Cestovatelský semafor
před třemi dny

Cestovatelský semafor

EDIT (22. února, 9:00): Nejnovější aktualizace cestovatelského semaforu, platná od 22. února, přinesla dvě změny. Obě se řadí mezi příjemné: Azorské ostrovy si polepšily do oranžové kategorie, zatímco Baleárské ostrovy poskočily do „červené zóny“. 

Od 5. února se zpřísnily podmínky vstupu do ČR. Test na COVID-19 je nyní nutné absolvovat ještě před odjezdem/odletem ze zahraničí a u vybraných států je nutné absolvovat druhý test po návratu do ČR. Pravidla pro návraty do ČR a příjezdy cizinců se nyní řídí mezinárodním semaforem, který je jednotný pro celou Evropskou unii.

Nový cestovatelský semafor

Zelené země = nízké riziko nákazy

 • bez omezení

Oranžové země = střední riziko nákazy

 • nutné vyplnění příjezdového formuláře
 • negativní antigenní test (ne starší 24 hodin) nebo PCR test (ne starší 72 hodin) na COVID-19  před odjezdem/odletem ze zahraničí

Červené země = vysoké riziko nákazy

 • nutné vyplnění příjezdového formuláře
 • negativní antigenní test (ne starší 24 hodin) nebo PCR test (ne starší 72 hodin) na COVID-19  před odjezdem/odletem ze zahraničí
 • další PCR test na COVID-19 nejpozději pátý den pobytu v ČR
 • samoizolace do předložení výše zmíněného PCR testu s negativním výsledkem
 • nutné nošení roušky mimo domov 10 dní po příjezdu/příletu do ČR

Tmavě červené země = velmi vysoké riziko nákazy

 • nutné vyplnění příjezdového formuláře
 • negativní PCR test na COVID-19 před odjezdem/odletem ze zahraničí (ne starší 72 hodin před začátkem cesty do ČR)
 • další PCR test na COVID-19 nejdříve pátý den pobytu v ČR
 • samoizolace do předložení výše zmíněného PCR testu s negativním výsledkem
 • nutné nošení respirátoru FFP2 mimo domov 10 dní po příjezdu/příletu do ČR
Cestovatelský semafor
Pravidla vstupu a návratu všech osob do ČR

Seznam států platný od 22. února 2021

Zelené země = nízké riziko nákazy

🇦🇺 Austrálie 🇸🇬 Singapur
🇮🇸 Island 🇹🇭 Thajsko
🇰🇷 Jižní Korea 🇻🇦 Vatikán
🇳🇿 Nový Zéland

Oranžové země = střední riziko nákazy

🇵🇹 Azorské ostrovy 🇳🇴 Norsko
🇩🇰 Dánsko 🇬🇷 Řecko
🇫🇮 Finsko

Červené země = vysoké riziko nákazy

🇪🇸 Baleárské ostrovy 🇱🇺 Lucembursko
🇧🇪 Belgie 🇭🇺 Maďarsko
🇧🇬 Bulharsko 🇲🇹 Malta
🇫🇷 Francie (vyjma zámořská území) 🇩🇪 Německo
🇭🇷 Chorvatsko 🇳🇱 Nizozemsko (vyjma zámořská území)
🇮🇪 Irsko 🇵🇱 Polsko
🇮🇹 Itálie 🇦🇹 Rakousko
🇪🇸 Kanárské ostrovy 🇷🇴 Rumunsko
🇨🇾 Kypr 🇸🇪 Švédsko
🇱🇮 Lichtenštejnsko 🇨🇭 Švýcarsko
🇱🇹 Litva

Tmavě červené země = velmi vysoké riziko nákazy

VŠECHNY STÁTY NEUVEDENÉ VÝŠE

Cestovatelský semafor
Aktualizace cestovatelského semaforu platná od 22. února 2021

Výjimky

V platnosti jsou výjimky pro mezinárodní dopravu, tranzit, pendlery a střídavou péči pro děti, tyto cesty je nutné stihnout za 12 hodin. Další výjimku mají děti mladší 5 let. Výjimku mají také osoby, které v uplynulých 90 dnech prodělali onemocnění COVID-19, absolvovali karanténu z důvodu pozitivního PCR testu a aktuálně nemají žádné příznaky nemoci COVID-19, a to na základě lékařského potvrzení. Více o výjimkách se dočtete na COVID Portále.

