Záletník 116 aneb novinky ze světa cestování a letectví
19.11.2023

Záletník 116 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte k vám letí z Abidjanu v Pobřeží Slonoviny a nese pořadové číslo 116. A na jaká témata si dnes posvítíme? Lufthansa umožní bezplatné odesílání zpráv z letadla. Air China hlásí návrat do Mnichova. LOT navyšuje počet letů do Uzbekistánu. Turkish Airlines začnou létat na Srí Lanku přímo. United Airlines expandují na linkách do Evropy. A samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Středoafrická republika zmírnila vstupní podmínky

Byť se to může zdát úsměvné, stále existují země, které po přijíždějících cestovatelích vyžadují doklad o vakcinaci nebo negativní test dokazující jejich bezinfekčnost s ohledem na nemoc „COVID-19“. Jednou z posledních takových destinací byla až do konce října Středoafrická republika. Nově k cestě do hlavního města země, Bangui (BGF), již žádný z těchto dokladů nepotřebujete. Cestovatelé si vystačí s turistickým vízem a formulářem, který vyplní po příletu. Více informací o cestách do Středoafrické republiky najdete v našem průvodci „Koronavirus ve Středoafrické republice“.

Novinky ze světa letectví

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Aerolinka Dan Air přidává sedm linek do Bacau! Mladá rumunská letecká společnost, která pod svým jménem zahájila provoz teprve v červnu letošního roku, oznámila expanzi na letišti Bacau (BCM). Z tohoto malého letiště ve východním Rumunsku přitom doposud létaly pouze tři linky (Aeroitalia a Wizz Air). Nová spojení Dan Airu budou mířit do Bruselu (BRU), Barcelony (BCN), Dublinu (DUB), Katánie (CTA), LIverpoolu (LPL), Londýna (LTN), Říma (FCO) a Turína (TRN). V omezeném období přelomu listopadu a prosince přidá i další linky vč. dvou destinací v nedalekém Bavorsku – do Mnichova (MUC) s Norimberkem (NUE), což budou i spojení potenciální využitelná i českými cestovateli. Aerolinka zároveň s příchodem prosince ukončuje provoz všech svých linek z nedalekého Brašova (GHV).

Lufthansa na palubě nabídne bezplatné chatování. Německá letecká společnost se v polovině ledna příštího roku zařadí mezi dopravce nabízející cestovatelům zasílaní zpráv během letu zdarma. Neomezené množství zpráv, vč. fotek, bude možné zasílat na palubách letadel A320 (disponující připojením k satelitnímu internetu) na všech krátkých a středně dlouhých letech po Evropě. Jedinou podmínkou pro využívání této služby je členství ve věrnostním programu Miles & More nebo přihlášení se do systému pomocí e-mailové adresy uvedené v rezervaci letenky (viz Travel ID). Zároveň dojde ke snížení cen ostatních datových balíčků o téměř 50 %. Více informací o novinkách přináší aerolinka v tiskové zprávě.

Letem z Evropy do Asie

Letecká společnost Air China obnoví linku z Mnichova do Šanghaje. Počínaje 17. lednem 2024 začne čínská aerolinka znovu létat na mnichovské letiště (MUC). Linka ze Šanghaje (PVG) bude provozována 3× týdně (středa, pátek a neděle). Stane se čtvrtým přímým spojením tohoto dopravce mezi jedním z nejlidnatějších čínských měst a Evropou (doplní lety do Frankfurtu, Londýna-Gatwicku a Milána-Malpensy).

Batik Air Malaysia zahájí lety do Evropy. Malajská letecká společnost, dříve známá pod názvem Malindo Air, začne v příštím roce létat na trase mezi Kualou Lumpur (KUL) a tureckým Istanbulem (SAW). Do nejzápadnější destinace ve své síti bude dopravce létat od 9. února 2024 s frekvencí čtyř letů týdně (pondělí, středa, pátek a neděle – v obráceném směru pak lety připadnou na pondělí, úterý, čtvrtek a sobotu). Spojení zajistí letadla typu Airbus A330-300.

