Záletník 23 aneb novinky ze světa letectví a cestování
19.5.2021

Záletník 23 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Čas je nadále nedostatkovou komoditou, a proto je bohužel i Záletník s pořadovým číslem 23 trochu opožděn. Ruku na srdce, snažíme se polepšit a snad se brzy vrátíme do standardních „nedělních kolejí“. V rekapitulaci událostí druhého květnového týdne se podíváme na nové linky Wizz Airu z Prahy směřující na Apeninský poloostrov, neslavnou anabázi aerolinky SkyUp na tuzemských regionálních letištích, škrty u dopravce Lumiwings, které se dotknou i Prahy, nebo plány jedné nové balkánské aerolinky. Mnoho dalších novinek na vás čeká v sekci „Letem světem“. Uvařte si ranní kávu, posnídejte a buďte v obraze. Tak s chutí do čtení.

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Nové linky Wizz Airu v Praze

Maďarský dopravce Wizz Air letos poměrně výrazně expanduje na italském trhu, kde otevírá jednu bázi za druhou. To s sebou samozřejmě nese i množství nových linek, a to nejenom vnitrostátních. Wizz Air letos začne z Itálie létat kromě evropských destinací také do severní Afriky (Maroko a Egypt) či do Perského zálivu (Spojené arabské emiráty). Nám ale největší radost dělají nově oznámené linky směřující do Prahy! A v minulém týdnu jsme si radostí zavýskali hned dvakrát. Nejprve ve středu, kdy došlo k oznámení nové linky z Prahy na Sicílii do města Catania. Podruhé pak o den později, když přiletěla zpráva potvrzující vstup dopravce na novou linku mezi Prahou a Římem.

Z Prahy na Sicílii

Pomineme-li předražené letenky z nabídky Smartwings, nabízí se letos cestovatelům mířícím na Sicílii příjemný výběr z letů do Catanie (východní pobřeží) nebo Trapani (západní pobřeží) od Ryanairu. Ryanair zahájí provoz na lince již v příštím týdnu, zatímco Wizz Air až na začátku července.

Záletník 23 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Z Prahy do Říma

Na druhé nové lince, do Říma, si již oba nízkonákladoví dopravci budou konkurovat o dost více. Wizz Air začne od začátku července létat 4× týdně na hlavní letiště Fiumicino, zatímco Ryanair bude od června (4× týdně a od července denně) létat na letiště Ciampino. Konkurenční souboj by mohl letenky z Prahy do Říma udržet dlouhodobě na nízkých cenách. Domníváme se, že se máme na co těšit. 🙂

Záletník 23 aneb novinky ze světa letectví a cestování

SkyUp z Brna ani Ostravy létat nebude

Ukrajinský dopravce SkyUp je trochu jako „Yetti“. O linkách z Brna a Ostravy do Kyjeva se hodně mluvilo, ale jeho letadla v těchto českých městech nikdo neviděl a minimálně v blízké budoucnosti ani neuvidí. Aerolinka potichoučku stáhla nabídku na daných trasách ze svého rezervačního systému a dvojice českých měst zmizela i ze seznamu obsluhovaných destinací. Kromě linek z Brna do Ostravy nebude aerolinka létat na 31 dalších trasách. Zrušení se týká také linek ze sousedního Slovenska, a to z Bratislavy do Lvova a z Popradu do Kyjeva.

Redukce letového řádu SkyUpu se dotkne i linek z Prahy. Létat se nebude na východ Ukrajiny do Charkova, oželet bude třeba linky do Lvova i Záporoží a také do Oděsy, kde měla aerolinka konkurovat nabídce Českých aerolinií. Letadla v nátěru ukrajinské nízkonákladovky bychom tak v Praze měli vídat pouze při letech na lince do Kyjeva. I její start je ovšem trochu zahalen mlhou, když je pravidelně odkládán. Momentálně jsou nabízeny letenky na červencové termíny, ale až čas ukáže, zdali to byla realita nebo jen fikce.