Podívejte se na tipy na testovací místa v ČR. Vaše dotazy rádi odpovíme v diskuzi.

Historie aktualizací

EDIT (15. února, 10:30): Další aktualizace cestovatelského semaforu, s platností od 15. února, přinesla následující změny. Do zelené kategorie si polepšil Island, do oranžové poskočilo Dánsko a do červené Irsko s Litvou. Naopak do tmavě červené kategorie se propadl portugalský ostrov Madeira.

EDIT (2. února, 10:20): Další aktualizace je v platnosti od 5. února 2021 a přinesla razantní zpřísnění. Nově vznikla kategorie států s velmi vysokým rizikem nákazy a zpřísnily se i podmínky vstupu do ČR z ostatních kategorií států. Test na COVID-19 je nyní nutné absolvovat ještě před odjezdem/odletem ze zahraničí a u vybraných států je nutné absolvovat druhý test po návratu do ČR.

EDIT (15. ledna, 16:30): Další aktualizace cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR od 18. ledna, přináší spíše negativní zprávy. Jedinou zemí, která si polepšila do „oranžové kategorie“, je Lucembursko. Naopak do „červené kategorie“ opět po týdnu spadlo Maďarsko, které doplnila i Malta a portugalské ostrovy (Azorské ostrovy a Madeira). Bez testu na obou stranách nyní můžeme cestovat pouze do Bulharska.

EDIT (11. ledna, 15:20): Druhá aktualizace v letošním roce, platná pro návraty do ČR od 11. ledna, přinesla rovnou pět změn. Do „červené kategorie“ spadly Francie a Irsko, odkud tedy bude po návratu potřeba negativní test. Naopak do „oranžové kategorie“ poskočily Belgie, Bulharsko a Maďarsko.

EDIT (5. ledna, 13:00): První aktualizace v roce 2021, platná pro návraty do ČR od 7. ledna, přinesla jedinou změnu. Zpátky do „červené kategorie“ bylo přeřazeno Španělsko. Výjimku ovšem dostanou Kanárské ostrovy, které i nadále zůstanou v „oranžové kategorii“.

EDIT (18. prosince, 18:20): Další aktualizace semaforu, platná pro cesty do ČR od 21. prosince, přináší dvě změny. Tou nejdůležitější a navíc příjemnou zprávou je přeřazení Španělska do „oranžové kategorie“. Naopak pohoršilo si Dánsko, které spadlo do „kategorie červené“.

EDIT (11. prosince, 15:00): Aktualizace semaforu, platná od 14. do 20. prosince, je pro cestovatele vesměs příznivá. Do „oranžové kategorie“ byly přeřazeny hned dvě země, a to Francie a Řecko. Do „červené kategorie“ nespadl nikdo.

EDIT (6. prosince, 14:00): Další aktualizace semaforu, platná od pondělí 7. prosince, mění postavení ostrovních států Kypru a Malty. Zatímco Malta si polepšila do „oranžové kategorie“, Kypr po týdnu opět spadl do „červené kategorie“.

EDIT (30. listopadu, 10:00): Aktualizace semaforu platná od dnešního dne přeřazuje do „červené kategorie“ Estonsko a opět i Lotyšsko. Naopak do „oranžové kategorie“ si polepšil Kypr a nově do ní budou spadat i Baleárské ostrovy v čele s oblíbenou Mallorcou.

EDIT (20. listopadu, 15:00): Na základě této aktualizace se do „oranžové kategorie“ vrací Lotyšsko, zatímco ze seznamu bezpečných zemí do „červené kategorie“ spadlo Řecko.

