Spojené arabské emiráty

Doprava ve Spojených arabských emirátech

Doprava ve Spojených arabských emirátech je poměrně jednoduchá a přehledná. O tom se sami přesvědčíte během čtení řádků v následující kapitole.

Letecká doprava

Vnitrostátní letecká doprava není na území Spojených arabských emirátů provozována.

Letenky do Dubaje

 • Z Prahy létají do Dubaje na hlavní letiště (DXB) letecké společnosti Emirates, Flydubai a Smartwings. Na nedaleko ležící letiště Šardžá se pak dostanete s nízkonákladovou leteckou společností Air Arabia. 
 • Pro cestu z Vídně do Dubaje (DXB)  se můžete využít nabídku Emirates anebo směřovat do Šadržá na křídlech Air Arabia.
 • Pokud máte nejblíže slovenskou metropoli, využijte letenek z Bratislavy do Dubaje (DXB) společnosti Flydubai.
 • Finančně nejzajímavější alternativou budou lety nízkonákladové aerolinky Wizz Air z Budapešti a Katowic do Dubaje, které přistávají na menším letišti Al-Maktúma (DWC).

Letenky do Abú Dhabí

 • Přímým letem se z Prahy do Abú Dhabí (AUH) bohužel nepodíváte.
 • Z Mnichova a nově i Vídně (od 25. října 2020) vám cestu nabídnou Etihad Airways.
 • Novou bázi na letišti v Abú Dhabí otevřel i nízkonákladový Wizz Air, který odtud bude pravidelně létat do Budapešti a Katowic.

Taxi

Nejvíce doporučovaným způsobem dopravy pro občasné pojížďky jak po městě, tak i na delší vzdálenosti jsou taxíky. Ve městech se jedná o nejjednodušší, nejrychlejší  a relativně levný způsob dopravy. Taxíka si v Dubaji či Abú Dhabí „ulovíte“ na ulici doslova během pár minut. Cena jízdy v taxi se v Dubaji i Abú Dhabí skládá ze základního tarifu, který obsahuje určitý počet kilometrů, a pohyblivé položky v závislosti na celkovém počtu ujetých kilometrů.

Základní tarif v Dubaji začíná na 12 AED (obsahuje 3,8 km jízdy), taxametr pak za každý další ujetý kilometr přičte cca 2 dirhamy. V případě cest z letiště je základní tarif stanoven na 25 AED. Taxi v Abú Dhabí vyjde po finanční stránce totožně. V nočních hodinách (22:00 – 06:00) je třeba počítat s lehkou přirážkou, která však vždy záleží na řidiči.

V případě cesty na delší vzdálenosti si lze ve svém ubytovacím zařízení domluvit fixní cenu předem. Možné je i využití vozu pro více osob.

Autobusy

Při cestách na delší vzdálenosti lze využít i meziměstských autobusových spojů.

Nejfrekventovanější trasou je ta z Dubaje do Abú Dhabí, kterou obsluhují dvě linky. Linka s označením E100 pendluje mezi „Central Bus Station“ v Abú Dhabí & „Al Ghubaiba Bus Station“ v Dubaji. Jezdí zpravidla od 4:30 do půlnoci (v intervalech od 10 – 20 minut) a doba jízdy se standardně pohybuje kolem 2 hodin. Druhá linka s označením E101 spojuje „Central Bus Station“ v Abú Dhabí & „Ibn Battuta Metro Station“ v Dubaji. Jezdí v půlhodinových intervalech od 6:50 do půlnoci. Doba jízdy je v porovnání s linkou E100 kratší, a to cca 90 minut. Cena jízdenky je v obou dvou případech 25 AED.

Síť autobusových linek mimo tyto výše zmíněné emiráty není nikterak hustá. Spojení mezi hlavními městskými oblastmi (Adžmán, Fudžajra, Rás al-Chajma) nicméně existuje.

 • Na trase Dubaj (Union Square Metro Station – Adžmán operuje autokar s číslem E400. Cesta zabere cca 40 minut a zaplatíte za ni 12 AED.
 • Mezi Dubají (Union Square Metro Station) a Fudžajra (Bus Station) operuje autobus s označením E700. Cena jízdného je 25 AED, doba jízdy kolem 2 hodin a frekvence spojení 1x za hodinu.
 • Do Ras al-Chajmá jezdí z Dubaje „Al Hamra Bus“ z Union Square Metro Station. Autobusy jezdí každý den mezi 8:00 a 21:30 v intervalech 90 minut. Celá cesta zabere 2 hodiny a zaplatíte za ni 25 AED.  Pokud byste do Rás al-Chajmá mířili přímo z letiště a zároveň se chtěli vyhnout taxíkům, mrkněte se na RAK Shuttle Bus.

