Koronavirus a aerolinky: jak dále postupovat?
17.3.2020

Koronavirus a aerolinky: jak dále postupovat?

Článek „Koronavirus a aerolinky“ byl naposledy aktualizován 6. 4. v 13:48.

Aktuální situace u aerolinek je v posledních dnech doslova džungle, ve které se často neorientují ani zkušení letenkáři. Proto jsme se rozhodli zpracovat článek na téma „koronavirus a aerolinky“, kde naleznete podrobné informace o možnostech dalšího postupu v případě, že máte letenku na nejbližší dny a nevíte, jak dále postupovat. Důležité informace zde najdou i cestovatelé, kteří jsou právě na cestách a hledají jakýkoliv bezpečný most pro návrat domů.

Důležité informace o opatřeních jednotlivých států, možnostech tranzitu a návratu domů naleznete v tomto článku.

Obecně můžeme říci, že většina aerolinek odpouští poplatek za změnu a doplácí se jen do aktuální ceny letenky na nové datum. U storen je to tvrdší, aerolinky se brání zuby nehty, aby vracely peníze a raději vám dají voucher na další let. Řada aerolinek také omezuje v Praze provoz, i na to si dejte v případě návratu do ČR pozor.

RYANAIR

Změny:

Možnost změny termínu, dle instrukcí aerolinky, které posílají pasažérům dotčených letů.

Storno:

Možnost vrácení peněz, nebo změny termínu, dle instrukcí aerolinky, které posílají pasažérům dotčených letů.

Aktuální informace o letech do Prahy:

Uzemnění všech letadel pro osobní přepravu, další informace, případně změny na webu aerolinky.

WIZZAIR

Změny:

Aerolinka informuje klienty emailem. Možnost změny zdarma na nový let na stejné, nebo podobné lince, dle podmínek tarifu.

Storno:

Vrácení peněz formou kreditu na jiný let +20% z ceny tarifu, nebo vrácení zaplacené částky na účet (bez kreditu navíc).

Aktuální informace o letech do Prahy:

Letecké spojení je aktuálně přerušeno, více na webu aerolinky.

EASYJET

Změny:

Aerolinka informuje klienty emailem. Možnost změny zdarma na nový let na stejné, nebo podobné lince, dle podmínek tarifu.

Storno:

Možnost vrácení peněz, nebo změny termínu, dle instrukcí aerolinky, které posílají pasažérům dotčených letů.

Aktuální informace o letech do Prahy:

Dle webu aerolinky.

QATAR AIRWAYS

Změny:

Letenky s odletem do 30.9.2020 je možné bezplatně změnit na pozdější datum.  Rozdíl v tarifu se doplácí (nevrací). Rerouting je povolen pouze v okruhu 500 mil od původního letiště (např. přílet do VIE lze změnit na přílet do PRG). Změna musí být provedena min. 3 dny před plánovaným odletem.

Storno:

Letenky s odletem do 30.9.2020 je možné převést na „Transportation Credit Voucher“, ke kterému nově získáte 10% z ceny tarifu bez tax. Voucher musí být použit výhradně na nákup nové letenky ve stejné, nebo vyšší hodnotě (rozdíl se doplácí) v rámci jeho platnosti. Voucher se musí shodovat se jménem na letence – je tudíž nepřenosný. Storno musí být provedeno min. 3 dny před plánovaným odletem.

Aktuální informace o letech do Prahy:

 Od 1. dubna až do 1. června výrazné omezení mezi Prahou a Doha. Namísto dvou letů denně bude létat jen třikrát týdně.

EMIRATES

Změny:

Letenky vystavené do 31.5.2020: zákazníci si mohou letenku ponechat a prodloužit její platnost  na 24 měsíců od data původní rezervace Částka, ​​kterou jste zaplatili za původní rezervaci, bude bez jakýchkoli poplatků přijata pro jakýkoli let do stejné destinace/regionu během tohoto období. Při změně rezervace během 24měsíčního období se neplatí žádné poplatky za změnu, a to ani v případě, že si jednoduše ponecháte letenku nebo si necháte vystavit cestovní poukaz

Storno:

Pokud máte zrušenou rezervaci, platnost vaší letenky je automaticky prodloužená až na 24 měsíců. Až budete připraveni znovu cestovat je nutné následně kontaktovat dopravce a naplánovat nový let. Platnost poukazu si můžete prodloužit o další rok. Pokud v této lhůtě z jakéhokoli důvodu nemůžete cestovat, můžete požádat o refundaci v plné výši.

