Záletník 21 aneb novinky ze světa letectví a cestování
5.5.2021

Záletník 21 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Stejně jako může mít někdy zpoždění vaše letecké spojení, opozdil se tentokrát i náš Záletník. V rekapitulaci událostí posledního dubnového týdne se podíváme na zmínku o kontroverzních leteckých kvótách v Norsku, změnu přepravních podmínek u ČSA a Smartwings, oznámení nových linek polského LOTu či masivní úprk bohatých Indů před nemocí COVID-19 z vlastní země. Další novinky na vás čekají v sekci „Letem světem“. Uvařte si odpolední kávu a s chutí do čtení.

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Kvóty na létání v Norsku

S návrhem na omezení létání v Norsku přišla tamější Strana zelených. Jedna z cest vedoucí ke snížení emisí skleníkových plynů dle jejich názoru vede skrze kvóty na létání pro norské občany. Dle vyjádření předsedkyně strany (Ulrikke Torgersen) by se ony kvóty měly lišit dle potřeby obyvatel, např. na základě místa bydliště a s tím související potřeby mobility. Zohledněny by měly být geografické i sociálně-ekonomické rozdíly. Kromě tohoto kontroverzního návrhu se  v dalších bodech stranického programu objevil také zákaz reklamy na vnitrostátní lety nebo uzávěry dute-free shopů.

Konkrétní detaily zamýšlených omezení zatím nebyly nastíněny a domníváme se, že i samotná realizace těchto návrhů je velice zvrhlá. Zejména při pohledu na georeliéf norského území a možnosti alternativní dopravy ve formě železnice. Cesta vlakem by se v mnoha případech nevyplatila nejen časově, ale ani ekonomicky. Vždyť na tamější trh letos ve velkém stylu vstoupil maďarský Wizz Air, který nabízí vnitrostátní letenky za cenu sendviče ve fast foodu. Pozadu nezůstává ani domácí aerolinka Norwegian a brzký start plánuje i nový dopravce Flyr, o němž jsem psali v Záletníku 19.

ČSA a Smartwings začnou uznávat doklad o vakcinaci

Obě aerolinky ze skupiny Smartwings navýšily počet výjimek, kdy není před cestou na jejich palubě třeba dokládat negativní test na COVID-19. Pravidlo s povinnými testy bylo zavedeno 5. března letošního roku a původně se výjimky vztahovaly pouze na osoby s dokladem o prodělané nemoci v posledních 90 dnech a děti mladší 5 let. Nově byla přidána i výjimka pro očkované cestovatele, kteří doloží obdržení dvou dávek vakcín schválených Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), přičemž od obdržení druhé dávky musí uplynout alespoň sedm dnů. Další výjimka se bude vztahovat na cestovatele ze zemí v „zelené kategorii“ dle Cestovatelského semaforu.

V pondělí přišla podobná zpráva i z Ministerstva zahraničích věcí. Návraty očkovaných cestovatelů budou nyní o hodně snazší. O tom se ale více rozepíšeme až v příštím Záletníku, který již standardně vyletí zase v neděli.

LOT začne létat do Dubaje i nových destinací na Balkáně

Polská letecká společnost LOT ohlásila start nové linky z Varšavy do Dubaje. Její začátek je naplánován na 19. září 2021 a spojení by mělo být provozováno 3× týdně (úterý, čtvrtek a neděle). Odlety z polské metropole jsou naplánovány dvacet minut před osmou hodinou ranní, zatímco návraty z Dubaje do Varšavy na půl desátou večerní. Aktuální časy letů mezi Prahou a Varšavou bohužel na nové spojení do Dubaje vůbec nenavazují, a tak je toto spojení z pohledu českých cestovatelů zatím nepříliš atraktivní. Situace by se ovšem mohla změnit během zimního letového řádu, který začíná na konci října (linka z Varšavy do Dubaje je totiž koncipována jako sezonní – do března 2022).

V současné chvíli jsou zajímavějšími novými linkami LOTu ty z Katowic do Albánie a Černé Hory. Trasy budou tzv. rozlétány již na konci června. Do albánské Tirany je bude létat 1× týdně (pondělky) a do černohorské Podgoricy taktéž 1× týdně (čtvrtky). Zejména pro cestovatele z Moravskoslezského kraje se jedná o poměrně sympatickou alternativu pro letošní letní dovolenou.

Indové utíkají ze své domoviny

Pandemie nemoci COVID-19 nabrala v Indii nebývalých rozměrů a tamější čísla nakažených stoupají v denních reportech nad hranici 300 000 nových případů. Čekat na vývoj situace nechtějí bohatí Indové, kteří prchají pryč z vlastní nyní těžce stíhané země. Nejen soukromé letecké společnosti v závěru dubna hlásily enormní zájem o letenky z Indie zejména do Spojených arabských emirátů a Velké Británie. Např. jednosměrné letenky z Bombaje do Dubaje se v posledních dnech před začátkem oficiálního „banu“ na vstup do země (v případě cest z Indie) prodávaly za desetinásobek obvyklé ceny. Naprosto nebývalou poptávku hlásily i společnosti provozující charterové lety. Ne všichni ale měli štěstí a stihli z Indie skutečně odletět. Britské cestovní kancelář „Tickets to India“ sice vyprodala svůj „extra let“, ale následně již nedostala povolení od britských úřadů k přistání a musela svým zákazníkům vracet investované prostředky.

Záletník – letem světem

Letectví

  • ✈️ Air Arabia začne znovu létat do Prahy. Aerolinka z arabského emirátu Šadržá zveřejnila svůj zimní letový řád, v němž se již znovu počítá i se spojením do Prahy. Dopravce by měl do naší metropole létat 3× týdně (úterý, sobota a neděle) od 31. října. Především batůžkářům se tak naskytne možnosti ulovit levné letenky např. do Nepálu nebo na Srí Lanku. S jejich nákupem bychom ale zatím byli velmi obezřetní – do podzimu se se ještě může leccos změnit.
  • ✈️ Wizz Air obnovil letecké spojení z Pardubic na Ukrajinu. Maďarský dopravce se potichoučku vrátil na pardubické letiště. Obnoveny byly obě linky – do Kyjeva (letiště Žuljany) s frekvencí 2 rotací týdně (pondělí a pátek) i do Lvova, kam se zatím bude létat 1× týdně (pátek).
  • ✈️ Etihad Airways vyřadí z flotily Boeingy 777-300ER. Dopravce z arabského emirátu Abú Dhabí ve svých dalších plánech nepočítá po Airbusech A380 ani s letadly Boeing 777-300ER. Ta budou v rámci restrukturalizace flotily aerolinky vyřazena z provozu konce letošního roku.
  • ✈️ KLM nabídne připojení k internetu i na evropských letech. Nizozemská aerolinka začala instalovat wi-fi technologii do letadel Boeing 737-800. Cestující se budou moci k internetu připojit díky evropskému satelitu Viasat. V nabídce budou tři balíčky: Messaging, Surf a Stream.

Cestování

  • 🌍 Bulharsko počínaje 1. květnem usnadnilo vstup leckterým cestovatelům. Nově lze kromě PCR testu (ne staršího 72 hodin) použít i test antigenní (ne starší 48 hodin) nebo se prokázat dokladem o kompletní vakcinaci či proděláním nemoci COVID-19 v minulosti (min. 14 dní, max. 180 dní před vstupem do země).
  • 🌍 Dánsko od 1. května umožnilo bezproblémový vstup všem očkovaným cestovatelům. Podívejte se na přehled zemí, kam lze s dokončeným očkováním cestovat bez problémů.

Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)