Záletník 138 aneb novinky ze světa cestování a letectví
28.4.2024

Záletník 138 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 138. A na jaká témata si dnes posvítíme? Čedok nabídne zájezdy z Budějc do egyptské Hurghady. Turkish do Prahy začnou posílat Boeing 777. Finnair představil novinky pro léto 2025. Fly Norse zahájí lety do Las Vegas. Air China obnoví lety do Havany. A samozřejmě také další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

CK Čedok nabídne zájezdy z Českých Budějovic do Egypta

Egyptské letovisko Hurghada (HRG) se stane již šestou destinací cestovní kanceláře Čedok, kterou nabídne cestovatelům z jižních Čech. První turnus zájezdů z Českých Budějovic (JCL) k Rudému moři do Egypta bude vypraven v neděli 22. prosince 2024. Do Hurghady se poté bude létat 1× týdně (každou neděli) až do května příštího roku. Spojení tentokráte zajistí turecká letecká společnost Corendon Airlines, která na lety nasadí svůj Boeing 787-800. Během letní sezony Čedok z Budějc nabídne zájezdy na řecké ostrovy Kréta (HER) a Rhodos (RHO), do turecké Antalye (AYT) a nově také do bulharského Burgasu (BOJ) a tuniské Enfindhy (NBE).

First-minute zájezdy jsou již v prodeji! Jejich ceny i všechny další podrobnosti o nové charterové lince jsme pro vás shrnuli do speciálního magazínového článku.

Turkish Airlines do Prahy budou létat Boeing 777

Turecká letecká společnost Turkish Airlines navýší přepravní kapacitu mezi Prahou (PRG) a Istanbulem (IST). V období od 16. srpna do 25. října 2024 nasadí na páteční rotace linek TK1769 (IST – PRG -> 16:45 – 18:25) a TK1770 (PRG – IST -> 19:50 – 23:30) letadlo typu Boeing 777-300ER. Širokotrupé letadlo s kapacitou 349 sedaček na daných letech nahradí Airbus A321/A321neo, který aerolinka nasazuje na všechny ostatní lety mezi oběma městy. Na trase během letního letového řádu 2024 cestovatelům nabízí celkem tři lety denně.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Lufthansa City Airlines spustila prodej letenek. Nejmladší dceřiná společnost z rodiny Lufthansa Group, která získala IATA kód „VL“,  ve středu 24. dubna 2024 spustila prodej letenek na lety pod vlastní hlavičkou. První let této aerolinky proběhne mezi Mnichovem (MUC) a Birminghamem (BHX) dne 26. června 2024. V prvotní fázi budou pod novým brandem operovány vnitrostátní lety z bavorské metropole a také lety z Mnichova do vybraných destinací v Evropě. V příštím roce, po akvizici nových letadel, převezme dopravce také některé linky z Frankfurtu (FRA). Více jsme se aerolince Lufthansa City Airlines věnovali již v magazínu Záletník (130). Nejaktuálnější informace pak naleznete přímo v tiskové zprávě na webu LH.

Turkish Airlines se vrací do Turína. Jedna z největších světových aerolinek se na linku mezi Istanbulem (IST) a Turínem (TRN) vrátí po více než 6 letech. Provoz obnoveného spojení bude zahájen ve středu 10. července 2024 a dopravce na lince počítá s každodenními lety, na něž bude nasazovat letadla typu Boeing 737. Severoitalské město se stane již devátou destinací dopravce na Apeninském poloostrově a v nabídce doplní Bari (BRI), Benátky (VCE), Boloňu (BLQ), Katánii (CTA), Milán (MXP), Neapol (NAP), Palermo (PMO) a Řím (FCO).

