Záletník 133 aneb novinky ze světa cestování a letectví
25.3.2024

Záletník 133 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Na našem domovském letišti Václava Havla v Praze byly zahájeny jarní údržbové práce na vzletové a přistávací dráze 06/24, což zapříčinilo drobné zpoždění našeho magazínu Záletník. Ten na Tvé elektronické zařízení proto vylétává nezvykle s drobným zpožděním. V dnešní díle, s pořadovým číslem 133, si posvítíme na následující témata. Lety do Bulharska a Rumunska se přesunou na Terminál 2. Odklad potká spuštění nové linky do uzbeckého Taškentu, zatímco do Tbilisi se v nejbližší době létat nebude vůbec. easyJet hlásí expanzi v Berlíně. AirAsia zakládá novou dceřinou aerolinku v Kambodži. A jeden nový dopravce začal létat také v Indii. Čekají Tě samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Zahájení přímých letů z Prahy do Uzbekistánu se odkládá

Uzbecký dopravce Qanot Sharq Airlines, který na začátku letošního kalendářního roku ohlásil spuštění nové linky z Prahy (PRG) do Taškentu (TAS), oddaluje její oficiální start. Inaugurační let mezi českou a uzbeckou metropolí byl z 18. dubna přesunut na 30. května 2024. Zákulisní informace poukazují na problémy aerolinky s distribucí letenek, které se zatím nedají nalézt v globálních rezervačních systémech a dokonce nejdou vystavit ani na stránkách letecké společnosti (termíny naleznete, ale letenky již nekoupíte). To je v horizontu třech týdnů před plánovaným startem spojení trochu nešťastná situace, která vedla k oddálení prvního letu na trase.

Podrobné informace o přímé lince z Prahy do Taškentu najdete v našem magazínu.

Odlety do Bulharska a Rumunska budou nově vypravovány z T2

Změny odletového terminálu na Letišti  Václava Havla (PRG) čekají všechny linky mířící do Bulharska a Rumunska. Nově, od 31. března 2024, budu lety mířící do Bukurešti (OTP)TAROM, Burgasu (BOJ)Smartwings, Sofie (SOF)Bulgaria Air, a Varny (VAR) – Bulgaria Air a Smartwings – vypravovány z Terminálu 2. Změny jsou způsobeny oficiálním vstupem Bulharska a Rumunska do Schengenského prostoru. Letiště se na tuto skutečnost rozhodlo zareagovat a dojde proto k přesunu odletů, které byly doposud alokovány na T1.

Přímá linka z Prahy do Tbilisi zůstává nesplněným snem

Příchod letního letového řádu v neděli 31. března přinese zahájení letů na několika nových trasách z Prahy (PRG). Absentovat mezi nimi však bude gruzínské hlavní město Tbilisi (TBS). Tuto linku českým cestovatelům slibovala německá nízkonákladová aerolinka Eurowings (viz detaily v našem magazínu z loňska). Již druhé odložení (tentokráte navíc na neurčitý termín) ale signalizuje, že ho tohoto spojení minimálně v nejbližší době spíše nedočkáme. Start linky byl původně anoncován již na 30. října loňského roku. Již během letních prázdnin ale došlo k jeho odsunu na 1. dubna 2024. Termín je za rohem a rezervační systém dopravce mlčí. Namísto toho začaly Eurowings mezitím do Tbilisi létat z Berlína (BER), odkud první let do Gruzie odletěl právě dnes!

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Croatia Airlines přidává tři nové linky ze Záhřebu. Z hlavního města Chorvatska (ZAG) bude tamější národní dopravce od letošního jara létat na třech nových linkách. Z našeho hlediska by nejzajímavější mohla být ta do německého Berlína (BER) – 3× týdně (úterý, pátek a neděle) od 21. května. Dále se jedná o linky do švédského Stockholmu (ARN) a albánské Tirany (TIA).

Pět nových linek z Berlína rozlétá easyJet. Britská nízkonákladová aerolinka zahájí s příchodem letního letového řádu 2024 provoz celkem pětice nových spojení z německého Berlína (BER). Hned dvě linky povedou do Turecka – do Antalye (AYT) se bude létat 2× týdně (úterý a sobota) a do Izmiru (ADB) stejně často (středa a sobota). Další spojení nabídnou přímé lety do britského Birminghamu (BHX) – 4× týdně (pondělí, středa, pátek a neděle), do francouzského Toulouse (TLS) – 2× týdně (čtvrtek a neděle), a do italského Salerna (QSR) – 2× týdně (pondělí a pátek) pouze o letních prázdninách.

Letem z Evropy do Asie

Juneyao Airlines rozšíří nabídku letů do Evropy. Čínská letecká společnost bude od letních měsíců nově létat ze Šanghaje (PVG) také do Bruselu (BRU) – 2× týdně (pondělí a pátek) od 1. července – a Manchesteru (MAN) – 3× týdně (středa, pátek, neděle) od 3. července 2024. Na obě linky budou nasazovány letadla typu Boeing 787-9. Síť čínského dopravce v Evropě se tak rozroste již na pět obsluhovaných destinací, neboť aktuálně již aerolinka létá ze Šanghaje do Athén (ATH), Helsinek (HEL) a Milána (MXP). Do finské metropole navíc nabízí i lety z Čeng-čou (CGO).