EDIT (16. listopadu, 10:00): Na základě aktualizace ze 13. listopadu semaforu zčervenají další země. Od pondělí 16. listopadu budou nově na mapě „červené“ také Litva, Lotyšsko, Kypr, Německo a Švédsko. Na druhou stranu semafor začal reflektovat turisticky oblíbené ostrovy (Azorské ostrovy, Madeira a Kanárské ostrovy). Ty se nově zařadily po bok Irska do „oranžové“ kategorie“, což pro české cestovatele znamená zrušení povinného testu po návratu.

guest
32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Tomáš Pavka

Mám dotaz, v pátek(zítra 6.11) letím do Brusel-Charleroi tam a hned zpět. Jaká opatření se na mě ne/budou vztahovat? Děkuji. Podle mě, jestli tomu rozumím, tak bych ještě teď neměl mít žádnou karanténu ani nutny test. Kdyžtak mě opravte. Děkuji

Posledně editováno 3 měsíců před by Tomáš Pavka
Tomáš Pavka

Ahoj Tondo,
děkuji moc za informaci. Já se ptal spíše jen pro jistotu, jestli to chápu správně, nerad bych tam zůstal, nebo musel něco řešit doma 🙂 ještě jednou děkuji. 😉

Karolína

Dobrý den,

Ráda bych se optala jak je to s Madeirou, kde testují při příletu na ostrov.

Předem děkuji
Karolíns

Dušan

Nevite prosim, jak je to s cestovnim pojisteni na covid? Znamena to, ze do vsech cervenych statu nikdo nepojisti proti covidu? dekuji

GeorGo

Každá pojišťovna k tomu přistupuje jinak, takže já bych se zeptal přímo pojišťovny, kde jste pojištěný. 😉

Monika Kuklišová

😭

Posledně editováno 3 měsíců před by Monika Kuklišová
Misa

Ahoj,
Ve stredu (11.11) odletam do Svedska s prestupem v Nemecku (nevytahnu paty z letiste). Stejne tak zpatky. Rozumim soucasnym opatrenim tak, ze test nebudu potrebovat ani ma cestu tam ani po navratu?

Monika Suchánková

Dobrý den,jaké jsou podmínky na cestu do Mexika?

veve3

Jak chápat tyto situace:

1) Letím z Prahy do Řecka a zpět. – Nepotřebuji test
2) Jedu vlakem do Vídně, okamžitě se vydám na letiště a letím do Řecka a zpět. Při návratu z Vídně jedu vlakem do Prahy. – Potřebuji test?
3) Letím z Německa do Řecka a zpět. Nepotřebuji test?

Posledně editováno 3 měsíců před by veve3
Eda

Debilové, vymýšlejí nesmyslné testy, k čemu celý tenhle cirkus je ?

Tomáš

Nevíte jak to je s přestupy na letištích a případných komplikací v souvislosti s covidem? Plánujeme letět na Maledivy přes Katar, tak jestli nemůže být nějaký problém na letišti v Kataru. Jde jen o přestup, nebudeme tam pobývat. Díky.

MireK

Tomáši, je to úplně v pohodě. Pro let na Maledivy jsou teď Qatarci asi nejlepší varianta. Minulý týden zavedli další testování na letišti v Doha, ale včera se to zase zrušilo, takže pohoda. 🙂

Tess

Podle prilohy aktualizovaneho semaforu z ministerstva, by od 21. melo byt s nizkou mirou rizika mnohem vic zemi nez jen Vatikan, nebo? Konkretne me teda zajima jak je to s Portugalskem, kam letime 27. z Vidne… Diky za info.

Jaroslava

Dobrý den , včera jsme s vnukem přiletěli z Belgie. A nevim jestli musím už teď do karantény a nebo jestli mne bude někdo kontaktovat . Ve čtvrtek mám nastoupit do práce tak nevim jak to bude ..

Martin

Nevíte jak je to když jsem prodělal Covid jestli můžu s potvrzením že jsem byl pozitivní po karanténe cestovat 3mesice bez testu? Na SK to takhle mají jen nevím dohledat nic oficialni k ČR …
Dík!

