Kompenzace za zpoždění či zrušení letu
18.7.2022

Kompenzace za zpoždění či zrušení letu

Každý se při cestování jednou dostane do nějaké nepříjemné situace. Ať již vás potká zpoždění letu, zrušení letu nebo je vám odepřen nástup na palubu z důvodu nedostatku volných míst v letadle, máte za určitých podmínek nárok na kompenzace od letecké společnosti. A to až do výše 600 €!

ZAŽÁDEJ O KOMPENZACI

Níže se podíváme, kdo nárok na takovou kompenzaci má a třeba to budete i vy. 🙂

Na úvod je třeba říct, že kompenzace jsou zakotveny v tomto Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 ze dne 11. února 2004. V tomto nařízení jsou stanoveny podmínky za kterých vzniká kompenzace, a ty si níže shrneme.

Hlavní podmínky

 • Let začínající na území Evropské unie, Norska, Islandu či Švýcarska.
 • Let s aerolinkou pocházející z EU, Norska, Islandu či Švýcarska.

Pokud splňujete alespoň jednu z těchto hlavních podmínek, pokračujte dále ve čtení našeho článku nebo rovnou vyplňte tento formulář pro získání finanční kompenzace a nechte vymáhání odškodnění na odbornících.

Kompenzace za zpoždění letu

Velmi často se stává, že váš let má zpoždění. V jakých případech tedy vzniká na určitou péči ze strany aerolinky a jak velká kompenzace za zpoždění letu potenciálně visí ve vzduchu?

Jakmile máte zpoždění větší než 3 hodiny, obdržíte finanční odškodnění za zpožděný let ve výši podle níže uvedené vzdálenosti.

 • 250 € při délce kratší než 1 500 km;
 • 400 € při délce letu přesahující 1 500 km v rámci EU (+ Norska, Islandu a Švýcarska) nebo při letu mimo EU, jehož délka je 1 500 – 3 500 km;
 • 600 € při délce letu mimo EU přesahující 3 500 km
  • pro zisk plné kompenzace musí být zpoždění letu více než 4 hodiny
  • pokud je zpoždění letu mezi 3 a 4 hodinami, máte nárok na poloviční odškodnění (tj. 300 €)

Nárok na občerstvení

Při zpoždění letu má letecká společnost povinnost poskytnout vám kromě finančního odškodnění také přiměřené občerstvení. Na toto občerstvení máte právo v případě očekávaného zpoždění o více než 2 hodiny, přičemž v tomto případě nezáleží na důvodu zpoždění (platí i při zpoždění např. z důvodu špatného počasí nebo jiné mimořádné okolnosti). Vznik nároku záleží nejen na délce letu, ale na rozdíl od finanční kompenzace také na době očekávaného zpoždění, které musí činit nejméně:

 • 2 hodiny u letů do 1 500 km;
 • 3 hodiny u letů nad 1 500 km v rámci EU nebo od 1 500 km do 3 500 km mimo EU;
 • 4 hodiny u letů nad 3 500 km mimo EU.

Občerstvení musí být přiměřené očekávané době zpoždění, takže bude samozřejmě jiné v případě 2hodinového a 12hodinového zpoždění. Jestliže se doba zpoždění oproti původním předpokladům změní, můžete aerolinku požádat o další občerstvení nad rámec již dříve poskytnutého. Aerolinky nejčastěji poskytují vouchery na občerstvení v restauracích / fast foodech na letišti.

Nárok na ubytování

V případě, že váš let byl opožděn nebo zrušen tak, že poletíte až následující den, máte automaticky nárok na ubytování v hotelu a na přepravu z letiště do hotelu a zpět. Jestliže vám aerolinka odmítne ubytování poskytnout, můžete si hotel zajistit sami a následně potom zaplacenou částku od letecké společnosti zpětně vymáhat.

Stejně jako v případě nároku na občerstvení ani zde nezáleží na důvodu zpoždění. Právo na ubytování tedy máte třeba i v případě výbuchu sopky na Islandu nebo sněhové bouře v USA.

Kompenzace za zrušení letu

Někdy se stane i to, že aerolinka váš let zruší. I v tomto případě máte nárok na odškodnění, pokud byl let zrušen méně než 14 dní před odletem a zároveň:

 • v období 7-14 dní před odletem vám nebyl nabídnut náhradní let, který odlétá maximálně 2 hodiny před plánovaným odletem a přílet do cílové destinace není později než 4 hodiny, NEBO
 • v období méně jak 7 dní před odletem vám nebyl nabídnut náhradní let, který odlétá maximálně 1 hodinu před plánovaným odletem a přílet do cílové destinace není později než 2 hodiny.

V těchto případech máte nárok na stejnou kompenzaci (tj. 250 € / 400 € / 600 € – podle vzdáleností, které jsou uvedeny výše u zpoždění letu). V případě, že vám aerolinka sice nabídla náhradu za zrušený let, ale ten je mimo výše uvedený časový rámec, můžete si vybrat jestli alternativní spojení přijmete nebo si necháte vrátit plnou cenu letenky. Nárok na kompenzaci na zrušení letu ale máte v obou scénářích.

