Záletník 16 aneb novinky ze světa letectví
28.3.2021

Záletník 16 aneb novinky ze světa letectví

Smartwings konečně dosáhnou na úvěr se státní zárukou. Zbrusu nová aerolinka vznikla na Ukrajině. Afrika je bezednou studnicí bizarních situací. A Německo opět umožní českým cestovatelům tranzitovat na/skrze tamější letiště. To vše (a nejen to) jsou témata, která přinesl poslední březnový týden a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Smartwings získaly úvěr ve výši 2 miliardy

Úvěru se státní zárukou se téměř po roce od začátku pandemie dočká domácí dopravce Smartwings. Půjčku ve výši dvou miliard Kč mu poskytne čtveřice tuzemských bankovních ústavů (UniCredit Bank, Komerční banka, Československá obchodní banka a Česká spořitelna). Úvěry budou z 80 % zajištěny státem skrze Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Ta za své ručení získá od aerolinka odměnu 200 milionů Kč. Záruka bude platit šest let, tj. do března 2027. Jedná se o záruku z programu Covid Plus, v kterém čerpaly v dopravě peníze například RegioJet nebo Umbrella Coach & Buses. Součástí transakce je také dohodnutá významná finanční podpora od českých akcionářů, zejména společnosti Unimex Group, bez které by čerpání úvěru od společnosti EGAP nebylo možné.

„Jedná se klíčový milník pro společnost Smartwings po ročním boji s dopady pandemie koronaviru. Čerpání půjčky završuje proces moratoria a umožňuje Smartwings pokračovat v provozu v následujícím období. Vážíme si důvěry, kterou v této složité době v nás mají tuzemské banky ve spolupráci s EGAP. Velmi si ceníme profesionálního přístupu bank, zejména pak UniCredit Bank, se kterou společnost spolupracuje více jak dvacet roků,“ říká Jiří Šimáně, předseda představenstva Smartwings.

Vypadá, že Smartwings i díky této finanční podpoře současnou krizi v letectví a cestovním ruchu obecně přežijí. Jak to ovšem bude s Českými aeroliniemi (dalším členem Smartwings Group) to je ve hvězdách a rozhodnou o tom až soud, insolvenční správce a věřitelé…

Nová aerolinka Bees Airlines

Nový dopravce vzniknul na Ukrajině. Dáváme palec nahoru za její pěkný název – Bees Airlines. Nedlouhou poté, co získal osvědčení leteckého poskytovatele, zahájil ve čtvrtek 18. března i svůj provoz. V prvotní fázi své existence se aerolinka plánuje zaměřit na charterové lety z Kyjeva do dovolenkových destinací. Inaugurační let proto zamířil do egyptského letoviska Šarm aš-Šajch, další pak během víkendu do Hurghady a Marsa Alam. Kromě Egypta má dopravce na mušce také přímořská letoviska v Turecku. V blízké budoucnosti by se pak rád orientoval i na poskytování pravidelných komerčních letů. A to nejen v podobě vnitrostátního provozu, ale plánuje také spojit vybraná ukrajinská města s Arménií a Gruzií. Ve jeho flotile naleznete dva starší Boeingy 737-800 (dříve provozované Ukraine International Airlines).

Záletník 16 aneb novinky ze světa letectví
Zdroj: Igor Sikorsky Kiev Airport

Bizár na letišti v Dar es Salaamu

TIA neboli „This is Africa“. Tato univerzální odpověď na popis jakékoliv pro Evropany bizarní situace či příhody na africkém kontinentu lze jednoduše aplikovat i v případě, kdy zemřel tanzanský prezident John Magufuli. Tento vůdce východoafrické země se zviditelnil zejména v poslední roce svého života, neboť ho můžeme označit za velkého popírače nemoci COVID-19. Ta, jak dobře známo, v Tanzanii nikdy nezpůsobila žádné úmrtí a pozitivními nálezy se mohlo pochlubit i kdejaké avokádo či koza. Právě díky Magufulimu se tak z Tanzanie (a ostrova Zanzibar) stala pravděpodobně nejnavštěvovanější a turisty nejvyhledávanější destinace během současné pandemie. Magufuli, který doporučoval léčit nemoc COVID-19 modlitbami a inhalací bylinných směsí, oficiálně zemřel na srdeční komplikace, ovšem zlí jazykové hojně spekulují, zdali v jeho úmrtí přeci jen nehrál vedlejší roli i „onen virus“.

Letecký transport jeho ostatků z Dar es Salaamu do hlavního města Dodoma doprovázelo naprosté šílenství několika tisíců Tanzanců. Ti vtrhli na letištní plochu mezinárodní letiště Juliuse Nyerereho a chtěli vzdát poslední holt svému bývalému lídrovi. Situaci ve videu můžeme popsat jedině slovy: „TIA“.

Záletník – letem světem

Letectví

  • ✈️ Konec jediné vnitrostátní linky z Prahy do Ostravy. S příchodem letního letového řádu v neděli 28. března přestanou létat letadla v barvách polského LOTu z Prahy do Varšavy přes Ostravu. Dojde tak k zastavení jediného tuzemského leteckého spojení. Více jsme se tomuto tématu věnovali v samostatném článku.
  • ✈️ Rumunský nízkonákladový dopravce Blue Air odkládá start nové linky z Prahy do Bukurešti. Spojení mezi českou a rumunskou metropolí mělo být původně zahájeno s příchodem letního letového řádu. Vzhledem k situaci v cestovním ruchu byl nyní ovšem jeho start odložen na 30. dubna 2021.
  • ✈️ Dle původního plánu nezačne létat ani aerolinka SkyUp z Brna do Kyjeva. Zahájení provozu na této nové lince bylo v plánu 25. dubna. Nicméně půst z pohledu komerčních letů vypravovaných z Brna se protáhne. Start linky do Kyjeva je nyní přeplánován až na 3. června a dříve než do Kyjeva si budou  moci pravděpodobně cestovatelé z Moravy zaletět z Brna do Londýna (Stansted) či Bergama s Ryanairem. Tato spojení jsou v letovém řádu vypsána od začátku května.
  • ✈️ Polská aerolinka LOT se stala čtvrtým evropským dopravcem, který vrátil do provozu Boeing 737 MAX.  Následovala tak belgickou TUI fly, Smartwings a Icelandair. Stalo se tak ve středu 24. března na lince z Varšavy do Osla. Celkem „MAXy“ již znovu provozuje na 15 aerolinek napříč kontinenty.

Cestování

  • 🌍 Česká republika si polepšila v německém seznamu hodnocení rizika koronavirové nákazy z kategorie „země se šířící se mutací“ do „země s vysokým výskytem“ této nemoci. V praxi to znamená opětovné umožnění pozemního i leteckého tranzitu přes území Spolkové republiky Německo. V případě odletu z německých letišť či tranzitu skrze ně vám bude od neděle 28. března stačit splnit vstupní podmínky cílové destinace.
  • 🌍 Seychely se otevřely pro všechny návštěvníky. Seychelské ostrovy od 25. března přivítají každého cestovatele bez rozdílu, zdali má očkování či nikoliv. Dali jsme pro vás do kupy hned několik tipů na letenky, tak se mrkněte na „Velký přehled letenek na Seychely“.
  • 🌍 Očkovaní cestovatelé jsou vítaní bezu restrikcí v dalších zemích. Nejnověji se jedná o Ekvádor a Panamu. Podívej se kompletní přehled destinací, kam lze po očkování či prodělané nemoci COVID-19 cestovat bez extra podmínek.

Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)