Záletník 83 aneb novinky ze světa cestování a letectví
19.2.2023

Záletník 83 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl (netradičně z ománské exklávy Musandam) další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 83! Dnes nás čekají dvě cestovatelské novinky z východní Asie. Představíme si hned dvě nově oznámené linky z Prahy směřující do destinací ve Středomoří. Neopomeneme další expanzi Air Serbia nebo čerstvě oznámenou spolupráci Eurowings s Voloteou.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Singapur zrušil téměř všechny vstupní podmínky

Skvělé zprávy přiletěly hned na začátku tohoto týdne ze Singapuru. V jihovýchodní Asii přibyla další destinace, do níž již mohou cestovatelé vyrazit za téměř totožných podmínek jako před pandemií nemoci „COVID-19“. Singapur rozšířil náš seznam zemí, kam lze cestovat bez omezení, s platností od 13. února 2023. Od tohoto data byla totiž oficiálně zrušena povinnost předkládat před cestou do městského státu jakékoliv doklady bezinfekčnosti (očkovací certifikát nebo negativní PCR test). Dále cestovatelům odpadá povinnost disponovat cestovním pojištěním zahrnujícím krytí léčby v případě nákazy zmiňovanou nemocí. A v neposlední řadě je minulostí také nošení ochrany dýchacích cest v prostředcích hromadné dopravy. Jedinou podmínkou vstupu do země která byla zachována, je vyplnění příjezdového formuláře.

Více informací o aktuálních vstupních podmínkách do Singapuru naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Singapuru“.

Tchajwan ruší povinnost nosit roušky na většině veřejných míst

Druhá novinka v této rubrice naváže na poslední pozitivní zprávy z Tchaj-wanu, o nichž jsme vás informovali v minulém díle našeho magazínu Záletník (82). Od nadcházejícího pondělí, tj. 20. února 2023, dojde na tomto ostrově ke zrušení povinnosti nošení ochrany dýchacích cest ve vnitřních veřejných prostorech. Jedinými místy, kde na Tchaj-wanu budete stále potřebovat roušku, zůstanou lékařská zařízení a prostředky hromadné dopravy.

Více informací o aktuálních vstupních podmínkách na Tchaj-wan naleznete v našem průvodci „Koronavirus na Tchaj-wanu“.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Eurowings začnou létat z Prahy na Zakynthos

Eurowings se stále více zabydlují na pražském Letišti Václava Havla (PRG). V nadcházející letní sezoně bude letecká společnost provozovat přímé linky do třech nových destinací v Řecku. Na již dříve oznámené novinky, v podobě přímých linek z Prahy na řecké ostrovy Korfu (CFU) a Rhodos (RHO), v tomto týdnu navázala čerstvá informace zvěstující plány na zahájení provozu přímé linky z Prahy na další z řeckých ostrovů. Na Zakynthos (ZTH) se bude pravidelně létat od 4. června do 1. října 2023. Nová linka bude operována každou neděli. Pouze ty ceny letenek mají zatím k atraktivitě hodně daleko.

Kompletní informační servis o nové lince z Prahy na Zakynthos, vč. letového řádu a cen letenek, naleznete v našem speciálním magazínovém článku.

Praha získá přímé spojení s chorvatským Dubrovníkem

Uplynulý týden byl na oznamování nových linek z Prahy skutečně bohatý. Další novinkou v letošní letní sezoně bude přímé spojení do chorvatského Dubrovníku (DBV). Konkurenci domácím Smartwings tam, stejně jako na lince do Splitu (SPU), vytvoří chorvatský národní dopravce Croatia Airlines. Sezonní linka bude cestovatelům k dispozici od 18. května do 12. října, přičemž létat se na ní bude každý čtvrtek. Stejně jako v případě čerstvě oznámené linky z Prahy na Zakynthos jsou i letenky z Prahy do Splitu již nahrány v rezervačním systému aerolinky. A oproti řeckému ostrovu je můžete okamžitě pořídit za velmi luxusní ceny.

Veškeré detaily o nové lince z Prahy do Dubrovníku na vás čekají v našem článku. Ceny letenek a tipy na konkrétní termíny, v nichž můžete vyrazit do Chorvatska, jsme pro vás potom shrnuli do článku „Z Prahy do Dubrovníku přímými lety po celou letní sezonu za 3 842 Kč“.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Air Serbia začne létat do Káhiry a Lisabonu

Srbský národní dopravce v letošním roce velmi zajímavě rozšiřuje svou síť obsluhovaných destinací. O nových linkách do Turecka i západní Evropy jsem psali v Záletníku (73). O dalších novinkách v podobě rozšíření nabídku letů na Balkán potom v magazínu Záletník (75). Nejčerstvějšími novinkami v rezervačním systému aerolinky jsou hlavní město Egypta, Káhira (CAI), a portugalské metropole, Lisabon (LIS).

Pro české cestovatele bude rozhodně potenciálně zajímavější spojení do Egypta! Letenky z Prahy do Káhiry za zajímavé ceny totiž k vidění moc často nejsou. Nové spojení z Bělehradu (BEG) bude v provozu od 15. května a dopravce na trase počítá se třemi rotacemi týdně. Skvělou návaznost na lety z Prahy lze očekávat ve středu a pátek, zatímco v případě zvolení pondělních rotací čeká cestovatele delší denní layover v Bělehradě.

S novou linku z Bělehradu do Lisabonu se potom počítá již od 15. dubna. Z rezervačního systému letecké společnosti je patrné, že tato trasa bude operována 2x týdně, v úterky a soboty. Air Serbia se zde pustí do přímého konkurenčního boje s Wizz Airem, který svůj vstup na totožnou trasu ohlásil již v prosinci. Pikantní je navíc fakt, že oba dopravci budou na lince létat ve stejné dny.

Volotea začne spolupracovat s Eurowings

Novou vzájemnou kooperaci oznámily aerolinky Eurowings a Volotea. Ty společně v polovině února podepsaly memorandum o obchodní spolupráci, v jehož rámci budou ve svých distribučních kanálech nabízet spojení na vybrané lety druhé letecké společnosti. Španělská nízkonákladová aerolinka bude nabízet až 100 linek německého dopravce, zatímco ten ve svém rezervačním systému zobrazí mj. cca 40 tras operovaných právě svým novým partnerem. Bude se jednat o čistě obchodní spolupráci, tudíž jednotlivé lety neobdrží kód druhé letecké společnosti (nebude se jednat o tzv. „code-sharing“). Více informací o nové dohodě najdete v této tiskové zprávě.

Součástí spolupráce je také otevření celkem osmi nových linek z německých měst (Berlín, Düsseldorf, Hamburk a Stuttgart), které povedou do destinací ve Francii (Bordeaux, Lyon, Nantes) a Itálie (Florencie, Verona) a budou obsluhovány právě aerolinkou Volotea.

Letem světem

Air France začnou od 27. června pravidelně létat nové lince z Paříže (CDG) do kanadské Ottawy (YOW). Linka bude v provozu dokonce každý den a její význam pro kanadské hlavním město dokládá skutečnost, že se bude jednat o jeho jediné přímé spojení na evropský kontinent.

Australská letecká společnost Qantas se v závěru loňského kalendářního roku po téměř třech letech vrátila do Hongkongu (HKG). V závěru února dojde k výraznému navýšení letů ze Sydney (SYD) do Hongkongu, a to dokonce na každodenní spojení. S příchodem letního letového řádu pak dopravce počítá také s obnovením přímých letů mezi Hongkongem a Melbourne (MEL).

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)