„Měna a peníze ve Spojených arabských emirátech“ je další subkapitolou věnovanou této zemi ležící v Perském zálivu.
Měna
Oficiální měnou používanou na území Spojených arabských emirátů je dirham (AED). Pozor však na jeho záměnu se stejnojmennou měnu používanou v Maroku. Za účelem odlišení se pyšní přídomkem „Emirati“ neboli „emirátský“. Kromě označení „AED“ se v případě emirátského dirhamu můžete setkat také s „DH“ či „Dhs“. Emirátský dirham je silnější měnou než česká koruna a konverzní poměr v poslední době osciluje kolem hladiny 1:7, tj. 1 Dhs = 7 Kč.
Emirátský dirham se dále člení na tzv. „fily“. 1 dirham se skládá ze 100 fil.
V oběhu jsou mince s nominálními hodnotami 1, 5, 10, 25, 50 fil a 1 dirham. První tři zmiňované typy se v běžném životě používají jen zřídkakdy.
Bankovky mají hodnotu 5 (hnědá barva), 10 (zelená), 20 (světle modrá), 50 (fialová), 100 (růžová), 200 (zelená/hnědá ve starší verzi a žluto/hnědá v novější), 500 (tmavě modrá) a 1 000 (zelenavá).
Platba kartou a bankomaty
Při návštěvě Spojených arabských emirátů budete svou platební kartu používat velmi často. Země je to velmi moderní a platební karty jsou všeobecně přijímány prakticky všude (pozor je při návštěvě venkovských oblastí). Určitě se vyplatí vlastnit cestovatelskou kartu, jakou je třeba „Revolutka“. V rámci hesla „korunka ke korunce“ pak v celkovém zúčtování můžete ušetřit relativně zajímavou částku v porovnání s placením platební kartou svého českého bankovního ústavu. V případě výběru z bankomatů, kterých potkáte dostatek, si dejte pozor na poplatky své banky.
Směnárny
Jak již bylo naznačeno v předchozí kapitole, hotovost při návštěvě Spojených arabských emirátů téměř nebudete potřebovat. Určitě je však na místě nějakým drobným obnosem pro „strýčka příhodu“ disponovat. Do směnárny se vyplatí vstupovat s americkými dolary. A to z důvodu, že emirátský dirham je na americký dolar vázán pevným kurzem. Oscilace směnného kurzu AED ku USD je tedy minimální ve srovnání s ostatními měnami. Pokud možno, vyvarujte se návštěvy směnáren ve velkých nákupních centrech, kde jsou nabízené kurzy zpravidla méně výhodné.
Ceny ve Spojených arabských emirátech
Obecně lze konstatovat, že životní náklady jsou ve Spojených arabských emirátech vyšší než v České republice.
Stravování v restauracích je výrazněji dražší než v naší domovině. Proto doporučujeme využívat „food courtů“ ve velkých nákupních centrech, kde naleznete nejen přiměřené ceny, ale i široký výběr. Případně se nebojte vyzkoušet zapadlá bistra, mimo centrální oblasti velkých měst, provozované přistěhovalci. Vyšší ceny na vás čekají i v klasických potravinách/supermarketech. Nejvyšší cenový rozdíl spatříte v případě ovoce a zeleniny, což je způsobeno nutností dovozu těchto komodit do Spojených arabských emirátů.
Porovnání cen v Praze a v Dubaji napříč nejrůznějšími kategoriemi naleznete na Numbeu.
Spropitné a smlouvání
V případě velké spokojenosti se službami v restauračním zařízení je samozřejmě možné tuto skutečnost ocenit formou spropitného. Před jeho samotným udělením si však raději pečlivě zkontrolujte, zdali již na účtence není započítáno. Spropitné ve výši 10 % z celkové útraty je totiž často v restauracích na lístek přidáváno automaticky .
Co se týče smlouvání, tak jste přeci v arabské zemi! Nicméně ve velmi rozvinuté arabské zemi, což v praxi znamená velmi limitované možnosti smlouvání. Tuto taktiku jistě můžete vyzkoušet na klasických trzích, tzv. „soucích“. Ovšem smlouvání se vyvarujte v obchodních centrech, obchodech obecně či hotelech.
To by bylo patrně to nejzákladnější k tématu „měna a peníze ve Spojených arabských emirátech“. Pokud máte vlastní zkušenosti, které by text výše mohly doplnit, určitě se o ně podělte v komentářích.
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu