Svět vs. koronavirus: opatření jednotlivých států
17.3.2020

Svět vs. koronavirus: opatření jednotlivých států

Koronavirus v současnosti vládne světu. Jak ostatní státy přistupují k celé situaci s koronavirem? Kam máte zakázáno, kam můžete letět (tedy pokud nejste uvězněni v ČR) a kde a odkdy nedobrovolně uvíznete v karanténě? A nebo se naopak chcete dostat domů dřív, než vám zakážou pohybu po jiných zemích?

Přinášíme krátký přehled toho, jak to k celé situaci s koronavirem přistupují jiné státy. 

Pokud máte jakékoliv otázky související s tímto článkem, nebo byste potřebovali poradit ohledně nějaké konkrétní země, tak se nás ptejte u nás v diskuzi  =>> Zodpovíme vám také jakékoliv jiné dotazy na téma „letenky a koronavirus“.

Tento článek budeme průběžně doplňovat a aktualizovat. 

 

EVROPA

Brány Evropy (respektive schengenského prostoru) jsou od úterního odpoledne (17. 3. 2020) uzavřené. Samozřejmě to neplatí pro občany členských států, kteří se snaží vrátit domů. Možnosti jsou ale díky tomuto opatření dosti omezené a rozhodně si za ně člověk hodně připlatí.

 

Německo

Německo prozatím žádná větší omezení v pohybu nezavedlo. Letecká doprava zde stále funguje, ačkoliv některé z letů byly zrušeny. Pokud jste měli naplánovaný let z/do Německa, doporučujeme sledovat web aerolinky a případně si den před odletem ověřit, zda let nebyl zrušen.

Pokud přilétáte na některé z německých letišť, máte 3 možnosti:

  1. můžete se domluvit s rodinnými příslušníky, aby pro vás přijeli na letiště. Na ty se totiž vztahuje výjimka pro vycestování z ČR, pokud na hranicích předloží palubní vstupenky cestujících, pro které jedou na letiště.
  2. využít komerční dopravu k hranicím a domluvit se s rodinnými příslušníky, aby pro vás k těm hranicím dojeli (viz 1. možnost) – tuto variantu upřednostňuje i česká vláda, jelikož nemusíte zajíždět hluboko do nitra Německa
  3. využít autobusů vypravovaných každý den z jednoho z německých letišť (např. 18. 3. z Frankfurtu). Více informací kdy a odkud jede autobus do ČR naleznete například na webu MZV.

Pokud přilétáte z nerizikové země na některé z německých letišť a přijede pro vás rodinný příslušník až na letiště, nevztahuje se na vás povinně 14denní karanténa. Máte ale povinnost po příletu zavolat praktickému lékaři, který na základě informací, které mu poskytnete, rozhodne o vaší karanténě. 

 

Nizozemsko

Bohužel i Nizozemsko patří do tzv. rizikových zemí. Žádná významná opatření ovlivňující turisty nebyla zavedena. Nizozemsko prozatím patří mezi jednu z mála zemí, přes kterou se dá do ČR dostat. Letenky se ovšem pohybují okolo 8 000 Kč. 

 

Rakousko

Mezinárodní letiště ve Vídni je stále otevřené, ale uvažuje se o jeho uzavření a zrušení tak všech letů v následujících dnech. Pokud tedy máte letenky s příletem do Vídně, pečlivě sledujte, zda váš let nebyl zrušen. Mezinárodní autobusová a vlaková doprava mezi Českem a Rakouskem přerušena.

Pozemní přechod hranic do Česka také není možný. Jedinou možností je taxík na hranice a poté si domluvit odvoz z českorakouských hranic s rodinnými příslušníky. Pokud přilétáte na letiště ve Vídni, může pro vás některý z rodinných příslušníků dojet na letiště, pokud se na hranicích prokáže vaší palubní vstupenkou.

Pokud přilétáte z nerizikové země na vídeňské letiště a přijede pro vás rodinný příslušník až na letiště, nevztahuje se na vás povinně 14denní karanténa.  Máte ale povinnost po příletu zavolat praktickému lékaři, který na základě informací, které mu poskytnete, rozhodne o vaší karanténě. 

 

Slovensko

Slovensko uzavřelo všechna mezinárodní letiště (Bratislava, Košice, Poprad) a omezilo mezinárodní i vnitrostátní železniční i vlakovou dopravu. Od 13. 3. 2020 byly zavedeny i hraniční kontroly na hranicích s Českou republikou, Rakouskem a Maďarskem, kde jsou do země vpuštěni pouze občané Slovenska s platným cestovním pasem a osoby s trvalým nebo přechodným pobytem na Slovensku.

