Letiště Praha – letní letový řád 2023
25.3.2023

Letiště Praha – letní letový řád 2023

V neděli 26. března 2023 začne na celém světě, pražské Letiště Václava Havla (PRG) nevyjímaje, platit letní letový řád. Ten s sebou tradičně přináší množství, ve většině případů pozitivních, změn – zcela nová spojení, obnovený provoz na sezónních linkách nebo navyšování počtu rotací na linkách stávajících. Pojďme se proto společně podívat, jaký bude letní letový řád na Letišti Praha v roce 2023.

Předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos říká, že v počtu destinací a dopravců letiště dosáhne na 80 procent nabídky z rekordního roku 2019. „Oproti loňské letní sezóně nabídneme cestujícím více spojení, a to i přesto, že nadále chybí destinace na Ukrajině a v Rusku. Pro porovnání, v rekordním roce 2019 se z Prahy létalo do 190 destinací, letos jsme na čísle 152. Zároveň se nám podařilo obnovit dálkovou linku do jihokorejského Soulu s dopravcem Korean Air a od července spojíme přímou linkou Prahu s Tchaj-wanem díky společnosti China Airlines. To jsou velké milníky a obrovský úspěch.“

V letní sezoně 2023 budou moci cestovatelé z České republiky využít nabídku přímých letů do 152 destinací od 65 dopravců.

Letiště Praha – letní letový řád 2023

Novinky pro léto 2023

Dálkové linky

Mezi nejžhavější novinky lze bezesporu zařadit dvě nové (resp. staronové) dálkové linky. Korean Air se od 27. března 2023 po třech letech vrací na přímou linku z Prahy do jihokorejského Soulu (ICN). Na lince budou létat 3× týdně (pondělí, středa a pátek) Boeingem 777-300ER pro 291 cestujících. Zbrusu novým spojením pak bude přímá linka z Prahy na Tchaj-wan (TPE) od tamější aerolinky China Airlines. Na ní bude provoz zahájen 18. července a v plánech figurují dva lety týdně (středa a neděle), na něž bude nasazován letoun Airbus A350-900 pro 306 cestujících. Díky oběma novým linkách se českým cestovatelům otevře také velmi široká nabídka navazujících letů do celé Asie či Austrálie

A když už jsme u těch dálkových linek, nesmíme opomenout ani návrat přímého spoje z Prahy do New Yorku. Letecká společnost Delta Airlines spojí českou metropoli s newyorským letištěm JFK a nabídne cestovatelům každodenní přímé lety od 9. května do 30. září.

Spojení po Evropě a blízkém okolí

Zbrusu nové linky na Island, do Egypta i Chorvatska

Zhoustne také konkurence na lince z Prahy do Reykjavíku, na níž začne od 1. června operovat islandský národní dopravce Icelandair. Ten nabídne čtyři lety týdně a cestovatelé mohou jeho služeb využít mj. při letech do Severní Ameriky, neboť z letiště Keflavík obsluhuje mnoho destinací v Kanadě a USA.

Chorvatský národní dopravce, Croatia Airlines, rozšíří svou nabídku letů z Prahy do „mekky českých turistů“ o Dubrovník (DBV) – od 18. května. A obnoví také sezónní linku do Splitu (SPU) – od 13. května.

Air Cairo od 2. června otevře novou linku z Prahy do Marsy Alam (RMF).

Změny u Ryanairu

Ryanair začne z Prahy létat do čtyř nových destinací. Od počátku platnosti letního letového řádu jimi budou polský Gdaňsk (GDN) a italské Rimini (RMI). Od 2. června dále řecký ostrov Skiathos (JSI) a od 1. července španělská Sevilla (SVQ). Kromě toho irská aerolinka obnovuje provoz na sezónních linkách do Boloni (BLQ) a Pescary (PSR), na Mallorcu (PMI), Rhodos (RHO) a do Zadaru (ZAD) – vše již od konce března – a také na řecký ostrov Korfu (CFU), a to počínaje 2. červnem. Jedinou smutnou zprávou je pozastavení linky z Prahy do Ammánu (AMM), která figurovala pouze v zimním letovém řádu.

