Záletník 95 aneb novinky ze světa cestování a letectví
28.5.2023

Záletník 95 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: po krátké odmlce je tu opětovně další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 95! Dnes se podíváme na velmi příjemné zprávy pro všechny cestovatele. Pokračovat budeme zajímavými novinkami z Letiště Praha. A zamíříme také do světa – Eurowings otevřou nové linky do severní Evropy, Wizz Air přidává nové destinace z blízkých polských letišť, Air China se vrací do Budapešti a velké věci chystá aerolinka Norse!

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Druhá polovina května se nesla v rytmu definitivního uvolňování vstupních podmínek. Nejnovější zprávy ze světa ocení primárně cestovatelé  mířící do Afriky a Jižní Ameriky. Níže vám přinášíme souhrn všech destinací, do nichž je čerstvě možné cestovat zcela bez podmínek!

Stále pro vás také udržujeme aktualizovaný seznam zemí, do nichž je možné cestovat bez omezení, která přinesla pandemie nemoci „COVID-19“. Už můžeme s klidem říci, že se jedná o většinu světa. 🙂

Na základě četných podnětů od našich čtenářů jsme analogicky také zpracovali seznam zemí, které stále vstup podmiňují předložením některého z dokladů bezinfekčnosti (negativní test / očkovací certifikát).

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Swiss navýší počet letů z Prahy do Curychu

Švýcarský národní dopravce Swiss International Air Lines plánuje od letošní zimy navýšit počet rotací mezi Prahou (PRG) a Curychem (ZRH). S příchodem zimního letového řádu přidá na trasu mezi oběma městy čtvrtou denní rotaci. Ve směru z České republiky do Švýcarska se bude jednat o brzký ranní odlet (06:55 – 08:15), zatímco v obráceném směru přibude pozdní večerní rotace (21:05 – 22:25). To jsou skvělé zprávy zejména s ohledem na návaznost dalších letů v síti aerolinky.

Další novinky ze zimního letového řádu švýcarského dopravce přinesou jeho návrat na linku mezi Curychem a Vídní (VIE), kde aktuálně působí pouze Austrian Airlines. Nově budou obě aerolinky nabízet tři lety denně. Posílení frekvencí se bude týkat letů z Curychu do Düsseldorfu (DUS) – 6 letů denně, Hamburku (HAM) – 4 lety denně, Hannover (HAJ) – 2 lety denně, a také Bukurešti (OTP) – pět nových rotací týdně. Zbrusu novou destinací v síti letecké společnosti se pak stanu Brémy (BRE), kam se bude létat každý den.

Wizz Air začne létat na nové lince z Prahy do Gatwicku

Maďarská lowcostová aerolinka Wizz Air v právě uplynulém týdnu zveřejnila mj. také novinku, která se přímo týká pražského Letiště Václava Havla (PRG). S příchodem zimního letového řádu přidá nové spojení mezi Prahou a Londýnem. Momentálně již sice pravidelně létá z Prahy na londýnské letiště Luton (LTN), od konce října ale zahájí taktéž provoz linky na letiště Gatwick (LGW). Z rezervačního systému vyplývá, že na nové lince bude létat 6× týdně (každý den kromě čtvrtka). Zároveň se na obou zmíněných trasách pustí do přímého konkurenčního boje o zákazníky s britským easyJetem. Podrobnější informace, vč. letového řádu a cen letenek, naleznete v našem speciálním magazínovém článku.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Eurowings spustí nové linky do Tromso a Rovaniemi

Eurowings v zimní sezoně 2023/2024 nabídnou turistům nové linky do severní Evropy. Příjemná zpráva může oslovit i některé české cestovatele, neboť se jedná o nová spojení z německého Berlína (BER). Mezi 10. prosincem 2023 a 17. březnem 2024 bude z německé metropole létat do norského Tromso (TOS), přičemž na této trase počítá se dvěma rotacemi týdně (čtvrtek a neděle). 13. ledna 2024 potom zahájí také provoz na lince do finského Rovaniemi (RVN), kam se bude létat 1× týdně (sobota) do 16. března 2024.

Wizz Air rozšíří nabídku letů z blízkých polských letišť

Nízkonákladová aerolinka Wizz Air chystá další růst u našich sousedů v Polsku. Zpráva je to zajímavá také pro leckteré české cestovatele, neboť Katowice (KTW), Krakov (KRK) i Vratislav (WRO) jsou právě pro ně oblíbenými odletovými letišti. Dopravce ohlásil zahájení provozu na celkem osmi nových linkách od našich sousedů. Z Vratislavi se bude nově létat do Valencie (VLC) – 3× týdně (pondělí, středa pátek), a Malagy (AGP) – 3× týdně (úterý, čtvrtek, sobota). Taktéž Krakov se těší z nové linky do Valencie. Z Katowic bude potom nabídka letů osvěžena o Alicante (ALC) – 3× týdně (úterý, čtvrtek, sobota), a Kodaň (CPH) – 2× týdně (pondělí a pátek).

Air China se vrací do Budapešti

Čínská letecká společnost Air China se od června letošního roku vrátí také do Budapešti (BUD). Obnovení přímého spojení maďarské metropole s Pekingem (PEK) je naplánováno na 19. června. Z rezervačního systému aerolinky vyplývá, že s provozem linky se aktuálně počítá do konce letního letového řádu (tj. do 28. října 2023). V nabídce jsou dva lety týdně (pondělí a pátek). Pro čínského dopravce je to další návrat do střední Evropy. Již dříve obnovil lety z Pekingu do Vídně (VIE), o čemž jsme psali v našem magazínu Záletník (88), a s příchodem srpna obnoví se vrátí také do Mnichova (MUC), čemuž jsme se věnovali v Záletník (93).

Norse Atlantic Airways nabídnou nové destinace v Karibiku a JV Asii

Norský nízkonákladový dopravce Norse Atlantic Airways se potichoučku vytrácí z Berlína (BER). Již dříve aerolinka zastavila lety do Fort Lauderdale (FLL) na Floridě a nyní z jejího letového řádu vypadl také New York (JFK) – přesněji řečeno tam přestane létat s koncem letního letového řádu. Jestli se mladá norská aerolinka do Berlína v jarních měsících vrátí zůstává nejasné…

Oproti tomu dopravce expanduje na jiných trasách. S příchodem zimní sezony otevře nové linky mířící do Karibiku a jihovýchodní Asie. Z londýnského letiště Gatwick (LGW) plánuje nově létat na Barbados (BGI) – 1× týdně, a také hned na dvě letiště na Jamajce. Nové linky povedou do Montego Bay (MBJ) – 4× týdně, a také hlavního města Kingstonu (KIN) – 3× týdně. Z Velké Británie na Jamajku tak bude létat doslova každý den. Novou linku otevře také z Osla (OSL), které získá nové přímé spojení s thajským Bangkokem (BKK) – 2× týdně.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník: Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)