Záletník 122 aneb novinky ze světa cestování a letectví
7.1.2024

Záletník 122 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Náš Záletník úspěšně prolétl do nového kalendářního roku a dnes, tradičně jako každou neděli, letí k vám – na křídlech přitom nese pořadové číslo 122. A na jaká témata si dnes posvítíme? České aerolinie škrtají lety do Madridu a Paříže. AZAL nabídne více rotací do ázerbájdžánského Baku. Na pražské letiště začal pravidelně létat Dreamliner v barvách Qatar Airways. CK Čedok zahájila provoz charterových letů do východoafrické Keni. Wizz Air optimalizuje zimní letový řád a utlumuje provoz na mnoha linkách. Nové aerolinky začaly létat v Mexiku i ve střední Asii. A samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

České aerolinie přeruší lety do Madridu, aby následně nabídly více rotací

České aerolinie optimalizují provoz na lince do Madridu. Přímé spojení z Prahy (PRG) do španělského hlavního města (MAD), na nějž se domácí dopravce  vrátil po několika letech na konci října 2023, hlásí přerušení provozu od 8. ledna do 22. února 2024. Naopak od 25. března dojde k navýšení dosavadního počtu letů ze třech na čtyři rotace týdně (od letního letového řádu se počítá se spojením v pondělí, čtvrtek, pátek i neděli).

ČSA dočasně sníží také počet letů do Paříže

V období od 7. ledna do 15. února dojde také ke škrtům na lince z Prahy na pařížské letiště Charlese de Gaulle (CDG), kam doposud česká letecká společnost létá 2× denně. V uvedeném časovém období je rezervačním systému aerolinky vypsán jen jeden let denně.

Azerbaijan Airlines navýší počet letů do Prahy

Národní dopravce z Ázerbájdžánu, letecká společnost AZAL neboli Azerbaijan Airlines, navýší frekvenci letů na trase z Baku (GYD) do Prahy (PRG). Aktuálně na lince létá 2× týdně (pondělí a pátek), přičemž od 16. března 2024 přidá navíc ještě třetí rotaci, která připadne na sobotu. Letový řád na lince vypadá následovně:

  • J2109: Baku – Praha -> 07:20 – 09:00
  • J2110: Praha – Baku -> 10:00 – 17:10

Ceny zpátečních letenek z Prahy do Baku ale visí stále velmi vysoko. Pohybují se kolem 10 tisíc Kč…

Qatar Airways opět začal do Prahy létat Dreamlinerem

S příchodem kalendářního roku 2024 začala prémiová letecké společnost Qatar Airways opět na linku z Dauhá (DOH) do Prahy (PRG) nasazovat Boeingy 787-8 Dreamliner. Širokotrupé letadlo bude spojení mezi oběma městy zajišťovat každý den, a to linkách QR291/QR292:

  • QR291: Dauhá – Praha -> 08:35 – 13:00
  • QR292: Praha – Dauhá -> 14:55 – 22:45

V pondělky, středy a pátky budou moci cestovatelé využít také druhou denní rotaci s odletem z Prahy v 08:40. Lety s označením QR289 a QR290 zajistí, stejně jako doposud, Airbusy A320.

Čedok poprvé v historii nabídne přímé lety z Prahy do Keni

Nejstarší tuzemská cestovní kancelář v právě uplynulém týdnu spustila další novinku! Ve středu 3. ledna 2024 z pražského Letiště Václava Havla (PRG) odletěl Boeing 787-8 Dreamliner v barvách polské aerolinky LOT, který turisty dopravil do keňské Mombasy (MBA). Další budou následovat pravidelně, vždy každou středu, až do konce zimních měsíců. Ceny last minute zájezdů se tradičně budou pohybovat ve velmi příjemných cenových hladinách. Např. ve čtvrtek jsme vám přinesli tip na LM zájezd z Prahy do Keni s ubytováním ve 4* hotelu vč. stravování all inclusive za 22 990 Kč.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Finnair nasadí na lety do Mnichova Airbus A350. Finský národní dopravce bude během letního letového řádu létat mezi Helsinkami (HEL) a Mnichovem (MUC) Airbusem A350-900. Na linky AY1401/AY1402 bude tento letecký obr nasazován 5–7× týdně. Bavorská metropole se pro finského dopravce stane již čtvrtou evropskou destinací, kam bude létat svým největším letadlem – doplní lety do Londýna na Heathrow (LHR), kam s ním létá již několik let, a také lety do Amsterdamu (AMS) a Bruselu (BRU), kam s ním začal létat v roce 2023.