Lumiwings v Praze neuvidíme

Pandemie přistřihla křídla také mladé řecké aerolince Lumiwings. Ta plánovala letos na jaře zahájit provoz na lince z Prahy z italského města Forli.  Původní termín inauguračního letu byl 2. dubna, posléze došlo k jeho posunutí na 6. června a nyní je jasné, že ani v červnu Lumiwings do Prahy létat nezačnou. Dokonce již nebyl stanoven ani nový termín zahájení provozu na lince a došlo k jejímu úplnému stažení z rezervačního systému aerolinky. Spolu s Prahou padly plány také na spojení z Forli do polských Katowic, rumunských měst Arad a Craiova či ukrajinské Oděsy. Jediným cílem ve střední a východní Evropě, který v nabídce zůstal, je polská Lodž. Tak schválně, jestli se letadla v nátěru Lumiwings ve středním Polsku během července skutečně objeví…

Air Montenegro se připravuje na start

Na svůj start se připravuje nová černohorská aerolinka, Air Montenegro. Ta plánuje zahájit komerční provoz nejpozději 1. června 2021. Z hlavního města, Podgoricy, by se v úvodní fázi mělo létat do Bělehradu, Lublaně a Frankfurtu. Všechny tři destinace v minulosti obsluhovala dnes již zaniklá společnost Montenegro Airlines, v jejíchž letošních plánech figurovala i linka do Prahy, o níž jsme psali v „Záletníku 7“. A právě její dřívější stroje bude nová aerolinka využívat. Konkrétně se jedná o dva letouny Embraer 195, které byly po ukončení provozu Montenegro Airlines zakoupeny černohorskou vládou a dočasně odstaveny na letišti v Podgorice. První Embraer, s imatrikulací 4O-OAO, se podrobil údržbě v Bratislavě a nyní čeká na nové livery. Jakmile bude mít „nový kabát“, zahájí nová aerolinka i svůj provoz.

Záletník – letem světem

Letectví

 • ✈️ Wizz Air Abu Dhabí začne létat do Ománu. Dceřiná společnost maďarského dopravce Wizz Air začne ze své báze ve Spojených arabských emirátech létat do Ománu. Cestovatelé se od července mohou těšit na levné lety z Abu Dhabí do Muscatu (3× týdně) a Salalahu (2× týdně). Ceny jednosměrných letenek začínají na neuvěřitelných 300 Kč.
 • ✈️ Aerolinky z Lufthansa Group prodlužují možnost bezplatné změny letenky. Letenky od Austrian Airlines, Brussels Airlines, Eurowings, Lufthansy i Swiss Air Lines, které budou zakoupené do 31. července 2021, budou zdarma měnitelné (vstřícná politika dopravců měla vypršet na konci května). V případě změny (lze měnit termín i destinaci) budete doplácet „pouze“ rozdíl v ceně mezi původní a novou letenku.
 • ✈️ Air Baltic naváže na codesharovou spolupráci s aerolinkou Icelandair. Pobaltský dopravce bude společně se svým islandským protějškem nabízet od letošního léta spojení do několika destinací ve Spojených státech amerických (Denver, Chicago a New York-Newark). Naváže tak na loňskou spolupráci, kdy podobným stylem  nabízel lety do New Yorku (JFK) a Seattlu.
 • ✈️ Air Senegal zahájí lety do USA. Západoafrická letecká společnost letos na podzim začne létat přes Atlantský oceán. Novými destinacemi v její síti se stanou New York a Washington, kam bude létat 2× týdně. Spojení Senegalu s východním pobřeží USA bude celoroční a nová linka bude na trase do New Yorku konkurovat americké aerolince Delta. Pro senegalského dopravce se letos jedná již o šestou a sedmou novou destinaci, neboť již dříve oznámil zahájení letů do Milána s Lyonem, a také do destinací na africkém kontinentu (Cotonou v Beninu, Douala v Kamerunu a Libreville v Gabonu).

Záletník 23 aneb novinky ze světa letectví a cestování

 • ✈️ Aeroflot motivuje ruské občany k očkování. Se zajímavou motivační kampaní přichází ruský dopravce, který v jejím rámci rozdá členům programu Aeroflot Bonus 100 000 000 leteckých mil. Každý, kdo se nechá očkovat v období kampaně a absolvuje let s Aeroflotem, získá na svůj účet 10 000 mil. Kampaň je to jistě zajímavá, nicméně platí jen pro očkované v Rusku. Kdo si zaletí pro Sputnik do Moskvy a v rámci „handlu“ získá míle navíc? Nabídku posíláme i Janu Hamáčkovi. 🙂

Cestování

 • 🌍 Řecko v sobotu 17. května oficiálně zahájilo turistickou sezonu. Na aktuální nabídku leteckých spojení z Prahy do Řecka se podívejte do našeho přehledu.
 • 🌍 Kam aktuálně vyrazit na dovolenou? Tipy a nápady naleznete v našem článku.
 • 🌍 Máte naočkováno nebo jste COVID-19 již prodělali? Seznam zemí, které vás s dokladem o vakcinaci (resp. o prodělání nemoci) přivítají s otevřenou náručí, se neustále rozrůstá.

  Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

  Subscribe
  Upozornit na
  guest
  0 Komentáře
  Zpětné vazby
  Ukázat všechny komentáře
  Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)