Pozemní přechod hranic do Česka není možný. Jedinou možností je taxík na hranice a poté si domluvit odvoz z československých hranic domů.

Kdokoliv kdo se vrací na Slovensko ze zahraničí musí povinně 14 dní zůstat po příjezdu v karanténě.

 

Španělsko

Španělsko patří mezi tzv. rizikové země, tudíž při návratu odsud jste povinni zůstat 14 dní v karanténě. Samotná země ale dost zaspala v boji proti koronaviru a v současnosti patří mezi země s největším počtem nakažených. Opatření zavádí až v posledních dnech – kompletně uzavřela hranice s okolními zeměmi (do země se dostanou pouze španělští občané, cizinci s pobytem na území Španělska tad), dále byla omezena (místy úplně přerušena) letecká doprava.

Do Prahy se dostanete pouze s přestupem v Amsterdamu nebo v Londýně, a to okolo 6 000 Kč.

Vláda také mimořádně vypravuje speciální letadlo pro české občany na Kanárské ostrovy, aby se mohli navrátit domů. Další možný let z Kanárských ostrovů je 19. 3. 2020 z Fuerteventury. Další lety jsou prozatím nepotvrzené. 

 

Velká Británie

Velká Británie přistupuje k celé situaci s koronavirem po svém. Žádná razantní opatření nezavádí, ani pro své občany, a ani pro turisty, kteří přijíždí do země nebo jen tranzitují. Zrušena byla většina letů mezi Velkou Británií a Českem. Jediní, kteří stále létají na této lince (ačkoliv v omezeném provozu), jsou British Airways. S nimi se do Prahy dostanete z Heathrow přímým letem cca za 7 000 Kč, případně s přestupem přes Dublin nebo Amsterdam okolo 8 000 Kč.

Velká Británie spadá do tzv. rizikových zemí, tzn. pokud netranzitujete, je třeba po návratu do ČR zůstat 14 dní v karanténě.

 

SEVERNÍ AMERIKA

USA

Od 13. 3. 2020 je zakázán vstup na území USA všem cizincům, kteří v posledních 14 dnech pobývali na území schengenského prostoru (od 16.3. to platí i na pobyt ve Velké Británii a v Irsku). Tento zákaz platí i pro cizince, kteří se v posledních 14 dnech pohybovali v Číně nebo Iránu. Zákaz vstupu do USA mají i ti, kteří se v zemích Schengenu pohybovali pouze v tranzitním prostoru!

Toto opatření se nevztahuje na osoby s povolením k trvalému pobytu v USA a na rodinné příslušníky občanů USA.

Pokud se pokusíte do USA dostat a porušíte tak výše uvedené podmínky, bude vám zrušena ESTA.

Pokud máte cestovní pás jednoho ze států schengenského prostoru a v posledních 14 dnech jste nepobývali v zemích Schengenu ani v Irsku a ani ve Velké Británii a můžete to dokázat, nebude vám odepřen vstup do USA.

Pokud jste se ještě nedostali domů (a chtěli byste), tak doporučujeme letět s Air Canada a nebo s AA a BA do Vídně za 12 000 Kč. a nebo do Mnichova/Franfkurtu také přes Kanadu za 10 000 Kč. Zkusit můžete lety AA a BA až do Prahy, pokud nám nezruší lety na lince Londýn – Praha. ty se pohybují okolo 10 000 Kč.

 

Kanada

Kanada zatím vstup do země neomezila, ale rozhodně to má v plánu. Prozatím ale patří mezi jednu z mála zemí, přes kterou se dá ze Severní Ameriky dostat poměrně snadno domů.

Prozatím jediná doporučení jsou, že pokud v posledních dnech a dnech následujících přiletíte do Kanady, je vám doporučena 14denní karanténa.

 

ASIE

Čína

Vstup do země není zakázán (zatím se sem moc ale nikomu nechce :)), ovšem s platností od 7. 3. 2020 vyžadují čínské úřady povinnou zdravotní deklaraci při příletech ze zahraničí na všech letištích.

 

Filipíny

Celé Filipíny budou turistům uzavřené od 19. 3. 2020, kdy bude kompletně přerušena mezinárodní doprava. Hlavní město Manila a ostrov Luzon je v  karanténě už od 15.3. do 14.4.2020, tzn. je přerušena většina pozemní, letecké a lodní dopravy na celých Filipínách. Toto opatření uzavřít celou zemi turistům platí na dobu neurčitou do odvolání.

