Záletník 145 aneb novinky ze světa cestování a letectví
7.7.2024

Záletník 145 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a do světa tradičně vylétá další díl našeho magazínu Záletník – na křídlech nese pořadové číslo 145. A na jaká témata si dnes posvítíme? Cestovní kanceláře ruší zájezdy z Českých Budějovic. V Miláně dojde k přejmenování hlavního letiště. Air China začne létat do Bangladéše. Emirates posouvají zahájení letů na nejmodernějších Airbusech A350-900. Air Asia spustí své první dálkové lety do Afriky. A samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Končí zájezdy z Budějc na Mallorcu a létat se nebude ani do Tuniska

Chudší nabídka v letošní letní sezoně nakonec čeká turisty z jižních Čech. Cestovní kancelář Čedok oproti předpokladům nerozlétá na konci července charterové lety do tuniské Enfidhy (NBE). Kvůli malému zájmu končí také charterové lety na Mallorcu (PMI), kam zájezdy nabízela skupiny DER Touristik (do ní patří např. CK Fischer a EXIM tours). Na největší z Baleárských ostrovů se přitom začalo létat teprve 5. června 2024. Vypraveny byly celkem pouze čtyři turnusy zájezdů. V nabídce českobudějovického letiště v Plané (JCL) pro letní sezonu zůstávají čtyři destinace – řecké ostrovy Kréta (HER) a Rhodos (RHO), bulharský Burgas (BOJ) ležící na pobřeží Černého moře a turecké Antalya (AYT). Komentáře zástupců letiště k rušení linek najdeš v tomto vyjádření.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Milánské letiště Malpensa (MXP) bude pojmenováno po Silviu Berlusconim. Největší letiště v severní Itálii a zároveň druhý nejrušnější letecký přístav na Apeninském poloostrově již brzy změní své jméno. Nově se bude jmenovat „Silvio Berlusconi International Airport“,  a to na počest bývalého italského premiéra a podnikatele, který zemřel loni v červnu ve věku 86 let. Blížící se změnu na síti X oznámil současný italský vice premiér a ministr dopravy Matteo Salvini. Národní úřad pro civilní letectví schválil žádost Lombardie o přejmenování letiště právě na počest jednoho z nejvíce polarizujících politiků v éře moderní Itálie a konečné rozhodnutí tak závisí již pouze na ministrovi dopravy, který aktu rozhodně nebude bránit.

Albawings ukončila svou činnost. Nízkonákladová letecká společnost z Albánie definitivně již žádné lety nabízet nebude. Z její flotily byly vyřazeny všechny tři Boeingy 737-400, které zamířily k maltské aerolince 4 Airways. Aerolinka se sídlem v hlavním městě země, Tiraně (TIA), byla založena teprve v roce 2015 a zaměřovala se především na lety mezi Albánií a Apeninským poloostrovem. Své postavení na trhu ale postupně ztrácela, za což mohla úspěšná expanze Ryanairu a Wizz Airu právě do této balkánské země. Posledním pokusem o přežití se jevilo otevření několika nových linek ze sousedního Kosova (viz náš magazín Záletník 124), které aerolinka oznámila během ledna v reakci na zrušení vízové povinnosti pro kosovské občany v případě jejich cest do zemí Evropské unie. K zahájení letů na těchto linkách ale již nikdy nedojde.

Letem z Evropy do Afriky

EasyJet otevře novou linku z Berlína do Káhiry. Spojení mezi německým hlavním městem (BER) a novým letištěm na západním okraji Káhiry (SPX) nacházejícím se poblíž pyramidového komplexu v Gíze bude v provozu od 9. listopadu 2024 do 29. března 2025. Na lince jsou aktuálně vypsány dva lety týdně (středa a sobota), jejichž obsluhu zajistí Airbusy A320. Britská nízkonákladová aerolinka linku nabízela již loni, ale pouze v omezeném časovém rozmezí kolem vánočních svátků. Letos na trase nabídne letů daleko více.

Letem z Evropy do Asie

Air China zahájí lety do Bangladéše. Čínský národní dopravce Air China od 10. července 2024 spustí pravidelné lety z Pekingu (PEK) do hlavního města Bangladéše, Dháky (DAC). Spojení je v prvních týdnech provozu vypsáno v rozsahu dvou letů týdně (úterý a středa), od 9. srpna dojde k přidání páteční rotace a od 5. září k přidání čtvrteční rotace. Linka bude obsluhována letadlem typu Boeing 737 MAX8. O pět dnů později na trasu mezi Pekingem a Dhákou vstoupí také aerolinka China Southern Airlines, které bude v čínské metropoli lety vypravovat z letiště Daxing (PKX). Air China je v posledních měsících jasnou jedničkou pro cesty do východní a jihovýchodní Asie pro všechny cestovatele zaměřující se především na cenu letenky. Doufejme proto, že se díky této nové lince dočkáme také atraktivních cen letenek právě do Bangladéše, kam se akce běžně nevyskytují.

