Záletník 27 aneb novinky ze světa letectví a cestování
27.6.2021

Záletník 27 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Pozitivní zprávy z pražského letiště a mnoho nových i obnovených linek. Netradiční linka Singapore Airlines z Kodaně do Říma. Hodně bizarní nátěr Boeingu japonské aerolinky Skymark. A spoustu dalších novinek ze světa letectví a zejména oblasti cestování, kdy vám opět přinášíme ucelený přehled těch nejdůležitějších změn v podmínkách cestování mezi jednotlivými zeměmi. To vše (a nejen to) jsou témata, která přinesl závěr měsíce června a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Obnovení čeká na začátku července spoustu linek z Prahy

Provoz na pražském Letišti Václava Havla se pomalu začíná zotavovat z toho nejhoršího. Přestože čísla odbavených pasažérů za měsíc květen hovoří o pouhých 9 % z roku 2019, porovnání s rokem loňským naopak poukazuje na 1 600% nárůst. Porovnáme-li letošní květen s předcházejícím měsícem, tj. dubnem, ukáží nám čísla 30% meziměsíční nárůst v počtu odbavených cestovatelů. Tento trend rozhodně pokračuje i v během června a v červenci by data měla ukazovat určitě pozitivnější čísla.

Hlavní turistická sezona se začíná rozjíždět a počet obnovených linek neustále stoupá. Během nadcházejícího týdne se začne z Prahy létat hned na 17 obnovených (resp. zcela nových) trasách. Poprvé se letos v Praze objeví aerolinka Norwegian (lety do Kodaně a do Stockholmu), návrat hlásí také British Airways na lince do Londýna či Lufthansa na trase do Mnichova. Ryanair obohatí svou nabídku o polský Krakov a dvojici švédských destinací (Göteborg a Stockholm Skavsta). Wizz Air zahájí lety na nových linkách do Itálie (Bari, Katánie a Řím) + obnoví spojení do gruzínského Kutaisi. Těšit se můžeme i na lety společnosti Cyprus Airways do Larnacy, El Alu do Tel Avivu, či TAROMu do Bukurešti. easyJet znovu začne létat do Ženevy a Smartwings do francouzského Nice a španělské Valencie.

Podívejte se na kompletní přehled linek vypravovaných z Prahy v nadcházejícím týdnu. Celkem se bude létat do 92 destinací na 122 linkách.

Singapore Airlines využijí tzv. „páté svobody“ na lince z Kodaně do Říma

Velice zajímavá možnost se naskýtá všem leteckým nadšencům. Jedna z nejlepších leteckých společností na světě, Singapore Airlines, začne od 16. července 2021 létat z jihovýchodní Asie do dánské Kodaně a italského Říma. Obsloužení obou evropských destinací spojí do jedné linky – SQ352 (Singapur – Kodaň – Řím) a SQ351 (Řím – Kodaň – Singapur) – operované Airbusem A350. Na základě tzv. „páté svobody“ si budou moct cestující zakoupit letenky také pouze na čistě evropský segment mezi Dánskem a Itálií.

Jedná se o jedinečnou možnost, jak se proletět na palubě Airbusu A350 v barvách Singapore Airlines za velmi mrzkou částku. O trochu levněji vyjde nákup letenek z Kodaně do Říma, kdy za místo v „Economy Class“ zaplatíte 500 DKK (cca 1 900 Kč). Přískoky do Kodaně a Říma pořídíte za pár stokorun u Ryanairu (resp. i Wizz Airu v případě italské metropole). Pokud jste již naočkováni, nečekají na vás po cestě ani žádné epidemiologicko-byrokratické překážky.

Záletník 27 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Japonská aerolinka Skymark představila nový „Pikachu Jet“

Japonská aerolinka Skymark představila nové livery svého Boeingu 737-800 s registrací JA73AB, z něhož se nově stal „Pikachu Jet“. Dopravce bohužel provozuje pouze domácí lety po Japonsku, kam momentálně nelze cestovat. Kochat se tak zatím můžeme pouze fotografiemi tohoto vymazleného letounu.

Záletník 27 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Další fotky „Pikachu Jetu“ naleznete na twiterovém účtu aerolinky.