Letem světem

AirAsia Cambodia je ready na zahájení provozu. Nejnovější dceřiná společnost aerolinky AirAsia byla oficiálně představena v pondělí 18. března 2024. Nový dopravce získal IATA kód „KT“ a do své flotily zařadil dvě letadla typu Airbus A320. Hlavní základnu bude mít v hlavní města země, Phnom Penhu (PNH), odkud bude každý den létat do Siem Reapu (SIA) a odtamtud dále do Sihanoukville (KOS). Obě linky budou obsluhovány rovnou 2× denně počínaje 2. květnem 2024. Pro vnitrostátní letecký trh se jedná o velkou událost, neboť jediným dopravcem, který momentálně létá na domácích trasách, je Cambodia Angkor Air. Zvýšení konkurence přinese nejen více rotací, ale také tlak na ceny. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě dopravce.

AnadoluJet začne létat do Gízy. Turecká nízkonákladová aerolinka (dříve dceřiná společnost Turkish Airlines), která si nově říká AJet (viz informace z našeho magazínu Záletník 132), rozšíří seznam leteckých společností létajících na nové káhirské letiště Sphinx (SPX). Lety z Istanbulu (SAW) do Gízy nahradí v nabídce aerolinky lety na hlavní letiště (CAI) v nejlidnatějším městě kontinentu. Cestovatelům bude k dispozici celkem pět letů týdně. AJet na lince čeká boj o zákazníky s tureckým konkurentem v podobě Pegasus Airlines. 

FlyArystan začne létat do uzbeckého Nukusu. Kazašská letecká společnost zahájí v červnu letošního roku přímé lety z Almaty (ALA) do Nukusu (NCU) v západní Uzbekistánu. Spojení mezi oběma městy zajistí letadla typu Airbus A320, která na trase budou létat od 3. června 2024 s frekvencí třech letů týdně. Nukus, hlavní město autonomní republiky Karakalpakstán, je hlavním výchozím bodem pro cestovatele mířící k vysychajícímu Aralskému jezeru. Do bývalého přístavu Mujnak, kde se nachází rozsáhlý lodní hřbitov (vodní plocha je dnes totiž vzdálena cca 150 km), odsud jezdí pravidelné autobusové spojení. Aktuálně do Nukusu létají pouze tři dopravci (SCAT Airlines z kazašského Aktau, Turkish Airlines z Istanbulu a Uzbekistan Airways z Aktau / Moskvy / Taškentu). Nové spojení s největším městem v Kazachstánu, které je navíc dobře dostupné pro většinu cestovatelů, je proto zajímavým zpestřením v nabídce.

V Indii se zrodila nová aerolinka. Nejmladší letecká společnost v Indii, založená v lednu loňského roku, nese název Fly91 a svou činnost zahájila v pondělí 18. března 2024. Bázi nízkonákladového dopravce, jehož lety používají IATA kód „IC“, nalezneme na mezinárodním letiště Manohar (GOX)  v indickém státě Goa. Jediný letoun ve flotile –  ATR72-600 (s imatrikulací „VT-FIB“) – odtamtud obsluhuje dvě trojúhelníkové linky po ose Goa – Bangalore (BLR) – Sindhudurg (SDW) a Goa – Hyderabad (HYD) – Sindhudurg.

United Airlines oznámily novinek hned několik:

  • přidávají extra lety do Porta. Druhé největší město Portugalska evidentně láká cestovatele ze Spojených států amerických. Letecká společnost United totiž pro letní sezonu – konkrétně od 23. května do 17. srpna 2024 – přidá na trasu mezi Newarkem (EWR) a Portem (OPO) druhou denní rotaci a nabídne celkem 14 letů týdně. Každý den mezi oběma letišti bude létat také portugalský TAP.
  • Začnou létat do Marrákeše. Zcela nové spojení v síti dopravce pak povede do Maroka. Linka z Newarku (EWR) v New Jersey do Marrákeše (RAK) bude v provozu od 24. října 2024 s frekvencí třech letů týdně.
  • Další nová linka povede z USA do Kolumbie. Nové spojení  v podání United Airlines se objeví také na trase mezi Houstonem (IAH) a Medellínem (MDE). Obě města získají každodenní spojení od 27. října 2024.
  • Obnovení se dočká linka z Los Angeles (LAX) do Šanghaje (PVG), jejíž obnovení umožnila mezivládní dohoda mezi zástupci ČLR a USA, která povoluje reciproční navýšení počtu spojení mezi oběma zeměmi. Z Los Angeles se do Šanghaje bude létat 4× týdně od 29. srpna 2024.
  • United nabídnou také lety z Japonska na Filipíny. Zajímavá novinka v síti dopravce od 31. července 2024 spojí tokijské letiště Narita (NRT) s filipínským ostrovem Cebu (CEB). Lety budou v provozu každý den – ostatně stejně jako nabízí konkurence v podobě Cebu Pacific a Philippine Airlines.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)