Emirates odkládají nasazení A350-900 do ostrého provozu. Před dvěma měsíci jsme tě v našem magazínu Záletník (140) informovali o plánech aerolinky Emirates ohledně plánů na zahájení letů s nejmodernějšími Airbusy A350-900XWB. Deset týdnů před jejich uvedením do ostrého provozu ale dopravce anoncuje oddálení prvních letů, a to z důvodu zpoždění v dodávce od výrobce. Po úpravě letových plánů bude letoun poprvé nasazen na linku z Dubaje (DXB) do skotského Edinburghu (EDI) dne 4. listopadu 2024 (v tomto případě vše zůstává dle původních plánů). Počínaje 15. listopadem poletí také do Bahrajnu (BAH) a ve stejný se zajistí spojení s Kuvajtem (KWI). Tím zároveň končí výčet linek, na nichž se v letošním kalendářním roce cestovatelé s novým letadlem potkají. Další šestice destinací se nově dočká až v příštím roce…

Společnosti z Lufthansa Group přerušují noční lety do Bejrútu. Aerolinky spadající pod hlavičku mateřské Lufthansy (v tomto případě konkrétně Eurowings, Lufthansa a Swiss) ruší noční lety do hlavního města Libanonu, Bejrútu (BEY), a to s platností minimálně do konce července. Důvodem je eskalace napětí mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh. U některých linek dojde k úpravám letového řádu, provoz jiných je dočasně přerušen.

Qatar Airways začaly létat do Hamburku. Letecká společnost z Kataru v pondělí 1. července zahájila provoz již pátého přímého spojení mezi Německem a emirátem v Perském zálivu. S linkou mezi Hamburkem (HAM) a Dauhá (DOH) dopravce počítá každý den a nasazována na ni budou letadla typu Boeing 787-8 (ačkoliv inaugurační let zajistil svátečně Airbus A350-900). Qatarci již na území Spolkové republiky Německo pravidelně obsluhují Frankfurt (FRA) – 3× denně, a také Berlín (BER) / Düsseldorf (DUS) / Mnichov (MUC) – vše shodně 2× denně.

Záletník 145 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Letem světem

Air Asia spustí první lety do Afriky! Největší asijská nízkonákladová společnost letos na podzim zahájí expanzi na africký kontinent, a to pod hlavičkou dceřiné aerolinky Air Asia X. První spojení z jihovýchodní Asie povede do Keni a stane se rovnou nejdelší linkou v síti letecké společnosti (doposud to bylo spojení z Malajsie do Džiddy v Saúdské Arábii). Inaugurační let na nové lince z Kuala Lumpur (KUL) do Nairobi (NBO), kde dopravci zatím nehrozí žádná konkurence, je naplánován na 15. listopadu 2024. Letadla typu Airbus A330-300 (s kapacitou 377 cestujících) budou obě města spojovat 4× týdně (KUL–NBO: pondělí, středa, pátek a neděle / NBO – KUL: pondělí, úterý, čtvrtek a sobota).

Etihad Airways lety do Keni neobnoví. V magazínovém článku Záletník 115 jsme tě informovali o plánech aerolinky Etihad na obnovu přímého spojení z Abú Dhabí (AUH) do Nairobi (NBO). Původní datum bylo stanoveno na 1. května 2024, následně došlo k odkladu na 1. září a dle nejčerstvějších zpráv to vypadá, že návrat dopravce na tuto linku se jen tak neuskuteční. Lety z rezervačního systému jednoduše zmizely.

Qantas Airways začnou létat na Vanuatu! Australská letecká společnost Qantas letos na podzim zahájí pravidelné lety na melanéský ostrovní stát v Oceánii. Na vládní schválení, jako poslední krok vedoucí ke startu nových spojení, čeká linka z Brisbane (BNE) do Port Vila (VLI), která by měla být operována 3× týdně od 10. září 2024 (na této trase aktuálně pravidelně létají Virgin Australia). Druhá linka povede ze Sydney (SYD) také do hlavního a zároveň největšího města země, Port Vila – 4× týdně od 12. prosince 2024.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)