Jak aerolinky obnovují lety do Prahy?
7.5.2020

Jak aerolinky obnovují lety do Prahy?

Situace po pandemii COVID-19 se pomalu zlepšuje a začínají se tak rozvolňovat i první nouzová opatření. Například u nás se již před několika dny otevřely hranice, avšak vycestovat do sousedních států po zemi je zatím téměř nemožné. Zbývá tak možnost letět. Ovšem pokud nevlastníte soukromé letadlo, tak i tato možnost není stále tak dobře dostupná, jako by tomu bylo za normálních okolností. Pojďme se tedy společně podívat, kam všude se dá momentálně z Čech letecky dostat a jak aerolinky obnovují své lety do Prahy.

Kam lze aktuálně z Prahy letět?

Ačkoli se spousta lidí domnívá, že letiště jsou stále zavřená, není tomu tak. Letiště v České republice nikdy zavřená nebyla, dokonce na letišti v pražské Ruzyni neutichl ani pravidelný provoz. Momentálně k nám létají linky z:

  • Minsku – aerolinka Belavia – 1x denně
  • Sofie – aerolinka Air Bulgaria – nepravidelně 1x týdně
  • nově od 4. května také z Amsterdamu  – aerolinka KLM – 1x denně

Mimo tyto linky k nám také létala pravidelná várka záchranných repatriačních letů. Těmi se podařilo do Čech dopravit přes 5 000 tuzemských obyvatel.

Jak aerolinky obnovují lety do Prahy?

Co bylo původně plánováno a kdy se lety obnoví?

Některé aerolinky původně plánovaly reaktivaci letů v průběhu května nebo začátkem června. Avšak letečtí dopravci od těchto termínů upouštějí a posouvají je dál. Ukažme si na příkladech níže, jak aerolinky mění start svých pravidelných linek:

Qatar Airways – původně plánovaly omezeně obnovit lety už na začátku června. Avšak začátkem týdne aerolinka vydala prohlášení, ve kterém je uveden seznam destinací, jež budou obnoveny v červnu. Praha mezi nimi bohužel není. Opětovný start linky se tak zatím posunul na začátek července. Od 1. července by aerolinka měla létat z Dauhá do Prahy jednou denně Airbusem A330-300. Od září se pak plánuje návrat i druhé denní rotace. Qatar Airways byly jednou z posledních aerolinek, které držely linku do Prahy v provozu. Operována byla však, namísto dvou letů denně dálkovými letadly, pouze jednou týdně úzkotrupým Airbusem A320. 

Emirates – další aerolinka létající z Perského zálivu plánovala obnovit linku z Dubaje do Prahy 1. června. Tento start se ale odsouvá a nyní je, podle rezervačního systému, první let naplánován na 15. července. Do Dubaje by však měl začít 22. května létat dopravce Fly Dubai.

Turkish Airlines – i tato aerolinka odkládá opětovný start linky. Původní plány aerolinky byly přerušit linku do 17. dubna. Opětovný start byl ale odsunut a podle rezervačního systému aerolinky se první let opět uskuteční až 28. května.

Eurowings – zdálo se, že tato německá nízkonákladová aerolinka bude první, která obnoví pravidelné lety do Prahy. Dokonce se tak i stalo a v neděli 4. května skutečně jeden let přiletěl. Situace je však taková, že aerolinka po jednom letu linku opět přerušila a opětovný start plánuje až na 31. května.

British Airways – britská vlajková aerolinka odsunula start své linky na hlavní londýnské letiště Heathrow na 1. červen. Původně aerolinka zamýšlela obnovit lety už v půlce května.

Bamboo Airways – nová vietnamská aerolinka sice neodsouvá opětovné spuštění letů, nýbrž odsouvá start nové linky do Prahy. Ta měla být původně spuštěna na začátku dubna. Nyní je ale první let naplánován až na říjen.

 

Kdy se obnoví lety nízkonákladových společností?

Většina evropských nízkonákladových společností raději žádné pevné datum obnovení provozu nestanovila. V jejich prohlášení vždy stála fráze “co nejdřív to bude možné“. Podle rezervačních systémů se obnovování letů do Prahy uskuteční následovně:

Wizz Air – všechny lety v od 1. června

Ryanair – převážně od srpna, některé linky až v říjnu

Easyjet – všechny lety od 1. července

Volotea – všechny lety od 12. června

Berte však tato data s rezervou, vše záleží na vývoji aktuální situace nejen u nás, ale i v ostatních zemí světa.

Jak s obnovováním postupuje ČSA a Smartwings?

Skupina Smartwings Group, do které patří i ČSA, dříve nechtěla uvádět žádné přesné datum opětovného spuštění linek. Dnes, 7. května, vydala skupina prohlášení o prvních destinacích, které začnou jejich letadla opět operovat.

Mezi první destinace, které začnou být operovány letadly ČSA a Smartwings 18. května, patří Amsterdam, Paříž, Frankfurt a Stockholm. Od 24. května začne létat linka do Kyjeva, od 25. května linka do Oděsy a Bukurešti. Datum obnovení dalších linek zatím není upřesněno.

Dálkové lety

Zaoceánské destinace v USA se letos přímými lety z Prahy nebudou létat vůbec, z Kanady k nám plánuje přímé lety jen Air Transat, a to od 2. června.

Spojení do Asie zatím zůstávají otázkou. Korean Air, podle rezervačního systému, plánuje spustit lety ze Soulu 31. května, Hainan pak lety z Pekingu 13. července. 

Subscribe
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)