Záletník 105 aneb novinky ze světa cestování a letectví
27.8.2023

Záletník 105 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa opět vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 105. I dnes nás čekají čistě letecké aktuality a tradičně jich nebude málo! Čedok přidá nové destinace také z Brna. Edelweiss začnou létat do finského Laponska. Eurowings expandují v Norimberku. Poprad získal druhé spojení s Londýnem. Uzbekistan Airways začnou létat z Mnichova, odkud nabídnou přímé lety do Taškentu. Ryanair se vrací na linku Vídeň – Agadir (Maroko). Na mezinárodní lety se vrátila severokorejská Air Koryo. A samozřejmě i nálož mnoha dalších novinek.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

CK Čedok rozšíří nabídku letů z Brna

Nejstarší česká cestovní kancelář pokračuje v postupném představování novinek pro letní sezonu 2024. V uplynulém týdnu se příjemných zpráv dočkali turisté z jižní Moravy, neboť Čedok ohlásil pokračující expanzi v Brně. Během letní sezony 2024 nabídne přímé charterové lety do celkem 23 destinací v 11 zemích světa. Objevily se mezi nimi také čtyři zbrusu nové trasy: na oblíbený Kanárský ostrov alias Tenerife (TFS), do egyptského letoviska ležícího na pobřeží Středozemního moře – Marsy Matrouh (MUH), do tureckého Dalamanu (DLM) a také na Severní Kypr (byť bude přistávat v řecké části na jihu ostrova – LCA).

Podrobně jsme se všem čerstvým novinkám od Čedoku věnovali v tomto magazínovém článku. 

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Edelweiss Air bude přes zimu létat na sever Finska do Ivala a Kuusama. Švýcarský dopravce spadající pod křídla mateřské aerolinky Swis International Air Lines oznámil zahájení provozu sezónních linek z Curychu (ZRH) do finského Laponska, konkrétně do Ivala (IVL) a Kuusama (KAO). Možnost cesty do zmiňovaných destinací na sever Finska budou mít cestovatelé od 2. února do 24. března 2024. V případě obou linek se počítá s jednou rotací týdně, která připadne na pátek. Díky bohaté nabídce letů z Prahy do Curychu by mohla být nová spojení užitečná také pro leckteré české výletníky.

Německá nízkonákladová aerolinka Eurowings rozšíří nabídku letů z Norimberku. Doposud dopravce z bavorského Norimberku (NUE), který je atraktivním odletovým letištěm také pro cestovatele ze západních Čech, nabízel pouze lety na Mallorku (PMI). To se ale s příchodem zimní sezony změní. Turisté se mohou těšit na trojici nových přímých linek: 3× týdně do Hurghady (HRG), 2× týdně na Kanárské ostrovy do Las Palmas (LPA) a 1× týdně do Marsa Alam (RMF). Další rozšíření nabídky poté přijde v letní sezoně 2024 – 3× týdně se bude létat Heraklionu (HER) na Krétě, 2× týdně Prevezy (PVK) a stejně tak i na Rhodos (RHO).

Slovenské letiště v Popradu se dočká nové linky do Velké Británie. Do podhůří Tater (TAT) začne létat irská nízkonákladová aerolinka Ryanair, které s příchodem zimního letového řádu 2023/2024 cestovatelům nabídne přímou linku do Londýna na letiště Stansted (STN) – dva lety týdně (středa a sobota). Zajímavostí je, že i druhá pravidelná linka povede z Popradu do Londýna. Na letiště Luton (LTN) totiž taktéž 2× týdně (středa a neděle) létá Wizz Air.

Letem z Evropy do Asie

Českým cestovatelům se již brzy otevře nová možnost letů do Uzbekistánu. Tamější národní dopravce, Uzbekistan Airways, totiž od 29. října 2023 plánuje zahájit provoz nového přímého spojení mezi Mnichovem (MUC) a Taškentem (TAS). Spojení bude nabízeno 2× týdně (středa a neděle) a zajistí ho letadla Airbus A320neo. Bavorský Mnichov se tak stane již pátou evropskou destinací, do níž bude středoasijský dopravce létat. V nabídce letů doplní Frankfurtu (FRA), Londýn (LHR), Paříž (CDG) a Milán (MXP).