Letem z Evropy do Asie

Shanghai Airlines rozšiřují síť destinací v Evropě. Letecká společnost patřící pod křídla mateřských China Eastern Airlines začne v Evropě létat do druhé destinace. Tou se po maďarské Budapešti (BUD) stane francouzské Marseille (MRS), odkud dopravce nabídne pravidelné lety do Šanghaje (PVG). Jihofrancouzské město tak získá historicky první přímé spojení s Čínskou lidovou republikou. Start nové linky je naplánován na 2. července 2024. Dopravce počítá se třemi lety týdně, na něž nasadí letadla typu Boeing 787-9 Dreamliner. Pokud se linka osvědčí, dojde k jejímu prodloužení  i do zimního letového řádu.

Letem z Evropy do Ameriky

Air China již brzy obnoví lety do Havany. Čínská letecká společnost se na karibský ostrov vrátí po téměř čtyřech letech. Počínaje 17. květnem 2024 zahájí provoz trojúhelníkového spojení via španělský Madrid. Dvakrát týdně bude létat po ose Peking (PEK) – Madrid (MAD) – Havana (HAV) a zpět po stejné trase. Na lety, s nimiž ve svém rezervačním systému počítá minimálně do 28. září 2024, nasadí letouny typu Boeing 787-9 Dreamliner. Španělská metropole díky nové lince získá dva extra lety do Pekingu každý týden a jejich celkový počet vzroste na jedenáct.

Norse Atlantic Airways začnou létat z Londýna do Las Vegas. Skandinávská letecká společnost specializující se na nízkonákladové lety přes Atlantik rozšíří svou nabídku destinací o americké „město hříchu“ (LAS). Přímé spojení z londýnského letiště Gatwick (LGW) bude cestovatelům k dispozici od 12. září 2024 s frekvencí třech letů týdně (úterý, čtvrtek, neděle). Na trase díky tomu vzroste konkurenční prostředí, neboť přímé lety mezi oběma leteckými přístavy doposud nabízely pouze British Airways.

Letem světem

Etihad Airways oddalují start letů na Bali. Provoz přímé linky z Abú Dhabí (AUH) do Denpasaru (DPS) měl být původně odstartován již ve středu 24. dubna, o čemž jsme vás informovali v našem magazínu Záletník 119. Nyní ale došlo k posunu inauguračního letu na úterý 25. června 2024. Arabská letecká společnost do svého rezervačního systému nahrála čtyři lety týdně (ve směru do JV Asie: úterý, čtvrtek, sobota a neděle / ve směru do Perského zálivu: pondělí, středa, pátek, neděle). Známý dopravce ve střední Evropě obsluhuje také Mnichov (MUC) a Vídeň (VIE) – budeme proto doufat, že se časem objeví i zajímavé letenky na Bali právě s odletem z těchto nedalekých letišť.

Finnair představil novinky pro letní sezonu 2025! Zcela novou destinací v nabídce finského národního dopravce se stane norské městečko Kirkenes (KKN) ležící daleko za severním polárním kruhem, téměř na hranicích Norska a Ruska. Trojúhelníkové spojení z Helsinek (HEL) bude vypravováno třikrát týdně a zároveň obslouží také laponské město Ivalo (IVL). Nasazena na něj budou letadla typu ATR 72-600. Navýšení počtu rotací se dočkají také linky do Japonska – na tokijské letiště Narita (NRT), se stejně jako na druhý letecký přístav v hlavním městě Japonska zvaný Haneda (HND), bude létat každý den a do Nagoji (NGO) poté 3× týdně. Více letů z Helsinek bude směřovat také do Pobaltí – extra dva lety do Vilniusu (VNO) a hned pětice letů navíc do Rigy (RIX) a Tallinnu (TLL). Již od zimního letového řádu 2024/2025 dojde také k posilnění spojení do Dallasu (DFW), a to na denní bázi.

Pěknou reklamu si ve spolupráci s fotbalovým týmem Manchester City připravila aerolinka Etihad Airways. Podívejte se, jak se layover v Abú Dhabí (AUH) snadno přemění v „playover“….

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)