Aktuální informace o letech do Prahy:

Emirates od 25. března dočasně pozastaví všechny lety do Prahy. Provoz má být zatím přerušen až do 30. června 2020.  Aerolinka také nově na přerušuje většinu spojení i do ostatních zemí.

Emirates získala povolení obnovit od 6. dubna osobní lety ve směru ze SAE do některých destinací. První lety poletí z Dubaje na letiště Londýn Heathrow, do Frankfurtu, Paříže, Curychu a Bruselu.

BRITISH AIRWAYS

Změny:

Letenky vystavené mezi 3.3. až 31.5.2020, nebo odlety do 31.5. je možné bezplatně změnit na odlet do 31.12.2020. Rozdíl v tarifu se doplácí (nevrací).

Storno:

Možnost vrácení letenky pro odlety do 31.5. jen ve formě kreditu na další let (v případě zrušení letu), jinak de podmínek tarifu.

Aktuální informace o letech do Prahy:

Lety do Prahy jsou od 29.3. přerušeny. Některé evropské linky zůstávají ale v provozu.

AEROFLOT

Změny:

Letenky vystavené do 31.5. je možné 1x překnihovat bez poplatku. Nové datum cesty musí začít nejpozději 31.12.2020. Možnost změny cílové destinace. Rozdíl v tarifu se doplácí (nevrací).

Storno:

Možnost vrácení cestovného jen pokud došlo k cestovnímu omezení (např. uzavření hranic), nebo zrušení letu, jinak de podmínek tarifu.

Aktuální informace o letech do Prahy:

Aerolinka zrušila většinu svých letů a pozastavuje spojení do Prahy.

LUFTHANSA / AUSTRIAN / SWISS

Změny:

Letenky, které byly zcela nebo částečně zrušeny dopravcem lze bezplatně změnit fra. ne nové lety do 31.12.2020. Poplatek za změnu se nevybírá, navíc lze získat slevu 50 EUR, který je možné uplatnit na dovybrání rozdílu v tarifu.

Storno:

Zrušení letenek, lze jen pouze dle podmínek tarifu. Zdarma pouze překnihování (1x) na nové datum.

Aktuální informace o letech do Prahy:

V případě, že uvíznete na některém z letišť kvůli zrušenému přípoji do Prahy, zkuste se domáhat náhradního spojení s jinou aerolinkou. Lufthansa například v posledních dnech nabízí cestujícím zdarma náhradní spojení z Frankfurtu přes Paříž nebo Amsterdam. Obecně Lufthansa Group překvapivě téměř jako jediná zrušila úplně vše, ale když se budete trochu snažit, není situace úplně bezvýchodná.

KLM

Změny:

Letenky s datem odletu do 30.11. lze bezplatně změnit v rámci stejné knihovací třídy. Odlety od 1.12. a dále lze změnit zdarma, pouze v rámci stejného tarifu. Rozdíl se doplácí (nevrací).

Změna cílové destinace zdarma – rozdíl v ceně se doplácí.

Storno:

Letenky je možné převést cenu letenky na voucher s platností 1 roku. Voucher musí být použit výhradně na nákup nové letenky ve stejné nebo vyšší hodnotě (rozdíl se doplácí). Voucher se musí shodovat se jménem na letence – je tudíž nepřenosný.

Aktuální informace o letech do Prahy:

Spojení do Prahy je přerušeno.

AIR FRANCE

Změny:

Letiště Paříž Orly je uzavřeno. Veškeré lety, které zůstaly se operují z letiště Charles de Gaule (CDG).
Letenky s datem odletu do 31.5. lze bezplatně změnit do 30.9. v rámci stejné knihovací třídy pro odlety do 30.11.2020.

Storno:

Letenky s odletem do 31.5. je možné zrušit a vyměnit jen za voucher s platností 1 roku. Možnost využití na linkách AF, KLM, DELTA a Virgin Atlantic.