Letem z Evropy do Afriky

Ryanair obnovuje přímou linku z Vídně (VIE) do marockého Agadiru (AGA). Dle informací vyplývajících z rezervačního systému irské nízkonákladové aerolinky se letadla na již dříve obsluhovanou trasu opětovně vrátí počínaje 31. říjnem 2023. Linka bude tradičně koncipována jako sezónní, když se s jejím provozem počítá do konce března 2024. Cestovatelé se mohou těšit na dva lety týdně (úterý a sobota). Díky příhodným časům letů (sobotní odlet z Vídně v 5:55 a úterní návrat z Maroka v 18:10) se jistě jedná o zajímavý tip na prodloužený víkend.

Ethiopian Airlines v letošním roce obnoví lety do Španělska. S restaurací letů mezi Addis Abebou (ADD) a Madridem (MAD), po tříleté pauze, se počítá od 9. prosince 2023. Spojení z Etiopie do Španělska bude realizováno jako nastavení již provozované linky do Říma (FCO), která je obsluhována denně Airbusem A350-900XWB. S extenzí do Madridu se počítá 4× týdně (úterý, čtvrtek, sobota a neděle).

Letem z Evropy do Ameriky

Své plány pro letní sezonu 2024 představily American Airlines. Z nich je zřejmé, že příští v letní sezoně chystají navýšení letů do Evropy. Hned tři nová transatlantická spojení povedou z Filadelfie (PHL) do Kodaně (CPH) – od 6. června, Neapole (NAP) – od 5. června, a Nice (NCE) – od 6. května. Dalšími novinkami budou spojení z Dallasu (DFW) do Barcelony (BCN) a z Chicaga (ORD) do Benátek (VCE) – obě od 5. června. U vybraných linek dojde také k prodloužení jejich provozu ze sezónního na celoroční: Dallas – Dublin (DUB) a Řím (FCO) / Filadelfie – Barcelona, Benátky a Lisabon (LIS) / Charlotte (CLT) – Madrid (MAD). Změny, tentokráte nepopulární, se dotknou těchto linek: Dallas – Paříž (CDG) / Miami (MIA) – Londýn (LHR) / New York (JFK) – Řím. Všechny shodně čeká krácení počtu rotací – místo dvou letů denně to bude pouze jeden.

Norse Atlantic Airways odkládají start letů do Karibiku a škrtají jamajský Kingston. O nových linkách z londýnského letiště Gatwick (LGW) jsme psali již v magazínu Záletník (95). Start spojení do Montego Bay (MBJ) na Jamajce a Bridgetownu (BGI) na Barbadosu byl ale o měsíc odložen a aktuálně se s jejich provozem počítá až od 1. prosince 2023. Plány na novou linku do jamajského hlavního města, Kingstonu (KIN), poté vzaly zcela za své a spojení bylo z rezervačního systému aerolinky odstraněno. Aerolinka dále oznámila navýšení letů do USA během letní sezony 2024. Z Londýna (LGW) do San Fransica (SFO) bude místo třech letů týdně nabízet každodenní spojení. Linka do Washingtonu (IAD) se dočká taktéž denního provozu.

Letem světem

Qatar Airways navýší počet letů z Kataru do New Yorku. Počínaje 30. říjnem 2023 je do letového řádu dopravce zahnuta také třetí denní rotace na pravidelné lince z Dauhá (DOH) na newyorské letiště JFK. Na lety s čísly QR703/704 budou nasazovány letadla typu Boeng 777-300ER.

Ještě jedna novinka z Kataru. Dopravce z Perského zálivu přes zimní měsíce nepočítá s provozem linky mezi Dauhá (DOH) a Windhoekem (WDH). Poslední letošní let do Namibie by se měl uskutečnit 21. listopadu 2023. Další spojení po zbytek platnosti zimního letového řádu 2023/2024 byla z rezervačního systému dopravce odstraněna. S obnovou spojení se počítá opět až od 1. dubna 2024.

Severokorejská letecká společnost Air Koryo obnovila mezinárodní lety. Poprvé od roku 2020 uskutečnil exotický dopravce přeshraniční let z Pchjongjangu (FNJ). Dle očekávání let JS151 směřoval do čínského Pekingu (PEK). Na úterní let dopravce navázal ještě v pátek, kdy vypravil další mezinárodní let, a to do ruského Vladivostoku (VVO). V obou případech se ale jednalo o speciální lety, které měly primárně posloužit k repatriaci Severokorejců uvíznutých během pandemie v zahraničí. Kdy a jestli vůbec se tyto linky stanou pravidelnými zůstává zahaleno mlhou.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)