Záletník 73 aneb novinky ze světa cestování a letectví
11.12.2022

Záletník 73 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte již s pořadovým číslem 73! Dnes pro vás máme celkem čtyři cestovatelské novinky. Pod drobnohledem se podíváme na doslova nálož nových linek z Prahy a dostane se také na Brno. Připomeneme si krátkodobé přejmenování pařížského letiště Charlese de Gaulle a prosvištíme také spoustu novinek z letových řádů mnoha evropských aerolinek! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Po lehce hluchém období v závěru listopadu přišel prosince a přinesl s sebou také další vlnu rozvolňování vstupních podmínek do jednotlivých zemích ve světě. Celkem si dnes posvítíme na čtveřici novinek – dvě přiletěly z Afriky a dvě z Asie. Počínaje 1. prosincem 2022 zrušilo všechny vstupní podmínky Tunisko! Od stejného data uvolnily pravidla pro vstup na souostroví také Seychely, které zrušily povinnost předkládat jakýkoliv doklad bezinfekčnosti. Úplně „byrokraticky free“ ale cestování do Mahé zatím ještě není, neboť zachována zůstala povinnost vyplňovat příjezdový formulář.

A teď do Asie! V prvním prosincovém týdnu zrušil všechny vstupní podmínky související se šířením nemoci „COVID-19“ také Irák. Stejně jako dřív tak k cestě do země, která se po letech opět začíná pomalinku otevírat dobrodružným cestovatelům, postačí turistické vízum. A poslední, námi zaregistrované změny v tomto týdnu, hlásí Myanmar v jihovýchodní Asii. V jeho případě mají nově usnadněný vstup do země cestovatelé disponující očkovacím certifikátem, kteří nově nemusí navíc předkládat negativní test.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Uplynulý týden byl naprosto šílený, ale v maximálně pozitivním směru, také v oznamování nových linek, na něž se čeští cestovatelé mohou těšit v nadcházející letní sezoně. Nejprve přišla mladá černohorská aerolinka Air Montenegro s novinkou v podobě linky z Brna do Tivatu na pobřeží Jaderského moře. Pro moravskou metropoli to bude již třetí pravidelná linka pro léto 2023 (dalšími jsou Ryanair do Londýna a Bergama). Ve stejném balíku novinek oznámil černohorský dopravce také zahájení letů z Bratislavy do Podgorice a navýšení frekvence letů z Prahy do Tivatu ze dvou rotací týdně na čtyři. Více informací o nových linkách do Černé Hory naleznete v našem článku.

Další nové linky už se tradičně koncentrují do Prahy. Nabídku letů z Letiště Václava Havla (PRG) zajímavě rozšíří německá letecká společnost Eurowings, která s příchodem letního letového řádu začne létat do švýcarské Ženevy a v červnu také na řecký ostrov Rhodos. V kuloárech se dále hovoří také o přímé lince z Prahy na Korfu, nicméně tato trasa zatím v rezervačním systému dopravce není nahrána. Podrobné informace o nových linkách Eurowings se dočtete v našich magazínových článcích níže:

Překvapivou novinku si pro české cestovatele připravila také aerolinka easyJet. Kromě letos nově provozované linky z Prahy do Porta bude v příštím kalendářním roce létat také do hlavního portugalského města, Lisabonu! Kompletní informace o novém spojení (letový řád, ceny letenek atd.) na vás čekají v tomto článku.

A jedna nová linka byla v minulém týdnu už dokonce rozlétána! Wizz Air v pátek 2. prosince uskutečnil inaugurační let na staronové lince z Prahy do Bukurešti (OTP). Obnovené spojení mezi českým a rumunským hlavním městem v podání Wizz Airu nahradí lety provozované Blue Airem, který se stále zmítá ve finančních problémech a má uzemněná letadla. Cestovatelé mohou vybírat ze dvou letů týdně (vždy v pondělí a pátek), což přímo vybízí k plánům na prodloužený víkend v Bukurešti.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Wizz Air zredukoval letový řád

Maďarská aerolinka Wizz Air ze svého rezervačního systému odstranila celkem 21 stávajících spojení. Optimalizace letového řádu se naštěstí nedotkla žádného pravidelného spojení z České republiky. To samé se ale nedá tvrdit o okolních letištích, která leckteří čeští cestovatelé k odletům využívají. Zrušeny byly mj. následující linky: Alghero (AHO) / Kolín nad Rýnem (CGN) / Milán (MXP) / Stockholm (NYO)) z Katovic (KTW), Billund (BLL) z Krakova (KRK) a Katánie (CTA) z Vídně (VIE). Zcela se růžový dopravce stáhne z norského letiště v Kristiansandu (KRS), odkud létal do Gdaňsku (GDN), a  maďarského Hevízu (SOB) ležícího na břehu jezera Balaton, odkud létal do Kolína nad Rýnem.