Odepření nástupu na palubu

Na stejné odškodnění vám vzniká nárok i v případě odepření nástupu na palubu letadla. To se děje zejména z důvodu nedostatku volných míst v letadle – tzv. „overbooking“ (aerolinky běžně prodají více míst než v letadle ve skutečnosti je a počítají s tím, že část cestujících letenky změní nebo zruší).

Žádost o kompenzaci za zrušený nebo zpožděný let

Co je potřeba pro uznání kompenzace?

Abyste mohli svůj zpožděný let později reklamovat, budete potřebovat pár dokladů. Uschovejte si elektronickou letenku (viz rezervace v e-mailu), palubní vstupenky a doklad o zpoždění letu vystavený dopravcem (případně si pořiďte screen z FlightRadaru). Pokud něco z toho nebudete mít, nic se neděje, i tak se dá situace řešit.

Jak žádat o kompenzaci?

O kompenzaci žádáte písemně nebo e-mailem přímo aerolinku, s níž jste letěli. Většina aerolinek má na svých stránkách pro tyto případy speciální formulář.

Pokud to nepomůže, doporučujeme se obrátit na specializovanou společnost, která se odškodněními za zpožděné a zrušené lety zabývá. Výbornou zkušenost máme s českou společností Claimcloud. Výhodou spolupráce s touto společností je to, že jim za jejich služby předem nic neplatíte a jejich odměna je jen část ze skutečně vymožené částky. U mnoha leteckých společností to bohužel chodí tak, že kompenzaci přiznají jen s případě, že se na ně obrátí takováto společnost, u níž mají zkušenost, že kompenzaci bude v případě zamítnutí vymáhat i soudně. Jestliže se na ně obrátíte jako běžná osoba, nárok většinou zamítnou a doufají, že to necháte plavat.

O kompenzaci můžete žádat až 3 roky zpětně!

Mimořádné okolnosti

Aerolinky vám nemusí výše uvedenou náhradu za zpožděný nebo zrušený let poskytnout v případě, kdy prokáží, že dané zpoždění nebo zrušení letu bylo zapříčiněno mimořádnými okolnostmi. Za tyto okolnosti se považují zejména:

 • nepřízeň počasí;
 • stávka zaměstnanců letiště nebo letových dispečerů;
 • porucha letadla v důsledku srážky s ptákem nebo jiné podobné nepředvídatelné události;
 • mimořádná událost na letišti (teroristický útok, požár, nahlášení bomby);
 • politické nepokoje.

Naopak v případě poruchy letadla nárok na kompenzaci nezaniká!!! Aerolinky se často vymlouvají na mimořádnou technickou závadu nebo na srážku s ptákem i v případě, že k ní ve skutečnosti nedošlo. Pokud letecká společnost vaši žádost o kompenzaci zamítne z důvodu, se kterým nesouhlasíte nebo máte o důvodu zamítnutí pochyby, rozhodně se nenechte prvním odmítnutím odradit. V takovémto případě doporučujeme svěřit nárokování své kompenzace odborníkům – stačí vyplnit tento formulář o odškodnění.

 

Modelový příklad aneb co se stalo nám?

A na závěr Vám přinášíme případ, který se nám stal v roce 2013 a trval dlouhé 2 roky.

24. 2. 2013 jsem měl letět z Miami přes Milán do Prahy, nicméně při on-line check-in se dozvídám, že letíme bez důvodu až 25. 2. (v tomto případě nám aerolinka změnila let méně jak 14 dní před odletem bez udání důvodů => nárok na kompenzaci díky vzdálenosti >3500km je 600 €/os.).

2/2013 – následovalo několik e-mailů mezi mnou a aerolinkou, ovšem bez hodnotné odpovědi, dostal jsem informaci, že se to bude řešit.

6/2013 – následovalo několik dalších e-mailů a telefonátů s vysvětlením, že let byl zrušen kvůli počasí (nebyl, letadlo podle dostupných informací z letiště v pořádku odletělo).

12/2013 – následovala stížnost k Úřadu pro civilní letectví v Praze, který předal stížnost Úřadu pro civilní letectví v Římě.

5/2014 – na stížnost mi nepřišla ani po urgenci žádná odpověď.

7/2014 – předávám všechny potřebné dokumenty společnosti zabývají se kompenzacemi.

9/2014 – dostávám od této společnosti pravidelně informace o případu – společnost na dopravce podala předžalobní výzvu.

12/2014 – podali jsme žalobu.

5. 3. 2015 Alitalia vyměkla a vyměnila stáhnutí žaloby za kompenzaci 600 €! Vyhráno!

PS: Ztratilo se vám odbavené zavazadlo nebo během cesty došlo k jeho poškození? Podívej se na náš další článek věnovaný právě tomuto tématu. 🙂

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 18. 7. 2022
1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)