Novinky u dalších nízkonákladovek

S novinkami přicházejí i ostatní nízkonákladové aerolinky. EasyJet spustí novou linku do portugalského Lisabonu (LIS), nadále bude létat do Porta (OPO) a vrací se i na trasu Praha – Londýn Luton (LTN). Vše již od počátku letního letového řádu. Od 29. května britský dopravce obnoví také spojení do Edinburghu (EDI) a od 4. září zahájí provoz na nové lince do Lyonu (LYS).

Eurowings v následujícím týdnu obnovují provoz na linkách do řeckých Athén (ATH), kyperské Larnaky (LCA), španělského Alicante (ALC) i na oblíbenou Mallorcu (PMI). A spouští také zcela novou linku do švýcarské Ženevy (GVA). Od 29. dubna budou znovu létat také na Krétu do Héraklionu (HER). Cestovatelé se dále mohou těšit dokonce na tři nové letní linky tohoto dopravce směřující na řecké ostrovy: Zakynthos (ZTH) od 4. června, Rhodos (RHO) od 6. června a Korfu (CFU) od 10. června.

Wizz Air od 26. června nabídne přímé lety do Jerevanu (EVN) v Arménii. A vrací se také na linku do italské Neapole (NAP).

Vueling od 2. července začne létat na lince do španělského Bilbaa (BIO), kde doposud přímé spojení z Prahy chybělo.

Poprvé se v Praze objeví letecká společnost FlyOne, která od 26. června nabídne přímé lety do moldavského Kišiněvu (KIV).

Norwegian bude opětovně létat do dánské Kodaně (CPH) – od tohoto týdne. A islandský lowcost Play do Reykjavíku (od 27. dubna).

Další obnovené linky z Prahy

Již od počátku letního letového řádu bude opět možné letět přímým letem na Maltu, díky aerolince Air Malta.

I v jarních a letních měsících bude do Prahy létat ománská aerolinka SalamAir. Provoz na lince do Salalahu (SLL) byl prodloužen až do 28. dubna. Spoj na trase do hlavního města, Muscatu (MCT), bude poté možné využít přes celé léto (až do konce října).

Počínaje 6. dubnem se na linku do Stockholmu (ARN) vrací skandinávský SAS. Tentýž dopravce bude znovu létat také do Osla (OSL), a to od 28. září.

Na 3. května je naplánován první letošní přílet dopravce Cyprus Airways z kyperské Larnaky (LCA)

Od 18. května se do Prahy vrátí také Air Montenegro, s níž bude opětovně možné letět do Tivatu (TIV) v Černé Hoře.

Už druhou letní sezonu bude možné na pražském letišti potkávat také letadla dvou menších blízkovýchodních společnosti. Konkrétně půjde o Jazeera Airways operující na lince do Kuvajtu a Flynas na trase do Rijádu (RUH). S obnovou těchto spojení se počítá od 22. / 23. června.

Pozadu nezůstane ani tuzemská aerolinka Smartwings. Ta během jarních měsíců postupně zahájí lety do mnoha destinací ve Středomoří (Albánie, Francie, Itálie, Řecko, Španělsko či Turecko) a k Černému moři do Bulharska.

Další komentáře

Ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip věří v silnou letní sezónu. „Predikce provozu jsou pozitivní. Letiště Praha by za celý rok mohlo odbavit přes 13 milionů cestujících. Zatím evidujeme vyšší poptávku po výjezdovém cestovním ruchu do typicky dovolenkových destinací, a zároveň pokračujeme společně s agenturou CzechTourism a Prague City Tourism v další intenzivní podpoře příjezdového cestovního ruchu, který by měl být během letních měsíců dominantní.“

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)