Mezinárodní řidičák
3.6.2019

Mezinárodní řidičák

Chtěli byste se na cestách místo veřejné dopravy nebo zájezdového autobusu raději pohybovat po vlastní ose? Plánujete si v zahraničí půjčit auto či skútr nebo dokonce dojet na dovolenou tím vlastním? Jenže nevíte, zda potřebujete mezinárodní řidičák, případně jak jej vyřídit? To vše a ještě o něco víc si tady spolu dneska rozebereme.

Co?

Mezinárodní řidičský průkaz je papírový doklad, který opravňuje řídit snad po celém světě. Neplatí ale samostatně, není totiž řidičákem jako takovým, ale jen mezinárodně uznávaným úředním překladem českého řidičského průkazu. Proto si na cesty vždy bereme obojí.

Kam?

Po státech Evropské unie, ale také po silnicích Švýcarska, Lichtenštejnska a Norska, můžeme jezdit jen s naším českým řidičským průkazem a žádný mezinárodní doklad k tomu nepotřebujeme. Za hranicemi těchto států už ale ano. Nebudeme vám ale věšet bulíky na nos, mezinárodní řidičák je sice na všech kontinentech oficiálně vyžadován, ale například v rozvojových zemích už jen málokdy kontrolován, zlaté hvězdy na modrém pozadí českého řidičáku většinou uspokojí kontrolujícího úředníka. Považujme tedy mezinárodní řidičák za takovou pojistku pro klid na duši. Určitě se bude hodit v autopůjčovně nebo v případě (klepeme na dřevo!) dopravní nehody. Taky se jím můžete vyhnout natažené ruce policisty žádajícího o úplatek. Dle našich osobních zkušeností mezinárodní řidičák téměř nikdy nekontrolují v USA nebo v Kanadě, naopak v Japonsku si bez něj neškrtnete.

Který?

Existují dva typy mezinárodních řidičáků, které platí ve vybraných zemích podle toho, jakou mezinárodní úmluvu ty země podepsaly. Řidičáky vydané podle Ženevské úmluvy mají platnost jednoho roku, řidičské průkazy pod Vídeňskou úmluvou platí roky tři. Pokud by váš český průkaz měl sám o sobě kratší platnost, přizpůsobí se tomu i platnost mezinárodního řidičského průkazu.

Seznam států, které podepsaly Ženevskou úmluvu: Albánie, Alžírsko, Andorra, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barbados, Belize, Benin, Bosna a Hercegovina, Botswana, Burkina Faso, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, Fidži, Filipíny, Ghana, Gruzie, Guatemala, Haiti, Chile, Indie, Island, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Kongo, Kuba, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Malajsie, Mali, Maroko, Monako, Namibie, Niger, Nigérie, Nový Zéland, Omán, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Korea, Rusko, Rwanda, San Marino, Senegal, Srbsko, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Uganda, USA, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe.

Seznam států, které podepsaly Vídeňskou úmluvu: Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Filipíny, Gruzie, Guyana, Írán, Izrael, Jihoafrická republika, Katar, Kazachstán, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libérie, Makedonie, Maroko, Moldávie, Monako, Mongolsko, Niger, Omán, Pákistán, Peru, Pobřeží slonoviny, Rusko, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Srbsko, Seychely, Spojené arabské emiráty, Středoafrická republika, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vietnam, Zimbabwe.

Pokud některý stát podepsal obě úmluvy, platí na jeho půdě také oba řidičáky. Jestli naopak plánujete navštívit dva státy, ale každý podepsal jinou úmluvu, budete potřebovat řidičáky dva. To vše ale naštěstí dobře vědí na úřadě, a vy tak neřešíte, o který typ řidičského průkazu byste měli požádat. Jen vypíšete do formuláře cíle vaší cesty a podle toho dostanete ten správný dokument.

Kde?

Mezinárodní řidičský průkaz se vyřizuje osobně na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Tady vám přikládáme jejich mapku, úřady jsou vyznačené modrými kolečky a po jejich rozkliknutí se vám kromě adresy a kontaktů zobrazí i úřední hodiny.

Jak?

Jednoduchou žádost o vydání mezinárodního řidičského průkazu najdete pod tímto odkazem. Můžete ji vytisknout a vyplnit doma anebo šetřit toner vaší tiskárny a vzít si formulář přímo na úřadě. Spolu s ním pak budete úředníkovi předkládat:

  • Platný doklad totožnosti
  • Platný řidičský průkaz
  • Jednu průkazovou fotografii (3,5 x 4,5 cm, barevná či černobílá)
  • Poplatek za vyřízení 50 Kč

Vyřízení mezinárodního řidičáku je velmi rychlé, už během pár minut budete kráčet domů s novým dokumentem v kapse.

Tak šťastnou cestu a řiďte opatrně! 😉

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 23. 10. 2020
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)