Veronika

Svycarsko leden – mohu se prosim zeptat – kdyz prijedu do Svycarska 12.1 a zustanu do 16.1 – jestli i pak se na me vztahuje karantena…? Neb uz v tom Svycarsku budu? Vdecna za jakykoliv tip- moc dekuji!
UPDATE: odpoved dostana: příjezd od Švýcarska do 14. ledna (včetně) je ještě bez omezení. Nové restrikce (karanténa) se budou vztahovat na všechny přijíždějící od 15. ledna. (Dekuju! 🙂 )

Posledně editováno 1 měsíc před by Veronika
Petra

Pokud jedu pracovně do červené země, splním její podmínky vstupu, ale strávím tam méně než 24 hodin, musím vyplnit pro vstup do ČR příjezdový formulář, aby mě pustili zpátky přes hranice do ČR? Tedy i v případě, že jsem na území červeného státu do časového limitu, kdy po návratu v ČR nepotřebuji test. Pokud to chápu správně, tak odesláním příjezdového formuláře se totiž nahlásím hygieně, které pak musím dodat negativní test, abych nemusela do karantény. Předem děkuji za upřesnění

Jan

zdravím, jak je to při tranzitu, resp. connecting letem přes Madrid s Iberií nebo přes portugalsko s Tapem? je potřeba před letem prokazovat negativní test? díky

GeorGo

Záleží, odkud kam se letí, takto by to bylo trochu vaření z vody.

Veronika

Ahoj, nemáte prosím někdo zkušenost jak je to s testy po návratu a teď tedy i před návratem do ČR pokud jste v té době v ochranné lhůtě 90ti dnů po prodělaném covidu?

Veronika

Tak se omlouvam, nasla jsem uz nize v diskuzi ze ne, kazdopadne v dokumentu na webu koronavirus.mvcr.cz, ktery je tedy ze zari 2020 se pise prave opak (U osob, které prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění covid-19 a zůstávají bez příznaků, se po dobu 3 měsíců po prodělání onemocnění nedoporučuje opakování PCR testu a není nutné jim nařizovat karanténu v případě kontaktu s covid-19 pozitivní osobou nebo po nich požadovat PCR test a nařizovat karanténu po návratu z oblastí se zvýšeným rizikem výskytu nákazy covid-19 (rizikové státy)) tak me zajimalo jestli s tim tady ma nekdo zkusenost. Napriklad ze nedolozi druhy test po priletu a po diskuzi s hygieniu do karanteny nemusi..

Týna

Ahoj Veroniko, to, co jsi našla v diskuzi, už není aktuální. Od 5. února platí výjimka pro všechny kdo prodělali koronavirus v uplynulých 90 dnech 🙂 Můžeš se vyhnout všem testům (před odletem do ČR i po návratu) i karanténě, potřebuješ ale potvrzení od lékaře. Potvrzení může být v češtině nebo v angličtině, doktor musí působit v ČR nebo v EU a to potvrzení musí uvádět, že nemáš klinické známky onemocnění COVID-19, prokazatelně jsi prodělala onemocnění COVID-19,
absolvovala jsi podle platných mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví nebo
opatření jiného členského státu EU izolaci ve stanoveném rozsahu
z důvodu pozitivního výsledku PCR testu a že od prvního pozitivního
výsledku PCR testu neuplynulo více než 90 dní. Tady mrkni na oficiální znění opatření: https://www.mzcr.cz/wp-content/uploads/2021/02/Ochrann%C3%A9-opat%C5%99en%C3%AD-%E2%80%93-omezen%C3%AD-p%C5%99ekro%C4%8Den%C3%AD-st%C3%A1tn%C3%AD-hranice-%C4%8CR-s-%C3%BA%C4%8Dinnost%C3%AD-od-5.-2.-2021-do-odvol%C3%A1n%C3%AD.pdf?fbclid=IwAR3Cqv3XkNzwL7vTnLDwwnoOxf7XJIESrS0JTPm7PLDSU50bpKZzmjDtL8w

Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)