). „Momentálně se zatím řeší jednotný evropský semafor na národní bázi, s regionálním přístupem se počítá až do budoucna,“ uvedl. Situace se nakonec změnila o týden později. Od 16. listopadu začaly být Azorské ostrovy, Madeira a Kanárské ostrovy považovány za „samostatné celky“ z pohledu cestovatelského semaforu.

guest
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Tomáš Pavka

Mám dotaz, v pátek(zítra 6.11) letím do Brusel-Charleroi tam a hned zpět. Jaká opatření se na mě ne/budou vztahovat? Děkuji. Podle mě, jestli tomu rozumím, tak bych ještě teď neměl mít žádnou karanténu ani nutny test. Kdyžtak mě opravte. Děkuji

Posledně editováno 21 dní před by Tomáš Pavka
Tomáš Pavka

Ahoj Tondo,
děkuji moc za informaci. Já se ptal spíše jen pro jistotu, jestli to chápu správně, nerad bych tam zůstal, nebo musel něco řešit doma 🙂 ještě jednou děkuji. 😉

Karolína

Dobrý den,

Ráda bych se optala jak je to s Madeirou, kde testují při příletu na ostrov.

Předem děkuji
Karolíns

Dušan

Nevite prosim, jak je to s cestovnim pojisteni na covid? Znamena to, ze do vsech cervenych statu nikdo nepojisti proti covidu? dekuji

GeorGo

Každá pojišťovna k tomu přistupuje jinak, takže já bych se zeptal přímo pojišťovny, kde jste pojištěný. 😉

Monika Kuklišová

😭

Posledně editováno 21 dní před by Monika Kuklišová
Misa

Ahoj,
Ve stredu (11.11) odletam do Svedska s prestupem v Nemecku (nevytahnu paty z letiste). Stejne tak zpatky. Rozumim soucasnym opatrenim tak, ze test nebudu potrebovat ani ma cestu tam ani po navratu?

Monika Suchánková

Dobrý den,jaké jsou podmínky na cestu do Mexika?

veve3

Jak chápat tyto situace:

1) Letím z Prahy do Řecka a zpět. – Nepotřebuji test
2) Jedu vlakem do Vídně, okamžitě se vydám na letiště a letím do Řecka a zpět. Při návratu z Vídně jedu vlakem do Prahy. – Potřebuji test?
3) Letím z Německa do Řecka a zpět. Nepotřebuji test?

Posledně editováno 14 dní před by veve3
Eda

Debilové, vymýšlejí nesmyslné testy, k čemu celý tenhle cirkus je ?

Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)