Wizz Air omezuje zimní provoz na vybraných linkách. Maďarská nízkonákladová aerolinka v období od druhé poloviny ledna do března 2024 omezí provoz na několika desítkách tras. Škrty se naštěstí nedotknou žádné linky z Prahy, nicméně okolní letiště (odkud čeští cestovatelé také létají) jsou již afektována. Po dobu cca dvou měsíců se nebude létat z Vídně (VIE) do egyptského letoviska Šarm aš-Šajch (SSH) a saúdskoarabského Dammánu (DMM). Polský Krakov (KRK) bude muset dočasně oželet linky do Katánie (CTA), Lyonu (LYS), Reykjavíku (KEF), Stockholmu (NYO) a Valencie (VLC). A v nedalekých Katovicích (KTW) se zastaví provoz linek do Akaby (AQJ) a Leedsu (LBA)

Letem z Evropy do Ameriky

Virgin Atlantic posilují spojení z Londýna do Karibiku. Britská letecká společnost v zimní sezoně 2024/2025 nabídne cestovatelům více letů na Bahamy i na Jamajku. Přímá linka z Heathrow (LHR) do Montego Bay (MBJ) bude počínaje 28. říjnem 2024 provozována 2× týdně (pondělí a pátek) – v letošní zimě se na ní létá pouze 1× týdně. Zatímco trojúhelníkové spojení po ose Heathrow – Nassau (NAS) – Montego Bay bude obsluhováno místo dvou hned třemi lety týdně (úterý, čtvrtek, neděle). Provoz na obou linkách zajistí Boeingy 787-9 Dreamliner.

Letem světem

Nová mexická aerolinka Mexicana de Aviación. Jedná se o státní aerolinku spadající pod ministerstvo obrany, jež chce navázat na činnost své stejnojmenné předchůdkyně, která před 13 lety zkrachovala. Aktuálně v její flotile naleznete dva Embraery ERJ-145 a jeden Boeing 737-800. Dopravce se plánuje zaměřit na vnitrostátní linky, kde hodlá konkurovat soukromým aerolinkám jakými jsou Viva Aerobus, Volaris nebo AeroMexico. Hlavní základny bude mít Mexicana na dvou čerstvě otevřených letištích, a to přístavu Felipa Ángelese (NLU) ležícím cca 40 km severně do Mexico City a také v Tulumu (TQO) na Yucatánském poloostrově.

V Uzbekistánu vznikla nová aerolinka, Air Samarkand. Ve středu 27. prosince získala osvědčení leteckého provozovatele (AOC) a v pátek 29. prosince 2023 zahájila svůj komerční provoz prvním letem ze Samarkandu (SKD) do tureckého Istanbulu (SAW). Na něj nasadila své jediné letadlo – Airbus A330-300. Právě turecké hlavní město bude do konce zimy jedinou destinací, do níž bude mladá aerolinka provozovat charterové lety. S pravidelnými linkami ze své báze v Samarkandu počítá od příchodu letního letového řádu. Na svém webu uvádí, že bude létat do více než 25 destinací v Evropě, na Blízkém východě a v Asii. V blízké době by aerolinka měla obdržet další dvě letadla, a to Airbusy A320 a A321neo.

Tragická nehoda na letišti v japonském Tokiu. Téměř všemi médii v uplynulém týdnu rezonovala také tragická nehoda v Japonsku, kde se na letišti Haneda (HND) střetnul Airbus A350 v barvách aerolinka All Nippon Airways (registrace JA13XJ) s letounem japonské pobřežní stráže DHC-8-315Q (registrace JA722A). Shrnutí kompletních informací o nešťastné události naleznete ve videu od českého bloggera Rosti Kopeckého, známého pod přezdívkou @flyrosta.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)