Letem světem

  • ✈️ Eurowings spustily prodej letenek na 11 nových linkách z Prahy. Nejatraktivněji zatím vypadají letenky na Kanárské ostrovy (Fuerteventura i Tenerife), které jsme ulovili za 3 tisíce. Mrkněte se na kompletní přehled nových linek Eurowings z Prahy.
  • ✈️ easyJet bude létat na nové lince do Barcelony. Start nového spojení je naplánován poměrně záhy již na 19. července a ceny vypadají víc než lákavě (viz tento článek). Od konce října budou na trase z Prahy do Barcelony létat až čtyři dopravci, takže se patrně můžeme těšit na pořádnou cenovou bitvu!
  • ✈️ TAP Air Portugal začne létat z Lisabonu do Dominikánské republiky. Z nové linky na trase Lisabon – Punta Cana mohou těžit i čeští cestovatelé. O levných letenkách z Prahy do Dominikánské republiky jsme psali v tomto článku.
  • ✈️ Irský dopravce Aer Lingus změnil zavazadlovou politiku. Nově si na evropských letech tohoto dopravce budou moct cestující disponující letenkami v tarifu „Saver“ vzít pouze malé příruční zavazadlo. Klasické příruční bude nutné odevzdat ke bezplatnému odbavení na check-in přepážce.
  • ✈️ Lufthansa přestane létat na své nejkratší lince. Provoz mezi letišti v Norimberku a v Mnichově bude nově nahrazen autobusy. Trase mezi oběma letišti měřila pouhých 138 km.
  • ✈️ Nové letiště v Ulánbátaru. V neděli 4. července bude oficiálně otevřeno nové mezinárodní letišti v hlavním městě Mongolska. Změna sebou ponese také změnu IATA kódu letiště z „ULN“ na „UBN“.
  • ✈️ Etihad Airways začnou konečně létat z Abú Dhabí do Vídně. Od oznámení nového spojení v březnu 2020 sice uplynulo již 16 měsíců, ale lepší někdy než nikdy! První let na lince EY147 je naplánován na 18. července a linka se bude létat v trojúhelníku s italským Milánem.

Cestování

Cestovatelské semafor 🚦 nám konečně výrazně zezelenal

Ministerstvo zdravotnictví  vydalo v uplynulém týdnu nečekaně rovnou dva updaty Cestovatelského semaforu. Vzhledem k tomu, že se ale výrazně rozšířila „zelená kategorie“ znamenající volné návraty do ČR, mu to snad ani nemůžeme mít za zlé. 🙂

Obousměrně volné cestování 🟢🟢

Postupné uvolňování cestovatelských restrikcí v Evropě pomalu odhaluje první země, do nichž můžeme bezproblémově cestovat a bezproblémově se z nich také vracet. Cestování se tak konečně začíná alespoň v několik případech vracet do starých „předcovidových“ kolejí.

A kam, že se tedy můžeme cestovat bez negativních testů, dokladů o očkování či prodělání nemoci? 🇦🇱 Albánie, 🇪🇸 Baleárské ostrovy (Mallorca, Menorca, Ibiza), 🇧🇬 Bulharsko, 🇭🇷 Chorvatsko,🇱🇹 Litva, 🇩🇪 Německo (pozemní cesta), 🇷🇴 Rumunsko, 🇲🇰 Severní Makedonie. V případě Baleárských ostrovů, Litvy a Rumunska však nezapomeňte na registrační formuláře.

Volné cestování „tam“ 🟢

S klesajícími počty nově nakažených v České republice se zlepšuje i pozice ČR z pohledu jednotlivých evropských zemí.  Mezi „bezpečné země“ nás zařadil 🇨🇾 Kypr, kam tak můžeme nově cestovat pouze s vyplněným příjezdovým formulářem.

Kompletní přehled cestovatelských podmínek do konkrétních zemí naleznete společně s tipy na levné letenky v našem komplexním přehledu.

Očkování 💉 nebo doklad o prodělané nemoci i usnadňují cestování

Jednou z motivací, proč se nechat očkovat, je pro mnoho cestovatelů právě jednodušší plánování nejbližších výletů. Počet zemí, které právě očkování nebo doklad o prodělání nemoci uznávají jako alternativu negativním testů se i nadále rozšiřuje. Podívejte se proto na náš kompletní přehled.

Mezi nejnovější přírůstky se v seznamu řadí 🇧🇦 Bosna a Hercegovina, 🇪🇬 Egypt, 🇮🇹 Itálie a 🇱🇻 Lotyšsko.

Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)