Půjčení auta

V případě častých přesunů po území Spojených arabských emirátů bude dobrou volbou půjčení vlastního auta. V Dubaji i Abú Dhabí narazíte na osvědčené světové autopůjčovny, jejichž ceny si můžete v předstihu porovnat „v naší autopůjčovně“. Pro půjčení automobilu budete potřebovat kreditní kartu a mezinárodní řidičský průkaz.  Potěší vás nízké ceny paliva, kdy za litr benzínu zaplatíte cca 2 dirhamy (cca 14 Kč). Pamatujte na rychlostní limity, které jsou stanoveny na 40 km/h (dvoupruhová komunikace), 60-80 km/h (víceproudá směrově rozdělená komunikace) a 100-140 km/h (mimoměstské komunikace a dálnice). V případě uvedeného rozsahu vám konkrétní informaci poskytne značení podél komunikace. Na úsecích měřených radary máte šlechetnou toleranci 20 km/h, o něž můžete maximální povolenou hranici překročit bez obav sankcí (při vyšším překročení vám hrozí pokuta od 300 AED dle výše překročení rychlostního limitu).

Městská doprava v Dubaji

Systém městské dopravy v Dubaji je pro všechny cestovatele přívětivý. Nabízí využití rozličných dopravních prostředků od metra, přes autobusy a tramvaje až po „waterbusy“. Pokud ji plánujete využívat, rozhodně byste si měli pořídit tzv. „NOL kartu“. Jedná se o kouzelnou kartičku, jejíž pomocí budete moci hradit nejen všechny cesty v městské hromadné dopravě (dále např. i parkování či nákupy v malých marketech). Kartu zakoupíte ve všech prodejních místech lístků MHD či automatech ve stanicích metra. Jako turistu vás bude určitě prioritně zajímat „červená NOL karta“. Její platnost je 90 dní a zaplatíte za ni 2 dirhamy.

Pro plánování dopravy po Dubaji se hodí využívat aplikaci Wojhati.

Metro

V Dubaji jezdí moderní plně automatizované (bez řidiče) vlakové soupravy na dvou linkách . Většina tras vede nad zemským povrchem, díky čemuž bude již samotná cesta z bodu A do bodu B pěkným zážitkem. Zajímavé výhledy se cestujícím naskytnou zejména v oblasti „Downtownu“. Jednotlivé vlakové soupravy mají speciálně vyhrazené sekce pro ženy a děti.

Červená linka („Red line“) jezdí mezi stanicemi Rashidiya a UAE Exchange (dříve Jebel Ali) od 5:00 do 24:00 (výjimku tvoří čtvrtky, 5:00 – 01:00, a pátky, 10:00 – 01:00). Červená linka také staví na mezinárodní letiště DXB u terminálů 1 a 3. Poté de facto kopíruje pobřeží Perského zálivu a doveze vás jak do centra města („Downtown“), tak i do Mariny.

Zelená linka („Green line“) operuje mezi stanicemi ETISALAT a CREEK v severní části města.  S „Red line“ se hned kříží dvakrát, a to ve stanicích Union a Burjuman. Soupravy na lince jezdí ve stejném časovém rozmezí jako na „Red line“ (pouze první spoj na trasu vyjíždí od soboty do čtvrtka až v 5:30).

Jízdenky se kupují skrze výše popisovanou „Nol kartu“ a ceny za jednotlivé jízdy začínají na 3 AED (liší se dle ujeté vzdálenosti).

Autobusy

Autobusové jízdenky se stejně jako ty na metru kupující skrze „Nol kartu“. Celkem v Dubaji jezdí na 125 autobusových linek a v orientaci vám jistě pomůže tento přehled (pro nalezení konkrétní stanice použijte klávesovou zkratku CTRL + F).

Tramvaje

Nejnovějším dopravením prostředkem, kterým se na území Dubaje svezete, jsou tramvaje. Ty byly do městského systému hromadné dopravy zaintegrovány v listopadu 2014. Tramvajová linka celkem obsluhuje 11 stanic v okolí Mariny a pláže Sufouh. V provozu je každý den od 6:30 do 01:00 (s výjimkou pátku, kdy první souprava vyjíždí až v 9:00). Jízdenky se opět platí se opět pomocí přednabité „Nol karty“.

Vodní doprava

 • Water Busy – katamarány operující na trasách Dubai Marina Walk – Marina Terrace, Dubai Marina Mall – Marina Promenade a Dubai Marina Walk – Dubai Marina Mall; cena jízdného á 3 AED.
 • Water Taxi – privátní záležitost; hodinový pronájem za 400 AED.
 • Dubai Ferry – turistická atrakce jezdící kolem nejzajímavějších míst na pobřeží.
 • Abra – tradiční způsob městské vodní dopravy; tradiční „abry jezdí v oblasti Dubai Creek a ceny jízdy je 1 AED; jízda moderní klimatizovanou „abrou“ stojí od 3 do 11 AED.

Jak vidíte sami výše, doprava ve Spojených arabských Emirátech není žádnou složitou záležitostí. Tak vzhůru do Dubaje či Abú Dhabí – s naším návodem budou cesty po „Emirátech“ hračka.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 1. 6. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)