Záletník 101 aneb novinky ze světa cestování a letectví
16.7.2023

Záletník 101 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa opět vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 101. Dnes se podíváme primárně na letecké aktuality. Letiště Praha hlásí: nová linka na Sicílii do Katánie, Korean Air krátí počet letů do Soulu a Delta Airlines nabídne přímé lety do New Yorku i v roce 2024. Zabrousíme také za hranice České republiky: Ryanair přidává velké množství linek (mj. z okolních letišť), Eurowings rozšiřují nabídku letů z Mnichova, nová linka z Berlína do Miami a Turkish Airlines posilují konektivitu Latinské Ameriky.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Ryanair začne létat z Prahy do Katánie

Na pestřejší nabídku spojení se mohou těšit čeští cestovatelé mířící na Sicílii. Irská nízkonákladová aerolinka Ryanair totiž s příchodem zimního letového řádu začne létat na nové lince z Prahy (PRG) do Katánie (CTA). Trasu mezi Českou republikou a východním pobřežím italského ostrova bude obsluhovat v totožných dnech jako jeho úhlavní soupeř, aerolinka Wizz Air (tj. v úterý a sobotu). Uvidíme, jestli konkurenční prostředí výrazněji stlačí ceny letenek, které již nyní u maďarské aerolinky ulovíte za nevysoké ceny.

Podrobné informace o nové lince se dočtete v našem speciálním magazínovém článku.

Korean Air upravila zimní letový řád z Prahy

Jihokorejská letecká společnost Korean Air, která v letošním roce opětovně zahájila přímé letecké spojení mezi Prahou (PRG) a Soulem (ICN), revidovala plány na svůj provoz linky během zimního letového řádu 2023/2024. Oproti současné nabídce dojde k ponížení o jeden let týdně. I nadále bude linka obsluhována v pondělky, středy a pátky, zatímco se sobotními rotacemi je od konce října již nepočítá.

Delta Airlines bude z Prahy do New Yorku létat také v létě 2024

Americká aerolinka, Delta Airlines, do svého rezervačního systému nahrála letenky na letní sezonu 2024. Na základě zveřejněných informací je zřejmé, že i během roku 2024 počítá s provozem přímé linky z Prahy (PRG) do New Yorku na letiště Johna Fitzgeralda Kennedyho (JFK). Stejně jako letos se bude jednat o sezónní spojení, jehož provoz bude zahájen v úterý 7. května 2024. Cestovatelé se mohou těšit na každodenní spojení až do podzimních měsíců (lety od července 2024 dále ještě v systému dopravce nenalezneme).

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Nové linky Ryanairu z okolí České republiky

Největší evropská nízkonákladová letecká společnost Ryanair do svého rezervačního systému nahrála několik desítek nových linek, na něž se mohou cestovatelé těšit s příchodem zimního letového řádu v závěru letošního října. Pro české cestovatele budou jistě nejzajímavější ty, které povedou na blízká letiště. Níže přinášíme jejich letmý přehled:

  • Vratislav (WRO) – Agadir (AGA) -> 2× týdně (úterý & sobota)
  • Vratislav (WRO) – Lisabon (LIS) -> 2× týdně (úterý & neděle)
  • Vratislav (WRO) – Valencie (VLC) -> 4× týdně (úterý, čtvrtek, sobota a neděle)
  • Krakov (KRK) – Fuerteventura (FUE) -> 1× týdně (pátek)
  • Norimberk – Lanzarote (ACE) -> 2× týdně (čtvrtek & neděle)
  • Budapešť – Tenerife (TFS) -> 3× týdně (úterý, čtvrtek, neděle)

Turkish Airlines přidávají lety do Latinské Ameriky

Turkish Airlines v zimním letovém řádu navýší počty letů na Kubu, do Panamy a Venezuely. Přímé spojení mezi Istanbulem (IST) a Panama City (PTY) bude namísto 3× týdně operováno 5× týdně. Když přihlédneme ještě ke trojúhelníkové rotaci Istanbul – Bogota – Panama City – Istanbul, bude dopravce nabízet dokonce 12 letů týdně do této středoamerické destinace. Více letů turecká aerolinka nabídne také na další trianglové rotaci Istanbul – Havana – Caracas – Istanbul, na níž navýší počet týdenních letů ze třech na čtyři. Po připočtení čtyřech přímých letů týdně mezi Istanbulem a Caracasem je zřejmé, že celkem dopravce nabídne do Venezuely osm letů týdně.

Nové linky Eurowings z Mnichova

Německá nízkonákladová aerolinka Eurowings v letní sezoně 2024 cestovatelům nabídne šest nových spojené z bavorského Mnichova (MUC). Jedná se o linky do Tuniska: na Djerbu (2× týdně – středa a sobota) a do Monastiru (2× týdně – úterý a pátek), do řecké Kalamaty (2× týdně – čtvrtek a sobota) a na Kefalonii (1× týdně – pátek), na španělský ostrov Menorca (1× týdně – sobota) a do bulharské Varny (2× týdně – pondělí a pátek). Na všechny zmiňované trasy budou nasazována letadla Airbus A320.

Letem světem

Aerolinka Flydubai navyšuje lety do Slovinska. Slovinská metropole Lublaň (LJU), která má dlouhodobě problém lákat dopravce, se od prosince 2023 dočká navýšení počtu letů v podání Flydubai. Na jediné lince směřující ze Slovinska mimo Evropu se nově bude namísto čtyř letů týdně létat hned 7×.

Norský dopravce Norse Atlantic Airways plánuje v zimní sezoně rozšířit svou nabídku spojení do Miami (MIA). Kromě letů z londýnského letiště Gatwick (LGW), které budou do Miami přesměrovány z Fort Lauderdale (FLL) v druhé polovině září, bude norská aerolinka na Floridu létat také z Paříže (CDG) – 4× týdně – a také z Berlína (BER) – 1× týdně (vždy v pátek počínaje 15. prosincem 2023).

Největší norská letecká společnost, Norwegian, koupí aerolinku Wideroe. Obchod, za nějž Norwegian zaplatí cca 100 milionů €, by měl upevnit a zároveň posílit jeho pozici na domácím trhu. Wideroe obsluhuje krátké domácí linky, přičemž na některých z nich již se svou novou mateřskou společností spolupracuje. I po fúzi by však měla fungovat relativně samostatně, nicméně dojde k jejímu užšímu sepjetí se sítí Norwegianu.

Oman Air se stal oficiálním sponzorem fotbalového klubu Chelsea FC. Ománská aerolinka podepsala v minulých dnech s londýnským klubem tříletou sponzorskou smlouvu a stala se tak oficiálním leteckým partnerem tohoto průměrného fotbalového týmu hrajícího anglickou Premier League. Letecká společnost zároveň představila také Boeing 787-9 se speciálním livery v barvách klubu z jihozápadního Londýna. Na vybraných linkách se s tímto „speciálem“ budete moci setkat ještě před koncem tohoto kalendářního roku.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)