Vláda zrušila zákaz vycestování mimo ČR, má to ale háček
24.4.2020

Vláda zrušila zákaz vycestování mimo ČR, má to ale háček

Česká vláda během čtvrtečního večera zrušila zákaz vycestování mimo Českou republiku. Ačkoliv toto rozhodnutí, jakožto cestovatelé, vítáme s otevřenou náručí, má i řadu omezení, na které je nutné se připravit.

Povinná karanténa nebo negativní test

Jestli se rozhodnete vycestovat, po návratu ze zahraničí vás čeká čtrnáctidenní domácí karanténa. Pokud nebudete chtít trávit dva týdny v domácí izolaci, musíte se prokázat negativním koronavirovým testem. Ten se bude kontrolovat přímo na hraničních přechodech a rychlo testy se zde nepočítají. Jinak stále platí, pokud vyjedete za hranice a vrátíte se do 24 hodin zpět ČR, nemusíte se podrobovat testům ani domácí izolaci.

Kam lze vyrazit?

V současné době není výjezd do zahraničí i přes otevřené české hranice tak snadný jako dříve. Seznam zemí, do kterých je možné volně cestovat, je zatím poměrně malý. Pořád se jedná o tu stejnou pandemii, kvůli které se před několika týdny hranice uzavíraly. Proto bychom radili všem nedočkavcům si ještě pár dní/týdnů počkat, než se situace i v okolních zemích ještě trochu uvolní. Například Německo zavádí teprve od pondělí (27. dubna) povinné nošení roušek na veřejnosti, ačkoliv u nás toto nařízení platí již několik týdnů. Pokud musíte někam vycestovat, například za rodinou atd., dbejte na to, že ne do všech států vám bude umožněn přístup.

Slovensko

Hranice Slovenska zůstávají i nadále uzavřeny. Na jeho území budete vpuštěni pouze po udělení výjimky, máte-li na Slovensku blízkou rodinu (partnera, rodiče, dítě atd.). Vstup vám nebude umožněn za účelem turistiky.

Rakousko

Do Rakouska je možné cestovat pouze s negativním testem na COVID-19, který není starší než 4 dny. V současnosti také není povoleno ubytování za turistickým účelem v hotelech ani dalších ubytovacích zařízeních. Pokud budete zemí jen projíždět, stačí se na hranicích prokázat dostatečnou zásobou pohonných hmot a nemusíte se tak podrobovat koronavirovému testu.

Německo

Dle německých pravidel uvedených na webu Spolkové policie mohou přicestovat pouze osoby s trvalým pobytem v Německu, pendleři a osoby, které mají přesvědčivý důvod. Pokud tedy pojedete na výlet nebo do nákupy proslulých Drážďan, vstup vám umožněn nebude.

Polsko

Hranice Polska zůstávají minimálně do 3. května uzavřené. Vstup mají cizinci povolený pouze tehdy, mají-li na území blízkou rodinu s trvalým pobytem v Polsku, dále pak diplomaté a řidiči kamiónů. S turistickým zájmem vám bude přístup odepřen.

Kdy bude možné letět z Prahy a kam?

I když vláda zrušila s okamžitou platností zákaz vycestování, aerolinky svůj provoz zatím neobnovily. V současné době se tak dá letět z Prahy pouze do Minsku a Sofie. Například tuzemské aerolinky ČSA a Smartwings zatím nemění nic ve svém plánu obnovit lety až začátkem května. V květnu by měly začít létat i další evropské aerolinky, například KLM, Air France, British Airways, Wizzair atd. V červnu by se pak měl připojit Qatar Airways a následovně i Emirates, kteří své lety obnoví až v červenci. Například „za velkou louži“ se letos přímým letem z Prahy bohužel nepodíváte. Všechny americké a kanadské aerolinky letos přerušily své pravidelné sezónní spoje. Přímé lety do Asie zatím zůstávají zrušené i nadále bez přesného určení data obnovení.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)