Záletník 130 aneb novinky ze světa cestování a letectví
3.3.2024

Záletník 130 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte s pořadovým číslem 130. A na jaká témata si dnes posvítíme? Nová linka easyJetu z Prahy do Francie. Česká metropole získá po 10 letech přímé spojení s Uzbekistánem. Smartwings uvolnily letenky na ostrov La Palma do volného prodeje. Čedok rozšiřuje nabídku letů z Ostravy do Řecka. Vykopnutí myšlenky na přímou linku z Prahy do Tokia. Ryanair přidává letadla i nové destinace do Krakova. Zrod nového dopravce uvnitř Lufthans Group. A samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

easyJet začne létat na nové lince z Prahy do Nice

Konkurence na trase z pražského Letiště Václava Havla (PRG) do francouzského Nice (NCE) opět o něco zhoustne. Ještě donedávna neměli cestovatelé mířící na Azurové pobřeží žádnou alternativu k nabídce domácí aerolinky Smartwings. Letos si budou moci vybírat rovnou z letů třech dopravců. Kromě aerolinky Eurowings, která na linku vstoupí 5. dubna (viz tento magazín), nabídne českým cestovatelům přímé lety také britská letecká společnost easyJet. Oranžovo-bílá letadla začnou do Nice létat v říjnu letošního roku, přičemž by se mělo jednat o celoroční spojení (zatím jsou v systému dopravce ale nahrány lety pouze do konce letního letového řádu). Pro aerolinku to bude již 15. linka z Prahy! Kompletní informační servis o nové lince na vás čeká v našem magazínu.

Qanot Sharq spustila prodej letenek z Prahy do Uzbekistánu

Uzbecká aerolinka Qanot Sharq Airlines spustila prodej letenek z Prahy (PRG) do Taškentu (TAS). Nové přímé spojení České republiky s Uzbekistánem bude v provozu od čtvrtka 18. dubna 2024. Aerolinka nakonec nabídne pouze jednu týdenní rotaci (původně avizovala dva lety týdně, nicméně nedělní frekvence není v rezervačním systému momentálně k dispozici) Ceny letenek jsou v první vlně poměrně mastné a za zpáteční ticket cestovatelé zaplatí téměř 15 tisíc Kč. Nechme se překvapit, jaký bude další vývoj cen na nové lince (přílišným optimismem, ale při psaní těchto řádků neoplýváme). Podrobné informace o lince z Prahy do Taškentu naleznete v našem magazínovém speciálu.

Čedok v létě nabídne novou destinaci z Ostravy – ostrov Thassos

Cestovní kancelář Čedok hlásí další novinku v Ostravě (OSR). Z tamějšího letiště Leoše Janáčka nabídne v letošní letní sezoně lety do rekordního počtu destinací – 17! Nejnovější přírůstkem v nabídce zájezdů ze třetího největšího města v ČR je řecký ostrov Thassos. Zájezdy na nejsevernější ostrov ležící v Egejské moři jsou k dispozici od 30. května 2024 a odlety připadají na každý čtvrtek! Podrobné informace o nové lince z Ostravy na Thassos najdete v našem magazínu.

Smartwings otevřely rezervace na lety mířící z Prahy na ostrov La Palma

Původně oznámené charterové spojení bude nakonec dostupné pro všechny cestovatele bez rozdílu. Kapacita úterních letů z Prahy (PRG) na ostrov La Palma (SPC), které bude od 4. června do 1. října 2024 operovat domácí aerolinka Smartwings, se rozdělí mezi klienty cestovní kanceláře Čedok a individuální cestovatele. Všechny podrobnosti, vč. informací o letovém řádu a cenách letenek naleznete shrnuté v tomto magazínu.

Dočkáme se přímé linky z Prahy do Tokia?

