Spojené arabské emiráty

Arabská kuchyně a jídlo

Arabská kuchyně vás pravděpodobně neurazí, ale na druhou stranu nenabídne ani žádné „gastroporno“. Základem tamější gastronomie je klasická blízkovýchodní kuchyně, která je však často ovlivňována a především doplňována nejrůznějšími asijskými kuchyněmi. Většinu populace totiž ve Spojených arabských emirátech tvoří imigranti, kteří do země přišli v převážné míře za prací. Zároveň si s sebou přinesli kulinářské návyky ze zemí svého původu, v důsledku čehož v Abú Dhabí a především Dubaji narazíte na skutečně pestrou paletu nabízených pokrmů z celého světa.

Tradiční arabská kuchyně

Tradiční arabská jídla nejčastěji obsahují luštěniny, kuřecí či jehněčí maso a mnoho koření. Vyhlášené jsou také nejrůznější formy sladkého, kdy v hojné míře narazíte na med a oříšky.

Mezi nejznámější arabské pokrmy, velmi rozšířené i v našich zeměpisných končinách, patří:

 • hummus – kaše (dip) z rozmačkané uvařené cizrny smíchaná s tahini (sezamová pasta), olivovým olejem, citronovou šťávou, solí a česnekem (alternativně dalším kořením);
 • falafel – fritované kuličky či placky připravené z cizrny;
 • šavarma – maso (hovězí, telecí, kuřecí, jehněčí) připravované na rotačním grilu;
 • baklava – sladký zákusek z listového těsta plněný ořechy a medem;
 • arabský chléb (khubz či pita) – placka z hladké mouky, která se snadno rozpojí na kapsu. Používá se pro výrobu sendvičů s falafelem i šavarmou, často také slouží jako nástroj k nabírání jídla (příbor).
Arabská kuchyně a jídlo
Falafel servírovaný s hummusem

Dále se v tradiční arabské kuchyni setkáte i s těmito pokrmy:

 • makluba – tradiční arabská směs z rýže, masa a smažené zeleniny (pochází ze sbírky receptů Kitáb al-Tabík publikované již ve 13. století);
 • kabsa – směs z rýže, masa, zeleniny a koření původem ze Saúdské Arábie;
 • quzi – směs z rýže s jehněčím masem, ořechy a rozinkami původem z Iráku;
 • haréz – pšeničná kaše smíchaná s máslem a kořením, nejčastěji servírovaná s kuřecím masem;
 • chabéz – tradiční sladký pokrm z mouky a oleje;
 • tharid – kousky chleba v masovém či zeleninovém vývaru (zmínky o tomto pokrmu se objevují i v hadísech).

Velmi rozšířeným jídlem je i tzv. „biriyani“ – pokrm z rýže, masa a zeleniny typický pro Indický subkontinent.

Konzumace vepřového masa není zakázána. Muslimové sice vepřovým masem pohrdají, nicméně expati ho mohou pořídit ve speciálních oddělených sekcích vybraných obchodů (např. britský řetězec Spinneys).

Stravování v restauracích je výrazněji dražší než v naší domovině. Proto doporučujeme využívat „food courtů“ ve velkých nákupních centrech, kde naleznete nejen přiměřené ceny, ale i široký výběr. Případně se nebojte vyzkoušet zapadlá bistra a podniky mimo centrální oblasti velkých měst. Často narazíte na indické a pákistánské restaurace (finančně nejpříjemnější volba), populární jsou i místa provozovaná Turky či Syřany.

 

Tradiční arabské nápoje

 • čaj – tradiční arabský nápoj (často servírovaný jako „chai karak“ neboli černý čaj s kardamonem a mlékem);
 • arabská káva (qahwa) – obvykle hořká, servírovaná bez cukru;
 • velbloudí mléko;
 • laban – produkt z fermentovaného mléka.
Arabská kuchyně a jídlo
Stánek nabízející „karak chai“ či qahwu

Konzumace alkoholu je pro pravověrného muslima tabu. Tento zákaz však neznamená, že by si alkoholické nápoje na území Spojených arabských emirátů sehnat nedaly. Ruku v ruce s kosmopolitním složením obyvatelstva, kdy všichni nemusí být muslimové, a postupně vzkvétajícím nočním životem se rozšiřuje i počet míst, kde lze alkohol legálně zakoupit. Jedná se o oficiální obchody s alkoholem (rezidenti mají vlastní licenci na nákup alkoholu) a luxusní hotelové bary i restaurace. Výjimku tvoří emirát Šardžá, kde platí absolutní zákaz prodeje alkoholu.  Konzumace alkoholu na veřejnosti je přísně zakázána.

Zalíbila se vám arabská kuchyně?

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 21. 4. 2021

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)