Záletník 140 aneb novinky ze světa cestování a letectví
12.5.2024

Záletník 140 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 140. Praha získala přímé spojení s gruzínským Tbilisi. V Karlových Varech budou přistávat chartery z Uzbekistánu. easyJet začne létat na Kapverdské ostrovy. Emirates nasadí nové Airbusy A350-900 na první linky. Royal Jordanian se vrací do Berlína. A máme pro tebe samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Georgian Wings zahájily provoz linky do Tbilisi

V úterý 7. května 2024 na pražském letišti Václava Havla (PRG) poprvé přistálo letadlo gruzínské letecké společnosti Georgian Wings, která tak zahájila provoz nové přímé linky mezi Prahou a Tbilisi (TBS). Spojení do hlavního města Gruzie bude cestovatelům k dispozici 2× týdně (každé úterý a sobotu), a to až do konce letního letového řádu. Česká republika tak získala druhé přímé spojení s Gruzií, které v nabídce doplní již tradiční lety Wizz Airu do Kutaisi (KUT).

Podrobněji jsme se nové lince z Prahy do Tbilisi věnovali v našem magazínu zveřejněném záhy po jejím oznámení v závěru března.

Do Karlových Varů začnou létat chartery z Uzbekistánu

Na letišti v Karlových Varech (KLV) budou v letní sezoně přistávat Airbusy A320neo uzbeckého národního dopravce Uzbekistan Airways. Charterové lety z tamějšího hlavního města Taškentu (TAS) bude každý druhý čtvrtek vypravovat středoasijský touroperátor Asia Luxe LLC. První let je naplánován na čtvrtek 23. května. S ohledem na kratší přistávací dráhu na karlovarském letišti bude snížena kapacita letadla ze 150 na 120 míst. Linka Taškent – Karlovy Vary ale není úplnou novinkou. Turisté z Uzbekistánu do lázní v západních Čechách charterovými lety létali již mezi roky 2017 a 2019.

Kompletní přehled všech linek z letiště Karlovy Vary najdeš v našem podobném přehledu.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Lufthansa končí s lety na Gatwick. Německá aerolinka Lufthansa v závěru června přestane létat na londýnské letiště Gatwick (LGW). Doposud dopravce na lince z Frankfurtu (FRA) nabízel deset letů týdně. Poslední je v jeho rezervačním systému vypsán na neděli 30. června 2024.

Letem z Evropy do Afriky

easyJet spustí lety na Kapverdské ostrovy. Hodně zajímavou novinku si přichystala britská letecká společnost easyJet. Ta cestovatelům s příchodem zimního letového řádu nově nabídne přímé lety z Lisabonu (LIS) a Porta (OPO) na Kapverdské ostrovy. Cílovou destinací se stane letiště Amílcara Cabrala (SID) na ostrově Sal. Spojení z Lisabonu je v rezervačním systému vypsáno 4× týdně (úterý, středa, čtvrtek a sobota), zatímco linka z Porta bude v provozu 2× týdně (středa a sobota). Ceny zpátečních letenek z Portugalska na Kapverdské ostrovy aktuálně začínají na sympatických 4 tisících Kč.

Letem z Evropy do Asie

Emirates nasadí nové Airbusy A350-900 na prvních devět linek! První letadla, která sám dopravce označuje jako „game-changer“ – vzhledem k efektivitě jejich provozování, budou do ostrého provozu nasazena již tento podzim. Úplně první trasou, na níž začnou létat, se od 15. září stane linka EK839/EK840 mezi Dubají (DXB) a Bahrajnem (BAH). O den později se A350 objeví také na lince do Kuvajtu (KWI). Na konci října začnou létat do Indie, konkrétně do Bombaje (BOM) a Ahmedábádu (AMD). Premiéru na letech do Evropy si nová letadla odbydou na lince do Edinburghu (EDI), na níž budou nasazována od 4. listopadu. Od prosince se na jejich palubě proletí také cestující z Boloně (BLQ), Lyonu (LYS) a Maskatu (MCT). V lednu tyto destinace doplní také Colombo (CMB) na Srí Lance. Nová letadla typu Airbus A350-900 nabídnou tři cestovní třídy: 32 míst v business třídě, 21 sedaček v premium economy a 259 míst v ekonomické třídě. Celkem jich má dopravce objednáno 65, přičemž prvních deset strojů by měl obdržet od konce března přístího roku. Více informací se dočteš přímo na webu aerolinky.

Royal Jordanian se vrací do Berlína. Národní dopravce z Jordánského království se poprvé od odeznění pandemie nemoci „COVID-19“ vrátí berlínské letiště. Obnovená linka mezi Ammánem (AMM) a Berlínem (BER) bude v provozu od 2. října 2024. V rezervačním systému aerolinky jsou vypsány dvě týdenní rotace (středa a sobota), na něž letecká společnost nasadí letadla typu Airbus A321. Berlín se pro Royal Jordanian stane po Düsseldorfu (DUS) a Frankfurtu (FRA) již třetí německou destinací.

Turkish Airlines změní počty rotací do Indonésie. Turecký národní dopravce upravil svůj zimní letový řád pro lety do třetí nejlidnatější asijské země. Počínaje 28. říjnem 2024, tj. s příchodem zimního LŘ, pokrátí dvě týdenní rotace na lince (TK56 / TK57) mezi Istanbulem (IST) a Jakartou (CGK), na níž nově bude létat 7× týdně (každý den). Naopak dva lety týdně navíc nabídne na lince (TK66 / TK67) z Istanbulu (IST) do Denpasaru (DPS). Na populární ostrov Bali se tak od podzimu bude taktéž létat každý den.

Letem světem

Fly Namibia začne létat do Maunu. Mladá namibijská aerolinka založená v roce 2021 rozšíří nabídku svých linek. Čtvrtou destinací v její síti se stane Maun (MUB) v Botswaně, který je vstupní branou do delty řeky Okavango. Bude se jednat o vůbec první přímé letecké spojení Namibie se sousední Botswanou. Inaugurační let na trase se uskuteční ve středu 3. července 2024 a dopravce počítá s provozem třech letů týdně (středa, pátek a neděle). Nasazována na ně budou letadla typu Embraer ERJ135. Pro ucelený přehled doplníme také další destinace, do nichž Fly Namibia z Windhoeku (WDH) létá: jsou jimi Kapské Město (CPT), Victoria Falls (VFA) v Zimbabwe a domácí Walvis Bay (WVB).

Laos získá přímé spojení s Malajsií. Největší regionální letecká společnost, Air Asia, po roce obnoví přímé letecké spojení mezi hlavním městem Laosu, Vientianne (VTE), a jeho malajským protějškem v podobě Kuala Lumpur (KUL). K návratu na linku mezi oběma městy dojde v úterý 2. července 2024 a dopravce počítá s provozem dvou letů týdně (úterý a sobota). Obsluhu linky zajistí letadla typu Airbus A320.

Nauru Airlines spojí Brisbane s Palau. Pro našince exotický dopravce pocházející z nejmenšího ostrovního státu na světě, ležícího v Mikronésii, nově začne létat do Austrálie. Počínaje 21. květnem letošního roku aerolinka zahájí provoz na lince mezi Brisbane (BNE) a Kororem (ROR) nacházejícím se na ostrově Palau. Spojení zajistí letadla typu Boeing 737-800. Nová linka nahradí dosavadní spojení provozované národní dopravcem z Papuy Nové Guineji – Air Niugini, který jednou týdně létal po ose Brisbane – Port Moresby (POM) – Koror.

Záletník 140 aneb novinky ze světa cestování a letectví
Mapa destinací Nauru Airlines

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)