Aktuální informace o letech do Prahy:

Lety do Prahy jsou přerušeny.

NORWEGIAN

Změny:

Mezinárodní letenky zakoupené do 31.5. mohou být 1x změněné zdarma pro spoje do 30.11.2020 (poslední let) v rámci stejné knihovací třídy. Rozdíl v ceně se doplácí (nevrací).

Storno:

Mezinárodní letenky zakoupené do 31.5. s odletem do 1.6. je možné převést na voucher (CashPoint), které lze využít pro nákup nové letenky pro cesty do 30.11.2020 (poslední let).

Aktuální informace o letech do Prahy:

Lety do Prahy jsou přerušeny.

ČSA/SMARTWINGS

Změny:

Letenky ČSA vystavené do 30.4.2020 na OK a QS operované lety s prolety mezi 13.3.2020 a 30.6.2020 mohou být překnihovány na OK a/nebo QS operované lety s proletem nejpozději do 31.12.2020 bez poplatku za změnu, pouze s výběrem rozdílu v jízdném.  Překnihování bez poplatku je povoleno pouze jednou a mělo by být zpracováno nejpozději 24 hodin před původním plánovaným odletem.

Storno:

Letenky, kde byly zrušené spoje (částečně, nebo kompletně), je možné u aerolinky plně refundovat.

Aktuální informace o letech:

Provozu letů do/z Prahy byl pozastaven od 16. 3. 2020 do 11. 4. 2020.

TURKISH AIRLINES

Změny:

Mezinárodní letenky zakoupené do 20.3. a s odletem do 31.12., lze zcela bezplatně změnit do 28.2.2021. Lety musí být uskutečněny do 28.2.2021. Rozdíl v ceně se doplácí.
Mezinárodní letenky zakoupené mezi 21.3.-21.4. zle změnit zdarma a bez doplácení v rozdílu tarifu do 28.2.2021. Do tohoto data musí být také uskutečněn poslední let.  

Storno:

Letenky, kde byly zrušené spoje (částečně, nebo kompletně), je možné u aerolinky vyměnit za otevřenou letenku (voucher) na nákup nových letenek. 

Aktuální informace o letech do Prahy:

Od 23.3. do 17.4. jsou lety do Prahy zrušeny. Aerolinka také nově od 27.3 do 17.4 přerušuje většinu spojení ze svých více než 300 destinací. V provozu zůstanou jen linky do New Yorku, Washingtonu, Moskvy, Hong Kongu a Addis Ababy. 

FINNAIR

Změny:

U letenek, které jsou vystavené do 30. 4. lze změnit termín odletu do 30. 11. 2020.   s datem odletu mezi 16 .3. – 30. 6. lze bezplatně změnit v rámci stejné knihovací třídy pro odlety do 30. 11. 2020.

Storno:

U zrušených letů lze požádat o plné vrácení částky. Letenky kde ke zrušení nedochází, lze stornovat pouze dle podmínek tarifu.

Aktuální informace o letech do Prahy:

Spoje do Prahy jsou zrušeny.

TAP PORTUGAL

Změny:

Letenky s odletem do 31. 5. lze změnit na jakoukoliv trasu TAP Portugal zdarma (platí se doplatek jen do nové ceny letenky). Odlet musí být nejpozději 31. 12. 2020.

Storno:

U zrušených letů TAP posílá voucher na pořízení nové letenky.

Aktuální informace o letech do Prahy:

Spoje do Prahy byly zrušeny.

IBERIA

Změny:

Letenky s odletem do do 31.5. lze změnit bez poplatku, nebo vyměnit za voucher. (neplatí pro odlet mezi 3.-13.4., 30.4.-2.5., 16.6.-15.8. a 9.-12.10.).

Storna:

Letenky s odletem do 31.5. lze stornovat výměnou za voucher platný až do 31.3.2021 (neplatí pro odlet mezi 3.-13.4., 30.4.-2.5., 16.6.-15.8. a 9.-12.10.).

Aktuální informace o letech do Prahy:  

Spoje spol Iberia z Madridu do Prahy a partnerského Vuelingu z Barcelony jsou zrušeny.