Přímá linka z České republiky do Japonska zní jako rajská hudba, jejíž libozvučné tóny by si rádo poslechlo mnoho cestovatelů. Realizace takového spojení je ještě daleko, nicméně první pomyslná vlaštovka již vyletěla. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský totiž v uplynulém týdnu podepsal se svým japonským protějškem, Jóko Kamikawaovou, leteckou dohodu, která je základním předpokladem pro spuštění takové linky. Japonsko je v České republice druhým největším investorem a působí zde na tři stovky japonských firem, což jsou jedny z hlavních argumentů, proč je spojení z Prahy do Tokia skloňováno v nejvyšších kruzích. Zájem by samozřejmě byl i mezi japonskými turisty, pro něž je nejen Praha vyhledávaným cílem. Podepsání smlouvy o spolupráci je však pouze základem. Míč teď mají na své straně dopravci a zástupci letišť v Praze a Tokiu.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Nová aerolinka jménem Lufthansa City Airlines. Německá Lufthansa Group v rámci své skupiny vyčlení další dceřinou společnost, jíž se stane Lufthansa City Airlines. Nejmladší aerolinka z rodiny zajistí provoz na vnitrostátních linkách z Mnichova (MUC) do Brém (BRE), Düsseldorfu (DUS), Hamburku (HAM), Hannoveru (HAJ) a Kolína nad Rýnem (CGN). Dále bude z bavorského města létat také do francouzského Bordeaux (BOD) a na Britské ostrovy do Birminghamu (BHX) a Manchesteru (MAN). V následujících měsících přejde pod křídla letecké společnosti také provoz dalších linek napříč Evropou. Prodej letenek bude zajištěn skrze prodejní kanály mateřské letecké společnosti, tj. aerolinky Lufthansa. Barvy nového dopravce již mají dva Airbusy A319. Objednaných je pak dalších 40 letadel typu Airbus A220-300 s kapacitou 148 cestujících (+ opce na dalších 20 strojů stejného typu). Cílem Lufthansa City Airlines, která bude od roku 2025 létat také z Frankfurtu (FRA), je posílení pozice skupiny na krátkých a středních trasách. Kompletní informace o novém dopravci představuje v této tiskové zprávě přímo Lufthansa Group.

Ryanair přidá další letadla do Krakova. Polské letiště, které využívají také čeští cestovatelé z Moravskoslezského kraje, se může pyšnit titulem „největší základna Ryanairu ve střední a východní Evropě“. Irská nízkonákladová aerolinka zde bude v letní sezoně 2024 bázovat celkem 11 letadel, což je o dvě více než původně plánovala. Cestovatelům nabídne z Krakova (KRK) přímé lety do úctyhodných 83 destinací, vč. čtyř novinek – chorvatského Dubrovníku (DBV) – 2× týdně (úterý a sobota), portugalského Fara (FAO) – 2× týdně (pondělí a sobota), Olbie (OLB) na Sardinii – 2× týdně (středa a neděle) a severoitalského Terstu (TRS) – také 2× týdně (pondělí a pátek).

Letem z Evropy do Asie

Wizz Air účtuje dodatečné poplatky k letenkám z Tel Avivu. V posledním díle našeho magazínu Záletník (129) jsme zmiňovali opětovné zrušení letů Ryanair do izraelského Tel Avivu (TLV) z důvodu navýšení poplatků na tamějším letišti (kvůli dočasnému přesunu odletů mimo nízkonákladový terminál). Se stejným problém se potýká také maďarská aerolinka Wizz Air, jejíž lety jsou taktéž dočasně přesunuty z Terminálu 1 na Terminál 3. Wizz Air sice lety nezruší, nicméně dodatečné náklady přenese na cestovatele, kteří budou dodatečně zkasírováni… Skutečně skvělý přístup hodný potlesku!

Záletník 130 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Letem světem

Ethiopian nabídnou nové linky do Botswany a Zambie. V předminulém dílu našeho magazínu Záletník (128) jsme vám přinesli vybrané novinky od Ethiopian Airlines. Dnes tu máme zprávy o dalším rozšíření sítě obsluhovaných destinací v podání nejlepší africké aerolinky. Od 10. června 2024 zahájí dopravce lety z Addis Abeby (ADD) do Maunu (MUB) v Botswaně, který je vstupní branou do delty řeky Okavango. Na toto nevelké letiště v současné době létají pouze regionální aerolinky z Jihoafrické republiky a Zimbabwe. Jak je u Ethiopijců zvykem, létat se bude do trojúhelníku a nové spojení obslouží také zambijské město Ndola (NLA) ležící v oblasti zvané „Copperbelt“ na hranici s Demokratickou republikou Kongo. Letadla typu Boeing 737 MAX8 budou létat po ose Addis Abeba – Maun – Ndola – Addis Abeba.

Kanadská aerolinka Lynx ukončila svůj provoz. Ultra lowcostová letecká společnost Lynx Air se sídlem v kanadském Calgary (YYC) ve čtvrtek 22. února oznámila své plány na zastavení veškerého provozu od pondělí 26. února 2024. Zároveň požádala o ochranu před věřiteli, neboť důvody jejího konce jsou čiště finančního charakteru. Aerolinka totiž neustála zvyšující se náklady na její činnost, které přinesl její růst a mj. i expanze na zahraniční linky. V tiskové zprávě dopravce dále zmiňuje rostoucí inflaci, náklady na pohonné hmoty, směnné kurzy, regulační náklady a tvrdé konkurenční prostředí. Podrobnější informace poskytuje dopravce ve formě FAQ.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)