Záletník 7: Další aerolinky vyřazují legendární „Jumba“
20.12.2020

Záletník 7: Další aerolinky vyřazují legendární „Jumba“

Ke konci se chýlí éra letadla Boeing 747. Dalšími aerolinkami, které tento stroj ze své flotily definitivně vyřadily, se staly British Airways a Virgin Atlantic. Kuriózní důvod mělo zpoždění letadla Alaska Airlines na letu z Las Vegas do Portlandu. A navzdory době jsme se dočkali oznámení nové linky z Prahy. To vše jsou témata, na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Bye-Bye Jumbo

Legendární letoun Boeing 747 definitivně zmizí z flotily dalších dvou aerolinek. Dle našeho názoru nejkrásnější okřídlený obr, kterému se jinak přezdívalo „Jumbo“, dolétal také u dvou britských aerolinek.

Virgin Atlantic s tímto typem letadla rozloučila po 36 letech a samotné loučení s poslední strojem ve své flotile pojala opravdu stylově. Na palubě letadla s registrací G-VROY a jménem Pretty Woman uspořádala dne 12. prosince slavnostní večeři. Lístky šly do veřejného předprodeje a okamžitě se po nich zaprášilo. Všichni návštěvníci byli uvítáni „welcome drinkem“ ve formě šampaňského a pohovořil k nim provozní ředitel společnosti, Corneel Koster. Následovala zákulisní prohlídka letadla i údržbového hangáru na letišti Londýn–Heathrow. Následovala samotná večeře servírovaná v horní kabině letadla, během níž mohli hosté pohovořit se zaměstnanci společnosti. Mimochodem právě piloti Virgin Atlantic jsou držiteli několika rekordů spojených s Jumbem. Letecká společnost měla nejmladšího kapitána B747, kapitána s nejvíce nalétanými hodinami v Jumbu a také vůbec první ženskou kapitánku tohoto stroje, Yvonne Kershaw. 

Druhou aerolinkou, která Boeingy 747 vyřadila, jsou British Airways. Definitivní tečku za padesátiletým provozem tohoto stroje ve své flotile udělala v pátek 11. prosince. Letoun s registrací G-BYGC absolvoval zřejmě svůj nejkratší let v historii, který byl dlouhý pouze 6,5 km a uskutečnil se na trase mezi Cardiffem a letištěm St. Athan. Zmiňovaný stroj zde ovšem na rozdíl od dalších letadel nečeká šrotace, nýbrž vlídnější zacházení, kdy bude zachován pro další generace. Ostatně nebude se jednat o první B747 z flotily British Airways, které bude sloužit i po ukončení svého provozu (např. letoun s registrací G-CIVW bude sloužit jako filmová kulisa).

Každý let na palubě Jumba byl prostě zážitek a každé další vyřazení tohoto typu letadla z aktivní flotily nám vhání slzy do očí. Měli jste to štěstí a proletěli se na palubě Boeingu 747? Pochlubte se v komentářích.

Nezvaný host na křídle Alaska Airlines

Poněkud kuriózní důvod mělo čtyřhodinové zpoždění letadla společnosti Alaska Airlines na trase mezi Las Vegas a Portlandem. Nezvaný host, Alejandro Carlos, přelezl plot tamějšího letiště a vydal se po přistávací dráze k nejbližšímu letadlu, kterým byl Boeing 737 americké společnosti. Muž následně vylezl na křídlo, kde se cestujícím, tč. již naboardovaným na palubě letadla, naskytl skutečně bizarní obrázek. Jednačtyřicetiletý „blázen“ se procházel po křídle, posléze zahodil boty i ponožky a snažil vylézt na winglet. Po chvilce snažení z křídla spadl na ranvej, kde ho zpacifikovala policie. Jestli byl muž pod vlivem omamných látek nebo co ho vlastně vedlo k uskutečněné aktivitě nám pravděpodobně zůstane utajeno. Každopádně sedět v letadla a vidět takovýto výjev, asi se zmůžeme jen na strohou reakci „WTF…“

PS: A viděli jste nové „Safety Dance Video“ v podání zaměstnanců Alaska Airlines?

Montenegro Airlines začne létat z Prahy

Velmi nečekaná novinka přilétla z Černé Hory. Tamější národní dopravce Montenegro Airlines oznámil plány na zavedení nové sezónní linky na trase Praha – Podgorica. Inaugurační let by se měl uskutečnit 8. května 2021. Linka poté bude obsluhována s rotací 2 letů týdně. Létat se bude pravidelně v úterky a soboty.

Sama aerolinka oznámila spuštění prodeje letenek na nových trasách prostřednictvím svého učtu na sociální síti Facebook již 14. prosince. Realita je ovšem poněkud „balkánská“ a téměř týden po tomto oznámení stále nejsou lety z Prahy v rezervačním systému aerolinky nahrané. Nicméně globální rezervační systémy, vč. našeho vyhledávače, již letenky nabízejí. A ceny nejsou vůbec špatné. Např. zpáteční letenka z Prahy do města Podgorica v termínu od 5. do 12. června 2021 vyjde na 4 425 Kč, a to včetně odbaveného zavazadla v ceně.

Záletník 7: Další aerolinky vyřazují legendární "Jumba"

Uvidíme, jak na příchod nového dopravce na trasu zareaguje tuzemská aerolinka Smartwings. Ta je přes letní měsíce (pomineme-li letošní specifický rok) standardně jedinou volbou na přímých letech z ČR a nekřesťanské ceny letenek tomu také odpovídají. Flexibilní cestovatelé tak raději využívali lety z Berlína s Ryanairem či z Vídně a Katowic, odkud do hlavního města Černé Hory létal Wizz Air.

Záletník 7: Další aerolinky vyřazují legendární "Jumba"

Přečti si i další díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly.

A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)