Irácká aerolinka Iraqi Airways obnoví lety do Německa a Dánska. Z Bagdádu (BGW) plánuje aerolinka od konce listopadu 2023 létat na německé letiště v Berlíně (BER), Düsseldorfu (DUS), Frankfurtu (FRA) a Mnichově (MUC) + do dánské Kodaně (CPH). Otazníkem ale zůstává, kdo bude lety na obnovených linkách reálně obsluhovat. Irácký dopravce se totiž kvůli bezpečnostním incidentům nachází na „černé listině dopravců“, na něž se vztahuje zákaz letů do EU. Situaci by obratem vyřešil pronájem pronájem letadla i s posádkou od jiné letecké společnosti. Větší podrobnosti ale zatím nejsou známy.

Polská aerolinka LOT přidává další lety do Uzbekistánu. Nové spojení mezi Varšavou (WAW) a Taškentem (TAS) bude sice rozlétáno až od 23. února 2024. Již nyní ale dopravce, dobře známý také českým cestovatelům, oznámil navýšení týdenní kapacity letů na nové lince. V období mezi 31. březnem a 2. červnem 2024 na trase nabídne dokonce čtyři lety týdně – kromě středy, pátku a neděle bude spojení v uvedeném období provozováno také v úterý.

Letem z Evropy do Ameriky

Aerolinka TAP Air Portugal na léto přeruší linku do Cancúnu. Portugalský národní dopravce ze svého rezervačního systému vyjmul spojení z Lisabonu (LIS) do mexického letoviska Cancún (CUN), ležícího na Yucatánském poloostrově, po čas letní sezony. V období od 31. března do 26. října 2024 plánoval na trase nabízet pět letů týdně, nakonec však spojení na léto příštího roku zcela ruší. Návrat na trasu opět plánuje až 29. října 2024.

United Airlines začnou létat do portugalského Fara. Expanzi na vybraných transatlantických linkách oznámila, po JetBlue (viz informace v Záletníku 113) i další americká aerolinka. Poprvé v historii nabídnou United Airlines přímé lety z New Yorku (EWR) do oblíbeného letoviska v jižním Portugalsku (FAO), kam budou v letní sezoně 2024 (od 24. května do 23. září) létat dokonce 4× týdně. Dále letecká společnost navýší počet letů do Bruselu (BRU) a Říma (FCO) – od 30. března / 23. května 2024 nabídne do obou destinací místo jednoho letu denně hned dva, do Malagy (AGP) – místo třech letů týdně bude v příštím roce do Andalusie létat denně, i do Reykjavíku (KEF) – denní spojení bude obnoveno poprvé od roku 2022.

Letem světem

Air Algeria začne létat do Etiopie. Původní plány na zahájení provozu nové linky z Alžíru (ALG) do Addis Abeby (ADD) sice skloňovaly již závěr října, nicméně reálně by se na trase mělo začít létat počínaje 15. prosincem 2023. Cestovatelům budou k dispozici dva lety týdně (pondělí a pátek ve směru do východní Afriky / úterý a sobota ve směru do Alžírska).

Turkish Airlines začaly létat z Istanbulu na Srí Lanku přímo. Turecká aerolinka obnovila po 10 letech přímé lety z Istanbulu (IST) do Colomba (CMB), kam dosud létala s mezipřistáním v Malé (MLE). Obnovení přímého spojení znamená výrazné zkrácení doby lety na Srí Lanku – mj. i pro české turisty cestující na Cejlon s jedním přestupem na pomezí Evropy a Asie. Linka bude během zimní sezony v provozu 4× týdně (pondělí, středa, pátek a neděle). V letním letovém řádu 2024 navíc figuruje také čtvrteční rotace.

Wizz Air Abú Dhabí rozšiřuje svou síť destinací o kazašský Turkestán. Hazrat Sultan International Airport (HSA) se od 16. ledna 2024 stane třetí destinací nízkonákladové aerolinky na území Kazachstánu (po Almaty a Astaně). Přímé spojení Abú Dhabí (AUH) a Turkestánu je již nyní k dispozici v rezervačním systému dopravce, přičemž lety jsou vypsány 3× týdně (úterý, čtvrtek a sobota).

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)