V minulých dnech se uskutečnil poslední záchranný let projektu české repatriace občanů. Od 14. března do 14. dubna se repatriačními lety podařilo transportovat domů 5 082 Čechů, 934 Evropanů a 68 občanů ostatních států. České repatriace jsou tedy u konce. Na pomoc v zahraničí čeká už jen 180 Čechů. Těm se Ministerstvo zahraničních věcí snaží pomoct vyjednáním místa na repatriačních letech jiných zemí.
„Před měsícem jsem slíbil, že nikoho nenecháme na holičkách. Teď můžu s čistým svědomím říct, že jsme tento úkol splnili. Máme za sebou s kolegy měsíční non-stop práci. Návraty našich občanů jsme zařizovali v zásadě třemi způsoby – nouzovými lety, evakuačními autobusy, a ta nejpočetnější skupina, to bylo vyjednávání různých výjimek např. pro tranzit přes cizí země, zajišťovali jsme také pozemní konvoje třeba z Rakouska, vyjednávali jsme ale i povolení odletu komerčních linek. 24 hodin denně fungovala i naše telefonická hotlinka a linky našich ambasád v zahraničí,“ shrnul projekt repatriaci občanů ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.
Rekapitulace českých repatriací
První evakuační etapou byly autobusy. Ty vyjely už 14. března do Frankfurtu a Vídně. Následně se červené autobusy záchranného sboru vydaly téměř do celé Evropy. Celkem se zapojilo 69 autobusů, které přivezly 2 487 lidí.
Repatriační lety se začaly uskutečňovat 18. března. Vůbec první vedl z Prahy na Kanárské ostrovy, kam vyletěla hned dvě letadla pro 351 uvízlých občanů. Následovaly evakuační lety do více než dvou desítek destinací po celém světě. Letadla se tak pro Čechy vydala do Vietnamu, Egypta, Spojených států amerických, Panamy, Kuby, Dominikánské republiky či na Island a Filipíny. Takto bychom mohli jmenovat dále (viz infografika výše). Většinu těchto letů operoval tuzemský dopravce Smartwings. Například lety z Vietnamu operoval tamní dopravce Bamboo Airways, lety z Thajska aerolinka Air Asia a let z Maroka nízkonákladový Ryanair. Poslední plánovaný repatriační let se uskutečnil v úterý 14. dubna. Jednalo se o přelet z vůbec nejvzdálenější destinace v rámci tohoto projektu. Letadla společnosti Korean Air vyzvedla české občany spolu s dalšími Evropany v Austrálii a na Novém Zélandu. Po přestupu v Soulu pak všichni pokračovali na pražské letiště. Na rozdíl od ostatních letů si tento přelet museli lidé sponzorovat sami. Letenka vyšla na 700 €, tedy asi 18 000 Kč, což je přibližně stejná cena jak za jednosměrnou letenku v běžné situaci.
Mimo Českou Republiku se nyní nachází již jen cca 180 občanů, kteří se touží dostat domů. Tito lidé budou přepraveni repatriačními lety ostatních států.
Repatriační lety ostatních zemí
I ostatní země vypravují svá letadla a autobusy pro své uvízlé občany. Při těchto akcích padlo také několik zajímavých rekordů. Například Boeing B777-200 rakouských aerolinek Austrian Airlines překonal trasu dlouhou přes 16 000 km. Naopak severský dopravce Finnair vypravil svůj dálkový Airbus A350 na let z Helsinek do Tallinu, který je měřil necelých 120 km. O těchto a dalších pozoruhodných evakuačních letech si můžete přečíst v našem srovnání nejzajímavějších repatriačních letů.