ALITALIA

Změny:

Držitelé letenek s odletem do 30.6. mohou do 31.8. požádat o bezplatnou změněnu termínu. Let musí být ukutečněn do 31.3.2021, nebo dle platnosti původní letenky. Rozdíl v tarifu se doplácí (nevrací).

Storno:

Letenky s odletem do 30.6., které mohou být vyměněny za cestovní voucher ve stejné hodnotě.

Aktuální informace o letech do Prahy:  

Spoje do Prahy jsou dočasně zrušeny.  

UKRAINE INTERNATIONAL AIRLINES

Změny:

Letenky dotčené např. uzavřením hranic, zrušeným spojením apod. lze 1x zdarma změnit bez poplatku v rámci délky platnosti tarifu a ve stejné třídě. Rozdíl se doplácí, nevrací.

Storno:

U zrušených, nevyužitých letenek je možné požádat o vrácení formou voucheru s bonusem v hodnotě 25% (tarifu), který může být použit na nákup nové letenky.

Aktuální informace o letech do Prahy:

Lety z Kyjeva jsou dočasně pozastaveny. 

UNITED AIRLINES

Změny:

Letenky vystavené do 30.4. lze bezplatně změnit na nové datum do 12 měsíců od data původní letenky.

Storno:

Letenky vystavené do 30.4. lze stornovat a vyměnit za voucher a nákup nové letenky s platností do 12 měsíců od data původní letenky.

Aktuální informace o letech:

Lety z/do Evropy jsou zrušené, nebo v omezené míře, prozatím pouze pro cestující mířících domů.

AMERICAN AIRLINES

Změny:

Letenky vystavené do 31.5. lze 1x bezplatně změnit pro odlety do 30.1.2021. Rozdíl v ceně se doplácí (nevrací).

Storno:

Zrušené letenky je možné vyměnit za voucher ve stejné hodnotě a využít na nákup nové letenky.

Aktuální informace o letech:

Lety z/do Evropy jsou pozastaveny.

DELTA

Změny:

Letenky s odletem do 31.5. je možné 1x bezplatně změnit pro odlet do 31.12.2020. Rozdíl se nedoplácí. Letenky s odletem mezi 1.6.-31.12.2020 lze také překnihovat na nové datum zdarma, rozdíl se však doplácí.

Storno:

Zrušené letenky je možné vyměnit za voucher ve stejné hodnotě a využít na nákup nové letenky. Platnost kreditu na nákup nové letenky byl prodloužen až na 2 roky. 

Aktuální informace o letech:

Lety z/do Evropy jsou pozastaveny.

AIR CANADA

Změny:

Letenky zakoupené do 15.4.  lze změnit bez poplatku, včetně změny destinace. Změna musí být provedena do 30.4.2021.

Storno:

Letenky zakoupené do 15.4. je možné vyměnit za voucher ve stejné hodnotě a využít na nákup nové letenky. Platnost kreditu na nákup nové letenky do 30.4.2021. 

Aktuální informace o letech:

Lety z/do Evropy jsou operovány s omezeními.

CONDOR 

Změny:

Letenky zakoupené do 30. 4. lze změnit bez poplatku, včetně změny destinace. Lety musí být operovány Condorem nebo jejich partnerskými aerolinkami. 

Storno:

Ať už je let zrušen ze strany dopravce nebo z Vaší strany, ani v jednom případě nedostanete peníze zpět. Aerolinka nenabízí ani voucher ani kredit, jedině změnu termínu nebo destinace. 

Aktuální informace o letech:

Lety z/do Evropy jsou operovány s omezeními.

AIR CARAIBES

Změny:

Letenky zakoupené do 15.4. lze změnit bez poplatku, případně zažádat o kredit. 

Storno:

V případě storna dostanete od aerolinky kredit, který je možný využít během jednoho roku. Pokud kredit nestihnete během té doby použít, můžete si po roce zažádat o navrácení peněz. 

Aktuální informace o letech:

Lety na Haiti, do Dominikánské republiky, na Saint Maarten, na Kubu a do Guyany jsou zrušeny. 

 

Subscribe
Upozornit na
guest
17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)