Eurowings expandují v Berlíně a Grazu

Kromě nových linek z Prahy, jimž jsme se věnovali v předchozí kapitole, nahrála do svého rezervačního systému německá aerolinka Eurowings kupu dalších nových spojení. Nejvýraznější navýšení nabídky spojů se týká Berlína (BER). Z německého hlavního města bude letecká společnost nově nabízet přímé lety do Antalye (AYT), na Ibizu (IBZ), do Grazu (GRZ), Larnaky (LCA), Malagy (AGP), Porta (OPO), na Rhodos (RHO) a Zakynthos (ZTH).

Množství nových spojení připadne také rakouskému Grazu, odkud doposud dopravce létal pouze do Düsseldorfu (DUS) a Stuttgartu (STR). Z nové základny v Grazu bude aerolinka v létě provozovat lety do již zmiňovaného Berlína (BER) a Hamburku (HAM) ale hlavně sedmi typicky dovolenkových destinací: do Chanie (CHQ), Hurghady (HRG), na Karpathos (AOK), Korfu (CFU), Kos (KGS), do Larnaky (LCA) a na Rhodos (RHO).

Condor zahájí lety na nové káhirské letiště Sphinx

O otevření nového káhirského letiště Sphinx, ležícího nedaleko oblíbeného turistického cíle v podobě Gízských pyramid, jsme psali tři týdny zpět v magazínu „Záletník 70“. Kromě domácích linek hlásí mladé letiště již také první evropské přírůstky do nabídky destinací. Německá aerolinka Condor plánuje zahájit přímé lety z Frankfurtu (FRA) do Káhiry na letiště Sphinx (SPX) na sklonku března 2023. Létat by se mělo 2× týdně a vzhledem ke snadným přípojům z Prahy do Hesenska by se potenciálně mohlo jednat i o zajímavou linku pro české cestovatele.

Přejmenování hlavního pařížského letiště

Pařížské letiště Charlese de Gaulle bylo dočasně přejmenováno na Anne de Gaulle. Změna názvu hlavního leteckého přístavu v Paříži byla pouze krátkodobá a platila od 3. do 10. prosince 2022. Provozovatel letiště tuto cestou odkazoval na Mezinárodní den osob se zdravotním postižením, který letos připadl právě na sobotu 3. prosince. Anna de Gaulle, dcera francouzského generála a později i prezidenta, trpěla Downovým syndromem a zemřela v mladém věku. Symbolické gesto se cestovatelů nijak nedotklo.

Letem světem

Ryanair zahájí lety do rumunského města Iasi (IAS). Zcela nová destinace se v minulých dnech objevila v rezervačním systému irské nízkonákladové společnosti. Rumunské město Iasi, dobře známe i českým cestovatelům díky dočasné lince z Prahy, od příštího roku přivítá také letadla Ryanairu. Ten by měl ze severovýchodního Rumunska létat do italského Bergama (BGY). Bruselu-Charleroi (CRL), irského Dublinu (DUB) a na pařížské letiště Beauvais (BVA)..

Islandská aerolinka Play přidává novou linku z Polska na Island. Na trase z Varšasy (WAW) do Keflavíku (KEF) se od dubna 2023 pokusí konkurovat Wizz Airu.

Air Serbia expanduje na západ i do Turecka. V březnu zahájí zahájí srbský národní dopravce pravidelné lety z Bělehradu (BEG) do Budapešti (BUD), kam bude létat 17× týdně, do Ankary (ESB) a Izmiru (ADB). V květnu 2023 k ni přidá nová spojení do Hamburgu (HAM), Kolína nad Rýnem (CGN), Göteborgu (GOT) a Marseille (MRS). Tyto linky tak naváží na zkraje prosince zveřejněné nové linky z Bělehradu do Itálie – Florencie (FLR), Katánie (CTA), Neapol (NAP), a Palermo (PMO).

Brussels Airlines začnou létat do šesti nových destinací. Novinkami pro letní sezonu 2023 se stanou dánský Billund (BLL), italské Brindisi (BDS), polská Varšava (WAW), švýcarský Curych (ZRH) a dvě letiště v Tunisku: Djerba (DJE) a Monastir (MIR).

Novinky oznamuje také Air Malta. Nejčerstvější přírůstky v nabídce letů maltského národního leteckého dopravce jsou francouzské Nice (NCE), izraelský Tel Aviv (TLV) a italské Palermo (PMO) s Neapolí (NAP).

A na závěr jedno zpestření! Brazilská aerolinka Azul zařadí do své flotily nový Airbus A320Neo v nátěru připomínajícím postavu ze světa Walta Disneyho, a to slečnu Daisy! Jak se vám letadlo pojmenované „Sedmikráska v oblacích“ líbí? 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)