Pokud se potřebujete dostat z Filipín, tak  můžete využít aerolinek Gulf Air, Turkish Airlines, Etihad Airways, Thai Airways, případně Qatar Airways. Ceny se pohybují průměrně okolo 25 000 Kč/jednosměrnou letenku. Nejlevněji vychází lety do Frankfurtu s Gulf Air za 17 000 Kč/os/jednosměrku.

Indie

Od 18. 3. 2020 bude zakázán vstup všem cestujícím z Evropské Unie (vč. občanům České republiky), Turecka a Velké Británie. Tento zákaz by měl platit do 31. 3. 2020, pokud nebude stanoveno jinak. Zároveň od 13. 3. do 15. 4. 2020  Indie pozastavila platnost všech již vydaných indických víz všem cizincům (to se nevztahuje na diplomatická, zaměstnanecká a projektová víza). Pokud již v Indii jste,  vaše vízum zůstává stále platné.

Pokud cestujete do Indie ze zemí jako je Čína, Itálie, Irán, Jižní Korea, Španělsko, Francie a Německo, budete povinni zůstat v karanténě minimálně 14 dní po příletu.

Pro rychlý návrat do ČR aerolinek Etihad Airways, Emirates, Qatar Airways, nebo nejlevněji s Oman Air do Mnichova za 13 000 Kč.

 

Indonésie

Indonésie doporučuje omezit cestování do Indonésie. Ta prozatím turistům uzavřená není, ale indonéská vláda žádá každého, kdo přijede z rizikových zemí (kam spadají země Schengenu včetně České republiky), aby zůstal po příletu 14 dní v karanténě.

Pro turisty jsou zavřené Gili Islands prozatím na 14 dní, tzn. do 30. 3. 2020.

Pokud se i přesto, že Indonésie má méně nakažených a virus se zde šíří pomaleji, chcete vrátit do ČR, tak doporučujeme využít aerolinky Thai Airways za 10 000 Kč do Vídně.

 

Japonsko

Vstup do Japonska prozatím turistům není omezen, pokud nepřicházíte ze zemí jako je Čína, Jižní Korea, Itálie, Irán. Japonská vláda ale nyní připravuje omezení pro vstup cizincům do země.

Pokud je vám už smutno a chcete se vrátit domu, tak můžete využít ještě posledního letu Aeroflotu do Prahy 20. 3. 2020 za 15 000 Kč, případně můžete letět s Qatar Airways do Vídně nebo s Aeroflotem do Berlína.

 

Srí Lanka

Srí Lanka od 18.3.2020 zakazuje vstup do země všem turistům. Povoleny jsou možné pouze odlety ze země. Toto opatření by mělo platit na 14 dní, tj. do 31. 3. 2020. Mezinárodní letiště CMB v Colombu má provoz omezen, mezinárodní letiště JAF v Jaffně je uzavřeno celé.

Zároveň srílanská vláda žádá, aby zájemci o víza posečkali s vyplňováním formulářů až do 31. 3. 2020.

Vrátit do ČR se můžete zpět například 20.3. s příletem do Frankfurtu  nebo Mnichova od 14 000 Kč s Etihad Airways. Případně můžete vyzkoušet štěstí a letět přímo do Prahy s Emirates za 15 000 Kč (pokud let nebude zrušen).

 

Thajsko

Thajsko od dnešní půlnoci (26.3.2020) zakazuje vstup do země pro všechny cizince kvůli obavám z koronaviru. Toto se nevztahuje na obyvatele jiných zemí, kteří mají pracovní povolení.

 

Spojené arabské emiráty

Od 25.3. země pozastavuje všechny příchozí a odchozí lety a transit cestujících ve Spojených arabských emirátech. Toto opatření má trvat 14 dní.

Informace o dalších zemí budeme průběžně doplňovat

 

JIŽNÍ AMERIKA

Koronavirus se začal šířit i po Jižní Americe…

Info doplníme později

AFRIKA

… doplníme později

AUSTRÁLIE A NOVÝ ZÉLAND

Austrálie i Nový Zéland od pátku 20. 3. 2020 uzavírají hranice pro turisty. Do a ze země se mohou od té doby dostat pouze občané Austrálie a Nového Zélandu a jejich rodinným příslušníkům.

 

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)